Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

casnicie in impas... sau poate nu?


Recommended Posts

Mai fetelor... ma speriati... eu cu sotul nu m'am certat nici macar o data. Cred ca norocul nostru este ca noi amandoi vorbim mult. Si atata vorbiiiim... la filme, la masa, inainte sa adormim, la cumparaturi, deci tot timpul. Si nu ne rezumam doar la pb casei... orice discutam. Noi, el, eu, un film, o carte, vecinul, pisica, catelul. Tot timpul avem ceva de spus si chiar daca nu avem aceleasi pareri, atata aducem argumente si contra argumente pana unul cedeaza. Si nu cedeaza ca s'a plictisit, ci convins. E drept ca nu avem copii, dar muncim f f mult. Ne'am crescut si finutul 2 ani de zile, nou nascut si nici atunci nu s'a schimbat mare lucru. Ne intalnim pe la 10 seara acasa. Au fost nopti in care nu am dormit deloc, povesteam pe intuneric pana suna ceasul sa plecam la servici... morti de oboseala. [:D] Pana la urma cred ca asta e salvarea noastra. Mereu vorbim, glumim, radem. Chair si cand avem pb mari noi glumim... facem haz de necaz. Si chestia asta tine de 6 ani acusica... Deci fetelor... chiar daca sunteti obosite... impuneti'va sa fiti vesele, in timp va deveni obisnuinta... si cat de ocupate ati fi, gasiti putin timp sa stati de vorba. Nu despre pb zilnice, nu despre ce nu iti convine la partener. Despre altceva. In asa fel incat sa va destindeti... ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

oamenii astia care critica tot timpul , probabil , nu vad si calitatile partenerului, sau relationeza cu partenerul conform propriului ideal , iar nu conform personalitatii reale a acestuia . deci as zice ca util ar fi ca fiecare sa faca o lista cu ceea ce stie despre partener : calitati si defecte , plus ceeea ce isi doreste de la acesta .apoi se discuta si negociaza pe posibilitati reale. apoi se "semneaza acordul de pace". si apoi se sarbatoreste . eventual , "documentul oficial " se lipeste pe usa interioara a dulapului , la vedere in caz de "uitare". sau se poate aplica acelasi stil critic , in ideea de a se reliefa absurditatea abordarii . sau se poate aplica stilul "serios" : pt maxima atentie si respect , se inainteaza o cerere scrisa , la care se va raspunde asemenea (e ca un joc , cu avantajul ca detensioneaza situatia -iti ia mai mult timp sa scrii decat sa tipi niste apelative- , plus ca omul isi mai clarifica ideile). in cursul vietii invatam multe , inclusiv despre modul de relationare , cu parteneri si prieteni , probabil ca , inerent toata lumea trece prin diverse tensiuni in relatii , crizele sunt ca "nodurile de crestere " de la copaci , pur si simplu fac parte din existenta . sanatate si numai bine intregii familii !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eleni, iti multumesc tare mult pentru raspunsul tau atat de complex, suna f. bine si ma gandesc la ceea ce mi-ai spus.Poate ca voi reusi sa fac si eu ca tine, daca imi voi putea baga in cap planul tau de bataie.Cred totusi ca trebuie sa ai ceva nervi ca sa te poti tine de el.Ai fost si esti puternica, daca ai dus pana la capat o astfel de strategie.Te invidiez si ai dovedit ca intr-adevar tu esti mai inteligenta decat el. Te pup [pup] Mami de doi nazdravani Radu 2004[bonjovi] si Tudor 2001 [bicla]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ancuta-Maria
Deci fetelor... chiar daca sunteti obosite... impuneti'va sa fiti vesele, in timp va deveni obisnuinta... si cat de ocupate ati fi, gasiti putin timp sa stati de vorba. Nu despre pb zilnice, nu despre ce nu iti convine la partener. Despre altceva. In asa fel incat sa va destindeti... ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
citeam subeictul la repezeala si am dat peste cuvintele de mai sus, datusem deja pagina , am dat inapoi sa citesc cum trebuie si m.am bucurat , asa de bun mi.a parut sfatul si de simplu, nu ma cert cu sotul, dar o sa.l iau in considerare [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui dayanara
Citat:
citat din mesajul lui Ancuta-Maria
Deci fetelor... chiar daca sunteti obosite... impuneti'va sa fiti vesele, in timp va deveni obisnuinta... si cat de ocupate ati fi, gasiti putin timp sa stati de vorba. Nu despre pb zilnice, nu despre ce nu iti convine la partener. Despre altceva. In asa fel incat sa va destindeti... ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
citeam subeictul la repezeala si am dat peste cuvintele de mai sus, datusem deja pagina , am dat inapoi sa citesc cum trebuie si m.am bucurat , asa de bun mi.a parut sfatul si de simplu, nu ma cert cu sotul, dar o sa.l iau in considerare [url="http://community.webshots.com/user/dayannara"]ivan si dayanara[/url]
ma bucur de faptul ca ai gasit util sfatul. Nu este usor sa te educi in asa fel incat sa vezi numai partea plina a paharului in conditiile in care esti coplesit de pb si oboseala. Dar cand ai reusit, ai gasit si linistea. Si in plus, veselia este molipsitoare. Cine poate ramane mult timp suparat langa un om pus mereu pe glume si pe shotii? [olala] ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am dat tarcoale subiectului pentru ca nu stiam cum sa spun cum am procedat eu. Si eu fac tot in casa, dar bineinteles ca nu este bine... Ce am facut...in primul rand nu mi-am mai ascuns supararea...am constat ca ma simt mai bine. Sunt suparata pe el, nu mi-au picat bine remarcile...lasa sa stie...asa ca acum se gandeste de doua ori cand vrea sa faca misto ca cica eu sunt suparacioasa...iar eu ii spun "si tu esti obraznic cu toate toanele tale"... Culmea...relatia s-a imbunatatit...probabil si pentru ca astfel eu mi-am eliberat frustarile.... Inainte aveam o atitudine ... OK...fac orice numai sa fie bine si sufeream in tacere...dar sufeream singura, ma consumam pe dinauntru...iar el habar n-avea ca misto-urile lui dor asa rau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui pitzinuca de fapt, voi (in general, toata lumea), cum comunicati? cum stati de vorba peste zi? cum stati de vorba in criza/ cum va simtit respectati si cum simtiti ca respecatti pe celalalt?
[:D]parca imi aduc aminte cum am zambit cand am citit ce spunea guestus (parca) in celalalt topic la faza cu "menajul"..cu 100mp de curatenie..care inseamna 10x10m....[:D]Fac haz de necaz, acum.. Comunicarea - e o notiune atat de vasta..si de..necuprinzatoare... Aseara am stat si ne-am "paruit" pana tarziu pe motiv de antimaterie si marele experiment al secolului..este asta un mod de comunicare?!? Alta data ne scoatem ochii precum chiorii pe motiv de sosete pe langa cos, pe sub pat, etc...- e asta comunicare? Dupa 12 ani de convietuire impreuna am ajuns la o concluzie..indiferent cat te-ai stradui pe celalalt nu-l poti transforma dupa tine..dar nici tu dupa el..indiferent cata armonie si comunicare exista in cuplu. In orice relatie exista la un moment dat un punct de tensiune, iar in incercarea mea de a o analiza, am descoperit ca aceasta tensiune e tot timpul legata de un neajuns - o criza financiara, o perioada de alterare a sanatatii, o stare de insatisfactie/invingere personala, etc. Atata timp cat nu reusesti sa descoperi exact care este cauza, nu poti detensiona efectul...abia apoi deschizi canale de comunicare daca esti constient ca poti accepta comunicarea . Cum stati de vorba in criza?!? Noi nu stam de vorba in criza (decat doamne fereste daca e ceva legat de sanatate)..ne expediem unul pe celalalt, sau pur si simplu ne retragem pana cand suntem pregatiti sa ne infruntam si sa ascultam ceea ce spune celalalt... Respectul...daca as raspunde la asta as intra in filozofie. Depinde de valoarea care o da fiecare notiunii de respect.Culmea..la noi "respectul" e perceput" diferit..dar am ajuns sa oferim celuilalt "respectul" care-l doreste. [flo] Eleni - parca am citit ceea ce as fi vrut eu sa-i spun..[pup] Subscriu in totalitate! Ancuta-Maria - ahhh..pai nu se pune! caci nu aveti inca copii..situatia este incomparabila..un copil te re-prioritizeaza fundamental, ca individ, ca entitate familiala..[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ancuta draga, eu sunt omul cel mai vesel si cel mai tonic si cel mai pozitiv pe care l-ai intalnit vreodata. intotdeauna vad doar partea plina a paharului, si am trecut prin momente extrem, extrem de grele in viata si chiar si atunci am vazut partea plina a paharului. Dar nu poti sa fii vesel cand cineva e in permanenta cu ciocanul in mana sa iti dea peste dinti. Poate ca tu nu ai acasa specimentul perfect pe care il avem majoritatea. daca e asa, esti o norocoasa fara pereche. Ideea este ca am citit in acesti ani pe forum nenumarate situatii de cuplu. Toate ajung pe forum cand incepe sa scartaie grav ceva. Si sincer, cu riscul de a ofusca multa lume cu intentii bune, sfatul cu: "imbraca-te sexy, fii o zana, o sa vezi ca o sa te vrea" mi se pare aproape o jignire. Sunt situatii cand femeia aia nu-si permite, efectiv nu are cu ce, sua e in asa hal de depresie ca fix furoul sexy ar fi ca bomboana pe coliva. Nu cred in acest gen de solutii. Cum nu cred nici in sfaturile de genul: El e problema. Tu esti perfecta. pleaca,. nu te merita, e un fraier, o sa vezi ce-o sa te caute. Nu e deloc usor sa pleci. Si asta o spune o femeie cu servici bun stabil, cu venituri care i-ar permite sa se intretina si ea si copilul, si cu casa. Eu nu am o motivatie financiara sau de job sa raman cu el, cum din pacate sunt multe cazuri pe forum. Sunt cazuri triste cand te zbati si te afunzi. Si atunci abordarea pleaca vazand cu ochii nu functioneaza, pentru ca tu inchizi calculatorul si pleci acasa, iar femeia aceea unde pleaca cu copilul, pe strazi? vine la tine? Le inteleg pe cele care inghit mojicii... mama a fost una dintre ele. Si a stat pentru copii. Chiar daca noi ii ziceam, hai mama sa plecam. Din perspectiva asta eu nu depind de nimeni. Dar e foarte greu sa pleci. E o rutina in care intri si in cazul in care nu sunt motive de forta majora, gen bataie sau alcool - aici chiar e grav, nu ti-e usor sa te cari din relatie. Mie mi-e comod asa, recunosc. Nu am chef sa o iau de la capat cu alte rutini...si tot ce vreau este sa imi placa si acasa. Poate sunt dura in exprimare, dar ma enerveaza sfaturile de Cosmopolitan sau din Libertatea pentru femei. Si Pitzinuca, sa stii ca guestus are unele remarci chiar corecte din punct de vedere psihic, doar ca vrea sa fie neaparat sufletul petrecerii sau al topicului si deviaza subiectul. Dar nu e vina lui, e vina cui se lasa purtat de curentul guestus... dar asta e alt subiect. Revenind la "main problem", poate o sa va intrebati unde e dragostea in relatia noastra. Nu e. E relaxare, e drag de celalalt, e ok... imi place sa vin acasa. Mai sunt furtuni, dar scurte, clare, cu finalitate si cu finalizare evidenta. Si nu folosesc cele 2 cuvinte ca nu stiu ce inseamna. Stiu exact ce inseamna fiecare. Mai revin, caci e un subiect apropiat sufletului meu. Elena & Maria Bucuria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

B, ma tot gandesc la motivele nemultumirii lui si cred ca pe undeva are si legatura cu relativa lui lipsa de socializare, intrucat lucreaza mai toata ziua singur. Majoritatea venim de la serviciu cu nervii franjuri si creierii tocatzi de diversi dobitoci (pe care, daca in plus iti sunt si sefi, trebuie sa-i suporti eventual ranjind), acasa fa mancare, spala copilul etc si cand in fine putem, nu vrem decat sa ne tragem intr-un colt unde sa ne lingem ranile. Dar el e mai mereu acasa si nu e usor deloc. Eu n-am stat decat 5 luni in pre/postnatal si deja ma urcam pe pereti. Voiam ca al meu sa vina mai repede de la serviciu, sa stam de vorba iar el nu-mi intelegea nervii, ca nu statea singur toata ziua. Insa nu stiu cum s-ar putea solutiona asta, ca pe al tau nu-l vad la semnand condica... Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Eleni Si sincer, cu riscul de a ofusca multa lume cu intentii bune, sfatul cu: "imbraca-te sexy, fii o zana, o sa vezi ca o sa te vrea" mi se pare aproape o jignire. Sunt situatii cand femeia aia nu-si permite, efectiv nu are cu ce, sua e in asa hal de depresie ca fix furoul sexy ar fi ca bomboana pe coliva. Nu cred in acest gen de solutii. Cum nu cred nici in sfaturile de genul: El e problema. Tu esti perfecta. pleaca,. nu te merita, e un fraier, o sa vezi ce-o sa te caute. Nu e deloc usor sa pleci. Poate sunt dura in exprimare, dar ma enerveaza sfaturile de Cosmopolitan sau din Libertatea pentru femei.
Eu as mai adauga ceva la asta..in situatii de criza este extraordinar de greu sa comunici..daca nu exista un f.f. bun management al comunicarii, incercarea de a discuta nu face dect sa agraveze problema. Adica..nu se prea aplica 100% nici sfatul cu .."stati de vorba".."dezbateti"..etc.. Daca ar trebui sa ma gandesc la da o solutie la genul asta de "probleme", marturisesc ca ar trebui sa ma gandesc ceva timp..si noi am trecut prin ele, dar nu as putea spune punctual cum le-am depasit.. Situatiile in sine de conflict sunt individuale este imposibil sa generalizezi in particular. ca sa deprim si mai tare atmosfera..tocmai ce re-ascultam: http://www.youtube.com/watch?v=LnOFJtNxfSM&feature=related Mai revin.. [pup] [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...