Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

casnicie in impas... sau poate nu?


Recommended Posts

Cine zice ca o casnicie e usor de mentinut, ori se minte singur, ori e norocosul care si-a gasit in sot si "prietenul", adica nu numai partea aia care ne sare in ochi la inceput cand gandim cu hormonii[:D]. Eu nu stiu daca trec prin baby-blues (ca taman nascui de 2 luni si ceva) sau efectiv e "altceva" la mijloc...lipsa de comunicare, lipsa de interes, o lipsa oricum. Si al meu imi repeta in ultimul timp ca nu ma mai intereseaza de el, ca nu-l respect, ca nu-l ascult, da si vorbeste frate de ma capiaza[bang] si numai de-ale lui, tehnice, la care sunt zero barat...eu ca solutie i-am zis: du-te cu gasca de baieti la o bere si vorbiti frate acolo pana va plictisiti, sau du-te la squash si descarca-te, cu 3 copii acasa si el al patrulea cedez nervos in curand. Dar nu...el vrea atentie, vrea sa fie "important" in ochii mei, precizez, asta cred eu...el zice ca nu...avem ani buni de casnicie, e un tata minunat, uneori chiar exagerat cu fii sa (aici mai avem ciocniri, ca eu nu vreau sa o rasfete asa tare, el zice ca una are, ma rog, alta problema)...eu nu vreau neaparat sa divortez, motiv evident nu as avea, decat ca poate am nevoie de serotonina[alcool], dar cred ca nu m-ar lua nimeni in serios cu asa motiv...cert este ca nici eu nu inteleg exact unde s-a produs declickul ca sa zic asa...uneori mi-am pus problema foarte sincer daca eu chiar vreau un barbat, sunt foarte comoda recunosc, imi place la nebunie jobul meu, imi ador copiii, dar zau ca l-as lasa sa plece daca ar veni cu asemenea idee si nu m-ar speria lipsa lui, sau a altuia sa zic asa...cred ca trebuie sa scriu la subforumul cu psihologia[:D] ca am derapat la greu. Ce vroiam initial sa spun si m-ai starnit este ca e foarte greu de dat asa un "diagnostic" la o casnicie, asata ca sa ai si un "tratament" fara sa intri in detalii d-astea foarte multe. eu si 3 banditi: ilse, sven si thor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
Ancuta-Maria - ahhh..pai nu se pune! caci nu aveti inca copii..situatia este incomparabila..un copil te re-prioritizeaza fundamental, ca individ, ca entitate familiala..[flo]
aaa, da? devii acru si predispus la critici? nu mai ai subiecte de discutii cu sotul? Deci nu se aplica sfatul meu. Haha, ma mai gandesc daca fac copii in cazul asta, dar fara suparare, vorbesti fara fundament, nu vad legatura cu pruncii. Prea despicati firul in 100. Viata e simpla si frumoasa. Daca asa o vedeti voi. Daca nu ... nu. Eu aplic vorba aia "Fii schimbarea pe care o vrei". Cine vrea sa inteleaga, intelege. ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ancuta-Maria aaa, da? devii acru si predispus la critici? nu mai ai subiecte de discutii cu sotul? Deci nu se aplica sfatul meu. Haha, ma mai gandesc daca fac copii in cazul asta, dar fara suparare, vorbesti fara fundament, nu vad legatura cu pruncii. Prea despicati firul in 100. Viata e simpla si frumoasa. Daca asa o vedeti voi. Daca nu ... nu. Eu aplic vorba aia "Fii schimbarea pe care o vrei". Cine vrea sa inteleaga, intelege.
"un copil te re-prioritizeaza fundamental, ca individ, ca entitate familiala.." Eu aplic vorba aia "Fii schimbarea pe care o vrei" - Frumos! si idealist! ideal de aplicat intr-un cuplu! greu de aplicat intr-o familie! Principalul inamic..este TIMPUL! .. Sfatul tau e bun..si frumos, aplicabil..situatia data e diferita. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mama_lui_alex
Citat:
citat din mesajul lui Ancuta-Maria aaa, da? devii acru si predispus la critici? nu mai ai subiecte de discutii cu sotul? Deci nu se aplica sfatul meu. Haha, ma mai gandesc daca fac copii in cazul asta, dar fara suparare, vorbesti fara fundament, nu vad legatura cu pruncii. Prea despicati firul in 100. Viata e simpla si frumoasa. Daca asa o vedeti voi. Daca nu ... nu. Eu aplic vorba aia "Fii schimbarea pe care o vrei". Cine vrea sa inteleaga, intelege.
"un copil te re-prioritizeaza fundamental, ca individ, ca entitate familiala.." Eu aplic vorba aia "Fii schimbarea pe care o vrei" - Frumos! si idealist! ideal de aplicat intr-un cuplu! greu de aplicat intr-o familie! Principalul inamic..este TIMPUL! .. Sfatul tau e bun..si frumos, aplicabil..situatia data e diferita. [flo]
de ce? ce situatie este diferita? ca nu am copii? am scris ca am crescut si eu 2 ani un copilut. Nou nascut. Trezit noaptea, stiti voi toata treaba. Este o gandire negativista. Solutii exista. Trebuie sa vrei. Spun din proprie experienta. Si sotul meu era la fel... mereu avea cate ceva de comentat [:-@], dar uite, cu rabdare, optimism si speranta lucrurile au devenit perfecte. Perfecte din pct meu de vedere, poate al altora nu. Ca te schimba copilul, de acord, dar nu pana intr'acolo... asta nu o cred. Nu incerc sa va conving ca ce zic eu este bine. Dar nici nu pot sa ascult cand altcineva zice ca este imposibil fara ca macar sa incerce. [flo] ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eleni- ce sa zic, bravo, ai fost desteapta. fara ironie. chestia cu lista am incercat-o acum ani buni. el nu a vrut sa faca, ca noi nu functionam dupa listute, dar nu m-am lasat, si am facut-o eu, cu ce imi place si ce nu. rezultatul? 3 vorbe, si alea spuse razand, vesnic peste picior. mai departe nu am stiu cum sa insist. dar uite in seara asta i-am spus ca dupa ce ajung acasa vreau sa vorbim. nici eu nu vreau sa traiesc singura cu copilul-desi m-as descurca, nici copilului nu vreau sa ii fac asa ceva, si in definitiv, nici lui. dar credeti-ma ca ne invartim in jurul cozii si se pare ca eu sunt aia care nu pot sa pun degetul pe rana. ellej- el lucreaza de acasa, dar are si el clientii lui care ii dau de cap. chiar am avut ocazia sa vad in cele 2 saptamani cat am stat acasa sa vad cum/ce lucreaza. telefonul suna ca in gara, si de multe ori nu putea sa stea nici la wc din acest motiv. da, nu ii vede la fata, dar are socializare (telefonica) destula. si e si el cu nervii franjuri din cauza lor. clientii lui sunt pe undeva si sefii lui... da, poate faptul ca nu iese asa mult din casa conteaza. chestia e ca el tine minte tot, si are aceeasi pretentie de la mine, ca altfel inseamna ca nu eram acolo in momentul in care s-au spus acele lucruri. in plus mai are si obiceiul sa mai scoate de la naftalina diverse chestii pe care in loc sa le vorbim si sa incheiem, ii place sa ma mai zgandare din cand in cand cu ele. of acum trebuie sa plec, dar revin. va astept in continuare. help! ah, si da, stiu ca guestus spune lucuri importante si mai ales sunt pretioase fiind din perpsectiva unui barbat, nu iau tot ce spune adliteram, mai citesc si printre randuri. insa totul pare zeflemitor si ceilalti incep sa ii tina isonul si uite asa se duce subiectul pe apa lu' sambata de sus. oricum, guestus, te rog sa ma scuzi daca te-am facut sa te simti aiurea si iti multumesc ca mi-ai respectat dorinta. [asia] b ________________________ "Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga draga, si tie si lui martisor (careia i-a fost zapacit subiectul) va doresc sa decideti in primul rand ce vreti. Tocmai ca am trecut prin asta si a fost foarte rau si foarte urat, te inteleg, va inteleg. Cateodata ai vrea doar sa stai putin cu ochii inchisi si sa treaca... sa treaca pur si simplu. Nu trece din pacate. Si e foarte greu sa fii pus in postura sa iei o decizie, pentru ca celalat nu o valui. o da pe tine... ajunsesem sa ne intrebm: zi, ce vrei? vrei sa divortam? ce naiba vrei? si el voia sa fie respectat, sa fie nu stiu cum... ajungeam in filozofiile care ma nefericeau profund si din care nu mai ieseam. Nici mie nu mi-a fost usor sa obtin la rece acele discutii transcrise. Dar am implicat un tert, pe nasa noastra si in acel moment a acceptat, de rusinea ei, de nervi ca am facut publica treaba... nu stiu de ce, dar a acceptat. Daca tii camuflata situatia si numai voi o stiti, probabil ca tot in filozofii o va da. Si ca sa raspund fetei care a zis ca iti trebuie nervi tari sa aplici strategia mea...da, asa e, la inceput a trebuit sa scrasnesc cand il auzem ca am avut o super vacanta de Craciun (cand eu stiu cat ma rugasesm sa o facem asa)... dar apoi a venit natural. Cei care ne cunosc percep ironia nespusa. Cel mai important lucru este sa te pui pe tine in mijlocul lucrurilor. ce vrei tu. Eu voiam sa imi fie bine acasa. Eu voiam sa nu fiu disperata cand ma aproprii de casa ca nu stiu daca i-a venit ciclul azi si e cu poponetul in sus. Eu voiam sa nu divortez. Si de aici am construit. Nu e usor. Dar este o varianta incercata care functioneaza. de mai mult de un an. Fara fisuri. cu discutii evident, dar mult mai rare si mai concrete. Am scapat de filozofia chibritului. Daca pot sa ajut sunt un ascultator bun si obiectiv. Si va stau cu sufletul deschis la dispozitie. Anca, nu te necaji daca ce ai zis tu a fost oarecum combatut. Solutia ta este una verificata de tine si sigur functioneaza la tine. Insa eu am senzatia ca tipologia sotului Pitzinucai e oarecum alta.. e doar o impresie. poate gresesc pentru ca nu stiu detaliile tale, doar pe ale ei si pe ale mele. Si aici am gasit un numitor comun. Mama lui Alex - managementul comunicarii in conflictele domestice ar fi subiectul unui training de succes daca ne-am urni sa il facem. Ilse - nevoia asta de a li se da atentie si de a fi respectati poate fi o mare problema daca nu ai timp. Si la 3 copii te cred ca nu ai timp. Lor doar trebuie sa li se creeze o interfata, o iluzie a respectului si prioritatii lor. E aproape un reflex daca deprinzi mecanismul. Si da poate ca e o mistificare a unei relatii din filme ce spun eu, dar e bine acasa. Si pentru mine comfortul asta e prioritar. a imi fie bine. Mie si copilului meu. Dar nu intamplator m-am pus pe mine prima, pentru ca binele copilului deriva din binele meu psihic, fizic, evolutiv. Va urmaresc cu atentie. Seara lina va doresc. Elena & Maria Bucuria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaa, nu Eleni, eu sunt de acord ca a reprezentat solutia la pb mea. Dar am eu asa o buba... nu imi place sa aud "nu se poate" de la cineva daca nici macar nu a incercat. Asta zic. Referitor la orice nu numai subiectul asta. ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pitzinuco, ati discutat aseara? ziceai ca ti-ai facut un plan de bataie... sper sa revii azi cu vesti bune! [flo] cat despre comunicare, sa va povestesc o faza de la gazeta "ASA NU!": saptamana viitoare tb sa plec pt 2 zile la bucuresti, in delegatie. am un curs care se tine in Otopeni (de parca nu ar mai exista ene hoteluri in buc, dar in fine, asta-i alta problema![alcool]) avand in vedere ca am program acolo de la 9 dimineata, mi-e imposibil sa ajung din pitesti. asa ca mi-am 'aranjat ploile' sa raman peste noapte in buc, la finii nostrii, cu care am discutat ideea si a fost ok - asta era marti. aseara adi il suna pe finu' ca avea o treaba cu el, care pp sa-i trimita niste bani. finu' cica 'lasa ca nu-i bai, ii aduce nasa cand vine la noi saptamana viitoare!' [olala] uuuuppppssss... [batcap] si io care amanasem sa-i spun de delegatie! [:D] n-a iesit nici o discutie, ca v-am zis ca acu' suntem in perioada 'roza' [il] - adica avem alte stressuri si griji spre care sa ne canalizam [8D] (a se citi datorii la banaca, la parinti, amenajari interioare, mutari si alte 'colaterale' [:D]) hai pupici cu lipici, [pup] si te astept cu vesti (de preferat, bune [;)]) [url="http://razvan-glinta.piczo.com/?g=36969912&cr=1&nsrc=slh"]Ajutati-l pe Razvan sa lupte cu o boala necunoscuta![/url] ________________________ ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme: [bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000) si [cri] Vineri, 13 (iunie, 2003) [url="http://community.webshots.com/user/miremirion"]poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )[/url] ************************ Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a placut chestia postata de CORNELIAP33 ,parca asta era id-ul, pe un topic numit "razbunarea unei femei".Uneori,cred ca ar merita aplicata,desi nu stiu cat ar fi de potrivita in context,mai ales ca ,dupa cat ai dat de inteles sotul tau nu are amanta,sau am omis eu ceva?! o redau mai jos: Prima zi si-a impachetat lucrurile in cutii, genti si valize... A doua zi, au venit sa i le ia... A treia zi, s-a asezat pentru ultima oara in sufragerie, si la lumina lumanarilor, leganata de o dulce muzica de fond, si-a pregatit un ospat cu creveti, caviar si sampanie. Cand a terminat masa, a mers in fiecare camera din casa si a pus in suportul perdelelor cativa creveti pe care nu ii mancase. Apoi a curatat bine bucataria si a plecat. Cand sotul ei si noua lui prietena s-au intors la casa, totul a fost perfect, indragostiti, in primele zile. Apoi, incet, casa a inceput sa miroasa urat. Au incercat totu': curatare, spalare, ceruire, aerisire... Degeaba. Au verificat atunci conductele de aerisire, pentru a se asigura ca nu sunt blocate de mizerii. Toate covoarele, mochetele si tesaturile murale au fost curatate, si au fost instalati purificatori de aer in cele patru colturi ale casei.. Deoarece mirosul persista, sotul si prietena lui au plecat cateva zile la hotel pe perioada cat o firma va face o dezinfectare completa a casei contra gandacilor. Cand s-au intors, mirosul mai era. S-au hotarat sa schimbe covoarele si mochetele. Si mirosul a persistat. Prietenii au incetat sa ii mai viziteze, postasu' ii evita si uita sa le distribuie posta, femeia de serviciu si-a dat demisia... In final, incapabili sa indure mirosu', au decis sa se mute imediat ce casa va fi vanduta. O luna mai tarziu, desi au redus pretul casei la jumatate, nu au gasit inca un cumparator pentru casa lor mirositoare. Deja se stia, si nici agentii imobiliari nu mai le raspundeau la telefon. Ca un ultim recurs, au imprumutat o importanta suma de bani pentru a putea cumpara o alta casa. Sotia barbatului l-a sunat, sa afle noutati. El i-a povestit despre casa mirositoare. Ea l-a ascultat politicos, apoi i-a zis ca se legase teribil de casa, si ca ar fi gata sa accepte sa-si reduca cererile in negocierile de divort daca ar putea recupera casa. Stiind ca sotia lui nu putea sa-si imagineze cat este de puternic mirosul, sotul a vrut sa-i cedeze casa cu pretul de 10 ori mai mic decat valoarea ei reala, cu conditia ca ea sa semneze actele in aceeasi zi, peste o ora avocatii sotului ii trimisera hartiile. Ea accepta si, peste o saptamana, barbatul si noua lui priena afisau un zambet fortat privind lucrurile lor scoase si mutate in noua lor casa. Tot, absolut tot. Inclusiv suporturile de perdele... Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...