Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Am o fire vulcanica


Recommended Posts

Nici nu stiu cum sa incep. sunt atat de nervoasa , incat nu stiu ce sa fac.Am nevoi de voi si de sfaturile voastre. Sunt impreuna cu el de 2 ani.Am trecut prin multe , si acum parca totul se duce pe apa sambetei. Tot timpul imi reproseaza ca sunt prea tantosa, prea fitzoasa, prea tupeista, prea cu gura mare, prea nervoasa. Deci daca cumva imi permit sa nu fiu de acord cu ce spune el, inseamna ca sunt exagerata si nu ma controlez. Recunosc ca imi sare tandara repede, ma enervez si iau decizii pripite. Am vrut sa plec de la el ( stam la el in apartament ) de foarte multe ori si cred ca nu am facut bine, stiu. Dar nu suport sa ma jicneasca tot timpul. La incepu a fost bine, dar acum parca este alt om. Si cel mai tare ma doare ca peste cateva luni, in august avem nunta. Efectiv nu stiu ce sa fac. Ne certam in fiecare zi, din toate nimicurile. Nu suport sa-mi spuna " taci ca vreau eu", si de aici pleaca toate discutiile.Pe chestia asta mi-a dat si cateva palme. Eu nu tac, ca nu vreau si tot asa. Sunt eu prea dificila, prea "tupeista"? O femeia care isi spune punctul de vedere, inseamana ca e tupeista? Eu nu am suportat niciodata sa fac ceva impus, si n-am sa accept asta orice s-ar intampla. EU sunt de vina, sau el are o problema? CE SA FAC? Mi-e teama ca timpul trece, facem nunta si mai tarziu lucrurile o iau razna de tot. Mi-e teama si nu stiu ce decizie sa iau. Ajutati-ma cu sfaturi! Va multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de ali76
Pe chestia asta mi-a dat si cateva palme.
Daca acum, necasatoriti, a facut asta........nici nu vreau sa ma gandesc ce va urma. Parerea mea, inca nu ti-ai gasit "jumatatea"! Mai cauta.... Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: [copil] [url="http://community.webshots.com/user/mickyyyy"]Malina Ioana[/url] ([url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545"]31.03.2004[/url]) [copil] [url="http://community.webshots.com/user/andrimix"]Daria Maria[/url] ([url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164"]22.06.2005[/url]) [9cer][url="http://www.acsis.ro/2lasuta.php"]Ajuta-ma sa cresc langa mama mea![/url][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ali, o sa incerc sa-tzi raspund din experientza. Crede-ma,^^ taci ca vreau eu^^ este expresia unei persoane limitate, fara argumente, care nu poate comunica, nu poate sa-shi sustzina un punct de vedere, sa aceepte shi ceilaltzi pot avea dreptate, iar cele cateva palme de care vorbeshti deja pun capac oricarei relatii ; daca acum sunt cateva, in scurt timp pot devenii ordinea zilei daca nu iei masuri. In primul rand, nu ash mai permite nimanui sa ma loveasca, tzi-o spun din experientza, shi de aici ar trebui sa incepi sa analizezi lucrurile; pentru nimic in lume, nu meritzi asha ceva..gandeshte-te bine, inca timpul nu este pierdut,luatzi o pauza, analizeaza partzile bune shi rele, deshi, cu un om ca el, nu cred ca ai prea mari shanse sa vrea sa se schimbe. Referitor la firea ta vulcanica, cred ca este o scuza pe care el o gaseshte, eventual tzi-a repetat asta de nenumarate ori, incat sigur ai ajuns sa crezi tu insatzi ce itzi spune...nu te lasa dominata; faptul ca ai o parere diferita de a lui, nu inseamna ca el are dreptate..intr-o familie, este normal ca cei doi sa comunice, sa-shi spuna punctele de vedere, chiar shi diferita, shi sa incerce sa ajunga la un numitor comun. Spun ca este normal, tocmai pentru ca din motive asemanatoare cu ale tale, eu am luat hotararea de a divortza. Te rog, analizeaza lucrurile foarte bine, shi daca nu eshti convinsa ca merita, nu fa pasul..eu.. in locul tau, ash renuntza pt moment la ideea casatoriei. Impune-tzi sa ai mintea limpede cand iei asemena decizii, e foarte important. Succes shi o zi buna. ..shi te iubesc...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Pe chestia asta mi-a dat si cateva palme" asta TREBUIE sa iti dea de gandit...un barbat normal nu da intr-o femeie. Eu (si subliniez eu) in locul tau nu numai ca nu m-as marita cu el ci as rupe orice legatura cu el. Nu toti barbatii sunt asa, iar cei care sunt merita sa stea undeva izolati in lumea lor primitiva. Pur si simplu nu trebuie sa accepti ca iubitul, sotul, barbatul cu care iti imparti viata sa te loveasca sub niciun motiv. Poate veti spune ca dau prea usor acest sfat...dar din punctul meu de vedere violenta nu are nicio scuza si trebuie taiat raul din radacina cu orice pret. Multa bafta si curaj sa lupti pt fericirea ta. Nu poti fi fericita langa un om care din lipsa de argumente trece la dat palme. "Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius www.funscience.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iti multumesc noi2 pentru sfat.Asta am sa fak, am sa ma gandesc, si ideea cu nunta, am s-o las momentan.Nu stiu cum, dar am sa incerc.Stii la ce ma gandesc eu? Cum se poate schimba un om atat de repede. La inceput era o fire calma, calda, nu m-a jicnit, nimik din toate ce se intampla acum.in fine, o sa reflectez la ce mi-ai spus.Iti multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multam Buggy, ai dreptate, trebuie taiat raul de la radacina. Cu datul palmelor imi spune ca" cu mine nu se poate altfel". N-am pricepu, ce fata mea cere palme? Da, ai dreptate.Probabil pt el femeia trebuie sa tremure cand spune el ceva, eu nu voi accepta asa ceva. El considera ca sunt extrem de dificila si incapatanata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ali, sigur te considera dificila shi incapatzanata cand nu joci cum canta el..in rest, eshti painea lui Dumnezeu,shi mie imi spune ^^ eshti fata buna, da´ gura te strica^^... vrea sa te intimideze, dar fii puternica, nu meritzi asta. ..shi te iubesc...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce nu inteleg eu? Cum de ai suportat tu sa-ti iei palme? Ca la firea ta vulcanica era de asteptat sa te bati cu el parte in parte. Mie chestiile astea doua nu mi se pupa. Cum adica sa fii vulcanica, plina de tupeu si totusi sa stai s-o incasezi si sa mergi mai departe cu planuri de nunta si tot tacamul?... Claudia,soacra frumoasei Oti Povestea nasterii http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=38156
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca fiecare din noi are o imagine despre cum trebuie sa fie relatia de cuplu. Mie mi se pare, si asta e numai parerea mea, ca intr-un cuplu nu exista un sef, barbatul nu detine nici intelepciunea suprema, nici nu imparte dreptatea cu palme. Asta depinde cat de mult te valorizezi tu pe tine insuti. Daca tu stii despre tine ca: - esti desteapta, atunci nu taci pt ca-ti spune cineva - esti frumoasa, daca el nu te vede asa, cauti pe cineva care te vede asa cum esti. Tu ai cumva o parere proasta despre tine? Crezi ca tb sa taci pt ca EL are dreptate in TOATE problemele care se ivesc sau s-ar putea ivii vreodata?????? Eu cred ca esti "nervoasa" pt ca stii ce tb sa faci, doar ca poate iti e teama de ce zice mama, vecinii, prietenele maritate, de singuratate. Cand o sa iei o decizie sunt convinsa ca o sa fii mult mai linistita. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...