Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casnicia mea a fost o minciuna? (2)


Oaspete marius

Recommended Posts

Hoppe, subscriu la parerea lui Happy_in_TO. Si mie mi se pare gresita abordarea ta fata de baieti atat din punct devedere psihologic pt. ca ii incarci nejustificat si ii derutezi, cat si oarecum nesincera. Tu chiar nu esti suparata pe el? Nu ca asta ar fi relevant pt. ei, chiar nu ar tb. sa tina cont de sentimentele tale fata de tatal lor in relatia LOR cu el. Dar, sa zicem ca pt. ei ar fi importanta starea ta sufleteasca, atunci macar sa fie sincera atitudinea. Iar eu cred ca intr-o situatie ca a ta e imposibil sa nu fii suparata. Am trecut si eu prin ea si stiu pe propria piele ce sentimente si ce frustrare genereaza asa ceva. Cu copiii e musai sa fii sincer, au o capacitate uimitoare de a simti adevaraul si minciuna din spatele cuvintelor si nu faci decat sa transmiti mesaje amestecate si sa-i confuzezi foarte tare. Iar chestia cu "numai pe el il vom iubi..."[:(]. Sincer nu poti face asemenea promisiuni, nici macar propriei tale persoane, daramite unor copii. Nimeni nu stie lucrurile astea, ca va simti in viitor, peste 5-10-15-20 de ani. Poate ca nu il vei mai iubi. Iar ei, copiii, poate ca desi il vor iubi mereu, fiindca este tatal lor, nu il vor iubi "numai" pe el. Te pup si sper ca nu te-am suparat. Am incercat doar sa fiu de folos, in modul franc in care stiu eu sa o fac. Eu am facut enoirm de multe greseli si mi-as dori sa nu le repete nimeni altcineva. Am retinut din toate astea ca ei, copiii, nu au prejudecati decat in masura in care noi, adultii, le transmitem. Zamfi, mamica Otiliei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mai, asa am vazut eu ca le face bine lor.Daca ma vedeau suparata pe el se intristau si ei. De fapt ma cam forteaza sa le spun asa, folosindu-se de intrebarea "NU-i asa ca.....?" Pana la urma, conteaza daca eu il mai iubesc sau nu? Important este ca ei sa il iubeasca si sa nu il condamne acum (cu toate ca uneori o mai fac), ca sa poata depasi momentul. Pe urma este decizia lor, in functie de relatia ce va exista intre ei. Oricum, ei stiu adevarul, de ce a plecat tati. Da, am fost foarte suparata pe el, ingrozitor de mahnita, dar pe zi ce trece incepe sa imi treaca supararea. Nu stiu de ce, dar mai ales de cateva zile incoace, simt de la o zi la alta o usurare. Pe omul din primii 15 ani il voi iubi mereu, si a fost doar al meu!Deci, intr-un fel spun o parte de adevar. De omul de acum imi este doar mila.O fi el fericit pentru moment, dar va veni ziua cand isi va da seama ce a pierdut: cele mai frumoase clipe din viata copiilor.Acum a fugit dupa o femeie.Dar a lasat in urma doi copii.Care sufera enorm. Doi copii, ca sa creasca fericiti,mai ales la varsta lor, nu au nevoie numai de bani, ci in primul rand de o familie, de mami si de tati.Si nu oricum, ci mereu, in fiecare clipa.Oricat si-ar da silinta, nu mai poate sa fie langa ei cum a fost. Si copiii simt, isi doresc enorm vremurile de demult. Pana acum un an au fost cei mai fericiti copii. Nu au auzit certuri, discutii, mereu era armonie.Schimbarea a fost prea brusca iar ei destul de mari ca varsta ca sa perceapa schimbarea in adevaratul sens al cuvantului.Ei nu au stiut ce inseamna tristetea. Si pe urma cred ca nimeni nu poate stabili in mod rigid drumul pe care trebuie sa il alegi ca sa aduci copiii pe linia de plutire. Eu am mers dupa principiul "vazand si facand".Am speculat orice miscare, m-am adaptat situatiilor, astfel incat sa-i inveselesc si sa-i fac sa zambeasca. Ca pana la urma asta conteaza acum.Sa-i ajut sa iasa din starea in care sunt. Si, de ce sa nu recunosc, eu, ca sa depasesc situatia, de multe ori m-am mintit singura, in mod constient, cu lucruri care mi-ar fi placut sa se intample.M-a ajutat mult! Ei stiu adevarul. Si nu mi-e rusine sa spun ca il voi iubi in veci pe omul cu care m-am maritat, care mi-a fost sot adevarat pana acum un an! De ultimul an nu vreau sa pomenesc pentru ca a fost un cosmar. Nu sunt Dumnezeu ca sa pot alege calea dreapta in rezolvarea acestei probleme! Sunt om, poate fac si greseli, dar stiu ca am o singura dorinta: sa nu imi mai vad copiii asa! anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este cel mai frumos mesaj pe care l-am citit pe forumul acesta.Iti doresc multa intelepciune pentru viitor. Primeste un buchet de [floare3](nu stiu sa caut emoticon,deci nu interpreta culoarea [:)]),de la mine. Da-mi voie sa te felicit,nu s-a terminat aici,dar cu timpul se vor rezolva toate.[pup] o mamica inteleapta si o femeie desteapta.Indiferent unde te va duce viata,acum ai luat o decizie buna.Iti va fi dor de el,de viata traita impreuna,acum e momentul unei pauze.Daca va fi sau nu definitiva...vedeti voi,numai voi!Nu te gindi la pareri,sint ale unor oameni,acesta e mesajul forumului DC, sa ne exprimam/sa ne combatem/sa invatam,constructiv,desigur.Tu ai trait cu el in casa,deci sint deciziile tale si numai ale tale. Aniela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anyella, iti multumesc! Impacarea cu mine insami este opera voastra, a celor care m-au sprijinit! Eu nu m-am suparat pe nimeni, din contra, am analizat bine fiecare mesaj primit de la voi. Si normal ca fiecare om sa gandeasca intr-un fel anume. Daca nu eram constienta de asta nu imi luam inima in dinti sa va spun povestea mea. Sincer, nu stiu ce m-as face fara voi.Cum am timp ma reped la calculator ca sa vad ce mi-ati mai scris. Ajutorul vostru este fara margini. Fara voi nu cred ca as fi rezistat.Mai ales in acele zile cumplite cand simteam ca ma duc la fund. Am castigat cateva prietene de suflet, fete extraordinare! anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hoppe
Iar nu am mers la scoala.Nu stiu cum sa mai fac cu copilul, cum sa-l scot din starea asta. anna "Un invingator este victorios mai intii in minte si in inima si apoi cistiga!" - Happy
Buna Anna, Te-ai gandit sa apelezi la ajutorul unui psihoterapeut? Te pot ajuta cu un numar de telefon, daca doresti. Multa sanatate si putere! Ioana si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tu nu vezi chiar deloc barna din ochiul tau? in ce mediu crezi ca traieste fata ta? daca hoppe nu forteaza copilul, si bine face, nu inseamna ca nu se gandeste la binele lui... la psiholog trebuies a mergi ca vrei, nu tarat de caveman in grota... ei uite, mare mirare, nu iti place sa fii tratata cum ne tratezi tu pe noi, cititorii de "povesti adevarate"
quote:
Originally posted by noideea
Buna Alice si Carmen, hai sa nu transformam subiectul lui Hoppe in subiect despre mine. Daca am o situatzie pe care nu sunt capabila sa o rezolv, nu insemna ca nu pot sa spun cuiva ceva ce stiu ca e motivant si nu insemna ca nu judec sau ca sunt tuta. Atzi avut vreodata o slabiciune, o chestie.... cat de mica.... care va domina, va invinge, va subjuga? Asta nu insemna nici ca suntetzi proaste, nici ca nu suntetzi capabili sa transmitetzi altora imbarbatare. Daca nu... nu putetzi intzelege, si discutzia asta ne depasheshte pe toate trei si pe multe altele care ganedsc ca voi. Probabil cu inaintarea in varsta vetzi reushis a ma intzelegetzi sau poate nu vetzi putea sa o facetzi niciodata. Eu explicatzii nu stau sa mai dau si nici lamuriri. Eu sunt ceea ce sunt. Cu bune si cu rele. Daca viatza ar fi facuta din oameni perfectzi si normali ca voi si ca multe altele care fac ceea ce este bine pentru sine, nu ar mai fi atatea nenorociri. Dar exista oameni ca mine, ca sotzul meu. Chiar daca iau sau nu o hotarare, ea imi apartzine si nu sunt datoare voua in luarea acestei decizii. Va multzumesc mult pentru grija, ca stiu ca e grija si nu altceva, dar hai sa ne concentramn asupra lui Hoppe. Eu stiu prin ce trece Hoppe, pentru ca deshi nu am divortzat, intre mine si sotzul meu este un razboi surd care nu stiu in ce masura se va termina, insa multzumesc lui Dumnezeu, am reushit in oarecare masura sa nu transform fata in mingie de pimpong, deshi la un moment dat exact asta se intampla si la noi. Macar atata minte a avut al meu si a intzeles ca in JOCURILE NOASTRE DE CULISE fata nu are ce cauta, ea nu trebuie sa fie victima colaterala. NU TREBUIE.
Doamne'ajuta! [url="http://community.webshots.com/user/TribulOstacheV"]POZE[/url] http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se simte vinovat de divort?
quote:
Originally posted by hoppe
Surpriza de la baiatul meu: o oita neagra, imbracata cu un tricou alb pe care este imprimata poza lui.Bineinteles cu autograf, "mami, te iubesc!" anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Doamne'ajuta! [url="http://community.webshots.com/user/TribulOstacheV"]POZE[/url] http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by maru
Se simte vinovat de divort?
quote:
Originally posted by hoppe
Surpriza de la baiatul meu: o oita neagra, imbracata cu un tricou alb pe care este imprimata poza lui.Bineinteles cu autograf, "mami, te iubesc!" anna "Un invingator este victorios mai intai in minte si in inima si apoi castiga!" - Happy
Doamne'ajuta! [url="http://community.webshots.com/user/TribulOstacheV"]POZE[/url] http://maru-incotro.blogspot.com/
La asta m-am gindit si eu... E atit de simbolic... Eu m-am gindit la acest mesaj din partea baiatului: "chiar daca am sa fiu rau (oaia neagra) sa stii ca nu am vrut sa te supar (tricoul alb) si ca te iubesc ... Teama de a nu fi iubit neconditionat, neaceeptarea greselii (in cazul in care face sau o sa faca vreuna) si neputinta de a-si exprima sentimentele verbal (scris pe tricou)... Dar am zis sa nu fiu prea analitica!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...