Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casnicia mea a fost o minciuna? (2)


Oaspete marius

Recommended Posts

Am vrut sa il urasc, dar nu pot. Nu sunt impotriva intalnirilor cu copiii, dar deocamdata nu stiu cum este mai bine.Sunt mari, si atunci cand se despart de tatal lor incepe tragedia.Si nu vine decat la ore tarzii, dupa 21. Programul ala de vizitare nu a fost inventat degeaba. Ca sa te obisnuiesti cu noua situatie este destul de greu daca el este toata ziua la usa. Ce vina am eu ca el a ales asa? Adina, eu habar nu am avut ca el se gandeste la divort.Totul a fost brusc. Aveam pretentia sa discute cu mine sincer, deschis, pentru a putea sa indreptam ce il supara. Eu nici acum nu stiu ce l-a determinat sa faca asta. De fiecare data imi spune alt motiv. De fiecare data momentul cand s-a gandit la despartire este altfel plasat in timp. Ba acum trei ani, ba anul trecut, ba in iarna. Ca pe urma sa imi spuna ca el nu a vrut divort. Dumnezeu sa ma ierte, dar odata nu am putut sa am o discutie normala cu el.Sa spuna clar, ce il deranja, ce vrea, cum vrea. Dupa 16 ani de casnicie, avea totusi obligatia sa-si expuna macar sincer gandurile si dorintele. Prima data cand am vrut sa divortez, in august, a promis ca o sa-si revina.Dar, dupa cateva zile a uitat. Consider ca el chiar si-a dorit divortul. Si, stau sa ma intreb, cat de mult sufera? Daca ceva nu iti place, de ce faci? Daca iti pare rau, de ce nu poti trece peste mandrie? Aseara a plecat cu barba tremuranda si cu lacrimi in ochi. Iar de dimineata urla la mine, la telefon. Eu nu mai inteleg nimic. Ma gandesc, ca daca nu era incurcat cu colega aceea, el revenea acasa. Stie cat de mult a gresit, stie ce rau mi-a facut si cred ca ii este rusine. Dupa divort si-a cerut iertare pentru tot ce mi-a facut. Dar, ce folos? oricum, dupa alte cateva ore a inceput sa ma jigneasca la telefon. S-a izolat de familie, de parinti, de prieteni. Daca nu este fericit, de ce nu s-a intors acasa? Pentru el totul a fost o gluma.De cele mai multe ori, in ultimele luni, imi spunea ca o sa dansez cum vrea el.Nu a crezut ca o sa merg asa departe. Problema cea mai mare pentru mine a fost ca dintr-un om bun, peste noapte s-a transformat intr-un om rau, fara pic de mila. Adica, pana ieri ma pupa, si de a doua zi a inceput sa ma urasca. Am stat la pat o saptamana, nu am mancat, nu am baut.Zicea sa termin cu scenariile.Zicea ca ma prefac. Nu dormeam noptile.Luam somnifere ca sa reusesc sa dorm macar 2-3 ore, si nu aveam voie.Am probleme cu ficatul, si stia cat este de important sa nu inghit medicamente.Si mai stia ca nu am voie sa ma supar, ca sunt amenintata de o boala urata si singura conditie este sa ma feresc de stres. Si am avut din plin. Imi este si teama sa ma duc la control, nu ma simt bine. Si, intreb eu, vazand si stiind toate acestea, ce suflet a avut? Nu i-am facut niciodata rau, am fost numai pentru el. Ma ruga saptamanile trecute sa mai fiu macar pentru 2 min acea femeie calma si blanda.Dar, s-a intrebat dc mai pot dupa tot ceea ce mi-a facut? anna "Un invingator este victorios mai intii in minte si in inima si apoi cistiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Iti citesc povestea si sunt frustrata mereu cand citesc despre el.Eu vreu sa te intreb de ce vorbesti atit de des cu el?Am inteles vine la tine sa vada copii, eu atunci as pleca pe strada numai sa nu il mai vad.A si te rog nu -i mai cere explicati " dece a facut asta la famile " pt ca el vede ca tu suferi si de aceea face sa-ti fie si mai rau.Baga si tu pe ignore nici macar nu il mai baga in seama .Atunci cand intra el, tu iesi pe usa si d-ai doua ore sa stea cu copii. Incearca sa ii spui ca ii raspunzi numai la email ca sa aveti scris sa nu existe vre-o confuzie. A si nu ai si tu un cunostintza (Un barbat)la misto sa vina la cina cand doreste domnul sa vina sa vada copii cred ca ar face o criza pe loc!, atunci ai vedea cu adevarat cat de mult ii pasa de familia ta. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesc la telefon cu el mai mult pentru copii. Nu am ce sa fac.Daca ar fi numai dupa mine, as rupe orice legatura cu el.Dar nu se poate.Mi se pare cea mai dificila problema. Sunt convinsa ca dc erau taiate toate legaturile, eu eram deja vindecata. Si , in afara de asta, sunt multe chestii marunte ce trebuie puse la punct.Urmeaza partajul. anna "Un invingator este victorios mai intii in minte si in inima si apoi cistiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii au telefoane mobile.Vorbesc mereu la telefon. Problema este ca el inca hotaraste pentru ei fara sa se consulte cu mine. Stabileaste intalniri fara sa stiu, le promite ca merg de Paste nu stiu unde fara sa ma intrebe, au aranjat vacante in strainatate despre care iar habar nu am. Nu ma impotrivesc intalnirilor, dar nu asa. Ma ignora, sau nu intelege ca nu mai poate fi cum a fost. A trebuit sa am multe discutii cu el pe tema asta,deoarece trebuie sa facem cum este bine pentru copii, nu cum ii este bine lui. de exemplu, vizitele la ore tarzii, dupa ora 21. Apoi, am avut probleme cu mersul la scoala, cu faptul ca le da multi bani de buzunar (nu este normal ca un copil sa umble cu sute de mii, tentatiile sunt mari). Sunt discutii despre partaj.... Sunt multe lucruri marunte ramase nerezolvate.Dupa 16 ani nu se poate face curatenie intr-o singura zi.
quote:
Originally posted by daiana_raluk
de ce nu le iei copiilor telefoane mobile si atunci eviti sa mai vorbesti cu el la telefon [quote]Originally posted by daiana_raluk
de ce nu le iei copiilor telefoane mobile si atunci eviti sa mai vorbesti cu el la telefon
anna "Un invingator este victorios mai intii in minte si in inima si apoi cistiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Anna, Urmaresc povestea ta de la inceput...n-am postat desi as fii vrut.Fetele au spus aproape tot...oricat de greu ar fii trebuie sa crezi ca va trece. Trebuie sa discuti cu copii...sa le explici(poate deja ai facut-o), ca nu esti impotriva faptului ca vine sa-i vada, ca nu esti impotriva faptului ca ies cu tatal lor...e normal sa-l iubeasca, e tatal lor...tu vrei doar sa nu se exagereze si sa nu derapeze lucrurile. Spunele si lor ca nu e normal ca un copil sa aiba atatia bani de buzunar...daca le da bani, ^propune-le sa fii pusculitza lor, sa-i strangi pt. ei si sa le dai la nevoie. Fii prietena cu ei acum...sufera si ei mai mult de cat crezi.Au vazut totul, stiu cine e "vinovat" insa nu cred ca s-au asteptat la acest final.poate au visat ca tatal vine inapoi si totul va fii ca inainte. Spune-le ca si tu ai sperat asta o vreme...dar nu s-a putut, deci trebuia facut ceva caci sufereai!Vorbeste cu ei si ai sa vezi ca sunt intzelegatori.El profita de aceasta perioada sa-i monteze impotriva ta.Sunt sensibili acum si absorb tot...orice atentie ii atinge. Atunci cand vorbesti cu ex-ul la tel. banuiesc ca copii sunt in preajma si aud tot...cum va invinuiti, cum va certati...nu e bine... Curaj! [url="http://community.webshots.com/user/sebilus?vhost=community&vhost=community"] pozici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna, parerea mea este ca el reactioneaza asa de frica sa nu piarda contactul cu copiii (ceea ce e mare lucru pana la urma, putea sa-l doara fix in cot) el simte ca tu ii limitezi posibilitatea de a le fi aproape. Eu inteleg ce spui tu, insa probabil el are servici si atunci ramane doar seara ca timp de intalnire. cata vreme nu are influenta majora asupra programului,nu ar trebui sa te opui. De exemplu eu consider ca de la 21:00 la 22:00 este o ora destul de rezonabila pentru a-si vizita copiii. copilul meu e mic, exul nu se poate intelege doar cu el. Insa ai tai sunt mari...si chiar tu ai spus ca ai vrea sa ai cat mai putin de a face cu el, atunci de ce nu-i lasi sa stabileasca singuri? Aveai alt plan cu copiii de Paste? Poate ca iti prinde bine si tie o perioada de respiro, e laudabila initiativa lui de a te degreva o perioada de responsabilitati (macar acum, daca tot n-a facut-o atata timp). Gandeste-te cate din astea chiar te afecteaza, sau e doar lupta intre voi pentru dreptul de a hotari absolut. Chiar daca ti-au fost incredintati tie copiii, ei au si un tata. Cu drepturi si obligatii. Stii ca in alte parti, la divort, se dispune custodia comuna? Asta inseamna ca jumatate din timp copiii locuiesc cu mama, cealalata jumatate - cu tata. O saptamana la unul, o saptamana la altul. Nimeni nu decide absolut. Nu spun ca e varianta cea mai buna din punct de vedere educational, dar probabil compenseaza prin echilibrarea timpului petrecut cu ambii parinti. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Adina,aveam alte planuri. Iar intalnirile tarzii, pentru mine sunt o mare problema, deoarece baiatul cel mic a avut de cele mai multe ori reactii urate. De doua ori a facut crize, i se oprea respiratia, plangea, cosmaruri noaptea...., nu mergea la scoala, etc Am fost cu el la medic......crize anxioase-depresive. I-a dat tratament.Tati l-a sfatuit sa nu ia medicamente, ca numai oamenii nebuni folosesc asa ceva.
quote:
Originally posted by Adina Iulia
Anna, parerea mea este ca el reactioneaza asa de frica sa nu piarda contactul cu copiii (ceea ce e mare lucru pana la urma, putea sa-l doara fix in cot) el simte ca tu ii limitezi posibilitatea de a le fi aproape. Eu inteleg ce spui tu, insa probabil el are servici si atunci ramane doar seara ca timp de intalnire. cata vreme nu are influenta majora asupra programului,nu ar trebui sa te opui. De exemplu eu consider ca de la 21:00 la 22:00 este o ora destul de rezonabila pentru a-si vizita copiii. copilul meu e mic, exul nu se poate intelege doar cu el. Insa ai tai sunt mari...si chiar tu ai spus ca ai vrea sa ai cat mai putin de a face cu el, atunci de ce nu-i lasi sa stabileasca singuri? Aveai alt plan cu copiii de Paste? Poate ca iti prinde bine si tie o perioada de respiro, e laudabila initiativa lui de a te degreva o perioada de responsabilitati (macar acum, daca tot n-a facut-o atata timp). Gandeste-te cate din astea chiar te afecteaza, sau e doar lupta intre voi pentru dreptul de a hotari absolut. Chiar daca ti-au fost incredintati tie copiii, ei au si un tata. Cu drepturi si obligatii. Stii ca in alte parti, la divort, se dispune custodia comuna? Asta inseamna ca jumatate din timp copiii locuiesc cu mama, cealalata jumatate - cu tata. O saptamana la unul, o saptamana la altul. Nimeni nu decide absolut. Nu spun ca e varianta cea mai buna din punct de vedere educational, dar probabil compenseaza prin echilibrarea timpului petrecut cu ambii parinti. Adina + Olivia Q1.04
anna "Un invingator este victorios mai intii in minte si in inima si apoi cistiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea despre faptul ca vine in casa voasta reda ca ar fi 2 motive. 1.Vrea sa te distruga psihic sa nu-ti poti revine si sa nu te ia altul. 2.Inca te mai iubeste si deasta te invinueste se gandeste ca daca ve-ti fi iar impreuna sa nu -ti dea ocazie sa-i reprosez toata viata.Am tras aceasta concluzie din fapteu ca spui ca tremura si avea lacrimi in ochii. Totul depinde numai de tine.Daca vezi ca vine imbracate frumos si iesi la plimbare sa creada ca nu te afecteaza ba chiar poate ti-ai gasit pe altul. Datorita copiilor vorbiti?Pai nici eu si chiar nici tu nu vezi bine ca-i da bani multi copiilor daca-i spui atunci crezi ca poti comunica civilizat sau i-ti da dreptate? Atunci ce farmec are sa mai vorbiti. Faptul ca a spus ca le cumpara casa masina copiilor eu ia-si spune ca data atunci cand sunt maturi face acest lucru a-i fi cea mai fericita.Bucuria lor este si bucuria ta si consideri ca copiilor le-ar fi necesar o bucurie.Ce vor gandi ei despre el si tine asta numai atunci ve-ti vedea.Nu cred ca daca tu nu-i spijini material te vor judeca.Sigur stiu ca tu le-i da si sufletul tau iar daca ai avea bani sigur lor le-i da in primul rand. De ce crede el ca numai bani sunt importanti? Pentru faptul ca nu-i capabil sa dea alceva. Referitor la mesajul anterior. Da copii au nevoie de ambii parinti,nu inteleg de ce atunci cand copii i-l asteptau cu sufletul la gura nu a venit?!Vine acum cand le poate provoca durere mamei lor? Nu stiu cum pot fi fericiti acei copi ale caror mama este trista din cauza vizitei tatalui care o streseaza. Daca-i iubeste pe copii de ce nu incearca sa se comporte civilizat ca asa simt ca aici toti asta asteapta?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...