Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casnicia mea a fost o minciuna? (2)


Oaspete marius

Recommended Posts

Intr-o relatie intotdeauna contributia e a amandurora! Se intrepatrund, se cheama, se gasesc, se cer una pe alta, sunt ca niste roluri pe care le acceptam din diverse motive , cel mai adesea inconstiente. Nu stiu de ce crezi ca acum, ravasita emotional fiind,vei stii sa numesti "greselile" tale.Eu zic sa cauti mai tarziu ce si unde ai contribuit tu de s-a ajuns aici. Eu nu cred ca e vorba de "vina" ci de ce rol ai intins tu care cerea acest comportament din partea lui. Si mai cred ca este copilaresc sa spui:"am meritat".Nu e un joc care pe care. Crezi ca ai putea trece mai usor daca iti gasesti vina?Eu nu cred.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ignorarea situatiei reale, iertarile tale pot fi o contributie. NU obtii binele familiei ignorand situatiile care TIE iti fac rau, tie ca om, ca sotie, ca partener intr-o relatie.Dimpotriva. Nerespectandu-te pe tine nu vei obtine binele familiei,binele familiei e legat profund de binele tau propriu si personal! Ignorarea cred eu ca a dus la acutizarea problemelor. Simt ca de fapt te-ai ignorat pe tine, cu nevoile si dorintele tale, de aici ignorarea situatiei reale si prea desele tale iertari. Ai acumulat pana ai rabufnit,mai mult sau mai putin impinsa de el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hoppe, citesc si eu de ceva timp dar nu ti-am scris pana acum, tu nu ai reusit sa te desprinzi de el , iar el te cunoaste foarte bine si te abuzeaza in continuare ...iar tu ii permiti.. tu ai nevoie de terapie ca sa poati sa te desprinzi de trecut si el, stiu vrei raspunsuri din trecut si de la el, intelege ca ne vei afla cu adevarat ce sa intamplat si nici el nu va avea curajul sa fie cinstit cu tine , macar acum in ultimul ceas e pea las, tu pe el nu il mai poti schimba sau incerca sa intelegi ...de ce sa intamplat?? dar ce poti face tu pt tine si pt copii tai e sa incerci sa te schimbi tu, si asta numai printr-o vacanta departe de el sau sa incepi sa faci terapie , eu o recomand si eu am trecut prin multe si terapia ma ajutat foarte mult , acum am o liniste sufleteasca pe care nu am mai avuto demult timp , incepe cu tine...a si inca ceva de ce nu schimbi cheia de la usa sa nu te mai trezesti cu el cand vrea el [flo] mamica lui Ana Maria Nihil Sine Deo!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna, fiecare om isi poate gasi motive sa iasa dintr-o relatie. Ca celorlalti nu li se par motive reale, asta nu inseamna ca pentru cel in discutie nu au valoare. Tu puteai la fel de bine sa procedezi la fel, si ti-ai fi gasit "j" de mii de motive: ca vine tarziu de la servici si nu mai are timp de tine, ca nu se implica in treburile cansice, etc etc. Sta in firea omului sa-si minimizeze vina atunci cand face ceva, si sa gaseasca argumente care culmea, o lunga perioada de timp nu pareau sa-l deranjeze. Nu oricarui barbat ii este suficient sa aiba o casa, o masa, o nevasta care il iubeste si cativa copii. Si atunci cand o oportunitate apare, unii sunt deschisi s-o accepte. Nu ai de unde sa stii de la inceput ce fel de om e si cum va evolua in timp. Nici daca va refuza toate oportunitatile. Sau poti sa ai noroc sa nu-i apara nici una, cum ti-o fi norocul. Dar exemplul tau este foarte educativ multor femei ce se sacrifica, considerand ca o casnicie e pe viata, si ca barbatul ales le va oferi mereu suport financiar. Din pacate nu mai este asa; oricand te poti trezi la un sfarsit de drum cand trebuie sa-ti iei viata in maini si sa continui de unul singur. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citesc cand am timp subiectul tau Anna,in mare parte il cunosc,sar peste unele postari recunosc,dar vreau sa iti spun ca te admir ca ai avut curajul de a-ti expune problemele chiar pe net.Asta e un pas mare,ca si incercarea cu psihologul [floare3].E un mod deschis de a spune ca ceri ajutor unde trebuie,ca simti nevoia de comunicare nu cu persoane poate obiective poate subiective,depinde de ce parte a baricadei se afla.Decizia ta e luata in mare parte,e firesc sa suferi si o sa mai suferi...nu stiu sa iti spun cit(pt.tine stiu ca acum e important "un termen",ca ai ajuns la capatul puterilor).Toate vor veni la vremea lor,daca le vei dori:si un alt barbat,si o schimbare de look sau cum io spune,si o liniste interioara.Tu trebuie sa te concentrezi asupra acestei parti din viata ta de acum,sa nu cedezi psihic si fizic sa ai grija sa explici baietilor ca ei trebuie sa munceasca sa aiba(asta e vrajela caracteristica a parintilor care se simt vinovati pt un divort fata de copii:lasa tata ca iti i-a tata casa si masina).Mama ramine tot mama dar ai grija la "mirajul" banilor.Trebuie sa fie constienti ca intretinerea unui copil nu consta numai in niste bani de buzunar.In ceea ce il priveste pe el eu cred ca si dupa ce se va pronunta divortul te va cauta si nu pt copii,pentru tine ca persoana blinda,intelegatoare,devotata.Iti doresc inca o data sa iei decizia cea mai buna pentru tine. Aniela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna greseala ta a fost fatala ca nu te-ai iubit pe tine mai mult decat pe el, probabil dragostea ta l-a sufocat si stia la fel de bine ca oricand si orice ar face tu ai sa il ierti si se poate intoarce la tine cand vrea.Acum te testeaza te vede trista , atarnata de orice picatura de sperantza numai sa vorbesti cu el chiar daca este cearta tu ii accepti si de aceea el isi face jocul pt ca nu se astepta la aceasta intorsatura din partea ta.Deci nu iti mai pune intrebari de ce mie ? se poate intampla orcui, chiar ma gandeam sa deschidem un subiect sa fim putin mai egoisete . Exista in roameste o zicala "Bine faci, bine gasesti" Cred ca se potriveste mai bine "Bine faci si rau primesti" "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce multe fete te incurajaza.Daca meriti rele si esti de vina pentru toate crezi ca cineva s-ar obosi sa-ti scrie? Toate i-ti spun ca nu a-i gresit fata de el insa si eu i-ti spun ca fata de tine gresesti foarte mult. Vezi si legea cu tine tine,ai doi copii care i-ti dau dreptate tie si te iubesc? Ce ce nu ti cont de toate astea care ti-ar apartine si continui sa permiti orice legat de acest om care pur si simplu te distruge? Copii tai au nevoie de o mama fericita doar asa pot fi si ei linistiti. Bineinteles te intelegem ranile nu se vindeca asa repede.Acum tu parca le deschis mai tare. Se vede ce mult l-ai iubit si ai depins de el de asta te-ai derutat iar acum tiua de luni. Sa nu spuna domnul,ce e bine si ce nu pentru familie.Nu este el acea persoana care sa ne dea pilda ce inseamna o familie!Tu trebuie sa-l inveti ce inseamna o familie iar daca nu vrea sa asculte sau sa respecte construeste un zid gros pe care nici bomba nu-l poate darama. Sa vedem cum poate trece peste aceasta. Dar sigur aici numai tu poti schimba totul numai TU!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Shimba yala. 2. Mergi la politzie si depune o plangere prin care sa aratzi ca nu respecta orele de vizita cu anuntzare inainte, ca foloseshte copiii pe post de mingie de pimpong pentru a te shicana pe tine, ca risca viatza copiilor tai, si ca o amenintza prin faptul ca nu le vede interesul si ca le baga in cap tot felul de prosti (sa nu ia medicamente ca numai nebunii iau medicamente). Explica-i copilului ca sunt medicamente pentru crize de astm si medicamente pentru nebuni (dupa parerea mea el ar trebui pus sub tratament fortzat, prin instantza, este o amenintzare la adresa ta, a copiilor si a lui.) Hoppe.... ce-tzi trebuie ca sa faci ce trebuie? Un shoc? Un eveniment tragic? Ce-tzi trebuie sa te trezeshti? Parca ai amortzit. Ai divortzat cu atat de multa hotarare si totushi nu potzi sa duci lucrurile pana la capat. Ce se petrece cu tine? Ceva te-a dereglat, te-a debusolat, te-a facut sa ieshi de pe drumul pe care mergeai. De ce ii permitzi sa faca ce vrea din tine? De ce ii permitzi sa iasa in cashtig, nenorocindu-te pe tine si pe copii? Vrea partaj? Sa faca partaj. Pa. Exista institutzii care se ocupa de asta, avocatzi.... ce mai stai la vorba cu el?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hoppe, tu ar trebui sa stii cel mai bine ce fel de sentimente are el fata de copii. Ii iubeste? sa scapi de el de tot e cel mai simplu lucru, fetele ti-au dat o gramada de sugestii. Totusi, esti sigura ca asta vrei si trebuie sa faci? Ar mai trebui sa vorbesti cu baietii. Sa-i intrebi ce ar vrea ei. Cum si-ar dori ei sa se petreaca lucrurile in viitor. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...