Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casnicia mea a fost o minciuna? (2)


Oaspete marius

Recommended Posts

Imi puteti recomanda un psiholog bun?
quote:
Originally posted by aiuras
Nu mai astepta niciun moment ca sa duci baiatul cel mic la psiholog, trebuie sa-l ajuti, poate deja a devenit depresiv daca nu se mai scoala din pat. Melancolia poate sa duca si la suicid!
anna "Un invingator este victorios mai intii in minte si in inima si apoi cistiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 219
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Draga mea, Am urmarit toata povestea de la inceput, chiar ti-am scris o data ca te admir, ca te consider o femeie puternica. Incep sa ma indoiesc. Esti din ce in ce mai slaba, te intorci in mocirla din care ai iesit, si tragi si copiii dupa tine. Nu te mai gandi, nu mai astepta sa se razgandeasca, sa isi ceara scuze, nu mai despica firul in 4. De ce cauti acuma sa afli care a fost partea ta de vina, de ce te autostigmatizezi? Dac tu esti slaba si ii ingadui prezenta in preajma ta si a copiilor, nu faci decat sa le prelungesti starea de anxietate. Spune-i clar ca fiul vostru cel mic nu il suporta, ca nu suporta bine situatia, ca are nevoie de ajutor psihiatric DIN VINA LUI, pentru ca ii creeaza o stare permanenta de confuzie. Ca daca il vrea sanatos, trebuie sa ii dea timp sa se obisnuiasca cu situatia, sa nu mai apara in fiecare seara dandu-i iluzia ca totul e ca inainte, si apoi sa plece. Te rog sa te gandesti bine, sa inchizi acest capitol, sa lasi avocatii sa rezolve partajul si sa nu-ti mai expui copiii acestui pericol care a devenit fostul tau sot pentru sanatatea lor. ANCA & DANI(05.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hoppe, cred ca ma repet sa-ti spun cat de uimita sunt sa constat ca toate reactiile astea intra de fapt intr-un tipar. Nimic, dar nimic din ce face fostul tau sot nu mi-e strain. Am reactionat la fel ca tine, trecand prin diverse stari, pentru ca nu intelegeam ce se intampla. As fi vrut atunci macar sa pricep. As fi vrut atunci ca reactia lui sa fie ferma si directa, ei bine, ca si la tine, nu a fost. Eu nu le-as numi minciuni. Pur si simplu el este debusolat. Asa cum tu treci prin toate fazele posibile, asa trece si el. Si tie iti este mai usor sa proiectezi asupra lui toata furia ta; asa si lui. Poate de asta este si foarte greu sa ajungi sa comunici normal; fiecare vede in celalalt sursa de nefericire proprie; si orice fleac devine dintr-odata o grozavie. As vrea sa-ti spun cateva concluzii de-ale mele, din toata treaba asta: 1. Caracterul sau adevarat este cel pe care il stiai inainte. Nu cel de acum. Acum reactioneaza ca un lup prins intr-o capcana; daca te apropii sa-l ajuti sa iasa atunci te musca. 2. Trandafirii pe care ti i-a adus in fiecare an de ziua ta au fost dati cu tot sufletul. Nu incerca sa murdaresti trecutul cu ceea ce se intampla acum, eu sunt convinsa ca te-a iubit si el la fel de sincer cum o faci si tu. 3. In urma analizei tale ai descoperit ca totusi nu ati fost compatibili, este posibil ca si el sa fi descoperit acelasi lucru, mai demult. Tie, poate de dragul copiilor, nu ti-a pasat. Insa lui da; este timpul sa-ti pese si tie de asta. 4. Aberatiile care ti le arunca in fata acum (ca nu castigi ca el, etc etc) sa nu le crezi cu adevarat, sunt doar vorbe spuse aiurea. Si eu mi-am auzit urechilor destule (si-mi vine sa rad cand imi amintesc ca si eu am spus niste minuni de genul asta). Cu timpul ai sa-ti dai seama ca nu ar trebui sa pui prea mare baza pe vorbele aruncate la disperare. 5. Sper din tot sufletul sa fie cazul si la tine: vei descoperi ca fara el iti va fi mult mai bine. 6. Cel mai probabil va veni momentul cand rolurile se vor inversa. Va depinde exclusiv de tine sa il accepti inapoi. 7. Nu mai privi ceea ce s-a intamplat ca pe o infrangere. Ok, este o infrangere, dar una minora. Adevarata batalie este pe termen lung, si are legatura cu suportul pe care o sa i-l dati amandoi copiilor vostri. Trebuie s-o castigi. Anna, durerea va trece. Incearca sa privesti pozitiv si sa iei ce-i bun pe viitor. Deja exista un rau, nu-l fa si mai mare (aici ma refer la copii, este normal sa fie traumatizati de divortul vostru, incearca sa-l atenuezi cat poti sa sa incerci sa mentii neschimbata atmosfera). Ai sa vezi ca depinde de tine sa asezi lucrurile dupa cum o sa-ti convina mai mult. Insa nu fa treaba asta cu forta, legea, etc. Lucrurile se vor aseza de la sine dupa bunul tau plac. Si da, ai nevoie de tatal copiilor tai sa te ajute sa le oferi tot ce-i mai bun in viata, in masura in care poate si se califica la asemenea ajutor. Cine altcineva? Sa revenim la baieti. Este foarte important tonusul tau. Incearca sa-i asiguri ca au si vor avea mereu si mama, si tata. Evitati discutiile de fata cu ei. Protejeaza-i. Trebuie sa le comunici cumva ca tot ce a fost greu a trecut, vorbeste-l de bine pe tatal lor; spune-le ca inca nu esti in stare sa ai o relatie normala cu el, dar ca iti vei da toata silinta. Este foarte important ajutorul unui psiholog. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anna, incearca sa iti concentrezi toata atentia pe copiii tai, pe baieti, nu pe ce a zis, nu a zis, a facut nu a facut exul dupa cum realizezi singura copiii tai au mare nevoie de tine... Doamne'ajuta! [url="http://community.webshots.com/user/TribulOstacheV"]POZE[/url] http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

naiuta, cum pot sa iau legatura cu tine?
quote:
Originally posted by naiuta
Dupa cum l-ai descris ce om e,nu stiudaca s-ar merita sa mai traiti vreodata impreuna.Doar sa se schimbe radical.Nu prea vad eu sanse de a se schimba la asa varsta. Probabil regreta,s-a gandit ca s-ar intorce dar ie frica de reprosuri.Simte acum ca te-ai schimba,nu esti acel om care te credea. Te invinuieste intotdeanuna pentru ca nu suporta sa simta ca esti mai presus,mai cu succes,fara vina.Da bani n-aduc fericirea! Am atatea prietene care au bani si printre ele mai putin sunt fericite in cupluri decat acele care nu dispun de asa multi bani.Parca din cauza nevoilor financiare se unesc mai tare si au un tel in viata.Dar si fara bai e greu. Voi a-ti primit acest mare dar pe care putini i-lprimesc,copii destepti si sanatosi nu zic de tine care ai dovedit ca esti o mama si ai fost o sotie model. De ce a vrut sa refuze acest dar? V-a afla rezultatul mai tarziu. Pentru copii sigur ca este cel mai bine ca voi sa fiti impreuna.DA!Dar ca inainte.Daca crezi ca ai putea trece peste toate s-ar merita,daca nu n-are rost.Tot tu te-ai distruge si nici copii nu ar fi fericiti vazandute mereu trista.Te-ar si invinui ca tu esti cea care cauti motiv de scandal.Cel putin asa poate i-ti vei gasi pe cineva care te v-a face fericita precum meriti. Apropo!Domnul intreaba de tine?HA!HA!Bine faci ca nu-i raspunzi!Ramai mult singura fara sa stie nimeni unde esti.Lasa-l sa creada ca risca sa te piarda si-ti poti gasi altul. Banuiam eu ca domnul te mai iubeste. Fi sigura ca daca nu teiubea si nu l-ar mai interesa de tine te-r ocoli. Vorbeste degeaba.Cainele care latra nu musca! Sa nu uitam de copii. Zici ca cel mic e cu psihicul la pamant? Am inteles ca-i place natura probabil si animalele. Uite noi mergem cu baiatul in wikend la calarit. Am auzit ca copiilor cu asemenea probleme le foloseste mult terapia cu animale. Incearca sa-l duci intre animale si daca vezi ca se simte bine(ex.la calarit)cumpara-i un cal si el sa se ingrijeasca de animal.Asa uita de viata asta neagra pt.el. Nu stiu care sunt posibilitatile in RO.dar noi am luat cal,platim chirie pt. grajd si omul care i-l ingrijeste.Multi fac asa care traiesc in orase.La sfarsit de saptamana copilul i-l ingrijeste si-l calareste.Stie ca e al lui si este fericit. Noi stam la bloc si nici nu dispunem de multi bani. Daca a-si avea bani indeajuns mi-si cumpara cateva hectare de pamant,animale,a-si petrece viata cu copii in natura.Departe de oameni si masini.
anna "Un invingator este victorios mai intii in minte si in inima si apoi cistiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si noi facem acelasi lucru cu andrei, ore de calarie el a avut o grea tranzitie, adaptare la viata canadiana, si l-am dus vara si toamna trecuta la calarie, nu i-am luat cal, ci foloseste caii scolii. Nu poti sa iti imaginezi ce schimbare s-a vazut la el dupa cateva lectii Doamne'ajuta! [url="http://community.webshots.com/user/TribulOstacheV"]POZE[/url] http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau decat timp ca sa ma vindec. Dar vreau sa nu mai apara in fata mea, sa nu-l mai aud.Macar pentru o perioda de timp. Este f greu, pentru ca el are nevoie de copii si copiii de el. Nu stiu ce impresie v-ati facut, dar eu nu ii vreau raul, imi pasa de el. Trebuie sa lupt cu mine mai mult. Si parca nu se mai termina.Dureaza de un an. Totul a fost bine pana dupa divort, cand iar a aparut in preajma mea. Trrebuie sa invat sa ii accept prezenta.Poate reusesc sa lamuresc un bunic sa stea cu mine o perioada.Astfel evit multe din intalniri.De fapt evit multe din acuzatii.Ca asta a urmarit.A vazut cat de bine m-am comportat la divort si pana nu mi-a rasucit iar cutite in rana nu s-a lasat.Cred ca il deranjeaza f mult detasarea mea. Totul este sa pastrez distanta. Doar eu, nu si copiii. anna "Un invingator este victorios mai intii in minte si in inima si apoi cistiga!" - Happy anna "Un invingator este victorios mai intii in minte si in inima si apoi cistiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Adina, eu sunt de vina. Am postat de 2 ori acelasi raspuns. Stii ceva? Te admir de multa vreme.Eram indragostita de printesa ta, ii urmaream evolutia si pozele.Eram innebunita dupa toaletele ei.Pe vremea aceea doar urmaream povestile voastre de pe forum.Nu stiam ca intr-o zi o sa-mi vina randul.
quote:
Originally posted by Adina Iulia
quote:
Originally posted by Adina Iulia
Da, e foarte bine cum te-ai gandit.[flo] Adina + Olivia Q1.04
Asta era pentru tine, Hoppe. Nu stiu cum s-a facut ca a aparut inainte de ultima ta postare, si nu dupa. Adina + Olivia Q1.04
anna "Un invingator este victorios mai intii in minte si in inima si apoi cistiga!" - Happy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...