Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Decizie...


Recommended Posts

Pentru ca stiu ca multe dintre voi au o experienta de viata mai bogata ca a mea, va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi vav de decizia de a ma desparti de dl.sot dupa 4 ani de casnicie. Motivele pro: - e a doua tentativa de a calca stramb (cel putin de care stiu si care nu s-a finalizat pt. ca nu a vrut respectiva tanti), tentativa care mi-a deschis okii asupra unor lucruri pe care le stiam dar reuseam sa le ignor, pt. ca mi se parea ca sunt fericita; - incearca in continuu sa imi dirijeze viata, de la a pune o cana pe un anumit raft, pana la a decide singur daca sa faca achizitii importante; - nu m-a ajutat niciodata cand aveam nevoie de servici, desi la el la servici s-ar fi putut gasi ceva (dar respectivei pe care se chinuia sa o combine, ii facea de zor reclama la un post acolo); - ma tot pistoneaza sa vanda ai mei casa, ca sa ne putem noi face alta (de la ai lui nici nu pune problema sa ceara ceva ajutor, din start mi-a zis ca nu au); - nu exista comunicare, de cate ori zic eu ceva, raspunsul e ca aberez si numai el are dreptate, trebuie sa fac cum zice el. Motive contra: - nu bea si nu e violent - cel putin deocamdata (ca tot zicea cineva aici ca doar astea ar fi motive grave de divort) - aduce banii in casa (cel putin aia de salar si o parte din aia de pe langa) ..si..cam atat. Ma uit acum in urma la ce-am scris, din pacate alea pro le depasesc pe cele contra.. Ce ziceti? Cele enumerate sunt motive temeinice de divort sau sunt eu..[nervo]?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Pentru mine, personal, ar fi indeajuns...si mi se pare cel mai bun motiv faptul ca tu deja te-ai gandit la divort...asta inseamna ca ceva scartaie rau...eu, una, n-as trai cu asa un gand...nu stiu, dar nu m-as simti implinita, impacata etc.etc...decizia, insa, iti apartine in totalitate...dar cand nu exista comunicare, relatiile n-au cum sa se imbunatateasca... Iar motivele pro...hm....nici macar nu spui ca tii putin macar la el...atunci de ce-ai mai continua?? Lora, mami de Iustina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"iubita, implinita, respectata si multumita" - nu, nici una din ele, hai poate prima..candva, dar cred ca era din cauza ca eu il iubeam prea mult si imi inkipuiam ca e si invers... Si da, cumva decizia am cam luat-o, vorba ta, cumva doresc o confirmare..pentru ca unii imi zic ceva de genu ca ma pripesc, ca nah asa sunt toti, cu ifose, calca stramb, etc. Insa nu stiu, mie inima imi spune ca nu pot face investitii de viitor cu el, de fapt, asa a si aparut decizia mea, trebuia sa facem o investitie pt. casa, si eu am dat inapoi, nu stiu, nu pot, inima mea si ratiunea zice "Nuuuu, fugiii ca asa va fi mereu, nimic nu se va schimba." Si mai ales nu suport sa ma dirijeze, am si o personalitate destul de puternica si nu accept sa fiu marioneta nimanui si sa nu pot gandi eu cu capul meu, asa cum o fi, bine sau rau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Tierry Aveti copii? Daca nu aveti, eu zic sa fugi cat te tin picioarele, pentru ca parerea mea e ca un om care se comporta asa acum, mai tarziu cand vin copiii si multe responsabilitati si stresul aferent, va fi de 100 de ori mai rau. Daca aveti copii, atunci trebuie sa porti o discutie foarte serioasa cu el, sa faci cumva sa ii captezi atentia ca sa te asculte si sa te creada ce spui, si atunci sa vezi daca mai merita salvat ceva. Si sotul meu a avut 2 tentative (zic eu nu concretizate), insa l-am iertat pentru ca avea alte calitati si avand un copil am riscat si l-am acceptat inapoi, si pot sa spun ca acum totul s-a schimbat inf oarte bine. Sigur, nu ma amagesc gandind ca nu ma va insela sau nu va mai avea tentative, dar iti spun absolut sigur ca stie care va fi consecinta, si dupa ce nu si-a vazut copilul vreo 3 saptamani data trecuta, nu cred ca isi va mai asuma riscul de a calca stramb. In fine, cazurile sunt diferite poate, motivele sunt diferite, oamenii sunt diferiti, tu faci evident cum crezi tu ca e mai bine, dar e clar ca ceva scartaie rau in relatia voastra. Eu iti urez mult succes. Lauraxx laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

raspunsul e doar la tine... tu de fapt vrei ca noi sa-ti dam acordul...tacit [:D] parerea mea e ca daca simti ca ceva scartaie acum cand nici nu aveti copii,sigur ca scartaiala asta se va transforma intr-un zgomot azurzitor mai tarziu... eu stiu ca un copil nu face casnicia mai trainica(daca pot sa ma exprim asa[:D])...ca sa faci un copil tb ca totul sa mearga ca si uns ,sa existe intelegere,respect,iubie,etc[:D]..si chiar toate astea fiind tot nu garanteaza nimeni ca totul va fi perfect dupa venirea copiilor... bafta in ceea ce vei decide si sa-ti dea DD gandul cel mai bun[pup] Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu sa-ti dau sfaturi si nu ma pricep sa te indemn la nimic.Eu insami trec printr-o situatie foarte urita. Dar am intervenit pentru ca un fragment dintr-o fraza din raspunsul dinaintea celui al meu mi-a trezit amintiri...amintiri adinci din sufletul meu si simt nevoia sa o spun in cuvinte,desi e pe linga intrebarile tale. --<<ca sa faci un copil tb ca totul sa mearga ca si uns ,sa existe intelegere,respect,iubie,etc>>-- Sau ca sa faci un copil trebuie ca tu sa simti ca acum a venit timpul,ca indiferent ce va fi cu tine,cu el,cu casnicia voastra,totul in tine striga ca iti doresti sa fii mama. Cam asa a fost la mine,nu am calculat nimic ...Poate nu am facut bine ca mi-am ascultat numai sufletul in acest sens,dar metaforic folosind cuvintul greseala,a fost si este cea mai minunata greseala din viata asta a mea. Multa putere alaturi de rabdare,din suflet, Incognito mami de Ioan si Ioana-06.01.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pune in balanta tot ce ne-ai scris noua.... daca tu crezi ca balanta e 51% pe motive contra ..... valea fetita! Faptul ca nu aveti copii simplifica fffffffffffff mult lucrurile. Ptr ca sa stai sa suferi?! Lumea n-a inceput si nu se termina cu el. [flo] Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...