Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Certurile in cuplu


Recommended Posts

Conditionari? Wow!!!! Nu-mi vine sa cred... Mi-e din ce in ce mai clar ca te afli intr-o relatie abuziva... Brrrrrrrrrr... Toate intrebarile pe care ti le pui sunt gresite. Eu nu mi-as pune problema cum sa fac sa-i fie tot lui bine, ci cum sa fac sa-mi fie mie bine si, ulterior, amandurora (repet, daca asta nu-mi submineaza mie bunastarea). De asemenea, mi-e clar ca tu ai incetat sa te respecti, motiv pentru care nici al tau sot nu te mai respecta. Trezeste-te, uita-te in oglinda si intreaba-te cand te-ai pierdut!!!! E musai sa te regasesti, daca vrei sa ai o viata normala cu sanse reale de fericire. Ma simt neputincioasa si stiu ca asa si sunt. Mesajul meu te va lasa rece si vei continua sa suporti toate magariile din partea sotului... Anii vor trece si ... e foarte probabil sa ajungi ca mama mea, parasita de sot si bolnava atat fizic cat si psihic la 50 ani. Atat de slaba a fost femeia asta, atat de mult s-a lasat calcata in picioare, atat de mult a trait prin el sau prin mine, incat a uitat complet (dar, complet) de ea, atat de mult s-a straduit sa-l faca sa priceapa anumite lucruri. Acum, cu ajutorul meu, incearca sa se redescopere si ii este incredibil de greu... Oricum, asta constituie alta poveste. In concluzie, ceea ce vreau sa-ti transmit este sa ai mare, foarte mare grija de tine in primul rand si de el in al doilea... inverseaza-ti un pic prioritatile... Mami a Clarei (18.08.2006) si [gravi] 18 saptamani cu [baietel] Victor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Scuze, nu am mai putut scrie in weekend. Grodear, la mine daca ridic tonul, e jale. Se supara ingrozitor pe mine. Deci nu merge. In schimb, el zice ca are dreptul sa urle, pt. ca eu il enervez asa tare. Tweety, da, si mie conditionarile mi se par cel mai infricosator, daca pot sa le numesc asa, element al certurilor noastre. Inteleg ca oameni, care in restul timpului sunt oameni buni, pot spune lucruri rele la furie. Dar conditionarile si santajul mi se par o limita de neacceptat. De asta si intreb, exista o modalitate de a-l face sa inteleaga ca un astfel de comportament nu e bun, sau nu? De asemenea, vroiam sa vad cum procedati voi in cuplul vostru, pt. ca mi-e teama sa nu vad totul numai din perspectiva mea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FILOFTEIA, din ce am citit, pe tine te-am tinut minte! Sa va dea Dumnezeu sanatate si fericire in continuare! No suntem de 4 ani jumate casatoriti, de 5 ani locuim impreuna, avem si un copilas de aproape 4 ani impreuna. Desi doar de 4 ani casatoriti, am trecut prin muuulte necazuri, probleme, incercari, nu ne-a fost usor, nu ne-am vorbit intotdeauna cu calm, in general eu ma aprind mai repede si i-am spus de atatea ori sa ma lase sa ma linistesc 15 min ca sa pot vorbi calm cu el.....dar cataru' meu atunci parca insista mai tare! De ce nu poate sa imi respecte acele 15 min ???? Am nevoie sa stau un pic singura , sa nu vb, sa am adun, sa numar pana la 100 si inapoi poftim, [:D]...ma rog, asta a durat cam 2 ani, acum stie, ma lasa sa imi revin si e mai bine....cu gospodaria, eheee, s-a cam lenevit omu' dar am planuri pt el, inca nu stie!!!! Sa vedeti ce bine gateste cand isi pune mintea la contributieee!!! DUpa o partida de.......[:D].....e cel mai deschis la discutii!!!![pk] Oana [9cer] si [bonjovi]Paul Constantin (28.11.2004) [url="http://community.webshots.com/user/fix_indiferent"]PUIUTUL MEU, PAUL[/url] [url="http://b4.lilypie.com/AAgip3.png"] Varsta Paul [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
FILOFTEIA, din ce am citit, pe tine te-am tinut minte! Sa va dea Dumnezeu sanatate si fericire in continuare!
Multumesc mult si voua fericire multa. Oricum la voi lucrurile stau bine. [pup] Drept sa spun pepene, nu stiu cum as reactiona daca m-ar jigni...sau stiu [:D]...O singura data m-a facut proasta, acum doi ani, cand eram in circuit prin tara, era foarte tarziu, nu aveam cazare si eram in Baia Mare, eu eram copilot si nu intelegeam nimic din harta mica pe care o aveam pentru Baia Mare, in plus n-am fost de acord sa ne cazam la hoteluri in Baia Mare, erau foarte scumpe... 200 lei pe atunci. Asa ca domnul obosit, nervos tipa la mine ca sunt o proasta ca nu stiu sa citesc pe harta [alcool] si ca daca nu sunt de acord cu stat la hotel unde sa mergem. Am avut o sclipire de moment si i-am spus ca am vazut anunt pentru o pensiune la 20 km de Baia Mare, sa mergem acolo. El tot carcotas...si ce facem noi acolo, adica ce vizitam...eu...ne intoarcem in Baia Mare ca 20 de km sunt putini. Asa ca ne ducem...intra nevos in pesniune si iese cu cheile [:D]...deja avea fata de vinovat [:D]...camera era 65 de lei si super conditii. A doua zi...i-am spus niciodata sa nu ma mai jigneasca, pentru ca eu nu l-am jignit pe el niciodata si i-am pus harta in brate daca este destept sa spuna el unde eram. A recunoscut ca a gresit si asta a fost. De atunci nu s-a mai intamplat sa ma jigneasca sau cel putin isi inghite cuvintele [:D]. Dar sotul tau nu este niciodata calm??? EU cred ca ar fi bine sa deschizi o discutie cand il stii calm...sa lamuriti lucrurile, sa-i spui clar ce astepti de la el, adica sa nu te mai jigneasca etc... Acum ar mai fi ceva eu sunt o fire extrem de independenta...nu are practic cu ce sa ma santajeze...spre exemplu saptamana asta am luat bilete la planetariu marti si la filarmonica joi pentru mine si copil...l-am intrebat daca vrea, nu vrea OK...noi ne ducem. Asta il cam sperie un pic [:D] faptul ca eu imi vad de ale mele si fara el.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Filofteia, multumesc pt. exemeplu. E adevarat ca a fost neplacut, probabil insa ca astfel de scapari exista in orice familie. Si e important ca dupa ce i-ai explicat, a inteles si nu a repetat greseala. Ori, la mine nu merge. Mi se pare chiar ca se accentueaza. De asta ma ingrijorez, mai ales ca se trece si la santaje. Nu merge daca incerc sa discut prieteneste cand e calm. Ori imi zice sa tac din gura, si daca insist, se infurie, ori se infurie direct si incearca sa ma scoata mereu vinovata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepene, de cand timp sunteti casatoriti? Omul in viata se schimba f greu, te vezi traind cu el o viata????? Incearca sa iti raspunzi la intrebare si...daca raspunzi nu, cu cat te rupi mai repede de el, cu atat mai bine....mai sunt si barbati buni pe fata pamantului, iar tu iti vei gasi pe cel potrivit tie. Oana [9cer] si [bonjovi]Paul Constantin (28.11.2004) [url="http://community.webshots.com/user/fix_indiferent"]PUIUTUL MEU, PAUL[/url] [url="http://b4.lilypie.com/AAgip3.png"] Varsta Paul [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e simplu, barbatu-meu e gica-contra , adica ii zici hai colo si el zice :"nu" de parca l-ai injurat(asta imediat ce-l intrebi), apoi digera, rumega si dupa 5 minute :"unde ziceai sa mergem?", eventual cand ii cer ceva ii aduc si argumente si se rezolva! Nu am tipat pana acuma niciodata unul la altul, nu ne-am jignit (mi se pare absurd, sa-ti jignesti partenerul de viata e ca si cum te-ai jigni pe tine, in ideea "cine se aseamana se aduna"). Mai glumim unul pe seama altuia, de exemplu alarteieri imi zice:"eram tanar fara griji pana m-a batut Dumnezeu si mi-am gasit jumatatea" si ii zic:"iti dai seama ce om deosebit esti daca jumatatea ta sunt eu : frumoasa, inteligenta etc"(cam astea sunt glumele la noi) , s-a strambat la mine m-a pupat si si-a vazut de treaba. Daca ne suparam, dupa ce ne calmam discutam-nu am lasat nimic nediscutat fiindca pe mine ma apasa orice lucru lasat neterminat, si cu timpul se acumuleaza, i-am spus mai bine asculti ce am de zis decat sa ajungi sa nu te mai intelegi cu mine intr-o zi! Nu mergem la culacre si nu plecam de acasa fara imbratisarea si sarutul de rigoare-deci doar impacati! Filofteia mi-am adus aminte de luna de miere, am facut turul Romaniei si eram pe rand pilot si copilot, eu nu eram buna nici de una nici de alta, ma intreba mereu :"Ia vezi ti harta bine, Dunarea trebuie sa fie in partea de jos". Si fix aceeasi figura ca la voi, numai ca eram in Onesti, el vroia la hotel unde acu 4 ani era 1mil, eu vroiam la pensiune unde am dat 200de mii! Ne-am cazat la Slanic Moldova si am ramas cateva zile acolo. In concediul ala i-am zis ca nu mai plec in tururi din astea fara cort dupa mine! mama din 16 nov 2006 [url="http://good-times.webshots.com/photo/2063415880101635539ItSsAm"] Draga mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...