Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Certurile in cuplu


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui pepene
Stiu, e greu. Si eu am mari indoieli. De asta caut sfaturi si exemple, mai ales ca nu prea am astfel de experiente la activ. Ma puteti ajuta si cu exemple concrete? Sa luam, vorbind ipotetic, de dragul exemplului, 3 exemple diferite. Cum ati proceda voi in urmatoarele cazuri: 1. Te deranjeaza ca iti vorbeste urat si te jigneste. Cum ii spui, fara a invita un nou scandal? 2. Il deranjeaza ca tu nu esti gospodina si nu faci mare lucru in casa, in conditiile in care muncesti 11-12 ore pe zi, si nici el nu face nimic? ( Nu vrea femeie in casa, ca asta ar arata faptul ca tu esti lenesa si ca dati banii aiurea ) 3. Te deranjeaza ca vrea sa dea 3/4 din economii pe o masina scumpa, in loc sa dea 1/2 din economii pe o masina buna, si mai ales rezonabila pt. ce va trebuie voua. Cum provocati discutia in cele 3 cazuri, frumos, dar totodata, exprimandu-va clar punctul de vedere? Orice exemplu e binevenit.
1. I-as spune nici in gind sa nu-mi adreseze epitete, daca e convins ca-s intr-asa un hal cum ma "face", cel mai bine e sa-si caute alta mai corespunzatoare si sa ma lase pe mine-n pace. (Si pe bune, daca faza se repeta m-as separa, pt ca n-am chef sa-mi submineze nimeni self-respectul, stiti zicala aia "daca 2 iti spun ca esti beat, du-te si te culca".) 2. Cea mai buna aparare e atacul, asa ca daca stiu ca voi fi plecata 11 ore si el e acasa devreme, i-as spune de dimineata "auzi, poti tu sa speli cada azi, sa cumperi niste piine si sa bagi vasele la spalat?" Si ma astept sa-mi raspunda afirmativ si sa si execute, daca intr-adevar a fost acasa la vreme. Ca la urma urmei sint si cada, vasele, pinea lui - nu numai ale mele si nu m-a luat de servitoare fara plata. 3. Faza cu masina e cea mai simpla, as propune sa cheltuim toate economiile si sa luam una de care nu mai are nimeni in tara, barem sa stiu o chestie [:D]. Stiu ca-s dementa, dar dupa cum citeam la alt subiect mintea mea e de gen masculin si ma 'nebunesc dupa gadgeturi electronice, masini 'oate si chestii de genul. In incheiere, nu tolerez tipatul (nici eu nu tip, nu ma ajuta coardele vocale) - reactionez doar la ratiune, nu la decibeli. Daca un individ nu-si poate tine in friu temperamentul, nu ma simt in siguranta in compania lui - cu atit mai putin sa-mi faca placere si daca nu-mi face placere ... sayonara. In momentul unui comportament neadecvat, obisnuiam sa ramin tacuta si sa ma uit cu muulta scirba la personaj. Mi s-a spus ca privirea mea e foarte sugestiva si usor de interpretat [vom]. Ma bucur ca de multi ani n-am mai avut de-a face cu de-al de-astia (mai c-am zis "primate" - se potriveste exact imaginea unui maimutoi, tipind si batindu-se cu pumnul in piept in timp ce topaie de colo-colo... stiti voi)[:-)))] amanda
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cristiama, mi-am adus aminte de o vorba, sa stii ca se zice ca barbatu e capul familiei, dar femeia e gatul, da? Nu stiu cine a scornit vorba asta dar mi se pare f desteapta pt ca subliniaza faptul ca asa "caposi" cum au fost educati rumanii nostri, ocazional constientizeaza ca fara noooiiiiii.......[:-@] Trecand la cele serioase, eu-s mai transanta si intreb: Pepene, daca poti sa vorbesti despre asta, pe voi ce va mai motiveaza sa ramaneti impreuna? Mi se pare ca nu prea aveti cine stie ce ingrediente ale casniciei lungi: nici respect, nici comunicare, nici sprijin.....nici macar distractie (ca stiti ca o relatie e cu atat mai buna cu cat cei doi parteneri rad mai mult impreuna). Referitor la intrebarile tale: 1. in clipa in care apare jignirea opresti discutia punct. 2. daca el crede ca se poate, sa faca el dupa 12 ore de munca ce trebe sa faci tu, pentru ca tu nu poti. Dar daca-ti demonstreaza ca se poate... 3. aici nu stiu....omu meu e rational si nu ar avea tupeu sa apara in fata mea cu idei d'astea. Dar repet, toate discutiile astea menite sa te ajute sa iti imbunatatesti relatia au un rost doar daca ai ce imbunatati. Din ce spui tu situatia e destul de neplacuta. Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepene, imi pare rau pentru tine, de felul in care se duc discutiile depinde viitorul unei relatii. Ce este important, este ca poti sa inveti sa duci "altfel" discutiile. Noi am invatat: cand m-am mutat cu sotul, era tare rigid ori ca el, ori nu e bine!!!! Nu-mi spunea nimic, ce sa-mi ceara parerea, nici macar nu-mi spunea lucruri importante: o avansare importanta a lui am aflat-o de la colegii de servici. El avea mai multi bani asa ca el decidea ce, cand si cum se cumpara!!! Si s-a dus la psiholog, avea nemultumiri la servici! Relatia i se parea ca merge BINEEEE! plangeam eu mai mereu, da asa credea el ca fac femeile! Pana la urma psihologul i-a deschis ochii: dupa prima discutie i-a spus direct ca se mira ca mai stau cu el! Si - nu e obligatia mea sa fac mancare, curat, cumparaturi ( in opinia sotului astea sunt sarcinile femeii, nu?) cata vreme aveam amandoi servici lung; ca treburile in casa se IMPART intre parteneri. noi am facut lista cu cine ce face, asa a observat ca fac si eu cate ceva, cand a fost cazul sa faca el aceste sarcini! - ca serviciul NU e cel mai importanta lucru din viata, ca nu e normal ca prioritate absoluta sa aiba sarcinile de servici. Una peste alta, ne-am despartit! Si ne-am reinpacat dupa vre-o jumate de am, timp in care eu am incercat sa tai orice contact cu el, si ma simteam eliberata. Ei, dar m-am impacat cu alt om, pentru ca acum stie ca ma poate PIERDE, stie cum e viata fara mine, se pare ca nu asa super cum se astepta el sa fie! Acum zice "decat sa am dreptate, mai bine sa fii tu fericita"! deci, in legatura cu cele 3 intrebari ale tale: - daca m-ar jigni, tipa la mine, eu as refuza sa continui discutia, as pleca in alta camera/la plimbare pana cand o sa aiba un ton normal de discutie cu mine - treburile casnice se impart pe lista: una tu una eu sa stie fiecare ce are de facut - asta cu cumparaturile scumpe, depinde si de cine cat castiga. Mie imi e greu sa-i spun sotului sa nu cumpere ceva scump pt ca are un salariu muuult mai mare decat al meu. Dar acum discutam CE si CAND cumparam, negociem si nu am resentimente. Nu-s daca din emailul meu s-a inteles ceva, dar uneori despartirie sunt bune, sa iei un pic de distanta fata de relatie. La noi nu a fost buna despartirea a fost MIRACULOASA! Am alt sot! cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simona7 asa e al meu, nu-si recunoaste niciodata greselile, tot timpul incearca sa arunce vina in carca altcuiva, iar daca greseste si-i atrag atentia tocmai in ideea de a nu se mai repeta, pana la urma din vorbe, o ticluieste de asa natura incat ma scoate tot pe mine vinovata, de raman masca! Io una n-am mai vazut asa ceva. E in Gemeni, o avea vreo importanta?[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pepene la jigniri si eu reactionez agresiv, imi lipseste total diplomatia in astfel de momente, acum depinde si de cum esti tu ca persoana, dar oricat de calma si rabdatoare ai fi, opinia mea e ca daca comportamentul acesta al lui se permanentizeaza, atunci e o mare problema, pt ca devine obisnuinta si chiar nu cred ca se mai poate face ceva, daca nu iei o masura drastica gen separare temporara sau ceva care chiar sa-l sperie. Daca ii mai pasa de relatia voastra, atunci isi va revizui comportamentul. La treaba cu reprosurile ca nu faci destul prin casa dupa ce vii franta de la serviciu, eu i-as crapa capul cu siguranta. Iar la partea de cheltuieli depinde de ce prioritati aveti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui axxxa
simona7 asa e al meu, nu-si recunoaste niciodata greselile, tot timpul incearca sa arunce vina in carca altcuiva, iar daca greseste si-i atrag atentia tocmai in ideea de a nu se mai repeta, pana la urma din vorbe, o ticluieste de asa natura incat ma scoate tot pe mine vinovata, de raman masca! Io una n-am mai vazut asa ceva. E in Gemeni, o avea vreo importanta?[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))]
Draga mea nu stiai ca cea mai buna cale de aparare e atacul? de aia face ce face... Eu una tot stauuuu si ma intreb cum o judeca mintea lor? sau judeca?! Don't throw with stones if you live in a glass house. corina mama Ralucai http://community.webshots.com/user/corinaraluca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...