Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Leoaicele *(22)*


Recommended Posts

[asia] fetelor nu disper, am alt job in program , numai ca imi trebuie baby sitter si e foarte greu de gasit si sa aduc una pt mine din filipine ma costa cat nu face Cata, Clau are vacanta de maine pana pe 4 Oct (inclusiv) maine e vineri e off din oficiu si sambata la fel Adi [pup] si eu multam pt salate aia astept sa o probez pe cea de gogosari, desi am sa folosesc ardei gras rosu ca nu sunt gogosari aici [bang] O seara frumoasa, eu imi astept sotul sal scot la cinste din sfertul meu de salar [:-)))] ------------------------ Someone's pleasure is another's pain! Alergic at stupidity.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cata gata sunt pe pozitii .Da' sa stii ca eu am mai postat o data ac. retete mai prin vara asa... 2 cutii de ciuperci (taiate, de preferat) 200 g branza telemea sau de burduf sare, piper, 2 linguri ulei, marar si patrunjel,lamaie. se face un sos din ulei, sare, piper si 1 lingura de zeama de lamaie care se toarna peste ciupercile taiate si scurse bine. se adauga branza rasa si verdeata si se amesteca totul bine. se serveste rece. Piept de pui fiert 1 3 castraveti murati medii Gogosari.... 2/3 murati 1 morcov crud ras Bucati de masline negre/ verzi Patrunjel Ulei Lamaie Ciuperci Morcov crud Peipt de pui Fasole verde Usturoi Smantana Ulei Sare Piper Salata de cartofi cu maioneza. 1 kg cartofi fierti in coaja , 2 cepe rosii, 100 g masline negre, maioneza, 200 g smantana, sare, piper, 1 lingurita zahar, 1 lingura otet. Cartofii se taie felii, ceapa se taie solzisori, se pune sare, piper, otetul se amesteca cu zahar si o lingura apa si se toarna peste ceapa si cartofi. Se face o maioneza (cam cat considerati si in functie de cum va place), se amesteca maioneza cu smantana si se toarna peste cartofi. Se adauga maslinele, se amesteca si e gata salata. Salata de pui cu legume Ingrediente: 200g morcov, 100g ceapa, 3-4 linguri ulei, 20g unt, 150g mazare, 100g telina, 150g porumb, 200g castraveti murati, 200g ciuperci (eu am folosit ciuperci in cutie) un piept de pui dezosat, 120g iaurt, 100ml smantana, sare, piper. Preparare: Se taie pieptul de pui fasii si se pune la prajit in unt (se poate fierbe ,asa am facut eu) iar cand e gata se scoate pe hartie absorbanta. Se taie morcovii,telina si se pun intr-o tigaie la calit cu doua linguri ulei 2-3 minute dupa care se adauga ceapa si 6 linguri de apa. Se lasa sa se innabuse legumele la foc mic 8-10 min. Se adauga mazarea si porumbul si se mai lasa pe foc 3-4 min. Castravetii se taie cubulete. Ciupercile se taie felii (se scurg de zeama daca sunt din cutie) si se calesc in restul de ulei. Se pun intr-un vas pieptul de pui, legumele, castravetii si ciupercile. Se amesteca iaurtul cu smantana , sare si piper. Se toarna sosul astfel otinut in vas si se omogenizeaza. Salata bucatarului Ingrediente: Salata verde, rosii, castraveti, ceapa, usturoi, cartofi, piept de pui, smantana, maioneza Mod de preparare Se pune pieptul de pui pe gratar si cartofii la prajit, intre timp se taie salata verde juliene, rosiile cubulete, castravetii cubulete, ceapa si usturoiul marunt. Apoi se adauga cartofii prajiti si pieptul de pui taiat cubulete. Se amesteca toate ingredientele intr-un bol, apoi se adauga smantana si maioneza si se amesteca bine. Salata cu porumb Bonduelle Ingrediente: 200 gr. muschi file, o cutie de porumb Bonduelle, gogosar murat (dupa gust)- intre o jumatate de borcan si un borcan plin, paste spiralate (o jumatate de punga) si maioneza Mod de preparare Se pun pastele la fiert in apa fierbinte cu o lingurita de sare. Intre timp se spala porumbul, se toaca in cuburi mici muschiul file si gogosarul. Dupa ce pastele s-au fiert se clatesc sub jet de apa rece si se scurg. Apoi se amesteca toate ingredientele: muschiul file, porumbul, gogosarul, pastele si maioneza. 4. Salata naturista gustoasa si consistenta. Timp de preparare: 20 minute Aceasta salata poate reprezenta o garnitura ideala pentru o friptura sau chiar un fel de mincare daca esti in timpul dietei de slabire. Ingrediente : O jumatate de varza mica(sau 1 salata verde), 1 sfecla mica, 1 ceapa(sau 3 -4 fire ceapa verde) 1 morcov, 1 telina mica, 1 gulie mica, 1 mar, citeva masline nesarate, citeva ridichi, 2-3 nuci taiate bucatele, citeva stafide, boabe de porumb, cimbru, chimen, sare, piper, oregano, rosmarin, menta. Mod de preparare: Legumele se rad pe razatoarea mare sau se taie marunt. Se stropeste salata cu 1 lingurita ulei de masline virgin si zeama de la o jumatate de lamiie(sau putin otet) numai inainte de servire. Salatele sunt mai gustoase daca se servesc cu sosuri pentru salata : sos de iaurt cu menta, sos de iaurt cu usturoi, sos picant de rosii cu masline sau “maioneza dietetica”. Poti sa inventezi si tu diverse sosuri dar avind grija sa folosesti numai ingrediente hipocalorice si cit mai naturale. SALATA DE PUI Timp de preparare: 25 min (complexitate redusa) Ingrediente 2 salate potrivite, un piept de pui sau 2-3 snitele de pui, otet, ulei, sare, piper, cascaval ras, smintina, patrunjel taiat mic Mod de preparare: Se prepara o salata obisnuita din frunzele de salata. Se pot adauga si alte legume si verdeturi la aceasta reteta, iar carnea de asemenea poate fi de pui, peste sau vita. Pieptul de pui se taie felii sau cubulete, dupa preferinta si se prajeste in ulei. Salata se aranjeaza pe o farfurie, iar in mijloc se pune puiul, se rade cascaval deasupra si se adauga smintina si patrunjelul. Salata de varza alba cu pui Ingrediente o varza alba(originalul e varza Napa sau chinezeasca, dar merge si alba) bucatele de pui sau o jumatate de pui ceapa verde, 2 trei fire coriandru verde o ceasca sos de soia seminte de susan prajite Dressing(sosul) mustar pudra, o lingurita desfacut cu apa cinci mirodenii(amestec chinezesc)un praf doar sos soia, doua trei linguri ulei susan, doua trei picaturi ulei de arahide sau de floarea soarelui, doua linguri zeama de la o lamaie verde Se amesteca totul intr-un castronel si se lasa cel putin 30 min. sa se odihneasca. Puiul cu sau fara pielita se pune intr-un vas de portelan si peste el se toarna ceasca de sos soia. SE acopera.Se lasa la frigider peste noapte intorcandu-l pe toate partile pe cat posibil. A doua zi se scot bucatile de pui din marinata de soia si se pun intr-o tava mica. Se rumenesc in cuptor (dat la comanda pentru friptura) cca 45 de min.Va prinde o culoare bruna rosiatica de la sosul soia si va deveni crocant. Cand e gata se scoate, se raceste atat cat se poate lucra cu mainile si se taie felii. Varza se toaca fin si se pune intr-un castron sau platou.Ideal e un castron de lemn.Se pun feliile de pui pe varza din castron, se garniseste cu ceapa verde taiata marunt, semintele de susan prajite si frunze de coriandru. La masa se pune din sosul de salata pe fiecare portie in farfurie. NOTA. A se evita a pune sosul(dressing) in toata salata. In caz ca ramane pentru mai tarziu salata se va oxida de la dressing.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dany, multam de retete [pup] buna si tocanita ta de vitel [pofta] Deci de maine sotul tau sta acasa? a gasit ecva de munca sau inca mai cauta? [pup] si sper ca va fi bine Daria , ce pofte a mai avut mancacioasa mica in seara asta? Nu mi-ai spus daca ai fost la concert la Bregovici Gabi , ma bucur ca ai net acasa si ca acum vei fi zilnic cu nou [pup] cum a fost la Gradi azi? Annie , si pana la urma ce faci, te duci la munca sau acasa? Adriana , cum a fost la sedinta? Aurora , ai nascut? [pup] si sper ca esti bine si tu si bebe Lilia , ce faceti voi,. cum e Amelia cu gradinita? Leditia , voi ce faceti, ai intrat in prenatal? Dany , te-am mai intrebat dar cred ca ai omis : tu stii cum este restaurantul Umbra Ardealului? este in parc la orasel, intrarea de la Brancoveanu. ma duc sa fac o baie calda sa ma incalzesc ca e frig rau in casa ________________________________________ Cata si [8**] Bianca-Maria(2.11.2005) Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza [cafea] dany sarumana pt salate [asia] fetele aveti si retete de sosuri pt fripturi? Mai dar cum faceti de copii vosti mananca asa de bine? D-zeule Clau sa mai ceara mancare. De ex aseara clau a vrut pui cu cartofi prajiti si ketchup...si cand a venit papica, el era deja satul...cu aer si un sfert de chifla, dar ma rog ca sa fie ovi de acord sa-l inscriu la inot, Cata, nu ma mai duc la munca la ei (unde am fost) nici daca miar da salariul lui barbatimiu, scuze daca gresesc dar cu grecii m-am lamurit ce fel de oameni sunt [:-@][alcool]Voi sta acasa frumos sa am grija de ai mei, ca deh...[bang] Aseara am iesit in oras[olala] primit cercei lungi simpli si frumosi, favoritii mei Azi mergem la plaja, cam 50 km de orasul meu, plaja privata, frumoasa, linistita, si tot cu mucuri de tigara prin nisip [:D]..asa ca sa stiti ca sunt si pe aici Pupici la toata trupa ------------------------ Someone's pleasure is another's pain! Alergic at stupidity.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna celor mai si mai... O zi frumoasa va doresc si tot binele din lume. Cata la gradi noi mergem luni,miercuri si vineri-in zilele de post pentru ca marti si joi facem recuperare la Constanta.Nu o intrerupem. Astrele spun: Astazi probabil vei fi nevoita sa faci o alegere decisiva. Perioada cea mai buna, de la 12 la 13 dimineata. La sfarsitul zilei vei fi epuizata sau lipsita de vlaga. Intalnirea cu prietenii iti fa aduce satisfactii. Ai grija insa la prieteni, unul din ei te poate dezamagi. Nu trebuie sa uiti ca iubirea nu este o batjocura. Fii mai intelegatoare cu persoana iubita. Altul: 26 septembrie Chiar daca distractiile, petrecerile sau alte evenimente se anunta la tot pasul, tu nu vei avea dispozitia necesara pentru a lua parte la acestea, pentru ca energia ta este cam scazuta momentan si ai nevoie de putina liniste ca sa te relaxezi. Prietenele vor incerca sa te scoata din aceasta stare si sa te convinga sa iesi din casa, dar tu le vei refuza. Preferi sa te odihnesti si sa ai parte de mai multa intimitate. * Dragoste: Astazi s-ar putea sa apara unele tensiuni intre tine si partenerul de cuplu, din motive financiare. Descoperi ca partenerul tau are o datorie destul de mare de care nu stiai pana acum si te deranjeaza faptul ca el ti-a ascuns acest lucru. * Cariera: Imaginea ta in plan profesional s-ar putea sa fie afectata de unele decizii gresite pe care le-ai luat in trecut. Inca nu este timpul pierdut sa indrepti lucrurile, insa va trebui sa te grabesti. Astazi este momentul sa clarifici acesta situatie neplacuta. [pup] [grup] si cand fac o pauza revin[;)]
Blogul lui [url="http://bogdan-andrei.blogspot.com/"]Bogdan-Andrei [/url] [url="http://bd.lilypie.com/2fxOp3/.png"]Varsta lui BB2[/url] Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul! [ruga]Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neatza.. M-ati omorat cu retetele voastre...[pofta] si numai poftele is de mine ca de gatit ioc,gateste al meu saracu.[pup] Daria,pupam pe Giulik nazdravanica.. Annie am inteles ca ai ramas fara job,nici nu stiam ca lucrezi.[bibe].Acum citesc ca ai altul in program da-ti trebuie babysitter..moaa ce rapid te misti.[:D] Gabi ma bucur sa aud ca v-ati mutat,v-ati instalat..sunteti la casuta voastra si totul e bine.Bravo,felicitari! Dany,imi pare rau sa aud ca al tau a plecat de la job.A plecat el sau i-au zis sefii sa plece?Scuze daca ai zis pe undeva,dar neuronu meu e gravid.[alcool] Stai linistita ca o sa-si gaseasca alt job repede.In Buc din cate am vazut eu e plin de joburi..cand ma uit pe bestjobs cate pagini apar zilnic cu joburi noi pe Buc si cate in Cta,imi vine sa ma mut in Buc..nu de alta,dar crede-ma ca mi s-a scarbit efectiv de nesimtirea sefilor si patronilor,de lipsa de respect,nu mai stiu cum sa te umileasca si cum sa te munceasca mai mult,dar sa te plateasca cu cat mai putin si eventual sa-ti mai ia din bani..[bang]Nu numai ca salariile la noi sunt mici,dar atmosfera de la joburi este infecta! si stres la greu,cat mai mult..si nu numai in timpul jobului ci si dupa,ca doar de aia ai tel de serviciu(ma rog nu se poate numi de serviciu din moment ce-l platesc tot eu,da' sim-ul e al lor intr-adevar)..In fine,m-am racorit,mi-e sila sa citesc cata magarie si nesimtire e peste tot si ca de aia nu merg la noi lucrurile si nici n-o sa mearga niciodata,pt ca nu se promoveaza bunul simt,spiritul de echipa,munca serioasa,seriozitatea,respectul etc..ci altele. Eu nu am intrat in prenatal,abia de la 1nov o sa intru.Momentan sunt in medical si in oct tot in medical voi fi pt ca nu am voie sa ies afara...nu am voie nimic cica.A fost al meu la dr de fam sa-mi ia medical pt zilele astea de sf de luna,ca am fost in concediu de odihna pana acum..si i-a cerut scrisoare medicala dom;le,de parca daca eram ok nu ma duceam io personal sa-mi iau..No,mi-am sunat dr ginecolog,a trecut al meu sa ia scrisoarea..a doua zi,iar a mai stat nush cate ore aiurea pe la usa dr de fam..[bang]..Ma rog,cand s-a dus la dr ginecolog i-a tinut un discurs cum ca sa nu ma lase afara,sa nu ma lase sa fac nimic..ca doar in pat la orizontala am voie si la baie..sa aiba grija de mine etc etc..si abia in dec am voie sa ies din casa..moaaa,am zis ca glumeste el cand imi spune asta..si culmea si-a luat "jobu"in serios si cum ma prinde in picioare cum ma trimite in pat.[bang] Sapt asta la inceput pt ca am fost cuminte si pt ca merit am primit si un cadou..cantar,tensiometru..un trandafir rosu,superb..si o plasa de nectarine..Sa nu va mirati de nectarine,da zilnic saracu imi aduce cate o plasa,ca asta e obsesia sarcinii mele..nectarinele.[pofta]...multe multe..si imi aduce zilnic sa nu cumva sa ma trezesc noaptea si sa n-am[:D]Pana acum am luat 5kg..tensiunea e ok..ma rog,oscileaza,cand mica,cand ok..mai nasol cu pulsul,ca am vazut ca-i marit... Gata ca m-am intins cat o zi de post..Va pupic si va doresc o zi frumoasa. [URL="http://community.webshots.com/user/leditia"]POZE [/URL] [URL="http://md.lilypie.com/eAnfp3.png"]Minunica mea[/URL] [gravi]24+ cu David Christian[baietel] [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aa si mai am un of..idiotii astia de la casa asigurarilor au scos medicamentele compensate pt gravide si copii!Dupa ce ca din lista aia lunga de-o cumpar lunar luam doar utrogestanul si no-spa compensat(ma rog,nu era compensat 100%,dar macar nu-l luam la pret intreg)..acum nu se mai da nici nospa compensat..vitamine nu..nik!Si eu consum un pachet de nospa in nici 3 zile..deci numai pe asta dau lunar peste 1mil..[bang]Nah,asa au considerat ei ca e super bine..ca oricum gravidele platesc totul..ce mai conteaza niste milioane in plus,ca vba aia..ele au![bang] [URL="http://community.webshots.com/user/leditia"]POZE [/URL] [URL="http://md.lilypie.com/eAnfp3.png"]Minunica mea[/URL] [gravi]24+ cu David Christian[baietel] [ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Leditia
Aa si mai am un of..idiotii astia de la casa asigurarilor au scos medicamentele compensate pt gravide si copii!Dupa ce ca din lista aia lunga de-o cumpar lunar luam doar utrogestanul si no-spa compensat(ma rog,nu era compensat 100%,dar macar nu-l luam la pret intreg)..acum nu se mai da nici nospa compensat..vitamine nu..nik!Si eu consum un pachet de nospa in nici 3 zile..deci numai pe asta dau lunar peste 1mil..[bang]Nah,asa au considerat ei ca e super bine..ca oricum gravidele platesc totul..ce mai conteaza niste milioane in plus,ca vba aia..ele au![bang] [URL="http://community.webshots.com/user/leditia"]POZE [/URL] [URL="http://md.lilypie.com/eAnfp3.png"]Minunica mea[/URL] [gravi]24+ cu David Christian[baietel] [ruga]
Ledi [pup] pentru urari.Da stiam caci totul se cumpara inclusiv Nurofenul pentru copii si antitermicele care pot fi vitale in anumite momente.Dar cretinii sunt cretini.
Blogul lui [url="http://bogdan-andrei.blogspot.com/"]Bogdan-Andrei [/url] [url="http://bd.lilypie.com/2fxOp3/.png"]Varsta lui BB2[/url] Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul! [ruga]Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...