Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fete din Lisabona/Portugalia, rog sfat


Recommended Posts

Sunt intr-o oarecare stare de soc!! Eu cautam pe forum steagul portughez, asa am si ajuns la acest topic… Nu stiu daca e oportun sa scriu si eu, dar, mai ales pentru mariamunteanu, am simtit nevoia. Ei bine, eu m-am indragostit de Portugalia cu mult inainte de a ajunge s-o vad. M-a vrajit prin filmul domnului Wim Wenders intai (Lisbon Story), apoi prin minunatiile domnului Jose Saramago, a urmat fado, cu Madredeus, cu Dulce POntes, spendoarea lui Pessoa... Dupa cununia civila, in loc sa pompam niste bani(pe care oricum nu ii aveam) in fundul unor invitati, imbolnavindu-ne de nervi cu luni de zile inainte, cel mai potrivit ni s-a parut sa ne bucuram noi de ei, asa incat sotul meu a fost de acord sa imi indeplineasca mie visul de a vedea Spania (Gaudi, Bosch) si Portugalia. Ne-am dus. Mi-a schimbat viata. Am uitat sa spun ca, inainte de plecare cu cateva luni, prin martie 2005 (noi am fost 30.05-13.06.2005), m-am apucat singura de invatat portugheza!! foarte greu, pronuntia e piatra de incercare. Am fost in Spania, am vazut o gramada de lucruri frumoase si de oameni urati, nu mi-a placut deloc. Barcelona e un oras splendid, insa spaniolii, sau catalanii, cel putin, sunt niste oameni infecti. Sunt convinsa ca exista si exceptii insa noi, in 7 zile, am avut deceptii cat sa plecam convinsi de rautatea lor.. De altfel, am si renuntat la Madrid si la Prado. Iar Portugalia..... imi seaca toate cuvintele... am trait sentimentul acut ca eu m-am nascut din greseala in Romania, ca acolo e locul meu!!! In conditiile in care traiesc de 36 de ani in Romania, cu posibilitatea de a pleca oricand (tatal meu e de peste 30 de ani in U.S.A., asteptandu-ma cu bratele deschise!!); n-am vrut niciodata sa plec din tara. nu mi-a venit. Ei bine, de cand am venit din Lisboa nu am nici un gand mai arzator decat dorinta de a pleca definitiv in Portugalia!!! M-am inscris la un curs de portugheza europeana (mi-am convins si prietenii sa vina cu mine, altfel nu se tinea cursul, nu erau doritori destui). In voiaj ne-am imprietenit cu o romanca plecata de 5 ani acolo, tot asa, nedorindu-si sa paraseasca tara, prietenul ei portughez dispus sa vina el aici, ea s-a dus in vizita si.... i-a cazut cu tronc, la fel de tare! E fericita si nu concepe sa plece (parintii lui ii asteapta langa Paris, au o vila acolo). Oamenii cred ca m-au atins cel mai tare, poate mai mult decat pitorescul si culoarile (ce sunt altele, poate din cauza unui alt cer...). Oamenii sunt buni, sunt calzi, sunt saritori. Pe strada, vin cu tine si iti arata, se ofera sa te conduca, e o bunatate reala, nu o masca turistica, am fost si in orashele mici unde nu exista "sindromul turistic"! Cred ca, in final, e o problema de configuratie interioara, fiecare vibreaza la altceva, unii la confort, altii la frumusete. Depinde ce primeaza. Eu lucrez de 7 ani la o firma suedeza, am fost in Suedia, am conchis ca e cea mai fada tara, cu cel mai fad popor si ca n-as putea sta acolo nici o luna, m-as imbolnavi de plictiseala. E adevarat, gradul de civilizatie este impresionant, ii respect, insa imi repugna ca atmosfera. Maria, daca mergi in Lisboa, da-mi un PM si iti recomand un hotel extraordinar, chiar pe Rua de Castello, uite un link: http://www.eurocheapo.com/lisbon/listings/selection/ninho.asp noi am stat acolo, nici nu pot concepe sa ravin si sa merg in alta parte, ai o panorama ce cuprinde tot orasul, servicii minunate, atmosfera placuta, oameni draguti, catei iubaretzi care abia asteapta sa fie bagati in seama... Daca vrei iti pot face o invitatie pe yahoo, sa vezi pozele noastre din Lisboa. Eu acum sufar pentru ca nu mai putem merge anul acesta, in mai nasc, insa tot voi da o fuga in vara, macar un week-end, daca prind vreo oferta pe avion; sotzul meu stie ca primul weekend dupa ce intarc vreau acolo... Nu vreau sa o supar pe Cipcipcip, e clar ca fiecare are dreptatea lui, imi pare rau doar pentru ca asa se intampla cateodata, ea se gaseste in cel mai frumos loc din lume, din punctul meu de vedere, si isi doreste sa plece de acolo. Oricum, daca asta vrei tu, va doresc succesc cu "evadarea". Nu-ti face probleme pentru copil, cei mici isi construiesc punti cu cei din jur mult mai usor decat noi, se va adapta oriunde intr-un timp f scurt. AlaBalaPortocala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns
26 octombrie, adevarat ai spus ca fiecare are dreptatea lui. de ce nu tinem legatura, mi-ar face placere sa ne vedem daca mai vii pe-aici, poate m-ajuti sa vad lisabona cu alti ochi [:)]. Inseamna ca are ea ceva daca tu o vezi ca cel mai frumos loc... ps. am incercat sa-ti trimit PM dar nu ai activata optiunea. te rog scrie-mi tu daca vrei, e-mailul meu e roxanabella@yahoo.com. te pup Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi place Lisabona. Sunteti bine venite, va pot indica locuri frumoase. MariaMunteanu te astept cu drag, si eu sunt mama de gemeni. Cipcipcip poate ne vedem intr-o zi pe aici??? Ce parere ai? Eu lucrez in Lisboa, dar locuiesc in Palmela. deam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

26octombrie, [floare3][flo][floare3][flo][floare3][flo][floare3][flo] pentru minunata ta descriere a Portugaliei. Mi-ai inseninat cu adevarat ziua, si mi-ar placea sa tinem legatura, poate si sa stam la taclale despre Portugalia. Pacat ca optiunea ta de PM nu este activata [:D]. Am evitat sa scriu la subiect si sa intru in polemici inutile, cu atat mai mult cu cat nu cunosc foarte bine Lisabona pentru a oferi informatii turistice si mai ales pentru ca locuind aici sunt subiectiva. Dar si eu iubesc pe portughezi, si eu am fost fermecata de caldura si chiar as putea spune inocenta cu care sunt gata sa iti sara in ajutor. Si cred ca, in mod neasteptat, venirea in Portugalia personal mi-a adus un handicap, ingreunandu-mi o posibila adaptare si in alt loc, fiind vesnic tentata sa fac comparatii cu portughezii. Dar cred cu inversunare ca mirajul unui loc este adus in mare parte de conjunctura, de momentul in care il cunoastem. Roxana, cred ca tu ai venit in Portugalia in momentul in care aveai cea mai mare nevoie sa fii ajutata si sa ai maxima stabilitate. Cu un bebe mic nu cred ca ti-a fost deloc usor [flo]. Iti doresc sa-ti regasesti locul in care sa fii fericita si implinita, indiferent daca este in Portugalia sau nu [pup]. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Pisi-pis, Sa stii ca te pierdusem, chiar ma intrebam pe unde esti ca sa mai vorbim [flo] Imi aduc aminte ca tu stai in Coimbra. Considera-te fericita pentru ca sa stii ca in Lisabona situatia e cu totul alta, nu e nici urma de inocenta si bunatatea de care vorbesti tu (si sa stii ca stiu sa recunosc si sa apreciez bunatatea, atunci cind ea exista). Aici sint atit de "inocenti" incit te calca in picioare pe strada (au un stil de a se impinge in aglomeratie care-mi aminteste mult prea mult de Romania), te ard cu tigarea pe strada, ca ei asa fumeaza, in aglomeratie si fluturind mina cu tigarea cind merg, fumeaza fara jena in nasul tau (chiar si prietenii) desi ai un burtoi cit casa gravida fiind, nici macar nu cer "de forma" permisiunea, asa cum procedeaza orice om cu bun simt pe lumea asta, fumeaza in lift, intind chiloti la uscat deasupra intrarii in bloc(nu stau intr-o mahala sa stii). Sint atit de prietenosi incit in 6 luni de cind ne-am mutat si ocupam apartamentul super-mare de la masnsarda (atragator de invidii probabil) au sunat de 2 ori la politie ptr mici chichite (o data ca cica darimam peretii, noi faceam niste reparatii minore, alta data ca am spalat terasa si le picura apa in cap, asta in conditiile in care ei isi spala masina IN STRADA cu furtun tras de la etajul 5). Aici in "inocenta" Portugalia mi s-a spus ce n-am patit in 10 ani in Suedia (si ii consideram pe suedezi xenofobi [alcool]) sa ma "duc acasa la mine in Polonia", asta pentru ca al meu catel facuse pipi pe nu stiu care petec de iarba (in conditiile in care e plin de rahat de caini peste tot, pentru ca ei n-au auzit ca e frumos sa stringi cu punguta dupa propriul caine)...sa-ti mai spun? Pot continua pina maine...Te invit sa vizitezi maternitatea San Francisco Xavier unde am nascut eu si unde curge mizeria si rugina si mucegaiul in dusuri si peste tot si unde suni soneria pina capiezi pentru ca ei maninca prinz TOTI in acelasi timp si abandoneaza o sectie intreaga (doamne fereste daca se intimpla ceva si ai nevoie urgenta de asistenta) etc etc etc Personal, dupa 13 ani petrecuti in tari civilizate consider ca am aterizat in Bangladesh si cea mai mare dezamagire e ca s-ar putea sa fiu nevoita sa-mi petrec restul vietii in "tara" asta. Nu spun ca nu or fi oamenii mai de treaba acolo in Coimbra, poate nu e nebuneala din capitala, si nu spun ca altii nu ar putea vedea totul diferit, dar intimplarile pe care le-am relatat mai sus sint totusi reale si nici daca mi-as pune ochelari roz tot nu le-as putea vedea diferit. Cred ca SINGURUL mod in care as fi vazut totul in alta lumina ar fi fost daca veneam direct din Romania [:(] (imi cer scuze pentru descrierea mea atit de diferita de a lui 26octombrie [alcool], mi-as dori si eu sa vad Portugalia atit de idilic, dar poate sint eu o negativista, mai stii? desi ma indoiesc [:)]) Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele imi cer milioane de scuze pentru intarziere, intru foarte greu. E un forum minunat, singurul impediment este ca se incarca ingrozitor de greu !! Mi-a crescut inima ca am reusit sa bucur pe cineva, Pisi-pis!! Iar povestirile tale, cipcipcip m-au umplut de nervi!! te cred ca esti cu capsa pusa. intr-adevar, daca vii din Suedia e cu totul altceva decat din Romania, ai alt termen de comparatie... Eu iar o iau la goana, ma duc la morfologia fetala, imi bate inimioara de emotie (de fapt inimioarele!!) Sa-mi tineti pumnii si promit sa mai intru diseara. Adresa mea de mail este luanaines@gmail.com, mi-ar face mare placere sa imi scrieti; din pacate nu stiu cum sa ii dau enable PM, poate imi explica cineva :-) AlaBalaPortocala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
Deci ,am citit subiectul si oricum n-as putea sa mai fac nimic,deoarece de pe 5 pe 12 decembrie 2008 apar la Lisabona.[bis] O sa stau La Holliday Inn Continental,sper ca e bun,asa pare!? Cum e vremea in decembrie? Ce-mi recomandati sa vizitez?E prea mult 8 zile in Lisabona?As putea inchiria o masina sa vizitez imprejurimi.Sa rezerv o noapte undeva in Sud sau ajunge sa plec dimineata,bintui un pic si ma intorc pina seara?Pare relativ apropiata zona Algarve! Estoril merita deranjul?Voua unde v-a placut cel mai mult? dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut am fost in Algarve 10 zile! este minunata zona, plaje, statiuni, oceanul..de vis! cu siguranta vom reveni, trebuie sa duc acolo si puiul mic![:)] in Lisabina am stat o zi! mi-a placut f mult Ocenariul, vizitati-l! au si o telegondola interesanta! eu recomand Albufeira si imprejurimile, absolut superb, mai vreau! dulcetica te sfatuiesc sa stai o noapte in Albufeira, faci cam 3 ore pana in sud, e greu sa te intorci in aceeasi zi, si nici nu vezi mare lucru! daca aveti nevoie de vreun sfat, cu placere, in masura in care stiu! LUNY[9cer], mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)[bebic] Life is to precious to worry about stupid Shit!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...