Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

doctorul Filipescu


Recommended Posts

Buna ziua dragi mamici sau viitoare mamici! Sunt insarcinata in aproape 29 saptamani si asa cum v-ati dat seama si din subiectul postata sunt pacienta domnului doctor Filipescu (Elias). Daca este cineva care a nascut sau care urmeaza sa nasca cu dl dr, as vrea sa vorbim, sa impartasim unele intrebari, idei etc. Daca nu vreti sa postati aici, imi puteti scrie pe adresa de mail:marinescuoana18@yahoo.com Va pup si astept raspunsurile voastre.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sarcina usoara mai departe si mult curaj! O sa fie bine, eu am auzit ca e un dr.bun, e dr.unei prietene care e in primul trimestru de sarcina... insa ce conteaza e sa ai incredere tu in el! indiferent ce pareri bune/rele mai auzi despre el... E important sa te simti pe maini sigure si daca nu simti asta, nu stiu daca alta persoana ti-ar putea schimba parerea pe care tu ti-ai format-o deja despre el. Sa fiti sanatosi! tu, bebica si taticul! [flo] si TU in special ia si te odihneste muuuuuuuuult inainte de nastere! sa dormi sa fii mereu odihnita caci nu stii cand vine momentul! si-apoi, dupa ce se naste bebe, in primele saptamani in special, dormi si tu odata cu bebe, nu iti gasi sa faci treaba cat el doarme, pt.ca el se va trezi si te va solicita, iar tu vei fi mereu obosita. Si daca vei alapta, ODIHNA e cea mai importanta! Mult succes! [pup] karligutza sunt mamica [url="http://b1.lilypie.com/gtUMp3.png"]Adelutei[/url] [bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Si eu sunt pacienta doctorului Filipescu, pana acum sunt multumita de el, raspunde prompt la toate intrebarile (si e foarte ferm in parerile lui, e greu sa il contrazici cu informatii din alte surse). Insa am putin sentimentul ca e cam superficial, de ex nu mi-a facut niciodata de cand am ramas insarcinata control pe masa, ecografiile sunt extrem de scurte, ca si consultatiile, de altfel .. daca ai intrebari, raspunde, daca nu ... asta e. Acum ma framanta ceva in legatura cu el .. eu am facut si urmeaza sa fac in continuare ecografii si la Iosup si Pop si inca nu i-am spus de acest double-checking, i-as spune insa ma tem sa nu se simta ranit in orgoliul lui de medic obstretician cu competenta ecografica .. este cineva care a trecut prin aceasta situatie cu Filipescu? Nu ma tem ca ar fi mai putin profesionist in viitor din cauza asta, insa ma gandesc ca as putea pierde suportul lui in anumite momente .. stim prea bine cum e cu dispozitia doctorilor .. [gravi] 16+ [baietel] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Nerantula&year=2008&month=9&day=27&babycount=1"]Haiduc iubit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nerantula, sa inteleg ca si tu esti insarcinata? adevarat ca nici pe mine de cand am ramas insarcinata nu m-a mai urcat pe masa, totul se rezuma la ecografii. Pe mine ma bucura ca sa fiu sincera, ca urasc masa aia..insa poate este necesar si un control pe masa??Eu nu stiu, e prima sarcina. M-am gandit initial ca eu avand desprindere de placenta in primele luni, de aia imi face doar eco... Este adevarat ca nu ii place sa auda ca stai si citesti pe net toate parerile, este adevarat ca uneori este morocanos si am impresia ca ii place mult sa fie "periat". Oricum, eu am incredere in el si sper sa nu ma dezamageasca pana la sfarsit. Mi-a promis ca ma rezola cu rezerva pt nastere, o sa-l mai intreb eu cand ma mai duc ce si cum si sper din suflet sa ma asiste la nastere! Poate stie cineva?Cand nu este el, pe cine lasa sa se ocupe de paciente?are si el o mana dreapta??? Va pup si astept pareri in continuare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut cu doctorul Filipescu in noiembrie 2005. Am avut o sarcina cu probleme la inceput, dar care s-au rezolvat cu ajutorul doctorului. Mie mi-a facut la primul control, cam inspatamana 11, control pe masa, analiza de secretie si apoi numai ecografii. Eu am fost foarte multumita de acest lucru pentru ca voiam sa ma asigur ca bebe e bine si asta numai la eco poti stii, cred eu. In ceea ce priveste alte ecografii eu am mai facut doua la Herghelegiu, de ambele a stiut. La prima facuta la 12 spatamani, chiar m-a incurajat sa ma duc, avand in vedere problemele mele si a cerut sa vada fisa. A doua, morfologia fetala de la 22 de spatamani, mi-a facut si el si i-am spus ca vreau film 4 d si mi-a spus ca sunt banii mei si daca vreau filmuletul sa ma duc, el nu avea decat 2 d. Nu mi s-a parut deloc deranjat. Cat a fost plecat mie mi-a lasat numarul doctorului Parvu, dar nu a fost nevoie, oricum doctorul Filipescu mi-a raspuns mereu la telefon, chiar si cand era in concediu in Argentina. Daca era in operatie sau era ocupat, imi raspundea asistenta si apoi suna el. Si mie mi-a rezolvat de rezerva si s-a asigurat ca e totul in regula cu mine si bebe cat am stat in spital. Din punctul meu de vedere s-a dovedit a fi un doctor de nota 10. Nastere usoara si daca mai ai intrebari sunt prin zona. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana eu am nascut prin cezariana. Conditia mea fizica nu prea era din cele mai buna iar eu oricum vroiam sa nasc prin cezariana. In orice caz doctorul Filipescu mi-a dat de ales, a zis ca facem cum vreau eu, ca daca tin neparat sa incercam natural incercam si la cel mai mic semn de risc intram in cezariana. Dar cum eu oricum vroiam cezariana am facut operatie. Mi-am revenit forte repede, m-am ridicat din pat cam la 12 ore dupa operatie, totul a decurs excelent. acum abia mi se mai vede operatia. Cu rezerva eu am stat intr-o rezerva de-a spitalului nu din cele de la CMU, a fost ok, dar nu avea dus in camera, era pe hol. Eu nu am stiut ca e asa ca atrfel luam una de la CMU, insa a fost ok si asta. Pat cu telecomanda, tv, baia la vreo 10 m, chiar langa salonul de la neonatologie unde erau copii, curat, in general ok. Daca mai ai intrebari sunt aici. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, OanaMar, sunt insarcinata in 18s, asa cum reiese din semnatura. Chiar ieri am fost la eco la Filipescu, de fapt programarea a fost pentru interpretarea triplului test, la care am primit numai valorile celor 3 markeri si intervalele de referinta, fara estimarea riscurilor de malformatii, dar poate e mai bine asa, desi in sarcina asta am tendinta de a controla totul [bang]. Spuneam de control pe masa pentru ca asa se vede cel mai bine cum e colul si ma gandeam ca ar fi fost bine de urmarit. La ecografii pare totul ok, desi, de exemplu, in urma cu 2 saptamani Iosup a descoperit niste chistulete in plexul coroidal (creier) la bebe, care cica se resorb in trimestrul III, fara semnificatie patologica daca nu se coreleaza si cu alti markeri care indica un risc de malformatii ... ei bine, Filipescu nu ne-a zis nimic de acestea ... [biz] Voua ce v-a zis despre recoltarea celulelor stem? Mihaelutat, cat a costat rezerva si cam cate sunt de acest tip? Si mie mi-a zis ca ma ajuta cu rezervarea unei rezerve, insa eu ma gandeam ca va fi din cele de la CMU, cam aberant de scumpe ... totusi .. [gravi] 17+ [baietel] [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Nerantula&year=2008&month=9&day=27&babycount=1"]Haiduc iubit[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu m-a costat nimic rezerva ca nu era din cele private, era a spitalului, dar i-am mai dat lui in plus pentru ca mi-a facut rost de ea. Cred ca recolteaza celule stem fara probleme. Iar la triplu test oricum se interpreteaza de catre doctor cu ecografia si rezultatele de la testul de sange. Eu m-am lecuit cu cautatul si interpretatul personal de analiza dupa ce era s amor de inima ca imi gasisem eu numai boli incurabile si pana am ajuns la medic am albit. Mie Filipescu mi-a inspirat incredere, spre deosebire de altii care m-au indopat cu medicamente si mai rau mi-au facut, si mi-am pus toate sperantele in el. In final s-a dovedir ca am facut bine. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...