Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Topic - alte probleme juridice neregasite la...


marius

Recommended Posts

Citat:


Nu conteaza numele pe care il va purta copilul, ci daca/sau nu se stabileste filiatia, daca este/sau nu legal copilul sau.
Daca il va recunoaste, nu are importanta ce nume va purta, el va avea toate drepturile si obligatiile de parinte.

Din pacate, nu tu hotarasti cum faci declaratia. Daca el doreste sa-si recunoasca copilul, nu-l vei putea impiedica decat in prima faza (adica sa nu mergi/semnezi declaratia la Starea civila). Chiar daca te opui, el se poate adresa instantei daca vrea, si va obtine recunoasterea paternitatii.
Apoi, tot in instanta ar trebui sa ceri incredintarea minorului, pentru a nu mai avea nevoie de acordul lui pentru calatorii in strainatate. De asemenea, el va putea cere exercitarea drepturilor parintesti (de ex., dreptul la vizita).

In concluzie, trebuie sa te calmezi si sa vezi exact ce intentii are. Daca este hotarat sa recunoasca copilul, nu are rost sa ajungi in instanta pentru asta, pentru ca rezultatul ii va fi favorabil, dar vei pierde timp/nervi/bani.
Asta este, nu poti impiedica relatia legala si personala cu tatal copilului, pentru simplul fapt ca parintii au aceleasi drepturi si indatoriri fata de minori.


"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).
align="right" id="quote2">



Multumesc frumos pentru raspunsul prompt!
Mai am o intrebare, de fapt o curiozitate: daca nu semnez declaratia de la Starea Civila inseamna ca nu pot scoate Certificatul de Nastere?
De fapt, nu prea stiu cum se deruleaza procedura de declarare a nasterii, poate ma puteti indruma spre un site sau ma puteti lamuri pe scurt ce acte sunt necesare si ce imputerniciri (olografe sau nu ) trebuie prezentate la Oficiul Starii Civile.
Multumesc inca o data!

[gravi] 24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 255
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:

Multumesc frumos pentru raspunsul prompt!
Mai am o intrebare, de fapt o curiozitate: daca nu semnez declaratia de la Starea Civila inseamna ca nu pot scoate Certificatul de Nastere?
De fapt, nu prea stiu cum se deruleaza procedura de declarare a nasterii, poate ma puteti indruma spre un site sau ma puteti lamuri pe scurt ce acte sunt necesare si ce imputerniciri (olografe sau nu ) trebuie prezentate la Oficiul Starii Civile.
Multumesc inca o data!

[gravi] 24+
align="right" id="quote2">

Ba da, faci declaratia singura, si ti se elibereaza certificatul de nastere.

Pentru copilul din afara casatoriei, declararea nasterii poate fi concomitenta cu recunoasterea voluntara de catre tata.
Pe langa actele obisnuite (certificate de nastere parinti, carti identitate parinti, certificatul constatator al nasterii copilului care se elibereaza la maternitate) tatal declara paternitatea, iar mama confirma prin semnatura alaturi de acesta.

Daca nu exista recunoastere voluntara, atunci la oficiul starii civile merge doar mama si declara nasterea, iar in certificat va aparea linuta la tata.

Tatal are posibilitatea de a face declaratia de paternitate ulterior (in aceleasi conditii de mai sus), iar copilului i se elibereaza alt certificat de nastere.
Daca mama se opune recunoasterii, tatal se poate adresa instantei care hotaraste/sau nu recunoasterea.
Daca tatal nu vrea sa recunoasca copilul, dar mama vrea - atunci ea se poate adresa instantei cu o actiune de stabilire a paternitatii.

Cam acestea sunt variantele posibile.
Oricum s-ar face recunoasterea minorului, tatal capata in acel moment drepturi si obligatii de parinte egale cu ale mamei. Daca parintii nu locuiesc impreuna sau nu au o foarte buna relatie, atunci este bine sa se ceara incredintarea minorului in instanta.

"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust
Citat:
Multumesc frumos pentru raspunsul prompt!Mai am o intrebare, de fapt o curiozitate: daca nu semnez declaratia de la Starea Civila inseamna ca nu pot scoate Certificatul de Nastere?De fapt, nu prea stiu cum se deruleaza procedura de declarare a nasterii, poate ma puteti indruma spre un site sau ma puteti lamuri pe scurt ce acte sunt necesare si ce imputerniciri (olografe sau nu ) trebuie prezentate la Oficiul Starii Civile.Multumesc inca o data![gravi] 24+
align="right" id="quote2">Ba da, faci declaratia singura, si ti se elibereaza certificatul de nastere.Pentru copilul din afara casatoriei, declararea nasterii poate fi concomitenta cu recunoasterea voluntara de catre tata.Pe langa actele obisnuite (certificate de nastere parinti, carti identitate parinti, certificatul constatator al nasterii copilului care se elibereaza la maternitate) tatal declara paternitatea, iar mama confirma prin semnatura alaturi de acesta.Daca nu exista recunoastere voluntara, atunci la oficiul starii civile merge doar mama si declara nasterea, iar in certificat va aparea linuta la tata.Tatal are posibilitatea de a face declaratia de paternitate ulterior (in aceleasi conditii de mai sus), iar copilului i se elibereaza alt certificat de nastere.Daca mama se opune recunoasterii, tatal se poate adresa instantei care hotaraste/sau nu recunoasterea.Daca tatal nu vrea sa recunoasca copilul, dar mama vrea - atunci ea se poate adresa instantei cu o actiune de stabilire a paternitatii.Cam acestea sunt variantele posibile.Oricum s-ar face recunoasterea minorului, tatal capata in acel moment drepturi si obligatii de parinte egale cu ale mamei. Daca parintii nu locuiesc impreuna sau nu au o foarte buna relatie, atunci este bine sa se ceara incredintarea minorului in instanta."Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).
align="right" id="quote2">Nu vreau sa devin agasanta, dar mai am o intrebare: in cazul in care cer incredintarea minorului in instanta, aceasta hotarare se poate da chiar in absenta tatalui (acesta fiind plecat din tara, sa zicem,la momentul respectiv), urmand probabil ca el sa ceara separat, apoi drepturile sale de vizita etc. sau cele doua aspecte sunt "judecate" obligatoriu deodata. Nu stiu daca m-am exprimat suficient de clar: pot sa obtin incredintarea minorului in instanta, chiar in absenta tatalui sau fara sa am nevoie de vreun acord din partea lui(acesta urmand, eventual, sa-si ceara drepturile ulterior) sau nu?Multumesc mult si scuze pentru insistenta![gravi] 24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui panterableu9
Nu vreau sa devin agasanta, dar mai am o intrebare: in cazul in care cer incredintarea minorului in instanta, aceasta hotarare se poate da chiar in absenta tatalui (acesta fiind plecat din tara, sa zicem,la momentul respectiv), urmand probabil ca el sa ceara separat, apoi drepturile sale de vizita etc. sau cele doua aspecte sunt "judecate" obligatoriu deodata.
Nu stiu daca m-am exprimat suficient de clar: pot sa obtin incredintarea minorului in instanta, chiar in absenta tatalui sau fara sa am nevoie de vreun acord din partea lui(acesta urmand, eventual, sa-si ceara drepturile ulterior) sau nu?
Multumesc mult si scuze pentru insistenta!

[gravi] 24+
align="right" id="quote2">
Separat.
Actiunea de incredintare a minorului o deschizi tu, si se judeca oricum, chiar daca tatal nu se prezinta la termene.
Dreptul la vizita este al sotului, si-l poate revendica in instanta cand vrea si daca vrea, pana la majoratul acestuia.
Niciuna dintre cele doua actiuni nu este obligatorie, se pot deschide oricand, nu exista termene.


"Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Mediajust
Citat:
citat din mesajul lui panterableu9Nu vreau sa devin agasanta, dar mai am o intrebare: in cazul in care cer incredintarea minorului in instanta, aceasta hotarare se poate da chiar in absenta tatalui (acesta fiind plecat din tara, sa zicem,la momentul respectiv), urmand probabil ca el sa ceara separat, apoi drepturile sale de vizita etc. sau cele doua aspecte sunt "judecate" obligatoriu deodata. Nu stiu daca m-am exprimat suficient de clar: pot sa obtin incredintarea minorului in instanta, chiar in absenta tatalui sau fara sa am nevoie de vreun acord din partea lui(acesta urmand, eventual, sa-si ceara drepturile ulterior) sau nu?Multumesc mult si scuze pentru insistenta![gravi] 24+
align="right" id="quote2">Separat.Actiunea de incredintare a minorului o deschizi tu, si se judeca oricum, chiar daca tatal nu se prezinta la termene.Dreptul la vizita este al sotului, si-l poate revendica in instanta cand vrea si daca vrea, pana la majoratul acestuia.Niciuna dintre cele doua actiuni nu este obligatorie, se pot deschide oricand, nu exista termene."Procesele iti rapesc timpul, banii, tihna si prietenii." (Proverb englezesc).
align="right" id="quote2">Multumesc mult pentru informatii!Un An Nou minunat![gravi] 24+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si la multi ani! Marius, te rog, am o nedumerire si m-am bagat la acest topic pt ca nu stiu unde. Deci, am un card de credit. Cei de la banca respectiva m-au sunat acum vreo 5-6 sapt si mi-au prezentat o oferta de asigurari etc. Le-am raspuns ca in principiu as fi de acord, urmand sa-mi trimita contractul acasa, sa-l studiez si sa-l semnez. Pana acum nu l-au trimis, in schimb m-am trezit ca ei au tras deja din cont prima rata aferenta asigurarii. Am primit azi extrasul si.... Crezi ca legal e corect, fara ca eu sa semnez un contract?

Multumesc mult anticipat,

 

didi si cata

http://picasaweb.google.com/DiasiCata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In mod sigur nu este legal. Iti recomand sa iei legatura cu ofiterul de credite careeste responsabil(a) cu acest segment si sa ceri (soliciti) restituirea sumei respective de bani (fara retinrerea vreunui comision) pana la semnarea eventuala a contractului de asigurare de catre ambele parti.

 

Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...