Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Topic - alte probleme juridice neregasite la...


marius

Recommended Posts

Buna! Am cumparat lemne pentru constructia unei case, iar cel care s-a ocupat cu constructia s-a ocupat si de transport. Noua ne-a inmanat factura si noi am platit. Am avut un control acolo unde am costruit si ni s-a cerut avizul care insotea lemnul, spunanduni-se ca suntem pasibili de amenda si confiscarea lemnului. Nu inteleg de ce ni se cere noua daca noi l-am platit si nu am avut nici o treaba cu tranportul.

 

Nid="purple">aid="red">tid="brown">aid="blue">lid="orange">iid="limegreen">aid="green">,[mamica] fericita de [copil]Amalia Mariaid="red"> ( 18.11.2009)

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 255
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

1. In prima faza nu. Este obligat sa te recheme pe pozitia de la care ai plecat, dar poate imediat dupa aceea. Deci ... in final da. 2. Nu este adevarat - poate sa te concedieze si din a doua zi de la revenire. Nu pe motiv de necorespundere profesionala, dar pentru alt motiv legal, da. [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Buna Marius, am citit in aceasta conventie, pe care o postez mai jos, la articolul 9 ca, daca ai peste 30 ani nu poti adopta un copil, sau cel putin asa am inteles eu. Te rog sa ne ajuti. Conventia europeana revizuita in materia adoptiei Conventia europeana revizuita in materia adoptiei de copii a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 515, din 21 iulie 2011. Romania a semnat Conventia revizuita la Strasbourg in 4 martie 2009 si a ratificat-o prin Legea nr. 138/2011, publicata tot in Partea I a Monitorului Oficial nr. 515, din 21 iulie 2011 ARTICOLUL 9 Varsta minima a adoptatorului (1) Un copil poate fi adoptat numai daca adoptatorul a atins varsta minima prevazuta de legislatie in acest scop, aceasta varsta minima neputand fi mai mica de 18 ani, nici mai mare de 30 de ani. Trebuie sa existe o diferenta de varsta corespunzatoare intre adoptator si copil, respectandu-se interesul superior al copilului, de preferat o diferenta de cel putin 16 ani. (2) Cu toate acestea, legislatia poate sa prevada posibilitatea de derogare de la conditia varstei minime sau de la diferenta de varsta, avand in vedere interesul superior al copilului: a) in cazul in care adoptatorul este sotul sau partenerul inregistrat al tatalui ori al mamei; sau b) in circumstante exceptionale. Multumesc anticipat. Laura http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot decat sa confirm textul legii. Un adoptator trebuie sa aiba varsta minima de 18 ani si maxima de 30 de ani cu exceptiile derogatorii mentionate la urmatoarele puncte. Dar in esenta astazi acestea sunt conditii prevazute de lege. [url="www.romleas.ro/eu"]Eu pur si simplu[/url] / [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, mi-au raspuns la intrebarile de saptamana trecuta [:D] referitor la intrebarea ta, unde s-a publicat oficial denuntarea contractului colectiv de munca. " Mentionam ca documentele denuntarii Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2007-2010 se afla la Ministerul Muncii,Familiei si Protectiei Sociale" Cu alte cuvinte nu a fost mentionat oficial nicaieri deci nu e legal ce fac. Corecteaza-ma daca gresesc, dar atata timp cat denuntarea nu e publicata in Monitorul Oficial inseamna ca nu e oficiala, nu? Cum iau ei o decizie oficiala pe baza a ceva neoficial?????? Am dreptate ? Sunt dispusa sa merg pana in panzele albe mai ales ca am raspunsurile lor oficiale in scris. [gravi]+27
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...