Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

IASI, mandra cetate! (73)


Recommended Posts

Cristina,voi v-ati inscris la gradi? Noi inca nu.Mai intai trag niste bocete si p-aia...[:D] [/quote] si eu la fel... in perioada asta mi-a venit ideea ca, gradi fiind in fata blocului, trebuie sa atrag atentia celor de acolo sa fie cu ochii pe el, sa nu-i vina in capushor sa o stearga acasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ceai verde? ofer si eu o cana fierbinte Observ ca Aime s-a molipsit de la Raluca: vii mai rarut pe aici. Sper ca sunteti bine, mai ales juniorul. De restul mamicilor nu mai spun nimic, stiu ca timpul este limitat. Oana: da, bine spui copii mici griji mici. Dar tot e mai bine cand sunt mai maricei, macar te poti intelege cu ei. Cat a fost mica purtam conversatie chinezo - turca [:D] facem stoc de batiste iar prichindeii abia asteapta sa scape de noi [:D] daca tot vb. despre gradi: va rog frumos, imi puteti spune daca gradi Bethania are bucatarie proprie? sau alte gradi bune cu program prelungit si bucataria lor? ce am gasit pe net au fost fie catering fie papa de acasa(gradi Ioana). kinderland are bucatarie proprie dar deocamdata nu am gasit referinte bune referitoarea la activitatea copiilor(pe net + rec. negativa din familie). Sau: exista in Is gradi cu program prelungit si alimentatie sanatoasa(fara cascaval, mezeluri, sunca, chimicale, etc...)? cer prea multe cred...........
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si io cred;)) cum ziceai si tu care nu au bucatarie proprie atunci iau potol de la firma de catering sau se vine cu pachetel de acasa
quote:
Originally posted by Darria Sau: exista in Is gradi cu program prelungit si alimentatie sanatoasa(fara cascaval, mezeluri, sunca, chimicale, etc...)? cer prea multe cred...........
raluca, deci cum ramine cu veronica? ne dai ori nu ne dai?!:D tzucurei de tzucurei [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/m_costin/my_photos "]1[/url], [url="http://community.webshots.com/user/carmen_p100"]2[/url], [url="http://community.webshots.com/user/carmen_p200"]3[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Darria Sau: exista in Is gradi cu program prelungit si alimentatie sanatoasa(fara cascaval, mezeluri, sunca, chimicale, etc...)? cer prea multe cred...........
Exista asa ceva? [alcool] Mai mananca ei "rahatele" si la mama acasa,daramite la gradinita... Despre Bethania cred ca te poate lamuri Carmen sau Paula...
Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...
Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Darria Sau: exista in Is gradi cu program prelungit si alimentatie sanatoasa(fara cascaval, mezeluri, sunca, chimicale, etc...)? cer prea multe cred...........
Darria, eu am dus-o pe Stefy la cresa din Cantemir si acolo au bucataria lor, de gradi nu stiu inca, dar la micul dejun tot am vazut cascaval pe meniu...... Si cum a zis si Miha, mai capata ea una, alta din cele interzise si acasa..... [url="http://community.webshots.com/album/562869389MKpgUL"] poze din Copou [/url] [url="http://good-times.webshots.com/photo/2376792890103074785NCCYBh"] poze din februarie-martie [/url] [url="http://community.webshots.com/album/562542521yzIqfg"] Poze Stefy [/url] Lacramioara mamica [copil] Stefaniei Iulia (05.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vrei sa stii de gradi particulare sau? Ca cele de stat mai toate au bucataria proprie. Acum cat de sanatos se gateste...nu stiu. Din cele particulare Gradinita "Buna Vestire" avea - pe vremea cand stiam si eu mai multe despre ea - bucatarie proprie si o bucatareasa su-per! Si mancare buna-buna. Tot in acea vreme meniul pe saptamana se facea impreuna cu un parinte (prin rotatie), cu asistenta si noi (director si administrator). Nu cred sa-si fi schimbat bunele obiceiuri. Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [bonjovi] (11.03.2003) si Victor [bibe] (12.07.2007) "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pt. raspunsuri. Cate [flo] [flo] [flo] pt. fiecare mamica. Carmen P: daaa, am prea multe vrabiute. Tb. sa mai eliberez din ele [:D] Mihaela: deocamdata nu i-am dat "prostioare" si sper sa aman cat mai mult acest moment. Am renuntat noi la multe si la ce nu putem(la dulciuri) [bang] nu mancam in fata ei. Oana: daca as gasi o gradi buna de stat ar fi ideal. Stiu ca depinde ft. mult de educatoare. Trec pe listuta pozitiva si gradi Buna Vestire. Copilul meu o sa petreaca toata ziua la gradi. Imi raman acasa 2-3 ore in cel mai fericit caz + samb. si dum. De aceea prefer o gradi buna si cu bucatarie proprie. Iulia: mda, nu-i una, e cealalta. Of, of, mai mai [:D] la fel de simplu se poate oferi branza de vaci in loc de cascaval dar ..........
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Darria, ia in calcul si gradinitza Sf. Parascheva (Cantemir). Au angajati si patiseri/cofetari, primesc ca desert tot felul de praji, gen: salam de biscuiti, rulada cu branza de vaci si banane, placinta cu branza....
_______________________________________________ Carmen, cu [cavaler]Iustin (5.06.2004) & [copil]Teodor (6.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre Bethania - au grupe mici si sunt in toata gradinita maximum 40 de copii - adica cat o grupa de la o gradinita de stat - aveau bucatarie proprie si mancarea era ok dar li se dadea crenvusti si cascaval si branza topita si pasta de peste etc... Am inteles ca au scumpit destul de mult taxa la gradinita si, spunea o mamica - o cunostiinta de a mea - doctor, ca isi punea serios problema sa isi retraga copilul pt ca facuse a doua oara indigestie de la pasta de peste pe are specificase sa nu i-o mai dea baiatului. Dar copilul e mic si pofticios si sensibil. Alex nu a facut niciodata acolo indigestii si mi emi s-a parut ok mancarea. Problema de la aceasta gradinita e ca initial iti iau ochii cu grija pentru ca apoi sa se faca ca ploua, dispar pe rand asistenta, doctorul etc si sunt primiti copii bolnavi si ii imbolnavesc si pe ceilalti... totul pt a lua banii. Ca lipseste copilul sau ca merge la gradinita tot trebuie sa platesti taxa, asa ca au tot interesul sa lipseasca copiii... Nu se lucreaza pe grupe de copii avansati si mai putin avansati - desi asa se lauda - si nu se urmareste disciplina. Parerea mea e ca la grupa mica mai mult au fost supravegheati sa se joace frumos decat ca au facut ceva din programa. Eu am fost deceptionata de garadinita asta. La Kindergarden... sau Kinderland - nici nu mai stiu cum se numeste - in singura zi cat l-am lasat acolo pe Alex am gasit destule hibe... Din cele verificate: Aveau snitel de piept de pui in menu dar era din parizer de pui, copii lasati uzi si neschimbati pana veneau parintii si atunci repede ii schimbau, doamnele beau cafea si copiii stau la tv... etc Din cele auzite: se instaureaza cica un regim de teroare pentru ca sunt doua sau trei educatoare mai vechi si care urla la toti copii celelalte se rotesc des din motive financiare si desi se stabileste initial grupa cu 2 educataore de multe ori se comaseaza grupele ca nu mai au educatoare... - astea, repet asa le-am auzit nu am putut sa verific in singura zi cat a stat Alex acolo. La gradinita Sf Paraschiva au patiser si bucatar propriu insa mnacarea e curata, proaspata si buna dar nu e cine stie... nu e ca acasa. Adica li se dau crenvusti, pastarama, muschiulet si cascaval fara probleme. Fiind gradinita de stat au insa obligatia sa dea socoteala si sunt atenti pentru ca nimeni sa nu fie bolnav - nu primesc copii bolnavi, satu ca niste vulturi dimineata la usa asistentele - si ca procesul educational sa se desfasoare ok, adica copii trebuie sa stie niste lucruri cand termina anul scolar. Pe acei copii mai rasariti ii trateaza separat, pe cei mai putin avansati ii baga in fata si se ocupa de asemenea separat... Au concursuri intergradinite am inteles... si ceea ce mi-a placut e ca se ocupa de toti copiii - adica nu ca la Bethania, lasa ca el stie ca se ocupa mama lui acasa de el, lasa ca el a invata deja sau va invata , aici mi s-a dat caietul de matematica sa il lucrez eu acasa cu Alex!!!- cel putin eu sunt multumita de educatoare. Initial ma enervasem pe ele ca voiau sa il duca pe Alex la grupa mare dar apoi au incetat... au facut un fel de semigrupa si lucreaza separat la catedra si chiar vad progrese si salturi... Deci una peste alta e ok aici. Doar ca au grupele marisoare, 35- 38 de copii insa se impun reguli stricte ca cele de mai sus pentru a nu fi probleme. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ofer o cana de ceai verde sau cozi de cirese, daca doreste cineva Multumesc frumos Mephala [flo] [flo] [flo] Am deja pe listuta pozitiva gradi Sf. Paraschiva de cand vorbeati la inceput despre gradinite. Retinusem ca e gradi buna de cand era pitica la purtator. Problema este ca aici programul se termina la 16-16,30 daca retin bine si as vrea un 18-19 dar vad cum rezolvam problema. L Carmen: multumesc tare mult pt. explicatii si timpul acordat [flo] [flo] [flo] Chiar nu stiam, vazusem doar recomandarile bune referitoare la Bethania. Credeam ca se ocupa de copii pe masura taxei lunare. Vreau un copil normal ca toti prichideii, nu intentionez sa obtin performanta. Stiu ca tb. sa lucrez si eu acasa cu ea dar mare parte din timp il petrece la gradi. Nu ma deranjeaza ca sunt multi copilasi in grupa atata timp cat se vad rezultate si nici nu vreau sa fie dadacita. La scoala tot in jur de 30-35(auzisem chiar de 40) copilasi sunt intr-o clasa. La gradi Sf. Paraschiva vacanta de vara dureaza o luna sau mai mult? Nu ar fi nici asta o problema, in timpul acesta putem merge in alta parte. In timpul zilei copilasii se joaca afara? stiu ca sunt multi si greu de supravegheat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...