Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

IASI, mandra cetate! (73)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 204
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Darria - in legatura cu mancarea sanatoasa am facut destule greseli pnaa acum si indraznesc sa iti spun si tie ce mi-au spus dr. Ce am facut eu: In primul rand pana pe la 1,4 ani bucataream tot: paine, cascaval, iaurt, branza topita, branza dulce, ciocolata, pate... numai lapte de tara, oua, carne, etc... Cum aveam obiceiul sa duc copilul la dr. lunar fie ca era sau nu bolnav - dr ma tot chestiona... si in plus la un moment dat m-a intrebat de ce fac toate astea... ei bine... el mi-a spus ca gresesc. Nu sa ii dau coca cola sau chipsuri sau stiu eu ce alte chimicale... dar sa ii introduc incet alimentele din comert: cascaval din comert, ouale, laptele din comert...etc Eram de-a dreptul oripilata... pana mi-a explicat ca daca nu fac astfel, organismul copilului nu va avea timp sa se adapteze cand va merge in comunitate, la gradinita/ scoala/ tabere etc. Si cand va incepe sa se alimenteze ca atare va fi ca o bomba pentru el, cu urmarile cele mai neplacute de la alergii pana la altele mai grave si chiar foaret grave. Nu mi-a picat bine sincera sa fiu... insa am urmat sfatul dr. Ii dau cascaval si unt bio mananca si pate din comert - rar ca prefer sa il fac eu - si uneori crenvusti, ciocolata, paine etc... nu ii permti chipsuri si sucuri si citesc cu atentie etichetele, insa nu il mai tin sub un glob de sticla. De la mancarea MacDonald i se face rau si nici sucuri nu prea suporta dar stie asta si nu se atinge de asa ceva. Bea apa minerala in loc de sucuri, iar mancarea de la MacDonald o refuza pur si simplu. Insa i-am dat voie sa manance si pufuleti si o data si chipsuri - sa nu fie complet interzis, sa vada singur ca nu e mare lucru de capul lor, si sa le consume pe ascuns! - si l-am convins ca nu sunt bune si a acceptat! - chiar eram la gima o data si a vazut o dra cu o sticla de pepsi si una de chipsuri si i-a spus ca aia e kk nu e bun si sa le lase pe raft!!! La mare la bulgari la allinclusive anul trecut si anul asta la greci tot la allinclusive - unde mancarea e de sheet!!! - a refuzat sa manance fiindca era pur si simplu chimica mancarea! Avea gust nashpa si se vedeau colorantii colcaind[:D]! Deci isi da seama ce nu e bun pentru el! copiiilor, daca le educam gustul cred ca li se va parea usor sa aleaga! Ce vreau sa spun, traim intr-un mediu de-a dreptul otravit. Tinandu-ne copiii sub un glob de sticla nu reusim sa ii protejam decat pe moment. Sa nu le facem mai rau mai tarziu daca nu le lasam organismul sa se adapteze intimp... Asta e parerea mea. La Sf. Paraschiva, dar si la Bethania, li se dau uneori deserturi constand in prajituri Magura, croisant, etc preambalate din alimentara cred, dar fac si produse de patiserie proprii... alteori li se dau dropsuri si asta m-a deranjat mai tare decat magura - din care eu nu am gustat in viata mea si nu stiu cum e.... iar negresa facuta la patiseria proprie, primita zilele trecute avea un gust de ulei deranjant, iar copiii au refuzat-o sistematic. Nu e totul perfect, se incearca sa fie bine, insa e mult mai bine decat in alte parti. Sincer dupa experienta a 3 gradinite, 2 particulare si una de stat, aici e cel mai bine. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum in legatura cu programul pana la ora 19... mai bine platesti pe cineva sa-ti ia de la gradinita copilul si sa il tina 3 ore decat sa il dai la o gradinita particulara cu referinte proaste, doar ca are program pana la ora 19. Nu te supara, gradinita cu program pana la 19,00 ofera serviciile unei ingrijitoare plictisite si nerabdatoare sa ajunga la ea acasa dupa ora 16... copilul e suparat ca sta atat de mult timp departe de casa lui, de parinti, etc ingrijitoarea poate fi neatenta... nu stiu... repet, parerea mea. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

rugaminte, caut arhitect ptr mansardarea unui bloc poate stie cineva ... [floare3] tzucurei de tzucurei [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/m_costin/my_photos "]1[/url], [url="http://community.webshots.com/user/carmen_p100"]2[/url], [url="http://community.webshots.com/user/carmen_p200"]3[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by l_carmen2003
Cristina Herra - La Sf. Paraschiva la grupa mica il are Carmen Mephala pe Iustin deci ar putea fi colegul de grupa al lui Vladut.
Si daca 'om avea noroc [;)] poate si cu Robert. [:D]
Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...
Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

L Carmen: multumesc mult pt. explicatiile detaliate [flo] [flo] [flo] Sfaturile sunt mereu binevenite. Prefer si rog sa mi se spuna cand gresesc. Sunt convinsa ca din dorinta de a face bine pot obtine rezultatul nedorit. Felicitari pt. ca ai un prichindel destept care isi selecteaza papita. Ai dreptate si cand vb. despre gradi. In niciun caz nu optez pt. o gradinita doar pt. ca are programul pana la 19.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...