Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici in Germania (cap.2)


Recommended Posts

ramona multumesc[pup]vrei sa fii din nou mamica? succes dar nu e prea devreme?[:I][flo] eu nu stiu cum sunt cu locurile astea la gradinita dar eu am avut loc anul trecut cand l/am adus pe fiumiu[:D] trebuie sa merg sa vb si eu pitica mea e bolnava iar nu i/am facut vaccinul[bang] claudi@ cum te mai simti? claudia 74 concediu placut anangel la multi ani piticei,sanatate si fericire teodora[mamica]de angi pangi[copil]28-10-2007 si Roberto 28-06-1999 http://community.webshots.com/album/563642807EqHYOU teodora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai daca tot stau acasa pana face pustoaica 3 ani, ma gandeam ca nu e prea devreme pt un surior sau o fratioara [:I]. Oricum, se pare ca se lasa asteptat momentul. Mami de dulceatza [url="http://m1.lilypie.com/znZRp2.png"]Eliza[/url] (06.09.07) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107118&whichpage=14"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ramonaini, eu voi deveni mamaica adoua oara in aprilie 09 si mai am o bebelina care a implinit doar doi ani in septembrie a.c. Imi este frica cei drept ,stiu ca nu v-a fi usor cu doi bebei,dar in cativa ani voi fi mandra de copiii mei. Fetelor ma speriati cu raspunsurile negative la gradinita. Eu inca nu am inscris-o la nici o gradinita sper sa mi-o primeasca undeva. Aveti idee care sunt criteriile de "admitere" intr-o gradinita? trebuie sa merg sa vorbesc la primarie. Carmi ,sa va traiasca baietelul, este foarte frumos,sper sa iasa si al meu cret ca m-am uitat cu asa drag la cretzii lui! Sophia 2ani [gravi]+12
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionica [cool]. Sigur o sa fii mandra de copiii tai [:)] Iti recomand sa o inscrii pe Sophia cat mai repede - oricum o trece pe lista de asteptare. Nu cunosc dupa ce criterii aleg ei copiii, dar presupun ca daca nu are copilul probleme medicale sau religii ciudate, e printre favoriti (pe toate formularele de inscriere e rubrica pt trecut religia si alergiile copilului). Mami de dulceatza [url="http://m1.lilypie.com/znZRp2.png"]Eliza[/url] (06.09.07) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107118&whichpage=14"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionica[flo], criteriile sunt cam aceleasi peste tot, am studiat mult problema pe net, plus ca mi-a spus si una din diretoare: deci au intaietate copiii ai caror parinti lucreaza (noi am cazut la proba asta din start), copiii care-s crescuti numai de unul dintre parinti, cei care au frati mai mari la gradinita cu pricina, cei care stau aproape de gradinita si cand e vb de o gradi patronata de o biserica, daca parintii sunt cotizanti la parohia cu pricina. Si am aflat si cum se procedeaza la majoritatea gradinitelor cand se face alegerea copiilor: se fac X dosare, fiecarui copil apartinandu-i un dosar, insa fara a se sti numele copilului respectiv. Adica pe dosare este trecut numai un nr, deci ei iau in discutie fiecare dosar, fara sa stie despre cine e vorba, ma rog, cica sa fie impartiali. Partea mai aiurea este ca, atunci cand te refuza, nu-ti dau nicio explicatie. Pe noi ne-au refuzat amandoua, desi la una din ele ni s-a spus ca avem sanse sigure, insasi directoarea ne-a spus sa nu ne facem probleme. Am primit doua ´minunate´scrisori, una f formala in care ni se comunica refuzul, iar cealalta adresata direct lui Fabiano, absolut imbecila, avand in vedere mesajul transmis (tonul era deosebit de optimist, parca l-ar fi anuntat ca a castigat ceva...pana la ultima fraza). Avand in vedere ca pe un baietel vecin (care are exact aceleasi ´date´ca ale lui Fabiano, doar ca e neamt si in realitate, nu numai in pasaport, ca al nostru)l-au primit, nu pot sa ma gandesc decat la un forum peste care am dat intamplator, forum de educatoare de aici, in care erau f nemultumite de copiii Ausländeri care vin la Kiga fara sa stie germana...si le dau bataie de cap. La ce altceva sa ma gandesc? Oricum, la noi nu mai e de actualitate o eventuala Kiga aici, ca ne mutam, insa mi se pare absolut ticalos sa te refuze fara nicio explicatie. Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05) Edit sa mai adaug ca noua ni s-a spus ca nu are nicio importanta ca inscrii copilul cu doi ani inainte de momentul inceperii gradinitei, daca locurile sunt putine si vine un copil cu parinti care lucreaza amandoi, i se da lui locul si nu unui copil a carui mama sta acasa, de ex. Si ni s-a mai spus sa-l inscriem la cat mai multe gradinite, e, asta n-am facut-o, le-am ales pe cele doua care-s relativ aproape de casa, poate asta a fost greseala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmi, Eu nu lucrez si cad din start deci,catolica nu sunt si nici bebe ,l-am increstinat ortodox desi sotul e catolic,se pare ca sunt pe toata linia negativ,aaaa si fetita vorbeste doar franceza cu noi si romana cu mamaie si tataie ocazional. Eu nu stiu cum faceti voi,dar eu nu am reusit sa ma integrez absolut de loc in comunitatea Germana, iar unde locuim noi sunt numai nemti. De cate ori merg cu pitica in parc ,primesc mereu niste priviri de la mamicile nemtoaice de-mi ingheata parul pe cap. Cand se mai duce fiicamea sa se bage cu ei in seama, copiii lor parca sunt "dresati" sa stige la pitica mea "AUF" das in maine spilplaze. Acum m-am prins ce inseamna si-mi iau copilul de mana frumos cu zambetul pana la urechi incercand sa-i spun copilului in franceza ca ea e mai mica si ca trebuie sa se joace cu mine,desi ea simte ca este data la o parte de copiii germani. Culmea, un copil polonez se joaca cu copilul meu iar mama lui e foarte simpatica. Ma rog,poate ca sunt si eu de vina ca nu vorbesc deloc germana,dar credeti-ma ca nici nu ma simt plina de elan vazand mutrele lor acre-s-apoi, mai stau in Landul lor adica in germania doar vreo doi ani si plecam in franta. Or fi ei francezii ipocriti dar sunt mai caldurosi .Nah ca mi-am spus si eu oful[pk] Sophia 2ani [gravi]+12
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionica, stai mai, nu te speria, ceea ce am scris eu mai sus e valabil daca sunt f putine locuri la Kiga (asa cum e pe la mine) si multi doritori, daca gasesti o Kiga unde sunt locuri, criteriile cu pricina nu mai au nicio relevanta. Ca sa intelegi,la una din Kiga unde l-am inscris eu pe Fabiano erau numai 4 locuri disponibile pt. anul asta si candidati o gramada, normal ca trebuia sa-i departajeze cumva. Cu parcul...probabil se intampla asa pentru ca nu te poti baga in seama cu mamele cu pricina, desi am simtit si eu pe propria-mi piele chestia asta cand il duceam pe pitic la o grupa de copii intre 4 luni si 3 ani. Copiii erau ok, ei nu fac diferente, insa mamele erau f reci cu mine si cu celelalte mamici straine, desi eu vorbesc ok germana....insa inca nu m-am obisnuit (dupa 6 ani) cu zambetul ala tamp care trebuie arborat in diverse situatii si nici nu-mi place sa fac conversatie cu absolut oricine. Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ionica te inteleg perfect. Si pe-aici sunt mamici de-astea, care vin in parculet, trec pe langa tine ca taranu' fara sa spuna buna ziua sau Hallo si copiii lor tipa la pitica mea sa plece de-acolo. Asa cum spunea si Carmi, le ignor pe mamici: Unde nu-i creier, n-ai ce cere de la cap! Apropos de asta, la cursul de Rückbildung eram mai multe mamici, printre care si o politista nemtoaica. Am vorbit frumos intre noi la cursul de gimnastica. Acum m-am mutat in aceeasi localitate cu ea si azi dimineata am vazut-o la Aldi, era cu o prietena: nici nu m-a bagat in seama! Ori m-a uitat ori n-a vrut sa aiba de-a face cu mine. Mamicile Ausländer sunt intotdeauna mai de treaba ... Mami de dulceatza [url="http://m1.lilypie.com/znZRp2.png"]Eliza[/url] (06.09.07) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107118&whichpage=14"]Povestea nasterii[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor!nu am mai trecut de cäteva zile pe aici dar acum am citit ce ati mai scris.pitica mea merge la krippe si e ok.adicä s-a invätat sä-si ia o jucärie dimineata si ne urcäm pe bicicletä si dungaaa.asa mai am si io un pic de timp dar deja nu mai am ce face cu el.mä gändesc la un job de vreo 2 ore dar tre sä fie si aproape de casä sä pot sä-mi recuperez copila.zicea-ti voi de mämici neprietenoase in parc?sä stiti cä nu prea am intänlit.sau nu bag io in seamä....sau aici sunt multi sträini...dar per ansamblu e ok.mai intreb odatä.nu stä nimeni la muenchen??o zi frumoasä mai departe vä doresc!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ramomaiani, pai nemtilor nu prea le place sa fie vazuti la ALDI, din cauza faptului ca este reputat pt straini cu venituri mici. Eu merg la Aldi si ii vad pe nemti cat de aiurea sunt cu masina decapotabila si cauta cele mai ieftine preturi pana si la hartia igienica. Mie nu-mi place in germania fetelor asta e problema,am mentionat mai sus,e si vina mea ca nu vorbesc deloc limba lor si intre noi fie vorba, urata limba. Sophia 2ani [gravi]+12
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...