Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Soacrele...reloaded!


Recommended Posts

Aici e si de mine.

Am o soacraaa, soacraaa.

Acum nu mai vorbim deloc la telefon, doar daca ma ia sotul si ma duce cu copilul la ea. Noroc ca sta in provincie , la 170 km si nu ne intalnim prea des.

Proasta mea de soacra-mea il suna pe barbate-miu si ii zicea tot ce ziceam eu si nu-i convenea.

pana intr-o zi cand am pus mana pe telefon , am sunat-o si i-am zis:"Doriti sa ne despartim? Singura cearta cu sotul o am din cauza ta". Si am inceput sa insir ce stiam ca i-a zis sau ce mai facuse si ma deranjase.

Este o jigodie de om, de la mine nu va mai primi niciodata o vorba buna. Eu nu am nevoie de ea.

Cand am nascut si-a facut bagajul si a venit sa stea la noi, cica sa stea cu copilul. Eu o chemasem pe mama sa ma ajute dupa nastere cu treburile casnice, insa am fost nevoita sa o trimit acasa si pe ea si pe soacra sa nu se supere nici una. Si cand i-am zis soacrei, stiti ce mi-a zis"Am venit sa te ajut cu copilul si nu m-ai primit". I-am zis ca nu aveam nevoie sa ma ajute cu copilul , ca avea 2 zile, dormea si manca bebe, altceva nu, dar ca putea sa ma ajute la curatenie. Stiti ce a zis proasta "Dar ce, vin la tine sa curat covoare, asta vrei tu ?"

Am avut un ghinion la soacra si asta ma face (ca eu am baietel de 4 luni)sa fiu foarte atenta in relatia cu viitoarea noara. In nici un caz nu ma voi baga in viata fiului meu.

Ylari - hai ca ne-am gasit forum unde sa scriem despre soacrele noastre acre. Te [pup]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 282
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ei,

 

Eu am soacra de peste 10 ani, de-atata vreme te asteptai sa avem vre-un fel de relatie. Ei bine, n-avem!

Stie f exact ca nu are de ce sa ma sune ca nu-i inghit balivernele si timp de batut apa in piua cu ea n-am, si daca vre-odata o sa aiba nevoie de ajutor macar stie de unde sa nu-l ceara!

 

Asa pare dur ce spun, da a mea e socra care mi-a facut observatie ca mi-a crescut burta si nu o sa ma pot incheia singura la pantofi dupa ce pierdusem o sarcina la 3 luni!

 

Si o tine ca un disc stricat ca nu-i fac mancare sotului, si pt ca fac nu e destul de sanatoasa si daca e sanatoasa atunci nu-i place sotului. El zice ca-i foarte buna si ea-i spune ca el NU manaca asa ceva! Asta la noi acasa la masa.

ia ghiciti cine nu mai este invitata la masa?

 

Eu am renuntat la vre-o pretentie la ea, demult si e muuuult mai bine.

 

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mcrissa
Soacra mea crede ca fiul ei este Dumnezeu si cum el m-a ales pe mine inseamna ca sunt cea mai buna din lume[:D]Cristina, sigur in curand [gravi]Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâiaid="size1">id="brown">
align="right" id="quote2">daaa, corect!![:-)))][:-)))]LUNYid="limegreen">id="size3">[9cer], mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)id="limegreen">[bebic] id="green">Life is to precious to worry about stupid Shit!id="teal">id="Comic Sans MS">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

psihologul ala are dreptate

asa am procedat si noi, in primii ani vreo 8, am fost colega cu ea si la scoala. Soacra mea e o femeie fina si educata, care tine la nurori, dar e soacra...asta e pacatul ei. Familia extinsa a sotului e de asa natura: jumatate sunt profesori, jumatate sunt ingineri. Cand ne intalneam, normal cas e faceau 2 tabere.

care au fost consecintele? eu eram purtatorul de cuvant alfamiliei mele, eu vorbeam cu socri, eu cu parintii, eu, eu, sotul traia linistit, netulburat de nici o pretentie, ori aluzie, ori cuvant scapat aiurea...

pana cand una din verisoarele lui, psiholog, mi-a zis, la o cafea, sa fac bine sa imi las sotul sa isi rezolve singur problemele cu parintii. Pai, stai ca mama soacra suna si ma cere pe mine, da, zice ea, sa zica ca esti in baie, pe balcon, la paine, undeva si nu poti vorbi, si sa ii comunice lui ce are de comunicat.

ei, a fost greu la inceput, ca soacra a luat-o ca pe ceva tare neobisnuit, ma intreba ce e gresit, de ce ma port asa, pana la urma i-am explicat (venea la noi cand stia ca sunt sigura, sa se convinga ea...). N-am rezistat si i-am explicat, dupa cateva momente de liniste mi-a dat dreptate, a admis singura ca aproape nu-si cunostea copilul de 30 si ceva de ani, ea il stia pe cel de 20 si ceva dinaintea casniciei. Dar, repet, soacra mea e o femeie educata, care are o baza buna, singurul pacat al ei e ca ...e soacra

 

Doamne'ajuta!

 

POZE

POZE2

 

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va povestesc de soacra mea!

Am cea mai buna soacra din lume. E buna de pus la rana. Nu comenteaza ca nu ii gatesc baiatului ei (eu gatesc foarte rar, cu exceptia copilului caruia ii fac din doua in doua zile de mancare, asta daca nu ii face soacra-mea de mancare), nu am auzit-o niciodata sa zica ceva de faptul ca eu sunt mana larga (ca sunt), daca ii "cert" baiatul sau nepotul nu se baga. Daca ma aude zicand ca as manca o mancare anume, cu siguranta mi-o face. Ce sa mai zic decat: nota 11.

Deci, se poate si asa ceva.

Si sotul meu are soacra buna. Mama nu este atat de buna ca soacra-mea [:I] dar macar nu se baga in treburile noastre, nu ne cicale, nu incearca sa se impuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mcrissa
Soacra mea crede ca fiul ei este Dumnezeu si cum el m-a ales pe mine inseamna ca sunt cea mai buna din lume[:D]Cristina, sigur in curand [gravi]Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâiaid="size1">id="brown">
align="right" id="quote2">cum ceea ce am scris mai sus a fost doar o gluma, sa va spun cate ceva din ce face soacra mea.Cand am pierdut sarcina la 4 luni, sarcina obtinuta cu greu si foarte dorita, soacra radea in hohote si ii ardea de glume, ca nu mi-a fixat-o sotul bine.referitor tot la capitolul copii tine sa imi spuna ca "ea facea cate 5 pe an si eu nu sunt in stare sa fac unul".baiatul ei e cel mai frumos si eu sunt urata, nu ma suna niciodata de ziua mea, dar eu daca nu o sun si nu ma duc cu cadouri consistente incepe sa planga la fiso...Cristina, sigur in curand [gravi]Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâiaid="size1">id="brown">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo maru,

 

Dar din cate vad eu tu ai o soacra buna, chiar daca e soacra.

Adica poti vorbi cu ea si chiar intelege.

 

soacrei mele daca-i spun ceva, si lucruri marunte nu filozofii de viata se uita in ochii mei, zice vai draga dar eu asa fac cum zici tu si in secunda urmatoare face EXACT ca EA!

 

O rog sa nu mai umble in sertarele de la bucatarie cand vine la noi.

- Vaaaaiii dar ea nu umbla NICODATA in sertare!

si in secunda urmatoare incepe sa traga si sa inchida sertare in cautarea storcatorului de lamai.

- N-avem. dar ea continua sa caute in sertarele MELE!

il chem pe sot, ea deja era bagata cu totul sub chiuveta, unde sunt doar detergenti sa caute storcatorul.

A luat-o sotul frumos a pus-o pe canapea sa-i explice ca nu-i frumos sa umble prin sertare, ca nu-i acasa la ea, ca eu i-am zis deja ca nu avem storcator, chiar daca ea nu ma crede!!!!

 

... se uita in ochii lui cu o figura de martir, zice ca ea nu umbla NICODATA in sertare, si dupa, nu exagerez 1 minut e din nou la sertare.

Ce si-o imagina ca tin eu in secret in sertarele de bucatarie?

 

asta chiar daca o prietena zice ca ma invidiaza ca macar soacra mea e prosta si chiar daca vrea sa bage strambe in relatie le face asa de grosolan si de urat ca nu-i da nimeni credit.

Ea detine soacra desteapta, care se baga urat in relatia ei!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...