Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Soacrele...reloaded!


Recommended Posts

Fetelor, eu am avut o soacra (intre timp am divortat)care poate fi numita sefa tuturor soacrelor. Am avut multe de tras din cauza ei, tot timpul a incercat sa ne desparta. Am reusit noi sa-i transformam visul in realitate. Ceea ce vroiam sa va povestesc, nu cred ca ati mai auzit undeva si pare de domeniul fantasticului.

Totul a inceput atunci cand sotul meu a fost plecat o perioada mai indelungata din tara, iar atunci cand s-a intors, bineinteles ca s-a postat si ea la noi acasa ca sa-si vada baiatul. In perioada aceea imi venisera si rushii, ea stiind acest lucru. Va dati seama ca reintalnirea dintre noi nu a fost cea normala. A doua zi fiind in bucatarie, ma aplecasem sa iau o cratita dintr-un dulap si o vad pe soacra-mea ca vine spre mine si imi pune mana pe fund si incepe sa ma pipaie. Initial am crezut ca nu am vazut cine era persoana din spatele meu, m-am gandit ca era fostul meu sot. M-am ridicat si am ramas stupefiata vazandu-i ranjetul de pe fata si spunandu-mi ca vrea sa simta si ea ce a simtit baiatul ei in urma cu o noapte pentru ca stie ca altceva nu a putut sa faca. I-am raspuns ca noi suntem mai moderni si mai perversi decat a fost ea vreodata.

Asta a fost primul ei gest deplasat fata de mine, pentru ca au urmat multe altele...sa vada cum am sanii, sa vada daca m-am mai ingrasat samd. II tot spuneam idiotului de langa mine ca maica-sa a luat-o pe aratura, dar nu ma credea. La un moment dat i-am povestit si nasei noastre, iar la un timp dupa aceasta am sarbatorit ceva si cum fosta mea soacra nu lipsea de la niciun eveniment s-a convins si ea (nasa)ca nu aberez. Stateau una langa alta pe canapea si fosta mea soacra ii mangaia picioarele nasei pe sub fata de masa. Va dati seama ca nasa s-a ridicat oripilata de la masa, nu a spus nimic ca sa nu auda lumea si sa o faca de ras, insa mi-a confirmat ca nu sunt eu nebuna.

Oricum, cat timp am fost eu casatorita, 9 ani, fosta mea soacra a avut vreo 12 relatii (era divortata) cu diversi, iar dupa ce se culca cu ei imi povestea cu lux de amanunte ce-i facusera, cum, cat. La un moment dat a plecat de la noi intr-o seara si a doua zi mi-a povestit ca il agatase pe soferul autobuzului cu care mersese acasa.[:D]

Cred ca pot scrie zile intregi despre fosta mea soacra....chiar m-am amuzat teribil cand acum cateva zile mi-a spus mama ca a vorbit cu ea la telefon si i-a spus ea inca nu intelege de ce m-am despartit eu de baiatul ei, ca ea sufera si acum (desi au trecut 5 ani)pentru ca m-a iubit foarte tare.[duel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 282
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Maru, recunosc! M-ai detronat, a mea e numa prosta, bagaciosa, rautacioasa da la mine nu s-a dat! Cred ca si eu o pocneam daca incepea sa ma pipaie; eu oricum nu supor nici sa ne pupam de Paste si de Craciun! Ma bucur ca ai divortat, e evident ca sotul nu era de partea ta. A si daca tot a revenit subiectul sa va zic de noul hobby al socrelei: economiile. Da nu ale ei, ci ale noastre!!!!! Cheltuim, de ce cheluim; de ce nu ne punem abonament si la romtelecom ca sa vorbim mai ieftin? Cand? Ca suntem mereu la servici si mobilele sunt de servici! De ce ne trebuie abonament la internet, ce e aia? Detergentul de vase: fetelor sunt asa o risipitoare, pun detergent pe buret in loc sa pun intr-o cutiuta si sa adaug si apa si ce economie o sa fac!!!!! Si in timpul asta: ea vine cu taxiul la noi, exista metro si tramvai, dar acum e frig, asta vara a fost cald! si si-a luat de la nu-s ce excroc magneti de 700 de euro, nu-i mai foloseste ca nu-i fac bine; da ati ghicit nu din pensia ei de vre-o 5 mil. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor! Maru, pe vremea aceea aveam 20 de ani, eram proasta rau, recunosc, de batut, nici vorba, iti dai seama, insa intotdeauna ma certam rau cu fosta mea soacra, pana am ajuns la concluzia ca eu ma enervam si ea o tinea pe-a ei. Ulterior i-am interzis sa mai vina in vizita pe la noi (locuiam intr-un apartament dat de mama mea), iar baiatul ei putea sa se duca in vizita la mamitica atunci cand dorea..nu ma interesa aspectul, oricum si el isi dadea seama ca maica-sa reprezinta o cauza pierduta, insa pana era maica-sa si nu avea ce face. In legatura cu rushii.....pe vremea aceea, aveam dureri mari de burta in primele zile ale menstrei si era vizibil ca mi se intampla ceva, plus de asta, fosta mea soacra controla toata casa, inclusiv cosul de gunoi (sa nu arunc ceva, care i-ar trebui ei). Intr-o zi am venit mai devreme de la facultate si am gasit-o in casa, iar pe dulapul de la bucatarie erau pregatite cateva borcane cu capac. Stiindu-mi bucataria cum arata inainte de plecarea mea m-am uitat cam ciudat, dupa care am vazut ca intr-unul era zahar si intr-unul faina, iar restul erau goale, asteptau sa fie umplute. Atunci ne-am certat foarte tare, pentru ca noi tot timpul ii dadeam bani sau ii cumparam ceea ce ii trebuia, dar ei i se parea normal sa mai "ciupeasca" cate ceva. Niciodata pana in acel moment nu am fost atenta cat zahar mai am sau cata faina sau cat detergent....ulterior lasam semne si sustragea tot timpul. Asta pana cand mi-a luat niste bani, nu multi intr-adevar. Atunci cand am intrebat-o a negat, insa pe urma si-a amintit subit ca ii bagase la ea in geanta pentru a se duce sa-mi cumpere nu stiu ce.... V-am spus fetelor ca as umple pagini intregi cu diverse picanterii despre fosta mea soacra.[;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cristiama
Maru,recunosc! M-ai detronat, a mea e numa prosta, bagaciosa, rautacioasa da la mine nu s-a dat!Cred ca si eu o pocneam daca incepea sa ma pipaie; eu oricum nu supor nici sa ne pupam de Paste si de Craciun!Ma bucur ca ai divortat, e evident ca sotul nu era de partea ta.A si daca tot a revenit subiectul sa va zic de noul hobby al socrelei: economiile. Da nu ale ei, ci ale noastre!!!!!Cheltuim, de ce cheluim; de ce nu ne punem abonament si la romtelecom ca sa vorbim mai ieftin? Cand? Ca suntem mereu la servici si mobilele sunt de servici! De ce ne trebuie abonament la internet, ce e aia?Detergentul de vase: fetelor sunt asa o risipitoare, pun detergent pe buret in loc sa pun intr-o cutiuta si sa adaug si apa si ce economie o sa fac!!!!!Si in timpul asta: ea vine cu taxiul la noi, exista metro si tramvai, dar acum e frig, asta vara a fost cald! si si-a luat de la nu-s ce excroc magneti de 700 de euro, nu-i mai foloseste ca nu-i fac bine; da ati ghicit nu din pensia ei de vre-o 5 mil.cristiama
align="right" id="quote2">Cristiama, imi place la nebunie tonul tau ironic la adresa soacrei.....suuuuper muuult![flo][flo]id="Comic Sans MS">id="size2">id="blue">~Este mai importanta pacea decât dreptatea...(Parintele Arsenie Boca)~Tragedia vietii nu este ca se termina atât de repede, ci ca asteptam asa de mult sa o începem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Boreal, Soacra ta e pe locul fruntas, nu cea a lui Maru, scuze de incurcatura! Da fetelor, sunt si eu ironica, n-am ce-i face, soacra nu o sa se schimbe decat in rau; pe sot nu vreau sa-l schimb eu asa ca ignoram, ne facem ca nu auzim, ca nu intelegem si ne vedem rar. Ma gandesc cu groaza ca in timp ne vom schimba si noi, sper ca nu asta de tare, totusi! cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

citind ce scrie boreal, eu am un ingeras de soacra. Ce e drept, e departe si nu ii mai dau atentie!

cristiama, am o prietena care are asa un tip de soacra, nici macar nepoata, unica ei nepoata, ca alta nu o sa mai aiba, nu si-o iubeste. F cheltuitoare cu o duzina de animalutze in casa culminand cu un dalmatian cat soacra. Ficiorul i-a facut alocatie, care ii acoperea intretinerea si ceva pe deasupra, sa constate dupa 6 luni ca nu era platita, ca avea datorii uriase...Si atunci nu i-a mai dat bani direct in mana: se duce el si ii plateste lunar intretinerea si toate celelalte de la casa. Mama ce scandal a fost, dar pentru ca a facut-o baietul, normal ca a dat inapoi si asa a ramas. Appoi sa constate ca dispare mancare din casa, in conditiile in care prietena mea se asigura ca are strictul necesar: faina, ulei, zahar, carnita buna de la tara, ca de alimentara, billa nu servea. Prietena mea e tare isteata, si nu a facut scandal, ci cand dimineata sotul sa isi puna zahar in cafea, asta fiind marti, dupa ce sambata facusera aprovizionarea, constata ca nu e. Si logica a spus ca e mamitzica lui de vina. A luat masuri, amenintand-o ca o duce la dezalcolizare si apoi la casa de batrani!

S-a mai cumintit, dar nu definitiv

 

Doamne'ajuta!

 

POZE

POZE2

 

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patanii ca voi nu am avut, dar neantelegeri da, care au inceput de anul acesta, subit soacra-mea a inceput sa ma barfeasca, eu am auzit si i-am spus sotului. El i-a spus mamei lui, ea a vrut sa vorbeasca, dar cu sotul de fata (nu a fost de-acord sa se intalneasca numai cu mine). Bun....a venit la noi acasa, si dupa primele minute a inceput sa ma jigneasca. Atunci, m-am infuriat si i-am zis tot ce-am avut pe suflet, eu care in toti cei 9 ani de cand sunt cu sotul nu i-am adresA nici o vorba mai urata, am fost tot timpul politicoasa si "saritoare". Faza este ca soacra este f.f. invidioasa pe mine, deoarece fiica ei care are o fetita de 2 ani si jumatate (noi avem un baietel superb de 2 ani) nu are ce am eu, asta este adevarul. Fiica-sa a plecat de ani de zile in Germania, unde s-a casatorit cu un tip, care mai tarziu i-a dat papucii, deci au divortat, ea s-a incurcat cu un italian insurat, cu care a facut fetita si acum umbla sa-l divorteze pe tip ca sa vina la ea, sta cu chirie acolo, nu are servici, traieste din ajutorul de la stat, s.a.m.d. De o saptamana si ceva a adus-o in tara soacra-mea, ca acolo nu se mai descurca cu banii, dar pe la noi nu au venit si stam in acelasi oras, de chemat la ele nu ne-au chemat, dar saptamana trecuta au venit la mine acasa in lipsa mea, sa-l vada pe baietelul meu, eu intre timp sun acasa si vorbesc cu bona. Cand am auzit ca sunt acolo ii spun ca vin si eu imediat, dar cand am ajuns ele plecasera. Bona mi-a povestit cum au asteptat-o in fata blocului, cumnata-mea era la un colt de bloc, soacra-mea la celalalt, ca nu cumva sa o "piarda" pe bona cand vine acasa. M-am enervat, binenteles, ca nu mi-a convenit gestul lor, sa vina pe furis la mine acasa, in lipsa mea, dar nu am ce sa le fac. Le ignor si asta este. Mai rau este ca sotul este influentat de ele. Cum spuneam situatia noastra este una f.buna, si ele vor sa ne desparta, ca banii sotului sa-i "pape" ele. Asta este in mare povestea, detalii sunt gramada, curios este ca de cand m-am certat cu soacra-mea si cumnata (cu care nu am avut nimic)a decis sa nu-mi mai vorbeasca, asta ca solidaritate pt. masa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intai vreau sa spun ca imi pare rau ca aveti asa socrosenii; a mea e sa te ungi la rana cu ea de buna. Apoi vreau sa intreb: DE CE au soacrele cheia voastra de la casa??? Mai ales cand stiti ca va cotrobaie in toata casa. Luati-le cheia si gata, mai vin doar cand sunteti voi acasa. Nici nu mai cauta nici nu mai fura!

 

_____________________________________________

Victoria Isabella [fetita]

 

http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E, buna intrebare de ce au soacrele cheia de la casa noastra?

Pentru ca sunt mamele sotului si lor li se pare ca "mamicile" nu pot gresi, sau oricum nu prea tare.

 

Pe noi ne-a ajutat cu udat florile in concediu, si asa a ramas cheia la ea.

Ei bine, intr-o vineri raman eu acasa si cu cine ma trezesc la usa? Cu socrela!

Ce-mi spune: ca ea e zana buna pt noi si ca vine vinerea si face curat in casa. Sincer fetelor nici nu se observa cred ca baga aspiratorul si stergea praful, si cred ca era si atenta sa nu schimbe locul lucrurilor.

 

i-a spus sotul ca daca mai "zaneste" o data ii ia cheile.

Sau venea sa supravegheze femeia la curatenie, si

- geamurile le spala femeia cu detergentul de vase; de ce? nu ma intrebati ca n-am lamurit misterul

- adusese tot felul de stergatoare de podele desi avem DOUA f bune

Si a explodat distractia cand ii face sotului lista cu consumabile pt la noi acasa

- detergent de covoare DESI i-am spus expres ca mochetele NU se sterg cu detergent ca sunt tratate antistatic

- Spray pt mobila, desi eu nu suport mirosul si i-am spus CLAR ca nu vreau asa ceva in casa si de fata cu ea l-am aruncat pe cel care l-a adus!

Asa ca acum nu mai vine, nici ea nici femeia, si la fiecare vizita a soacrei isi exprima mirarea ca la noi e curat! Uaaaauuuu, adica ne descurcam fara ea, ce surpriza.

 

Socra mea nu ia din lucruri, ea ii aduce sotului:

- fructoza, ca zaharul e toxic

- sare de bucatarie fara sodiu, e sanatoasa cica

- 4 felii de paine de secara DOAR pt sot

- 4 prune uscate

- papuci de casa chinezesti

si vine cu cate o sacosa maaare de lucruri, pe care i le pun inapoi, si nu s-a invatat minte, tot aduce!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...