Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa-o alternativa, un miracol (3)


Recommended Posts

Buna fetelor . Inca nu m-am hotarit cum voi naste - clasic sau in apa - dar ma intereseaza aceasta metoda. Observ ca sunteti foarte multumite si entuziasmate. Imi puteti spune daca pentru a naste la Clinica Eva este neaprat nevoie sa te urmareasca pe toata durata sarcinii un OBG - ist de acolo sau te poti tuce sa nasti acolo si fara sa fii fost urmarita pe durata intregii sarcini ? Ati cunoscut si cazuri din acestea , care au nascut acolo dar nu au fost urmarite de un medic de la clinica ? Exista si alti medici decit Baiulescu sau este singurul cu care se poate naste in acest mod. Inca nu am vizualizat site - ul clinicii dar o voi face cit de curind. Multumesc. Mirtha 19+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dragi delfinute care ati nascut deja la Eva am si eu o intrebare pe care am uitat sa o pun Dr. In legatura cu sectia pentru nou nascuti ce stiti despre asta sunt dotati au aparatura si doctorii pregatirea necesara sa faca fata unor situatii neprevazute ca sa zic asa,ca niciodata nu se stie ce se poate intampla,sau te urca in salvare si te trimit la spitalul de stat? Ca nu mi-ar comveni sa trec prin asa ceva, Doamne-ajuta sa fie totul OK si fara complicatii, dar pentru orice eventualitate sa stiu la ce sa ma astept. Pupicei!! Aurora[gravi]20+, mamica de viitor delfinas[baietel] http://md.lilypie.com/LID2p3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aurorra, exact aceeasi impresie am avut-o si eu, ca sunt la hotel, nu la spital. Super. Mie mi-a placut tare mult. Din exterior clinica pare micuta, dar nu e deloc mica, are o arhitectura interesanta. Cu privire la ce ai intrebat tu, nu stiu daca acopera chiar orice problema, dar sa stii ca sunt dotati (mie cel putin asa mi s-a parut). Acum am inteles ca fac si fertilizari in vitro si au avut foarte multe reusite. Eu nu mi-am facut probleme din punctul asta de vedere, desi la o ecografie in saptamana 21 (in Bucuresti) mi se spusese ca bebica ar putea avea suflu sistolic la nastere, ei bine, nu are si e ok. Singura mea problema era sa ajung la Bv[:D] Eld, mami de fetite -Theodora[zana] (25.01.03) si Irina[copil](5.05.08)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, eld, multumesc de raspuns,bineinteles ca tot ce-mi doresc este ca totul sa fie bine si sa nu avem nici o problema nici eu nici bebe si evident si marea mea grija este sa ajung la timp la Bv. Intradevar din afara clinica pare foarte mica,dar cand intri se dezvaluie cu totul alta priveliste[:)] Mirthadin cate stiu eu de pe forum de la fetele care au nascut la Eva nu au fost permanent supravegheate de Dr. Baiulescu, multe dintre ele au fost doar la o singura consultatie inainte de nastere,in rest fiecare a avut in orasul sau un medic care le-a supravegheat sarcina. Este si cazul meu eu am fost in mai prima data la Dr. Baiulescu si mi-a zis sa mai vin peste 2 luni la el,deci cred ca in total vor fi 3 consultatii la el inainte de nastere, in rest am aici in Piatra Neamt medic care imi supravegheaza sarcina,ca daca e de o urgenta sa am unde merge si la cine apela,macar ma stie decat sa mergi la cine pica de garda. Oricum ideea e sa te vada dr. Baiulescu macar o data inainte de nastere! Si deocamdata el e singurul din Romania care se ocupa de nasterea in apa si clinica Eva e singura care ofera acest serviciu. Iti doresc o sarcina cat mai usoara in continuare si un bebe sanatos si voinic! Aurora [gravi]20+, mamica de viitor [baietel] http://md.lilypie.com/LID2p3.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aurora multumesc pentru raspunsuri. Pentru orice eventualitate voi incerca sa ajung macar odata la dr. Baiulescu. Inca nu m-am decis categoric spre un tip de nastere sau un altul dar vreau sa imi pastrez deschise toate optiunile . Asa ca undeva in luna a 8 a sper sa ii pot face o vizita.[flo] Mirtha [gravi] 19+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetele! Dupa foarte multe insistente nereusite, am renuntat sa-l mai sun pe doctor; mi-am facut programare in Timisoara pt un control de rutina (parintii mei locuiesc in Deva), iar ecografile o sa le fac aici, in UK (in privat, unele dintre ele)...daca nasc in Ro, o sa merg la un consult la Eva in septembrie sau octombrie... M-am tot gandit care sa fie motivul pt care alti medici din RO nu asista nasterea in apa si nu prea am gasit explicatii pertinente...aproape toate moasele din UK au pregatire pt asa ceva (nu e mare scofala);aici exista varianta sa-ti inchiriezi piscina gonflabila si sa nasti acasa cu mosa si familia...dezavantajul mare e ca nu ai medic sa-ti faca epidurala si nici sa-ti induca nasterea, asa ca poti fi in travaliu chiar 24 de ore, avand la dispozitie doar oxigen... Va pupic si spor la toate![pup] Information is power.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, vad ca e liniste si pace la subiectul nostru. LEG, ai reusit sa vorbesti cu dr-ul Baiulescu, pana la urma? Mirtha, dr-ul Baiulescu te poate asista la nastere chiar daca nu ti-a urmarit sarcina, pe mine m-a consultat de doua ori inainte de a naste si nu ai nevoie de programare prealabila la Eva daca esti pacienta dumnealui - asta daca te-a vazut si te-a asigurat ca poti naste in apa. Asta si pentru ca are exclusivitate pe sala de nasteri in care se naste in apa. De restul medicilor de acolo nu stiu, dar cred ca e nevoie sa te aiba cineva in evidenta si sa ai astfel programare pentru nastere. Eld, mami de fetite -Theodora[zana] (25.01.03) si Irina[copil](5.05.08)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PONT: (poate ii este cuiva de folos)... tratament homeopat pentru usurarea travaliului/nasterii...se ia Caulophyllum (5 granule la 2 zile cu 3 sapt inainte de nastere); Arnica (5 granule la 2 zile cu 2 sapt inainte de nastere); Actea (15 granule lunar) - toate se gasesc la farmacia de pe N. Caramfil (statia de metrou Aurel Vlaicu). toate bune tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...