Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa-o alternativa, un miracol (3)


Recommended Posts

Buna, buna, Sa va raspund la intrebari. La prima sarcina am ajuns cu succes la 42 de saptamani si fetita mea nu dadea semne ca ar vrea sa paraseasca burtica, asa ca mi s-a indus nasterea prin ruperea membranelor. Nu a fost cu anestezie, nu e dureroasa deloc operatiunea. Acum, la a doua sarcina, mi-era teama ca nu ajung la Brasov in timp util si nici nu puteam sa stau 2 saptamani sau mai mult acolo, din mai multe motive (job-ul sotului, copila era cu noi, aveam si un santier in plina desfasurare samd[:D]), asa ca l-am rugat pe dr-ul Baiulescu, la controlul de la 38 de saptamani, sa-mi induca nasterea. A spus ca se poate, dar doar daca este colul pregatit si bb la fel. Am stabilit sa ma duc din nou la Eva, la 39 de saptamani (si 4 zile), m-au controlat medicul de garda si seful clinicii, l-au sunat pe dr B si si-au dat acordul pentru inducere. Eu credeam ca e mai simplu, dar nu e pur si simplu "la cerere", desi e clinica privata. Nu mi s-a facut anestezie la ruperea membranelor, a fost nedureroasa, dupa ce au inceput contractiile mi s-a facut anestezie epidurala si nasterea a fost ok. Irina a avut 3580 g si 50 cm, Apgar 10. Asadar nu cred ca a fost vreo problema din cauza inducerii. Va doresc sarcina frumoasa in continuare si intalnire de nota 10 cu delfinasii! Khrisu, ce nume frumos ai ales pentru fetita ta[floare3]!. Cu cine il lasi pe baietel cat timp vei sta la Brasov? Aurorra, ce nume ii vei da delfinasului? Toate bune si cine ne face capitol nou??? Eld, mami de fetite -Theodora[zana] (25.01.03) si Irina[copil](5.05.08)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 3 weeks later...
buna fetelor, ma bucur ca am gasit discutandu-se despre acest subiect..am 21 de ani si graviduta in 12s 5z, extrem de fericita si de obtimista legat de nastere nu mi-a trecut deloc prin cap sa fac cezariana, acum cativa ani am auzit si am fost foarte incantate de ideea nasterii in apa,dar nemaiauzind nimic despre acest subiect in romania l-am lasat balta..nu am avut niciun fel de frica de durerile facerii, insa acum sunt mult mai fericita si mai relaxata ca am redescoperit aceasta varianta (nasterea in apa) am citit multe pagini deja scrise si discutate de voi..insa este tarziu si am sa ma culc, maine diminineata voi citi restul.. am vrut doar sa va salut si sa-mi fac si eu aparitia printre voi mamici si viitoare mamici fericite[flo] pupici pe burtici, Cristina [gravi] cu bebe mic
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...