Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa-o alternativa, un miracol (3)


Recommended Posts

Buna, delfinutelor Multumesc pentru urari, sunteti dragute [pup]. O sa incerc sa va scriu, pe scurt, cat doarme broscuta. Sunt fericita ca am ales sa nasc in apa, le multumesc lui Martie si Anei pentru ca mi-au deschis ochii si au vorbit despre acest miracol al nasterii in apa, la fel si Olgai si lui Sovi.[floare3][floare3][floare3] Asadar, nasterea a fost indusa (prima fiind la fel), dr-ul Baiulescu a venit pe la 16,20 la Eva, nu aveam contractii dar aveam un col foarte bun (adica pregatit, banuiesc). A venit special pentru mine, desi avusese o cezariana de urgenta la Fagaras si alte probleme, se pare. Mi-au fost rupte membranele si mi s-a pus perfuzie cu oxitocina. Pana la ora 17,00 am avut ceva contractii dureroase (dilatatie 2-3) iar la 17 mi-au facut peridurala (doctorita Maier e super simpatica si profesionista). Apoi am intrat in cada, mi-au adus sotul si fetita, era o distractie totala, toata lumea glumea, radeam si d-astea. Pe la 18,15 m-a urcat pe masa pentru o proba de impins, apoi am intrat din nou in cada. Eu am dorit fara epiziotomie, dar dr B mi-a spus ca s-ar putea sa nu se poata, dar incercam (am cicatrice de la primul bb). In cada am tot impins pe contractii (le simteam), dar nu prea bine, ca dupa jumatate de ora ii exasperasem pe toti, mai aveau putin si intrau ei sa nasca in locul meu[:D]. Aaa, neonatologul ne spunea bancuri in timpul asta[:D]. Dr B mi-a spus ca bb e cam mare si mi-a facut o mica taietura, altfel cred ca eram si acum in cada[:D]. Cordonul a fost scurt si l-au taiat ei, ca nu ajugea sa mi-o puna pe burtica si sa-l taie sotul (sotul a stat langa mine, dar era ingrozit de panica). Apoi mi-au pus bebica pe burtica si am simtit minunea, imi dau lacrimile si acum cand imi amintesc senzatia. Daca ar fi sa nu iei in calcul celelalte avantaje, doar pentru asta merita sa nasti in apa, sa-ti simti copilul caruia i-ai dat tu viata in bratele tale imediat dupa ce l-ai nascut, fin si cald si magic... Apoi am iesit din cada, pe masa a iesit placenta si m-a cusut. Eram cu anestezie, mi-a mai facut si local si nu a durut deloc (la prima nastere a fost cosmar!). M-au intrebat in continuu daca ma doare ceva, parca eram la stomatologie. Sotul si fetita s-au dus sa o vada pe bebica - cat timp am nascut de fetita s-au ocupat fetele de la receptie (foarte dragute de altfel), ea nu a stat in sala. Asta a fost nasterea mea de vis, asa cum mi-a urat Sovi[floare3]. Dr-ul Baiulescu este un medic deosebit si un om minunat, o specie rara in bransa. Am ramas impresionati de el, si eu, si sotul meu. Delfinutelor, eu zic sa nu ratati nasterea in apa! In rest, mi-au placut cei de la Eva, au fost atenti si draguti, e adevarat ca nu prea insista pe alaptat, s-au tot mirat ca mi-am cerut copilul imediat ce am ajuns in salon si nu am lasat-o noaptea la ei (asa faceau majoritatea). Olga, Sovi, suntem colege doar de cada si de salonul - 17 - de travaliu, ca 24 era ocupat si am stat in 25[;)] Drumul spre casa a fost ok, bebica a dormit pana la Romanesti, apoi a supt. Acum am probleme cu furia laptelui, dar o sa treaca si asta. Epiziotomia e super ok, nu am dureri si am venit in masina fara colac, stau fara probleme. Pupici la toate delfinutele, ma duc la treaba![pup] Eld, mami de printesa [zana] si bebica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

ELD felicitari inca o data, sa-ti traiasca micuta broscuta, sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea. Multumim pentru povestea nasterii de vis, chiar pare de vis,si sper la fel sa fie si a mea! Salutari la toate fetele si pupici! Aurora [gravi]18+ mamica de viitor delfinas[baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eld, sa-ti traiasca micuta Irina ! Sa fie sanatoasa si sa aiba parte de tot binele din lume! La fel si pentru domnisorica cea mare! [pup] Suuper experienta! Daca mai fac un bb o sa aleg, cu siguranta, clinica Eva!!! [mamica]Cami & Alexandra Daria [hop] (02.01.2006) [url="http://b3.lilypie.com/yxAKp2.png"]Dariuca creste si iar ... creste![/url]
Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sal'tare! Krisu [pup][pup] ma gandeam eu ca nu ramane intrebarea mea in aer cu tine in zona! Bun, deci doar daca se lasa asteptat bb2 intzarc. Daca nu, inainte cu tupeu! Nu stiu explicatia cu intorsul la san, doar imi amintesc vag ca cei intorsi la san deoache tare? Oricum, imi voi intreba versatele matusi cand ne adunam pt botez. [biz]Eld, bine ai revenit! Sa va traiasca Irina de nota 10![bum][bum]Ce frumos povestesti tu... Eu parca sunt cu capul, cum mai citesc aici ceva despre nasterea acolo, cum ma apuca tremuriciul! Ma bucur mult ca ai avut nastere usoara si e de retinut solutia cu bb1 plasat la receptie :) Si la mine a fost cordonul scurt, dar noroc ca s-a desprins placenta (ajutata de coatele lor[alcool]) Sa dea Domnu sa treci cu bine de furia laptelui! [pup] Uitati aici un filmulet cu bb in cada. Pana oi ajunge cu el la inot, macar putin antrenament acasa :[url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5a33b72a1a20de458aef69&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"] delfinasu [/url] Hai delfinasiiiii! sovi, mami de [baietel] sasha (de la Alexandru) 17 Apr 08 [url="http://community.webshots.com/user/sovietica"] pozici[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/563201884FtejKK"] nasterea delfinasului ilustrata [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim , multumim [floare3] Khrisu, nu cred ca e tarziu sa te vada la 35 de saptamani, dar sa-l suni oricum sa-l intrebi pe dr-ul Baiulescu. Singura problema e sa nu nasti in august, ca e in concediu. Aurorra, ma bucur pentru alegerea ta, sa stii ca merita! Silvionex, daca ai fost joi la Eva, ne-am fi putut intalni, ca eu joi am plecat, dar pe la 12. Apropo, Acina mi-a propus sa ne intalnim, noi, colegele de cada[dus]. Ce ziceti, mai crestem putin, mai nastem o parte din noi si ne intalnim, nu? Sovi, mi-a placut la nebunie cum inoata Sasha, vreau si eu. I-a intrat apa in urechi??? (intrebare de baba, stiu, dar trebuie sa-l conving cumva pe sotu' sa aprobe piscina[;)]). Sovi, voi va ganditi la bb2, noi il vrem deja pe bb3, ne-or fi dat ceva in mancare la Eva?! [bis] E atat de minunat sa ai copii... Cei care aud ca am nascut in apa imi pun tot felul de intrebari stupide - de genul medic in cada, moasa la fel, cum a vazut copilul, dar cum a prins copilul ???...Imi revine mereu in minte expresia lui Martie - cum a prins copilul? cu harponul, fireste [:D]. Nu-mi vine sa cred cat de reticenti sunt la asa o treaba buna. [pup] Eld, mami de printesa [zana] si bebica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sovietica imi place la nebunie baitza broscutei tale. Super frumos. Un adevarat delfinas.[pup] eld foarte frumos povestit. Sa-ti traiasca Irina! sa fie sanatoasa tun. [:)] khrisu nu cred ca e tarziu la 35 de sapt. Trebuie sa-l suni pe dr si sa vb cu el. Pe cea mare am intarcat-o fortzat pt ca vroia numai san. Deci la 1 an si 4 luni nu am avut alta solutie decat sa-mi fac un ceai amar de patlagina si m-am dat cu el pe san - vreo 2 zile. Si asa nu i-a mai trebuit. A fost cam nasol, dar altasolutie nu prea era. Si cand am alaptat-o pe Ecaterina era curoasa mai mult de ce face ea in rest. A inceput si ea sa alapteze un bebe de-al ei.[:D] Nu a vrut si nici nu a fost interesata. 'Tot ceea ce ti se intampla are un scop' Ana - mami de [copil]Ecaterina-Maria si [ispita]Casandra-Petronela [url="http://s136.photobucket.com/albums/q174/o-ana/surioarele/"]Ceva poze[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120185&whichpage=1"]nasterea in apa[/url] www.elipetromed.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ana1980
Si cand am alaptat-o pe Ecaterina era curoasa mai mult de ce face ea in rest. A inceput si ea sa alapteze un bebe de-al ei.[:D] Nu a vrut si nici nu a fost interesata. 'Tot ceea ce ti se intampla are un scop' Ana - mami de [copil]Ecaterina-Maria si [ispita]Casandra-Petronela [url="http://s136.photobucket.com/albums/q174/o-ana/surioarele/"]Ceva poze[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120185&whichpage=1"]nasterea in apa[/url] www.elipetromed.ro
Duaaaamniii ce le mai trece prin cap!! [cool][:-)))][:-)))][:-)))] KHRISU [gravi] 19+, mamik de baietel [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetita mea "cea mare" a vrut sa vada cum e laptele, probabil nostalgica fiind dupa perioada cand o alaptam, asa ca i-am dat, iar dupa doua guri a zis ca nu-i place si gata. Asta dupa ce toata sarcina s-a rugat de mine sa-i dau sa bea laptic dupa ce se naste bb. Am auzit si eu ce se spune in popor cu "intorsul la san", ca respectivul "deoache", insa eu oricum nu cred in astfel de treburi. Avem o matusa de 83 de ani care a supt pana pe la 5 ani (mama o alapta pe o sora a ei) si e monument de sanatate, la varsta ei nu ia nici un medicament si e super strong. Bine, aste nu inseamna ca daca nu esti alaptat nu poti fi asa la 83 de ani, nu le face alaptatul pe toate, totusi. Eld, mami de printesa [zana] si bebica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...