Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nasterea in apa-o alternativa, un miracol (3)


Recommended Posts

Khrisu, pai stii, ca de la cada respectiva se ia o pauza la un moment dat si te pune pe masa ca sa vada dr cum impingi, si sa -citez- "iasa kk, pipi, tot!" , probabil sa nu dai drumu chiar la tot in apa. E, si la mine cand imingeam pe masa, tot statea caputzu la "poarta" tinut de cordon, mama ei de treaba, asa ca m-au ajutat cu un cot-doua, dupa care am fost poftita inapoi in cada. Eu la 35 de saptamani parca am fost la singurul control la Victoria si n-a fost nici o problema. Eld, eu nu ma stresez cu apa in urechi. Dupa baita, curat urechile, mai intai trag cu o pompita de la chico apa din urechi, apoi usor cu betisorul, si gata. Si Omu meu vrea bb3, dar eu nu cred ca vreau. Am si eu o varsta! Si eu am fost intrebata daca sta doctorul cu mine in bazinul de nascut :)) Ana [pup] :) sovi, mami de [baietel] sasha (de la Alexandru) 17 Apr 08 [url="http://community.webshots.com/user/sovietica"] pozici[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/563201884FtejKK"] nasterea delfinasului ilustrata [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 213
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineataaa!!! Ce mai fac fetele? Cum ati petrecut weekendul? cum a fost pe la voi,soare sau a plouat? ana1980,o intrebare, tu ai avut aici in Piatra un medic care te-a supravegheat pe timpul sarcinii? Tu cum ai procedat, i-ai zis de la inceput ca vrei sa nasti in alta parte? I-ai spus si unde? Sunt curioasa de reactia care a avut-o? Eu nu stiu daca sa-i zic doctoritei ca am ales sa nasc in alta parte si mai ales ca vreau sa nasc in apa!! Ma gandesc ca poate o sa aiba o reactie aiurea si poate nu o sa-si mai dea interesul sa se ocupe de mine cu seriozitate! Sunt in dilema!![?] Aurora [gravi]18+ mamica de viitor delfinas[baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sovi, e vorba de pompita de nas sau exista pompita speciala pentru urechi?[:-/] Mie nu mi s-a aplicat nici un cot pe masa, dar in cada, chiar inainte de a iesi bb mi s-a facut un soi de masaj mai energic pe burtica. Mi s-a parut ok, dar poate de-asta ca eram in apa si toate senzatiile erau placute. Acina, pe unde esti, cumva pe la Bv???[colegi] Ei, mi-am schimbat si eu semnatura, doar sunt mama de fete, nu?[bum] Eld, mami de fetite -[zana] (25.01.03) si [copil](5.05.08)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, mai bine zis SUPER MAMICILOR! Eld, felicitari pentru comoara ta. Va doresc multa sanatate si bb mancacios. Am citit cu mare interes povestea nasterii si sincer m-a emotionat. Sovi, am vizionat filmuletul si vreau sa spun ca fiul tau este un excelent inotator. Vreau sa va marturisesc, ca atunci cand va citesc mesajele si povestile, starea mea de spirit devine una super. Si eu ma gandesc sa raman insarcinata, dar am o problema,cea a kilogramelor. Adica eu vreau sa slabesc cam 8-10 kg, adica sa ajung pe la 55 de kg si dupa aceea sa trec la treaba......... O amica mi-a spus ca daca tin vreu regim de slabire nu pot sa raman insarcinata prea usor dupa terminarea acestuia. Voi ce stiti? Ca sa fiu sincera, aceasta problema a greutatii, care de fapt se cam transforma intr-o obsesie, o am mai de mult si ma gandesc cu groaza ca pot sa ma ingras pe perioada sarcinii si 20 de kg sau mai rau. Sa nu credeti ca sunt vreo ninfomana, nici vorba, dar imi place sa arat cat de cat normal pentru varsta mea. As vrea sa va intreb cum ati depasit acest prag psihologic? Va pup![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aurorra, eu una nu cred ca trebuie sa-i spui dr care te urmareste de dorinta ta de a naste in apa. Sunt sigura ca va incerca sa te convinga sa nu o faci. Pe de alta parte, e bine sa ai si alternativa, in caz ca nu ajungi la Bv, sa ai medic si la Piatra.Eu asa am procedat, dar oricum dr care m-a vazut toata sarcina m-a lasat balta la 38 de saptamani. Gessy, mai bine faci intai bb-ul si lasi cura de slabire dupa ce nasti. In timpul sarcinii nu e musai sa iei 20 kg. Eu la prima sarcina am luat 25 de kg, iar acum 13 kg, dar am prietene care au luat doar 7-8 kg. Conteaza sa te alimentezi echilibrat in timpul sarcinii si sa nu urmezi sfaturile de a manca "cat pentru doi". Succes la [gravi]! Eld, mami de fetite -[zana] (25.01.03) si [copil](5.05.08)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am mai intrebat-o odata pe moasa la curs despre combinatia nastere in apa + epidurala. Mi-a precizat ca nu le pot avea pe amandoua, deoarece daca as intra in apa cu epidurala pusa, ar exista risc de infectie. Voua ce vi s-a spus despre asta? Si cum a decurs totul la voi din acest punct de vedere? Eu am declarat deja ca vreau neaparat sa incerc sa nasc in apa, dar in acelasi timp vreau sa raman deschisa pentru orice alta alternativa care mi se va parea mai potrivita la fata locului (stim cu toate ca nu intotdeauna socoteala de acasa se potriveste cu cea din targ). Voi ce ziceti?
Felicia [gravi] 33+ mami under construction pentru [baietel] - David
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url]
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miss Parker, dr-ul Baiulescu insista pe peridurala, e o exceptie sa nu faca. Ideea e ca se merge cu un fir (un fel de cateter) din locul unde a intrat acul pentru anestezie in coloana si acest fir iti este ridicat pana pe umar (cel putin asa am perceput eu, ca nu vedeam ce mi se face la spate[:D]). Tot ce ai pe spate se lipeste cu banda ce acopera toate firele. Cand am intrat in apa mi-au pus un prosop pe spate si cand am iesit a trebuit ca cineva sa-mi tina prosopul si sa aiba grija sa nu mi se smulga firul. Eu nu am avut nici o problema de la anestezie, e profesionista dr Maier de la Eva. Dr-ul Baiulescu mi-a spus ca facea peridurala si cand asista nasterile in apa la Rupea, asa ca are ceva experienta, nu stiu de ce in Germania nu se face peridurala. Eld, mami de fetite -[zana] (25.01.03) si [copil](5.05.08)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eld buna, multumesc de suestie! asa m-am gandit si eu, ca e mai bine sa nu-i spun nimic deocamdata,mai ales ca oricad poate aparea ceva neprevazut si e bine sa fiu acoperita, ca sa zic asa! Sper insa ca totul sa fie bine si sa ajung la Eva, mai ales ca nici nu vreau sa ma gandesc ca ar trebui sa nasc aici in Piatra, la cate am auzit si cum am vazut ca s-au comportat cu vara mea si ce mizerie este!!![xx(] eld, micuta ce-ti face? cum s-a acomodat?tu esti bine, te simti bine? O zi buna!! Aurora [gravi]18+ mamica de viitor delfinas[baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eld, mi-am luat pompitza clasica de nas de la Chicco parca, si are 2 capete, un tubuletz pt nas si unu mai subtire si mai moale pt aspirat din ureche. Gessy [pup] succese cu kilele! si eu ma "mandresc" cu 12 in plus :) am fugit, ma cheama datoria sovi, mami de [baietel] sasha (de la Alexandru) 17 Apr 08 [url="http://community.webshots.com/user/sovietica"] pozici[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/563201884FtejKK"] nasterea delfinasului ilustrata [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aurrora cel mai bine este sa-i spui.Si in acelasi timp sa-i spui ca tu speri ca-si va mentine calitatea serviciilor, chiar dac tu vei naste la Brasov. Eu i-am spus dr. dar ar fi trebuit sa tin legatura si dupa. Dar s-a cam rupt firul si n-am mai ajuns la ea. La cine merci in Piatra? 'Tot ceea ce ti se intampla are un scop' Ana - mami de [copil]Ecaterina-Maria si [ispita]Casandra-Petronela [url="http://s136.photobucket.com/albums/q174/o-ana/surioarele/"]Ceva poze[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=120185&whichpage=1"]nasterea in apa[/url] www.elipetromed.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...