Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ratiunea instinctului(exista asa ceva?)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nume, In primul rand, legislatia nu i-ar permite mamei respective sa renunte la copil atat de usor. Ea trebuie sa argumenteze foarte bine decizia. Poti citi Legea 272/2004 privind protectia si promovarea drepturilor copilului si alte acte normative privind legislatia familiei. Aspectul juridic nu e deloc de neglijat si nu ar strica putina consultanta in cazul abandonului. In al doilea rand, copilul nu va ajunge in cadrul unei organizatii, pentru ca legislatia prevede ca toti copiii sub 2 ani vor ajunge in plasament la asistenti maternali profesionisti. Adica o persoana atestata pentru cresterea si ingrijirea copilului, care o sa il ia acasa. Iar in cazul in care parintele este decazut din drepturi, nu va mai avea nici dreptul de a vizita copilul. Ai vizitat vreodata un centru de recuperare si reabilitare neuropsihiatrica? Daca nu, fa-o. Ai sa iti schimbi viziunea asupra lucrurilor astora. Daca, prin absurd (!), un AVC o sa te lase paralizata total#8230;.si apropiatii tai au acelasi sistem de valori ca si tine#8230;. Du-te si vezi cam care ar fi urmarea. P.S. Ziceai ca vrei sa infiezi un copil? Daca da, inainte de a-ti intocmi dosarul de adoptie, sa stergi posturile de la subiectul asta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

asa, si? Crezi ca te cauta cineva de posturi pe forumuri cind faci dosarul de adoptie?! Chiar asa fiind, nu vad nici o problema din ce s-a scris pina acum - nu o incrimineaza nimic. Lansezi "sfaturi" de genul asta fara o baza reala. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise, nu a fost asta intrebarea. Daca as fi avut astfel de dubii si as fi crezut ca aici mi-ar putea fi lamurite, as fi intrebat. Am spus insa clar, in mod repetat, ca nu cer sfaturi, ca nimeni nu-si poate asuma raspunderea unei implicari atat de importante in viata altui om. Mi-am clarificat insa ca instinctul, in situatia asta, domina. Cu siguranta asa e normal. Imi pare rau insa ca poate am fost lipsita de tact si ca discutia a degenerat. Siminaf, eu sunt pentru dreptul femeilor de a hotara daca doresc sa aduca pe lume un copil sau nu(prin mijloace contraceptive si, in circumstante nefericite, prin avort). Vrei sa vorbim despre asta? Simanoro, daca insinuezi ca nu as fi un parinte bun si ca statul nu mi-ar incredinta un copil daca ar sti cum gandesc... nici nu mai stiu ce sa zic... Mi se pare ...amuzant... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, vrei sa stii cateceva de ratiune si instinct in spetza data. Si pana acum tzi s-a raspuns dar fara sa se puna accentul pe diferentza intre ele. Vrei ceva pur filosofic. Elise militeaza pentru partea INSTINCT. Pur filosofic si fara sa spun cum gandesc eu, sau cum ash face eu, emit urmatoarea ineptzie: INSTINCTUAL: instinctul este innascut la toate femeile, vis-a-vis de proprii copii, manifestat, exteriorizat in diferite modalitatzi, in functzie de nenumarate conditzii de mediu extern sau variabile psihice. Instinctul, sa-l numim reactia umana, la o situatie legata de proprii copii (naturali sau infiatzi, totul tzine de ce-l declansheaza), activata in scopul securizarii progeniturilor, automat, din insushi codul nostru genetic. Instinctul matern este cel care ne face, pe noi mamele, sa mushcam din tot si din toate ca sa ne aparam puiul. In cazul de fatza "din tot si din toate" presupune un alt copil (ca femeia are doi), si exista un mare "conflict de interese", sa ma exprim plastic, ca intotdeauna. Hoppa! aici intervine RATZIUNEA: ce se intampla daca.....? Instinctul este oprimat si intervine analiza si logica, iar securizarea celuilalt copil, sanatos, cu shanse mari sa fie crescut normal, fara sacrificii, cred ca primeaza, dar pur ratzional, pentru ca exista in noi, vrem nu vrem selectzia naturala, care e scrisa tot in codul nostru genetic, dar reactzia umana la tot ce facem este ingradita de norme morale, cutume, si chiar norme legale, si aici ma refer la discriminare (nu mai enumar ce fel de discriminare, ca putetzi vedea si voi singuri Constitutzia, care apropos, suntetzi obligatzi macar sa o cititzi). In ecuatzie nu se opreshte totul la al doilea copil, analiza expandandu-se catre toate riscurile si implicatziile pastrarii in grija a copilului "mai slab", apropos de selectzia naturala si credca NUME incerca sa explice ca, dpdv ratzional, este aiurea sa sacrifici pentru un copil care nu este decat viabil, dar nu normal, totul. In acest totul trebuie sa recunoashtem ca intra: - celalalt copil sanatos (in primul rand, cu tot ce implica, privare materiala, afectiva, de shanse, de trai de zi cu zi - ca doar s-au luptat sa-i ofere cat mai mult); - viatza lor de familie (se pot despartzi pentru ca unul poate preda stafeta si iese din cuplu si atunci au de suferit totzi patru, sa nu mai zic de bunici si alte rude); - stressul fiecaruia in parte ii poate termina inainte de vreme si e foarte posibil sa clakeze sau sa ajunga la doi metri sub pamant si iar e o mare tragedie; - partea financiara, resurse. Acum, luatzi astea si combinatzile, sa realizatzi ce e in sufletul acelor oameni. DACA au gasit si o potentziala solutzie pentru problema lor, e posibil sa ajunga cu ratziunea instinctului sa-shi evalueze ecuatzia, care are, ca orice cumpana a destinului, doua BIFURCATZII. Solutziile sunt astea, crucea o vor duce numai ei, si numai ei au dreptul sa hotareasca. Nu sunt de comdamnat ca si-au evaluat posibilitatzile sau ca au pus in discutzie RATZIUNEA INSTINCTULUI. Eu ma rog la Dumnezeu sa le lumineze pashii, caci ii incearca cumplit, si indiferent de alegerea pe care o vor face..... ishi vor trai iadul. Nu-i judecatzi diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...