Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ratiunea instinctului(exista asa ceva?)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ah ce-mi place ca suntem asa de morali cand e vorba de o problema pur teoretica. Mai ales daca avem acasa un copil sanatos... Prietena mea cea mai buna, alaturi de care am copilarit are un frate cu SD, pe care il iubim cu totii. A fost foarte bine ingrijit si inca este, si este inconjurat de foarte multa dragoste. Dar acum cativa ani cand ea a ramas insarcinata a insistat sa faca amniocenteza si rezultatul a fost SD mozaic (adica doar o celula din 5 afectata). Tocmai pentru ca stia ce inseamna SD a ales sa intrerupa sarcina. Acum este mamica unei fetite ok. Nume, eu sunt insarcinata si sunt pacienta doctorului Vladareanu. In noaptea asta nu am sa dorm bine. [gravi] 13s + [fetita] Sophia 80%
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihuta, neaparat mai consulta un doctor ca sa fii linistita. Prietena mea a fost pacienta lui Vladareanu de la inceputul sarcinii. A consultat-o saptamanal, i-a facut n ecografii 3D; i-a recomandat si facut toate analizele posibile. E un incompetent sau pur si simplu nu-l intereseaza. Toti doctorii(de diverse specialitati) care au vazut acum ecografiile facute pe timpul sarcinii au fost de acord ca se vedea din saptamana a 12a. La nastere n-a venit. Era programata cezariana dar ea a nascut cu 2 saptamani mai devreme, devreme dimineata. In ziua nasterii, dupa ce a constatat ca sunt probleme, a disparut... Nici macar nu le-a spus personal care e diagnosticul. La telefonul lui mobil, indiferent de ora, a raspuns numai asistenta. Saptamana trecuta a plecat urgent in Germania (sau Austria) ca exista o problema cu sarcina Biancai Brad... Altfel, acum ca a vazut ca nu ``se linistesc apele``, singura lui problema este daca va fi dat in judecata sau nu. Celelalte fete din salonul prietenei mele au fost asistate pe durata sarcinii de doctori mai putin cunoscuti; toti au venit la nastere indiferent de ora. Nici una n-a avut surprize... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga diana, da-mi voie sa-ti spun ca sunt deacord cu tine ce ai scris despre ratiunea instinctului sunt pur ineptii,cu mici scapari. ratiunea instinctului???????? in primul rind acest instinct de care tot vorbim poate sa existe sau nu, nu este musai sa te nasti cu el ,defapt de regula nu te nasti cu el este un instinct dobindit,cultivat ,sau chiar inexistent la unele persoane,(cum iti explici mamele care isi arunca copii in wc in ghene)instincte cu care ne nastem sunt supt ,mictionat defecat,etc .centrul care cooerdoneaza instinctele sau actele involuntare se afla in paleocortex adica in mijlocul creierului, iar in partea superioara (neurocortex)se gasesc centrii actelor voluntare,unde se foloseste gindirea,adica ratiunea.deci instinctul si ratiunea sunt comandate de centrii diferiti ,situati in pozitii diferite si cu raspunsuri diferite. instinctele sau dezvoltat pe parcursul evolutiei umane,si sunt determinate genetic,iar ratiunea este o carte in alb cu care ne nastem si pe care o scriem cu ajutorul parintilor si profesorilor nostrii ,ratiunea este cultivata.deci mai pe intelesul tau sunt doua lucruri diferite nu au legatura una cu alta nu exista o ratiune a instinctului,ratiunea este felu de a gindi ,care nu neaparta trebuie sa fie logic si rational,iar instinctul este un act involuntar ,un raspuns al organismului care nu gindeste ,nu rationalizeaza ,cum spui tu.instinctul de mama poate fi inascut sau dobindit ,poate exista sau nu...poate fi suprimat de ratiune (ex instinctul de aparare,cineva ne supara ,vrem sa-i dam una dar ratiunea ne spune nu este frumos sa lovesti).... dar aceasta suprimare a instinctului are costul ei ..stresul ,boli psihice etc. iar daca sunt o persoana rationala ,nu incep sa fac calcule bazate pe presupuneri ,daca imi iau copilul,acasa si ma lasa barbatu?? dar daca fata mea cea mare nu poate sa mai porte imbracaminte de marca xxx,dar daca nu mai am acelasi statut economic.......ptru mine este ff irational... dar cum am spus ratiunea este cultivata ,si nu inascuta las loc fiecaruia sa gindesac RATIONAL adica mai bine zis cum poate sau LA MODUL CUM II PLACE. cit despre constitutie... daca as stii ca ar introduce o lege care sa puna in ilegalitate abandonul,si multe alte abuzuri pe cuvint ca l-as citi din scoarta in scoarta. monica mami de print. imi cer scuze totusi ptru cuvintul "ineptii"....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga principe, iti multumesc pt. citatele intercalate cu interpretari(de unde si contradictiile din text). Sper ca iti dai seama ca tocmai ``ratiunea cultivata``...si subiectiva... face interpretarile oricui discutabile. Altfel ratiunea insinctului e la fel de valabila ca(urmeaza titluri de carti cu valente filozofice): ``Fascinatia uratului``, ``Florile raului``, `` Fericirea perpetua``(ultimul exemplu e mult mai subtil), ``Frumusesea bestiei``(sa dau exemplu si un film pe care probabil l-ai vazut) :) ...cat despre constitutie... Nu cred ca e o prioritate... nume nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nume, nu-l cunosc pe dr. Vladareanu dar mi se pare ca esit prea inversunata: 1 - din cite stiu eu, exista alte analize care dau un diagnostic mult mai clar decit echografiile. Prietena ta le-a facut si pe alea? Pe linga "ce vezi" exista aminocenteza - a facut-o? Crezi ca la diagnostic a contat daca dr. a fost la nastere sau nu? Exista o multime de medici care nu vin la nasteri si nu-i da nimeni in judecata pt. asta. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut Elise, ai dreptate tu, inversunarea nu e scuzabila indiferent de context. Problema e ca i-a facut toate analizele de laborator. Ca le-a incurcat, ca le-a citit gresit... Nu stiu cat e de relatv; inclin sa cred ca nu e. De experienta lui nu tinea sa urmareasca analizele, cu toate ca ar fi trebuit sa-si asume raspunderea, ci sa citeasca ecografiile (de asta am subliniat incompetenta). Nu, n-ar fi influentat diagnosticul daca ar fi asistat nasterea, dar cred ca da masura dezinteresului. Cand a fost sunat, a raspuns asistenta si a spus ca ajunge intr-o ora. Copilul a fost nascut la 2-3 ore dupa telefon. Ea l-a rugat sa-i recolteze la nastere niste celule(stem cred da`nu stiu exact, nu ma pricep). Cand a aparut, cateva ore dupa nastere dar inainte de diagnostic, i-a spus ca a uitat recipientul... Daca ceva ce tinea de el putea sa mearga prost... a mers. Parerea mea e ca atunci cand vorbesti de un profesionist o faci pt. ca ai vrea sa elimini elementele care tin de noroc si ghinion. Habar n-am... poate ca totul e scuzabil. Tot ce spun eu e ca n-as vrea sa fiu asistata de el... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ar trbui vazut daca a facut aminocenteza si a incurcat-o sau a citit-o gresit. Sau pur si simplu rezultatele au fost ok si nu se putea pune un diagnostic. Stii de ce iti spun asta? Pentru ca eu am avut experientza unui prapadit de chist ovarian (mare, ce-i drept) care la 5 echo a primit 5 denumiri si cinci recomandari de tratament: de la sarcina ectopica pina la formatiune maligna si recomandare de histeroctomie, etc. De fapt, era doar un chist hematic care a putut fi indepartat fara a afecta ovarul. Nu cred ca medicii respectivi erau incompetenti: cre' ca pur si simplu nu aveau suficiente date pina la operatie si biopsie si s-au hazardat. Analizele de laborator sint mult mai relevante, si in locul prietenei tale m-as interesa exact ce s-a intimplat cu ele. Ramin inregistrate undeva, nu cred ca pur si simplu au disparut. Si nu m-as interesa ca sa dau dr. in judecata, ci ca sa ma asigur ca MACAR diagnosticul pus la nastere este ok: pentru ca daca, de ex., este vb. de SD, ea a facut aminocenteza si nu apareau modificari, iar dupa nastere in functie de aspectul bblui i s-a spus ca "sigur" are pliul nucal nu stu cum si nasucul nu stiu cum, si e Sindrom Down, nu as crede ca amino e greshita. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...