Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ratiunea instinctului(exista asa ceva?)


Recommended Posts

Elize, ei au toate buletinele de analize; un dosarel. Dar ce importanta mai are?! Adica sa stabileasca gradul de incompetenta?! Nu urmaresc sa-l dea in judecata. Eu personal cred ca ar trebui sa i se ceara, prin instanta, despagubiri pt. toate interventiile chirurgicale care vor fi necesare. Nu bilete de avion pt. insotitor si intretinere pe durata deplasarilor, nu, doar interventiile in sine. Asa ma gandesc eu... Principe, scuze... nu pot sa ma abtin ca ma distreaza abordarea ta radicala, cum ca ratiunea instinctului e o ineptie(iata un termen pe care nu cred ca l-am folosit vreodata): La polul opus cartilor de care-ti ziceam... la fel de autentice si mult mai accesibile, sunt dubiile exprimate in textele de hip-hop( o forma de arta mai...instincuala); in care un baiat care are o erectie se intreaba daca e indragostit, sau un bataus, un golan gaseste diferite pretexte/crezuri/convingeri/principii ca sa-si justifice violenta... Sper ca exemplele mele sunt destul de elocvente incat sa-ti permita sa accepti posibilitatea. nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Totusi, nume, nu cred ca poti invinovati un doctor ca bebelusul s-a nascut cu malformatii. Exceptand amniocenteza, o analiza a carei rezultate sunt date de un laborator nu de medicul care urmareste sarcina, restul nu sunt 100% sigure, nici bitestul, triplutestul sau ecografiile morfologice. Prietena de care vorbeam in mesajul anterior a avut la sarcina pe care a intrerupt-o bitestul ok, triplutestul cu un risc de 1 la 360, ceea ce nu recomanda amniocenteza, iar ecografiile morfologice au fost ok (translucenta nucala, osul nazal, etc). De altfel nici o alta analiza in afara de amnio nu este relevanta, nici macar biopsia vilozitatilor coriale, nici chiar diagnosticul genetic preimplantare care se poate folosi la verifiicarea embrionilor implantati la FIV. Pentru ca anumite anomalii genetice (daca despre asta este vorba) pot sa nu fie prezente in toate celulele corpului, deci trebuiesc prelevate un numar suficient pentru o testare adecvata. Problema este ca toti doctorii au esecuri, deci daca ar fi sa-l schimb, cu cine sa o fac ? Ca te asigur ca pentru fiecare 10-100 de cazuri fara probleme sunt cateva strigatoare la cer. Din punctul meu de vedere, fac tot ce-mi sta in putinta pentru a avea un bebe sanatos. Daca e sa se nasca si sa nu fie sanatos, asta e , tot al meu e si nimic nu poate schimba asta. In cazul meu nu e vorba de instinct matern versus ratiune, ci de responsabilitate. Cand devii mama unui copil trebuie sa iti asumi raspunderea pentru bunastarea lui. Cu toate astea inteleg dilema prietenilor tai, si imi pare tare rau pentru ce li s-a intamplat. [gravi] 13s + [fetita] Sophia 80% edit : am corectat greselile de spelling, scuze
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihuta, ai dreptate. Eu sunt aproate dar totusi in afara dramei. Ma gandesc ca omul care nu e foarte familiarizat cu problema; la rece si ideal. Pt. mine consultatiile platite pe timpul sarcinii ar fi ca o polita de asigurare de sanatate. In functie de tarif m-as astepta ca ``asiguratorul``sa-si asume responsabilitati. Sigur ca nu e asa. nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu e asa. Doar iti creste probabilitatea de a descoperi ceva la timp si de a lua masuri. Am prietene care au ramas insarcinate cand au vrut, n-au facut analize, ecografii in sarcina si au copii sanatosi. Si sunt sigure ca asta e solutia, sa mer=gi inainte cu credinta in Dumnezeu. Dar am si un cuplu de pieteni care datorita unei nepotriviri genetice au nascut un copil care este si va fi toata viata o leguma, nu se misca, nu reactioneaza , doar zace. Mama a suferit un soc si nu s-a putut adapta situatiei. Parintii lui (medici) o cresc pe micuta, platesc sa fie supravegheata in casa lor 24 de ore, sa fie hranita, spalata. Eu nu pot sa judec pe mama acestei fetite, pentru ca n-am fost in locul ei si sper din tot sufletul sa nu fiu. Este foarte usor sa spui ce ai face intr-un caz extrem dar realitatea arata ca nu intotdeauna te ridici ca om la standardele teoretice, ideale pe care le aveai. [gravi] 13s + [fetita] Sophia 80%
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga nume, ultimul meu mesaj nu-ti era adresat tie ,ii era ADRESAT DIANEI ,cuvintul "ineptie" nu este cuvintul meu este al ei citez: "emit urmatoarea ineptzie " daac nu ai inteles mesajele mele ,,,scuze este ptru ca eu nu pot filozofa pe seama suferintei unui fiinte. primele mele mesaje au fost strict legate de sentimentul meu de mama(poate ca instinctul meu este mai dezvoltat),iar cel din urma pe care se pare ca deasemeni nu-l intelegi ,(poate ptru ca esti mai filozoafa)este o explicatie anatomo-fiziologica a sentimentului si ratiunii. cum spuneam nu-mi place sa filozofez ,dar te-as intreba daca nu te superi ???daca s-ar scrie o carte cu tente filozofice(ptru ca filozofia este punctul nostru forte) pe acesasta tema numele: "pentru unul muma ptru altul ciuma" crezi ca s-ar potrivii???? lasind srcasmul la o parte ii doresc din tot sufletul prietenei tale ,familiei ,micutului :TOT CE ESTE MAI BUN PE LUMEA ASTA ... SANATATE si liniste sufleteasca, sper din tot sufletul ca in curind sa deschizi un alt topic in care sa ne dai numai vesti bune despre micut si peripetiile prin care au trecut.(acolo sigur ne vom intelege) tie iti doresc deasemeni sa ai puterea, de a-ti sprijini pritena ,moral ,sufletesc si spiritual. iar daca mi se permite un sfat din suflet ,nu va irositi energia in a gasi vinovati....daca dumnezeu nu vroiasa fie asa ...nu era. dar dumnezeu poate face minuni,daca-ti permiti sa crezi in ele. monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Principe, discutia asta a noastra nu are nimic filozofic; tema discutiei are o tenta(ca asa am incadreat-o eu la repezeala) dar subiectul este foarte concret, ancorat in real: venirea pe lume intr-o familie normala a unui al 2lea copil. Acest al doilea copil are nevoi speciale. Dianaintruder a explicat intr-o postare mult mai clar ce am explicat eu in 20... Nu cred ca opiniile vreuneia dintre noi, la acest subiect, au valoare filozofica. Eu personal nu am o aplecare speciala spre filozofie dar am considerat ca ne putem lua vant, pe forumul asta, si dezbate subiecte cu iz mai abstract. Ma simt flatata daca s-a considerat ca am atins problema din punct de vedere filozofic dar este o grava eroare de evaluare. De altfel s-au mai deschis topice abstracte ulterior si n-am observat sa i se fi reprosat initiatorului ca nu dezbate probleme strict legate de viata de zi cu zi, cu aplicabilitate imediata. Lucrari literare cu valoare filozofica pe tema "pentru unul muma ptru altul ciuma" s-au tot scris. Unele chiar cu simtul umorului (vezi ``Portnoy`s complaint`` :) ) In rest numai bine :) Si eu sper sa dau vesti bune. nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nume, cred ca esti prea naiva daca crezi ca in functie de suma pe care o dai unui doctor, afli despre copilul tau tot ce trebuie sa stii, si daca e perfect sanatos. eu am ales sa fac amniocenteza, si am avut un consult genetic inainte. mi s-a pus intrebarea daca-s constienta ca exista la orice sarcina un procent de 3% risc sa fie vorba de un defect genetic. si ca amniocenteza verifica doar trizomii pe vreo 4 cromozomi doar....noi avand mai multi. in concluzie, nimic nu e 100% sigur ca tu vei avea un copil sanatos. nici dupa ce il nasti si il vezi ca-i sanatos nu vei stii ca poate doamne fereste nu face vreo boala mai tarziu. nimeni niciodata oricat ai plati tu nu iti poate garanta un copil sanatos. si-s de acord cu lumea care afirma ca "ratiunea instinctului" e hai sa ne jucam de-a cuvintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Instinct is the inherent disposition of a living organism toward a particular behavior. Instincts are generally inherited patterns of responses or reactions to certain kinds of stimuli. In humans they are most easily observed in behaviors such as emotions, sexual drive, and other bodily functions, as these are largely biologically determined. Instinct provides a response to external stimuli, which moves an organism to action, unless overridden by intelligence, which is creative and more versatile. Since instincts take generations to adapt, an intermediate position, or basis for action, is served by memory, which provides individually stored successful reactions built upon experience. The particular actions performed may be influenced by learning, environment and natural principles. Generally, the term instinct is not used to describe an existing condition or established state. Examples can more frequently be observed in the behavior of animals (most in the less intelligent species[citation needed]), which perform various activities (sometimes complex) that are not based upon prior experience, such as reproduction, and feeding among insects. Other examples include animal fighting, animal courtship behavior, internal escape functions, and building of nests. It is debatable whether or not living beings are bound absolutely by instinct. Though instinct is what seems to come naturally or perhaps with heredity, general conditioning and environment surrounding a living being play a major role. Predominantly, instinct is pre-intellectual, while intuition is trans-intellectual. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa traduc principe? Cred ca ai priceput de data asta, dupa un citat din winkipedia, la cea mai simpla cautare, ca instinctul este innascut. Lasand la o parte aprecierile tale cu privire la ineptziile scrise de mine, te rog mult nu incerca sa crezi o clipa ca afirmatziile tale sunt bazate pe ceva stiintzific. Cred sau vreau sa cred ca nu incurci patologicul cu normalul sau ca nu incerci sa revolutzionezi stiintza despre psihicul uman cu vreuna din afirmatziile tale, oricum instinctul nu este dobandit, asta e sigur. In legatura cu ratziunea instinctului, nu vreau sa fiu carcotasha, dar imi place cand unora nu le cade fisa: era o figura de stil, si... probabil te roade... adevarul e ca trebuia sa citeshti mai atent. Din cate imi aduc aminte, ca nu m-am recitit, am precizat ca instinctul este oprimat de ratziune, referindu-ma la faptul ca instinctul care dicteaza sa-tzi aperi puiutzul este "infranat a fi exteriorizat" (ca n-am gasit alta formulare) de faptul ca ratziunea nu poate merge mana in mana cu instinctul tocmai pentru ca sunt e constructzie diferita. Dar, afirmatziile pe care le-ai facut, privind ineptziile pe care le-am scris, venite din partea ta, eu una, le iau ca pe un compliment. Deci, mai pe intzelesul meu, cand ai un mesaj off topic, care mi se adreseaza personal, tzinand cont ca poate fi interpretat, conform regulamentului, ca atac la persoana, te rog sa mi-l scrii pe PM. Nu de alta dar din expunerea ta riese ca sunt inepta. Indiferent cat de bine pare argumentat raspunsul, sa stii ca pe mine nu m-ai lamurit de ce am scris ineptzii, poate ma lamureshti intr-un mesaj viitor. Asta a fost dreptul la replica si va rog sa nu degenereze subiectul, iar, din cauza mea. Sper ca mesajele off topic sa-mi fie trimise pe PM, ir cele care ma contrazic, fara sa mi se face aprecieri, sa fie scrise cu oarecare diplomatzie, chiar daca ceea ce scriu eu oripileaza. Acum on topic:... revin. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Asta a fost dreptul la replica si va rog sa nu degenereze subiectul, iar, din cauza mea.. Sper ca mesajele off topic sa-mi fie trimise pe PM, ir cele care ma contrazic, fara sa mi se faca aprecieri, sa fie scrise cu oarecare diplomatzie, chiar daca ceea ce scriu eu oripileaza.
[:-)))][:-)))][:-)))] Multumim ca ne-ai anuntzat ca iti rezervi dreptul de a ne oripila, si cui nu-i convine sa-si pastreze opinia privata, sa emita sincere aprecieri la adresa ta sau macar sa faca bine sa trateze diplomatic. Mai trebuia o clauza cu solutionarea disputei in caz contrar. Exprimat mai "nediplomatic": altfel ce?! PS: n-am gasit nimic "oripilant" in postarile tale, da' ma distreaza atitudinea din mesajul de mai sus. Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...