Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ratiunea instinctului(exista asa ceva?)


Recommended Posts

Cineva (parca Elise) spunea pe una din paginile trecute ca de fapt diferenta - cel putin in ce priveste "teoria" acestui topic - consta de fapt nu intre ratiune si instinct, cat intre ratiune si sentimente. Si de ce vorbim de instinct ca de o chestie minora, primitiva, demna de dispretuit sau de "tinut in frau" cu ratiunea? In dilema de fata, chiar daca e expusa doar teoretic si vag, "instinctul" reprezinta de fapt simtirea. Si pe aia vrem s-o anulam cu ratiunea, fiindca creierul vezi Doamne stie mai bine ca inima? Eu nu cred asta. Dar poate am inteles gresit disputa.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Subiectul este foarte delicat si are multe implicatii pe termen lung. Implicatii care vor afecta viata unei intregi familii. Este foarte greu sa iei o decizie pentru ca indiferent care va fi ea familia va suferi. Instinctul de conservare a familiei te indeamna sa ceri ajutorul specializat al unei institutii de profil pentru a putea imparti cu cineva grija si a-l putea proteja pe celalalt copil. Ratiunea si simtirea te indeamna sa te lupti asumandu-ti fara rezerve o viata neobisnuita si chinuita. Apoi ramane intrebarea: dupa ce noi nu vom mai fi ce se va intampla cu acel suflet chinuit? Daca moral si poate chiar sentimental celalalt copil se va simti obligat sa-si assume rolul de ocrotitor oare nu ii voi impune eu inconstient o viata pentru care nu este pregatit si pe care nu si-o doreste? Cum il va afecta psihic hotararea mea pe celalalt copil? Intrebari delicate la care este foarte greu de raspuns. Unii judeca la rece, rational, altii poarta dupa ei un bagaj frustrant ce-si are radacinile in copilarie si judeca in consecinta. Nu stiu ce as face eu. Mi-am pus deseori aceste intrebari. Totusi, daca as descoperi in timpul sarcinii ca fatul are vreo boala genetica generatoare de handicap sever as face chiuretaj terapeutic. Eu, din diverse motive nu am putut tine sarcina decat cu tratamente grele si sofisticate. Acestei sarcini I s-au dat 40% sanse de reusita. Nici nu am cuvinte sa va descriu cum au trecut cele 9 luni si cate probleme mi-am facut si cate intrebari mi-am pus. Cum am stat cu sufletul la gura rugandu-ma sa nu pierd sarcina la 3 luni, la 4 luni, apoi la 5 luni. Apoi rugandu-ma sa nu nasc prematur la 6 luni, la 7 luni, la 8 luni… Imi iubesc copilul dincolo de orice instinct cu o simtire dusa la extrem dar nu dincolo de orice ratiune. Cand am intrebat despre al doilea copil mi s-a spus ca voi avea aceleasi probleme si ca voi necesita la fel, spitalizare pe termen lung. Gandindu-ma ca fetita mea are nevoie de mine si ca nu voi putea renunta in a nu fi prezenta 9 luni in viata ei, la 4 luni dupa ce am nascut-o mi-am pus sterilet. Acum, cand ea are 9 ani si suntem cu “sacii-n caruta” ma incearca parerile de rau. Pentru ca judec cu mintea si inima de acum si nu ma pot intoarce in timp pentru a judeca cu inima si mintea de atunci. Asta este cea mai mare festa pe care ti-o joaca mintea omeneasca! Nume consecintele sunt atat de multe si atat de variate incat daca prietena ta hotaraste sa ceara ajutor specializat in ingrijirea copilului sustine-o cat poti tu de bine. Pentru ca daca asta va fi alegerea ei nu trebuie blamata pentru ca cu siguranta a fost o hotarare luata cu mult chin si cu multe lacrimi. Daca hotaraste altfel, va avea si atunci nevoie de ajutor si de un umar ferm pe care sa-si poata urla durerea si neputinta. Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nume
MissParker, instinctul n-are legatura cu sentimentele, e o confuzie mare. nume
Tocmai despre asta era vorba. Ca nu trebuie confundate. Si ca nu este un conflict intre ratiune si instinct, ci intre ratiune si sentimente. Sau chiar intre sentimente si instinct.... De ce consideri tu ca a-ti aduce copilul acasa este "instinct"? Si ca nu este dragoste? Ca paralela - ti-ai aduce si sotul acasa dupa un accident in urma caruia a ramas paralizat pe viata - ma rog, poate ti l-ai aduce.Iar "instinctul" ti-ar spune sa alegi un mascul puternic - sentimentele ar fi singurele care ar dicta sa ai grija in continuare de el. De unde stii ca instinctele noastre reprimate pentru atita timp nu "spun" in subconstient tocmai sa renunti la copil, si sa faci nunul care va supravietui? La animale asa se intimpla. Este vorba de perpetuarea speciei, sint refuzate "exemplarele" imperfecte. Animalele refuza sa alapteze un pui bolnav. N-ai observat asta niciodata? Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CELOR CARE GINDESC CA INSTINCTUL MATERNAL ESTE UN MIT,ESTE UN COMPORTAMENT CU CARE NU TREBUIE SA NE MINDRIM,SAU DE CARE PROBABIL TREBUIE SA NE TEMEM SAU SA NE FIE RUSINE. INSTINCTUL MATERN SAU DRAGOSTEA MATERNO-FILIALA,SE BAZEAZA PE ARGUMENTE BIOLOGICE,CHIMICE SI GENETICE. IN TIMPUL CELOR 9 LUNI DE GESTATIE ,NEURONII MATERNI PRODUCATORI DE OXITOCIN SE DEDICA PRODUCERII SI INMAGAZINARII UNEI SUFICIENTE REZERVE ,PENTRU A INFRUNTA NASTEREA.CIND NASTREA ARE LOC, HORMONUL OXITOCINA SE ELIBEREAZA MASIV IN TORENTUL SANGUIN,PRODUCIND CONTRACTIILE UTERULUI,PENTRU EXPULZAREA FATULUI,SI DEASEMENI EXERCITA UN PUTERNIC IMPACT ASUPRA UNOR REGIUNI CEREBRALE CARE VOR INFLUENTA CONDUCTA MATERNA POSTERIOARA. ACUM CITEVA DECADE UN GRUP DE CERCETATORI AU OBSERVAT CA 80% DE MAME ,INDEPENDENT DACA SUNT STINGACE SAU DREPTACE,FOLOSESC BRATUL STING,PENTRU ALINAREA COPILULUI.ACUM CITIVA ANI S-A DEMONSTRAT CA ACESTA ERA UN COMPORTAMENT INSTINCTIV.CERCETATOARELE VICTORIA BOURNE SI BRENDA TODD,DE LA UNIV ENGLEZA "SUSSEX" AU ATRIBUIT ACEASTA OBISNUINTA UNUI PROCES IN CARE SUNT IMPLICATE EMISFERELE CEREBRALE ALE MAMAEI SI BEBEULUI.ASA DECI CIND UN BB ESTE TINUT PE MINA STINGA A MAMAEI ,REACTIILE ACESTUIA(PLINS,RIS,CASCAT)AJUNG DIRECT LA EMISFERA CEREBRALA DREAPTA A MAMEI,UNDE SE RECUNOSC GESTURILE EMOTIONALE SI EXPRESIILE FACIALE,DECI SE INTARESTE RELATIA MAMA-FIU,DEOARECE MAMA ARE ACCES RAPID INSTINCTIV LA NECESITATILE BBEULUI. OXITOCINA ESTE UN CHIMIC NATURAL CE COMBATE STAREA DE ANSIETATE. NEUROENDOCRINOLOGUL JOHN A RUSSEL(UNIV EDIMBURG)SUSTINE CA UNA DIN PRIMELE CONSECINTE CE SE FAC SIMTITE DE CATRE O MAMA ESTE SCADERA ANSIETATII,DATORITA NIVELULUI CRECUT DE OXITOCINA,CE FACILITEAZA INGRIJIREA UNUI BB PLINGACIOS SI FRICOS. SCHIMBARI DE SENTIMENTE DRA ALISON FLEMING (UNIV TORONTO) A STUDIAT UN NR CONSIDERABIL DE MAME IN CEACE PRIVESTE SENTIMENTELE CE LE NUTREAU PENTRU BB ,SOT SI ELE INSELE ,IN MOMENTE DIFERITE ALE SARCINII SI DUPA NASTERE.REZULTATELE AU DEMONSTRAT O EVOLUTIE IN TIMP A SENTIMENTELOR IN FAVOAREA FIULUI SI IN DEFAVOAREA SOTULUI SI PROPIEI PERSOANE. UN PATRON DE CONDUCTA INSTINCTIVA MATERNA CARE A ATRAS ATENTIA ,ESTE ATITUDINEA PROTECTOARE CHIAR TEMERARA A MAMELOR. INGA D NEWUMANN(UNIV.REGENSBURG,GERMANIA) A STUDIAT ACEST FENOMEN IN SOARECI ,RASPUNSUL AGRESIV AL MAMAEI IN FATA UNUI INTRUS CE SE APROPIE DE PUI ESTE PROPORTIONALA CU CANTITATEA DE OXITOCINA ELIBERATA,HORMON CARE DEASEMENI SCADE NIVELUL DE STRES SI DE ANSIETATE..." A FI AGRESIV ESTE O CHESTIE,DAR CIND AI NEVOIE SA ATACI UN ANIMAL MAI MARE CA TINE ,ESTE NECESAR SA REDUCI LA MINIM POSIBIL ANSIETATEA" SCRIE NEUMANN. IN RELATIA MATERNITATE-AGRESIVITATE ,CORTICOTROPINA(HLC) ARE SI EA MULTE DE SPUS. REVISTA NORD-AMERICANA BEHAVIORAL NEUROSCIENCE,A PUBLICAT RECENT CA MAMAELE CU NIVELE SCAZUTE DE HLC ,SUNT CELE CARE ISI PROTEJEAZA MAI MULT DESCENDENTA.CERCETATORII AU AJUNS CHIAR LA IPOTEZA CA NIVELUL CRESCUT DE HLC SA FIE RESPOSABIL DE DEPRESIA POSPARTUM. AGRESIVITATEA SI REZISTENTA LA STRES CRESCUTE NU SUNT UNICELE SCHIMBARI CE EXPERIMENTEAZA CREIERUL MAMELOR IN TIMPUL MATERNITATII. CRAIG KINSLEY(UNIV DE RICHMONDVIRGINIA)A AJUNS LA CONCLUZIA CA ABILITATEA DE A GASI ALIMENTE CRESTE NOTABIL DUPA NASTERE. S-A COMPARAT UN GRUP DE SOARECI FARA DESCENDENTI CU UNL DE SOARECI CE ALAPTAU.DUPA CE AU FOST INFOMETATE CITEVA ZILE ,LI S-AU INTRODUS IN CUSCA GREIERI,FEMELELE FARA DESCENDENTI INTIRZIAU IN MEDIE 290 SEC PENTRU PRINDEREA UNUIA ,IN TIMP CE FEMELELE CU DESCENDENTI DOAR 70 DE SEC. " CREIERUL A ORICAREI FEMELE PUNE O MARE DOZA DE PLASTICITATE SI CREATIVITATE IN SERVICIUL REPRODUCTIEI.CU ALTE CUVINTE ,NU TE NASTI MAMA,DEVII MAMA" KINSLEY FARA SA MERGEM PREA DEPARTE ,MAMELE RECUNOSC PLINSUL PROPIULUI COPIL DINTRE ALTE MULTE PLINSETE. LA ACEASTA CONCLUZIE AU AJUNS UN GRUP DE CERCETATORI DE LA UNIV DE MEDICINA CAROLINA DE SUD,APLICIND TEHNICI MODERNE DE REZONANTA MAGNETICA FUNCTIONALA(FMRI)AU COMPROBAT CA REGIUNILE CREBRALE CE SE ACTIVEAZA LA MAME,CIND AUD PLINSUL,COINCID CU CELE CARE FOPRMEAZA "CIRCUITUL MATER"IMAGINILE AU RELEVAT CA PLINSUL ACTIVEAZA IN MAMA SISTEMUL LIMBIC,O ZONA CEREBRALA LEGATA DE RASPUNSURILE EMOTIONALE, LUCRU CARE NU SE INTIMPLA TATALUI LA AUZUL PLINSULUI PROPIULUI COPIL PLINSUL NU ESTE SINGURUL SIMT CARE DEVINE MAI RECEPTIV DUPA NASTERE, IN CAZUL OLFATULUI AGILITATEA MAMAI ESTE DEOSEBITA.MAI MULTE EXPERIMENTE AU DEMONSTRAT CA DUPA CE O MAMA A PETRECUT 10 MIN IN PREZENTA BBEULUI SAU ESTE CAPABILA SA-L DISTINGA DOAR DUPA MIROS DE ORICARE ALT BB CU MAI MULT DE 90% REUSITA. LA ACEASTA LISTA DE MODIFICARI CEREBRALE INDUSE DE MATERNITATE PUTEM ADAUGA SI CRESTEREA MEMORIEI,ABILITATII PTRU ORIENTARE SI DESFASURARE IN CELE 3 DIMENSIUNI ALE SPATIULUI. RECENTE INVESTIGATII AU DEMONSTRAT CA DRAGOSTEA MATERNA INCONDITINALA ARE O BAZA CEREBRALA ,COPII ACTIVEAZA REGIUNI CEREBRALE VINCULATE CU SENZATIILE DE EUFORIE SI RECOMPENSA,DEASEMENI INHIBA CAPACITATEA CRITICA ASUPRA FIINTELOR IUBITE,SI TOATE TIPURILE DE EMOTII NEGATIVE,CONFIRMIND VORBA POULARA "PENTRU ORICE MAMA PUI CA AL EI NU ESTE " DECI OXITOCINA STA LA BAZA MECANISMULUI CLAVE PENTRU PERPETUAREA SPECIEI ACEEASI INFLUENTA O ARE SI ASUPRA CELOR CARE SUFERA DE EFECTUL HORMONAL AL DRAGOSTEI ROMANTICE,ATIT DRAGOSTEA MATERNALA CIT SI CEA ROMANTICA SUNT FUNDAMENTALE PTRU PERPETUAREA SPECIEI,DE ACEEA PARTEA CEREBRALA ARBITREAZA PTRU A GARANTIZA CA MAMAELE ISI IUBESC COPII IN ORICARE CIRCUMSTANTA,SI CA PERECHEA SA RAMINA UNITA IN CIUDA ORICAROR NEPOTRIVIRI SAU DEFECTE. INSTINCT MATERN = DRAGOSTE MATEERNA = SENTIMENTE =SIMTURI. MONICA MAMI DE PRINT EXISTA UN COMPONENT GENETIC PTRU COMPORTAMENTUL MATERN IN 1998 BIOLOGUL LOUISE LEFBURE ANUNTA IN REVISTA NATURE GENETICS,DESCOPERIREA PRIMEI GENE CE JOACA UN ROL CLAVE IN INSTINCTUL MATERN,EL A DEMONSTRAT CA PRIN MUTATIA CESTEIA (GENA DENUMITA MEST) MAMAELE NU MAI AU GRIJA DE PROPII PUI.IN 1999 A FOST DEC O NOUA GENA RELATIONATA CU PRODUCTIA DE OXITOCINA (PEG3) CE SE SUMEAZA LA LISTA SECVENTELOR DE ADN CE SUSTIN INSTINCTUL MATERN. INTREBARI CARE AU RAMAS INCA IN AER PTRU CERCETATORI: IN CE MASURA NASTERA PRIN CEZARIANA POATE AFECTA COMPORTAMENTUL MATERNAL??? CUM SE POATE COMBATE DEPRESIA POST PARTUM ,UN FACTOR DE RISC PTRU DEZV INTELECTUALA SI SOCIALA A COPILULUI?? CE MOTIVEAZA REFUZUL SI ABANDONUL PROPIULUI COPIL ,ABSENTA INSTINCTULUI MMATERN?? CE PARTE CEREBRALA STA IN SPATELE MATRICIDULUI??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Principe, trebuia sa scrii cu majuscule numai concluziile personale sau invers. Pt. ca altfel se poate crede ca fac parte din restul textului: ``CELOR CARE GINDESC CA INSTINCTUL MATERNAL ESTE UN MIT,ESTE UN COMPORTAMENT CU CARE NU TREBUIE SA NE MINDRIM,SAU DE CARE PROBABIL TREBUIE SA NE TEMEM SAU SA NE FIE RUSINE.`` si ``INSTINCT MATERN = DRAGOSTE MATEERNA = SENTIMENTE =SIMTURI.`` Astea sunt afirmatiile discutabile si discutate la subiectul asta. Restul textului are valoare de articol informativ din revista Femeia, usor influentat de redactorul care a preluat/prelucrat informatia. Am inteles, din postarile tale anterioare ca acesta este punctul tau de vedere. Si el este valabil, nu necesar corect, nu-mi dau seama daca se doreste convingator. Articolul asta nu aduce nimic nou; nu exista nici o afirmatie din care sa tragem concluzia ca: ``INSTINCT MATERN = SENTIMENTE =SIMTURI.``. ``Simturi``, folosit in contextul afirmatiei are valoare de licenta literara, nu absoluta. nume P.S. Cred ca nu sunt singura care apreciaza ca ai cautat si facut efortul de a tasta un articol informativ.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise a inteles cel mai bine la ce m-am referit, si eu voiam sa spun exact acelasi lucru, ca instinctul nu trebuie confundat cu sentimentele, ca nu are aceeasi valoare. In fond, si o vaca are instinctul ca trebuie sa-i intinda ugerul vitelului, dar asta nu o face sa aiba sentimente de mama. Pana la urma care era tema topicului, ce anume dezbatem aici? Instinct versus ratiune, ratiune versus sentimente materne? Ca eu zau ca nu mai inteleg nimic.
[flo] Felicia
[9cer] [url="http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911"]Poze cu noi si vacantele noastre[/url] ***************************** Adevar > Autonomie > Identitate Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...