Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ratiunea instinctului(exista asa ceva?)


Recommended Posts

Principe - In primul rand majusculele ma deranjeaza profund - unu la mana pentru ca exact asa cum scrie in regulament pe forum echivaleaza cu un strigat, tipat si doi la mana din ratiuni pur practice, mi-a fost foarte greu sa urmaresc tot articolul. Niste spatii, virgule, ghilimele, culori si-ar fi atins scopul mult mai bine. In al doilea rand nimeni nu a sustinut ca instinctul matern e un mit si nici ca trebuie ascuns sau/si ca ar trebui sa te rusinezi de el nu! Insa nu este un lucru pentru care sa fi depus eforturi iesite din comun - graviditatea fiind perioada necesara formarii unui copil, nasterea la fel este felul prin care fatul iese la lumina, nu cred ca vreuna dintre noi are ca scop dobandirea instinctului matern atunci cand doreste sa ramana gravida si trece in mod constient si rational prin aceasta perioada care nu este intocmai...comoda, cu alt scop decat acela a aducerii pe lume a unui copil. Astfel cu un lucru care-ti vine de la sine, ca o para malaiatza...nu prea vad de ce te-ai mandri, e putina fatarnicie in asta. Dar deh, intr-adevar multi oameni se lauda cu frumusetea lor, desi stim cu toatele cat e de trecatoare si multe altele...asa incat de ce nu ne-am mandri si cu instinctul matern!? OK pana aici am mers pe premisa voastra, respectiv instinctul matern il ai doar cand nasti propriul copil. Din tot articolul asta se intelege ca daca adoptam un copil, deci nu am trecut prin cele 9 luni, nu avem instinct matern...NO more comments! In plus nimeni nu neaga ca in cele 9 luni corpul femeii trece printr-un proces de pregatire pentru venirea pe lume a copilului. Insa faptul ca aceasta pregatire fizica si hormonala ar avea de-a face cu instinctul matern este doar interpretarea pe care au dat-o acesti cercetatori din domeniul medical si respectiv autorul acestui articol. Apoi asa cum ti s-a mai spus - de unde concluzia asta "INSTINCT MATERN = DRAGOSTE MATERNA = SENTIMENTE =SIMTURI"???????????????? ...again no more comments. Si nu in ultimul rand ar fi frumos ca atunci cand vorbesti cu o persoana care nu se afla in situatia ta sa gasesti o alta cale de ati expune pct. de vedere decat aceea de a o trimite la colt cu eticheta, nu ai = nu cunosti=nu stii = taci din gura!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Nu am inteles prea bine exact ce sustine Principe si mi se pare mai mult o atitudine de "gica contra". Dar ii multumesc pentru articol. Desi pe ici pe colo e ciudat exprimat, mie mi se pare interesant. Vorba Feliciei ... nu mai stiu despre ce discutam aici: daca e bine sau nu sa abandonam un copil foarte bolnav sau daca uneori trebuie sa ne infrangem instinctele pentru ca ar contrazice ratiunea? Eu pariez la orice ora pe instincte. Cred ca existam datorita lor si nu datorita ratiunii. [:D] Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

principe, daca scoti majusculele alea si devine inteligibil textul, o sa te informez daca ai maretzul instinct matern si fara noua luni de sarcina, sau nu-l ai. Coincidentza, tot pe mina stinga o tzin pe fie-mea, pentru ca sint stingace, si bineinteles ca-i recunosc plinsul, ar fi culmea sa nu-l recunosc dupa ce l-am auzit zilnic juma de an. Da' mai departe n-am putut sa citesc ca sa-mi dau cu parerea. PS: si chiar esti sigura ca in cazul tau iubirea fata de sotz = instinct de reproducere?! Derivat din SENTIMENTE=INSTINCT? Om fi alta specie... [alcool] Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Autor Subiect Pagina: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 din 14 nume membru incepator Membru din:04/09/2006 Romania bucuresti 228 Mesaje Trimise - 24/05/2007 : 21:43:56 -------------------------------------------------------------------------------- Salut Daniela, Ratiunea si instinctul sunt la antipozi. Exista curente de opinie, daca vrei pot sa caut sa-ti spun cine sunt initiatorii, care spun ca ratiunea ar trebui sa anuleze instinctul. Eu sunt de acord. Calitatea cea mai mare a omului evoluat este ratiunea care e necesar sa primeze in toate situatiile limita in care ``e trezit`` instinctul. Instinctul nu poate fi educat, pozitivat, este o unealta de supravietuire rudimentara. Nu mai aduce beneficii nimanui. O sa dau un exemplu legat de instincul matern: O femeie prea ocrotitoare, ``mamoasa`` aduce prejudicii importante unui copil normal; il face incapabil sa-si creeze propriile mecanisme de adaptare. Instinctul TREBUIE sa fie infranat de educatie(de mama vorbim acum), cultura si experienta de viata. Elementele astea nu sunt intersanjabile dar sunt variabile: O femeie cu oarece experienta de viata(subiectiva) poate sa-si abandoneze copilul la metrou. Asta nu spune nimic despre instinctul ei, ci despre lipsa de educatie si cultura. Factorii de mediu, de care se vorbeste, se refera la experienta subiectiva de viata(ratiune), nu la instinct. INSTINCTUL NU E LATENT, NU POATE FI CULTIVAT, NU POATE FI ADORMIT SAU TREZIT, E LA ANTIPODUL RATIUNII si... in general nu ar trebui sa ne mandrim cu el. Un alt exemplu este instinctul de suprevietuire: In cazul unei catastrofe este vital sa nu reactionezi din instinct. Alt exemplu, instinctul sexual: Baietii care le lasa gravide pe fetele care-si lasa copiii la metrou (cele de mai sus, cu experienta de viata). Eu nu mi-am imaginat ca exista partizane ale instinctelor, ca si cum si-ar asuma partizanatul reflexului de la genunchi. nume nume cum tu esti pro gugumaniile care sunt scrise in " curente de opinie" eu sunt pro lucrari stiintifice bazate pe demonstrari experimentale.nu conteaza revista ,sau cumva trebuia sa scrie asta prietenul tau frantz kafka ca sa aiba valoare,drept sa-ti spun sunt placut impresionata sa aud ca revista romaneaca femeia publica ultimele cercetari in domeniu,dar din pacate sunt prea departe ca sa pot obtine un abonament pina una alta ma multumesc cu tribuna medicala,revista de specialitate pusa la indemina persoanelor din domeniu medical. am dat numele cercetatorilor cu scop (ii puteti cauta si citi) ....in nici un moment nu ma vrut sa reiasa din context ca sunt ideile mele,sunt cercetarile mele,departe de mine acest lucru. in primele postari erau cursurile profesorului meu de fiziologie doctor prof mihai cotrut decedat ,asa ca sa-l lasam sa se odihneasca in pace. o intrebare nume cind repeti ce a scris anumiti filozofi ca sa nu-i mai numar este pentru ca tu ai avut aceasta idee inaintea scriitorului ,ptru ca o impartasesti ,sau cum??? ileana da sunt gigi contra ,contra ca instinctul sa fie batut in cap cu logica de fier cu ratiunea.(i-mi pare bine sa aud ca si tu esti pro instinct) modul in care ma exprim ,este datorat faptului ca nu mai traiesc de mult in ro ,lipsa de parcticarii limbii ro -isi spune cuvintul. nu am vrut in nici un moment sa ofensez persoanele care nu sunt mame,dimpotriva intr-o postare a mea anterioara spuneam ca poti sa simti ca o mama fara sa fi trecut prin maternitate.( caz prin care am trecut personal)toata bafta celor care vor sa ajunga mame,si scuze daca s-au simtit atacate indirect. pardon ptru majuscule nu au fost scrise cu un scop anume ,chiar nu stiam ca este contra regulilor. monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Curente de opinie care spun ca ratiunea trebuie sa anuleze instinctul ... :)) Exemplul cu mama exagerat de ocrotitoare vorbeste despre o femeie cu o ratiune proasta :))). La comportamentul asta a ajuns datorita ratiunii venite din experienta de viata pe care a avut-o. Parerea mea este ca asa se intampla. Exact ratiunea este aceea care poate sa te minta si sa te duca direct in capcana, nu instinctul. Ce este de fapt ratiunea?? Nu cumva este suma experientelor tale si felul in care ai interpretat intamplarile si consecintele? Nu este cumva vorba si de perceptie care este diferita de la om la om??? Asta e parerea mea, nu e luata din vreun celebru pt ca mie chiar nu prea imi pasa de curente de opinie sau de ce a zis cineva celebru si mort. Iau act, ma informez, si daca se potriveste cu ce simt si respir eu, bine. Tot cu capul meu gandesc. Nu as pune ratiunea pe nici un piedestal, desi o folosesc every day. In acelasi timp incerc sa-mi dau seama cand ma duce in directii gresite pentru ca ea singura este stearpa. Si pana la urma ratiunea este un dat al rasei umane, la fel ca si instinctul. Probabil ca ratiunea poate fi dezvoltata si extrapolata pe cand instinctul nu. Eu nu cred ca exista instinct exagerat, asa cum este in exemplul cu mama superocrotitoare. Si daca exista, el este exagerat de ... ratiune :). Instinct + ratiune + sentimente. As zice ca asta e reteta. Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:) De repetat idei... hm...nu stiu ce sa zic, memoria mea nu mai e ce-a fost. Imi vine din ce in ce mai greu sa memorez/repet dar daca exista vag in mintea mea si au o baza pot sa fac slalom printre ele, asa ca mai de graba as zice ca interpretez. Subiectivismul interpretarii le face personale. De altfel cred ca e necesara o elasticitate mentale pt. chestia asta, motiv pt. care imi face placere sa discut cu oricine are la baza nu neaparat cunostinte cat ``uneltele`` de interpretare. Ca altfel am tasta tratate pe diferite teme. Problema cu textele medicale este ca sunt ca solutiile matematicce, nu prea lasa loc la interpretari si ca urmare nu se pot constitui in polemica. Merita sa faci referire la ele doar in treacat, ca sa-ti sustii punctul de vedere(daca te ajuta). Principe... hai, nu te supara... ca vorbim si noi... Chestia e ca nimeni nu trebuie sa convinga pe nimeni. Sunt... curente de opinie si... scoli de gandire... :) nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Miramar I OK pana aici am mers pe premisa voastra, respectiv instinctul matern il ai doar cand nasti propriul copil. Din tot articolul asta se intelege ca daca adoptam un copil, deci nu am trecut prin cele 9 luni, nu avem instinct matern...NO more comments!
prima afirmatie e relativ adevarata.a doua falsa rau de tot.instinctul matern apare si la adoptie,apare in toata deplinatatea lui in momentul in care iti ATINGI copilul, petreci cu el 24 din 24 ore Ca sa intelegi exact,si aici vorbesc pur din carti Instinctul matern te face sa: - simti cand e ceva in neregula cu bebeul -te trezesti exact cu doua minute inainte sa se trezeasca bebe -nu te culci pe el, ii simti prin somn orice miscare -iti curga sanii atunci cand lui bebe ii e foame.cel mai mic scancet declansaza umezirea bluzei :) -sa iti lipesti instinctiv pruncul la san, chiar daca nu ai vazut cum se face dragostea de mama te face sa mergi pana in panzele albe pentru copil, sa uiti de orice logica si ratiune. Instinctul de conservare a speciei te face sa vrei sa lasi in urma exemplarele mai putin viabile si sa te concentrezi pe alea cu sanse reale.exact ca la animale. dar omul nu e animal..si atunci il ingrijesti si pe ala bolnav. pentru ca tu, ca om, te gandesti : ce fa vi cu el,cine il va ingriji,etc...pe cand animalele nu o fac. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elise, stii care este singura diferenta dintr-e mamele care nasc si cele care adopta,copilul celei care naste vine din pintec iar celei care adopta din suflet. eee si stai linistita nu te stresa ca stiu ca stai bine cu multe instincte nu numai cu cel matern. cit despre instinctul meu matern am invatat aici pe acest topic ca este mai bine sa fii modest si sa nu te prea mindresti cu el,,,,,,asa ca daca spui ca-mi lipseste cumva trec de partea modestilor si devin poate mai rationala,intr-e timp. nume, referitor la idei,aproximativ 90% din educatia noastra ,din scolire sa bazat pe ce au descoperit altii si unde a ajuns gindirea omeneasca ,adica au fost idei pina sa demonstrat ca sunt certe si au devenit legi ,ex legea gravitatiei,teoriile lui darwin despre evolutia umana ,legile lui mendel depre segregare.crezi ca este mai productiv sa facem abstractie de ce au descoperit ei si sa incepem iar cu . ca pamintul ar fi plan ,ca soarele se invirteste in jurul lui..etc etc,eu sunt sigura ca nu ,si deci nu pot pierde timpul incercind eu sa fac lege din ce a spus un amarit de filozof sau psiholog intr-un curent ,care ce a facut a fost doar vint si mai mult nimic.si sa infirm eu ce a demonstrat un cercetator si care a fost luat in seama,doar asa de dragul de a posta pe acest topic. daca vrei asa un subiect de dragul postarii alege unul nu asa de sensibil ca instinctul de mama,,,, ex de ce merge musca pe perete aici cred ca putem fi f imaginativi. cit despre "textele medicale" nu sunt texte sunt descoperiri stiintifice la care au participat biologi,neuroendocrinologi,sociologi,fiziologi etc,etc in ceea ce spui " trebuie sa faci referire in treacat" la ele, cred ca am facut intr-o alta postare o referire ff in treacat la care mi-ai sarit in cap si tu si alta persoana cu cuvinte de genul .... da-mi si mie exemplu de.... ,in ce carti de specialitate ai citit tu ...."aberatiile" etc etc.... pai pardon am aratat si eu unde am citit ,,ce-i asa de mare vina ca proful meu si sleata asta de cercetatori au scris lucruri care unora nu le plac,si le considera aberatii, eu le consider adevaruri. monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, din postarile tale anterioare ca acesta este punctul tau de vedere. Si el este valabil, nu necesar corect, nu-mi dau seama daca se doreste convingator. Articolul asta nu aduce nimic nou; nu exista nici o afirmatie din care sa tragem concluzia ca: ``INSTINCT MATERN = SENTIMENTE =SIMTURI.``. nume nume pardon am uitat sa-ti raspund la acest punct "articolul " cum il numesti tu ,demonstreaza acea dragoste neconditionata ( ne iubim puii indiferent de cit de sanatosi sunt,inainte de ai cunoaste ,indiferent de cit de frumosi sunt ...etc ai nostri sunt perfecti) aceasta dragoste neconditionata este data de acest amarit instinct 2. simturile ,"articolul" deasemeni arata cum s-a demonstrat ca simturile sunt marite si intervin in sinstinctul matern.( nu mai scriu o data citeste) poate daca exprim altfel relatia dintre instinct matern ,dragoste materna inconditionala,,simturi si sentimente ,se intelege mai bine instinctul matern este un cumul intre dragoste inconditionala ,simturi,sentimente,din care am putea scade chiar stresul ,ansietatea instinct matern= dragoste inconditionata +simturi+ sentimente-stres-ansitate) daca vrem am mai putea adauga citeva plusuri da hai sa nu fie prea greu de rezolvat ,sa o lasam asa. monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...