Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ratiunea instinctului(exista asa ceva?)


Recommended Posts

Am sters postarea ca nu avea nici o lagatura cu subiectul in discitzie. Tututror celor care pun = intre sintagmele de mai sus: maine o sa vad postat INSTINCT=RATZIUNE si nu m-ar mira. Ce treaba au una cu alta sa le echivalam? A, ca o mama se manifesta prin interactziunea interindependenta dintre mai multzi factori in creshterea copilului si ca e nevoie de o mare varietate de variabile umane care sa aduci pe lume si sa creshti un copil, asta e altceva, Dar cum sa afirmi instinct =dreagoste = simtziri? Cum sa faci asha ceva? Dati-o incolo de treaba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns
diana se vede ca esti obosita ce treaba ai cu nasterea acum??? cu persoanele care au habar de instinct vorbind din punct de vedere stiintific ,am lamurit ce si cum ,cu citeva pagini in urma. flaviutza a trimis pe cineva sa citeasca ,eu te trimit pe tine sa dormi ,si nu te mai obosii sa scrii atitea pagini.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uff ... da' parca vorbeam despre ce alegem: instinctul sau ratiunea? Asta tine de noi. De ce ne certam dc instinctul e dobandit sau nu??? Nu ar trebui sa ne preocupe de concluzia asta altzi oameni, gen cercetatori??? Sau ne trebuie o retzeta pt cele care nu au instinct k sa stie dc mai au vreo sansa sau nu? K sa stiu dc ma implic si eu in cautarea instinctului. Pana una alta inteleg ca dc secretia respectivului hormon nu merge bine, s-a dus si cu instinctul. Deci ... e innascut si nu e. Citeam odata despre un copil care nu avea instinctul sa a se feri de foc sau lama cutitului. Deci oarecum nu avea instinctul de aparare sau conservare. Si asta pt. ca nu avea receptorii durerii. Deci ... poate ca asa este si cu mamele care isi arunca copiii la gunoi. Mai sunt si erori in sistemul de functionare. Pana la urma: instinct sau ratiune? [bang] Never say NEVER.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ca o parere personala: nu cred ca se poate sa reactzionezi doar instinctual in cazul expus de NUME si nici doar ratzional, cred ca mecanismul gandirii e mult mai complex decat credem noi si trebuie avute in vedere in hotararea lor amandoua, plus enshpe mii de alte variabile umane. Off topic: vroiam sa ma lamuresc, pentru cultura mea generala cum sta treaba cu instinctul ala matern dobandit. IO una m-am lamurit, de fapt nu era nimik de lamurit, discutzie de amorul artei in care eu mi-am alungat unele dubii. La un moment dat am crezut ca nu stapanesc prea bine unele informatzii. Am zis sa nu fac eu pe deshteapta si am verificat, apoi am conluzionat ce aveam de concluzionat.... ca de obicei "in gura mare". diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...