Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ratiunea instinctului(exista asa ceva?)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by nume
Serios, puneti-va in situatia asta pentru 10 minute. Opinia generala este ca ei ar trebui sa renunte la aspiratiile pe care le-au avut, o viata normala, batranete linistita, sa puna eventual in pericol viitorul copilului pe care il au si sa-si riste mariajul? Implicatiile sunt majore... Credeti ca asta e o dovada de tarie? O hotarare inteleapta? Nu stiu ce vor hotara pana la urma, este chiar probabil ca il vor lua acasa. Nu-mi pot imagina indoielile si chinurile prin care trec ei acum, inainte sa decida, si nici pe cele care vor urma deciziei, oricare ar fi ea... dar as fi vrut sa inteleg ce ar motiva o decizie atat de fundamentala... Si cred ca am inteles... instinctul, nu? nume
Nu te poti pune in situatia lor nici macar ipotetic. Ei sufera probabil si asa destul de mult pentru ca sa mai stea si altii sa-i "urmareasca cu atentie" ce vor face, ei au nevoie de sprijin acum. Andries
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 206
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
.. dar as fi vrut sa inteleg ce ar motiva o decizie atat de fundamentala... Si cred ca am inteles... instinctul, nu?
Nu. Nu instinctul. Dragostea, nu instinctul. Dragostea fata de copilul tau, care la o mama "normala" (ca tot folosim termenul) e mai puternica decit ratiunea. SI decit egoismul ca "iti strica viata ta perfecta" de pina atunci: mariajul, situatia financiara....etc...si oricum "nu are nici un rezultat". Nu stiu la ce rezultat te-ai astepta. Daca dai nastere unui copil care la 10 ani moare intr-un accident, consideri ca ti-ai pierdut timpul crescindu-l fara rezultat? "Rezultatul" este ca uneori ii este sete, alteori foame, alteori are nevoie de cineva sa-l ia in brate si tu esti acolo pentru el, alteori se bucura daca iti aude vocea, chiar daca nu intelege ce-i spui - astea sint rezultate. Un zimbet e uneori un rezultat fantastic, chit ca nu castiga nici o olimpiada cu asta. Viata bbului tau nu se cuantifica dupa citi ani se pare ca va trai, ce IQ o sa aiba si cit te poti mindri cu el - daca nu e in standarde, il arunci la cosh.... Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si nu, nu as pastra o sarcina daca mi s-ar spune ca acel copil are un handicap grav. Dar odata nascut... oricum, e foarte trist. Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Instinctul matern se impleteste si cu egoismul. Dorinta de a tine copilul, de a nu-l pierde niciodata. Daca acel copil nu are nici o sansa medicala si isi va petrece viata in prea multa durere sau fara a simti nimic, eu as alege sa renunt la el. Sa stii ca un copil sufera si ca nu ai ce face constructiv pe mine m-ar termina. Instinctul matern este de a lua toata suferinta de pe umerii copiilor, ori cum poti face asta daca ai un copil care practic nu va trai? Eu m-as asigura ca doctorii stiu ce spun, ca un diagnostic pus aiurea e doar malpraxis, da o viata nu o poti aduce inapoi. Iar in general, instinctul castiga asupra ratiunii. Pur si simplu calea instinctului e mai scurta si cu impact mai mare. Keep the promises you make to yourself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by meg67
totusi, despre ce anomalie e vorba? meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Dak am inteles bine este vorba despre asta:"Magnolia, poate nu e cazul... dar poate ajuta. Anul trecut(2006) a aparut o carte, ``Strange son`` scrisa de Portia Iversen, care trateaza stiintific autismului sever din perspectiva unei mame. S-a spus ca e o carte ``descoperire``care pune intr-o lumina noua elemente cheie ale afectiunii." Puternic nu este cel care ii domina pe ceilalti,ci cel care isi stapaneste furia-Lao Tse
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

poate ar fi si o cale de mijloc, nu intre ratiune si instinct ci in practica. inteleg ca nu l-au dus acasa inca si au un timp de gandire. presupun ca cc chiar medicii le-au prezentat varianta abandonului. din cate stiu io acum sunt si in romania organizatii ca de ex [url="http://atlas.ici.ro/disability_old/RAPORT_NOU/anexe/anexa19.html"]Star of Hope Romania [/url] poate sunt si altfel de institutii care ajuta parintii cu copii cu dizabilitati unde printre altele ii poti lasa o zi-doua pe saptamana, te intalnesti cu parinti cu probleme asemanatoare, mergi la cursuri pe teme, samd. nu cred ca e vorba de autism sever, mesajul cu pricina nu cred ca avea de-a face cu copilul prietenei lu' nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e f delicata problema si cand nu esti implicat tu e f usor sa spui ce ai face si ce nu... eu am o vecina in bloc a carei matusa a fost pusa (ea si fam. ei) sa ia o astfel de decizie (avand deja o fetita care la nasterea celui de-al doilea copil avea 6 ani)... imi pare rau dar nu mai stiu exact care a fost diagnosticul celui de-al doilea copil; dar de la vecina mea am inteles ca oamenii respectivi au incercat imposibilul pt a da o sansa celui de-al doilea copil; acesta a trait 9 ani; insa familia aia e destramata; fata mai mare a fugit de cateva ori de acasa (ii acuza pe ai ei ca numai pe cel mic l-au iubit, etc); sotii sunt in prag de divort si au datorii imense rezultate in urma tratamentelor scumpe (plus 2 interventii in straintate); sotia nu lucrat de loc in ultimii 9 ani (copilul trebuia supravegheat 24 din 24) arata si el si ea cu 15 ani mai batrani;
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...