Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pasca cu ciocolata


Recommended Posts

Salut! Tot caut si caut si nu gasesc ceva ok. Vreau si eu o reteta pentru umplutura de ciocolata. Am facut acum 5 ani si mi-a iesit super, dar nu mi-am notat reteta si nu mai stiu. Pupici, Andrea [mamica] de [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44241"]Stefania [/url][zana](13.08.2004) si Matei [bb] (04.09.2007) Poze[url="http://community.webshots.com/user/a_mironeanu"] mai vechi [/url] si [url="http://community.webshots.com/user/2004Stefi"] mai noi[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

tocmai am inchis cuptorul [:D] aproximativ 800 gr. smantana + 4 oua(1 ou se foloseste la uns pascutza) + 1,5 ciocolata neagra(am folosit primola cu lapte dar se poate si ceva mai bun) + 3 linguri nuca(macinata) + 2 linguri faina + o lingura cacao si esenta de rom. Puse la mixer, pe rand, toate ingredientele si apoi in tava -> cuptor. Nu am folosit zahar, ciocolata este suficienta dar se poate adauga in f-tie de gusturi. Se pot adauga si alte ingrediente(stafide, nuca de cocos, alte arome, bucatele de ciocolata, fructe, etc..). Se poate folosi mai multa ciocolata, eu atat am dorit. Ingredientele pot fi schimbate sau modificata cantitatea dupa preferinte. Se poate face cu ciocolata alba. A iesit pufoasa, dupa cate vad.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o reteta de pasac cu branza si cacao, am gasit-o intr-o revista si arata f bine, o voi face anul asta Pasca cu branza si cacao pt aluat: 200 g unt 200 g zahar 100 ml lapte 4 oua 1 plic praf de copt 1 lingura zeama de lamaie 2 linguri cacao 200 g faina 50 g unt pt tava pt umplutura 500 g branza dulce 200 g smantana 200 g unt 300 g zahar 4 oua 150 g faina 1/2 fiola esenta vanilie 1/2 fiola esenta rom 50 g stafide preparare: 1. pt compozitia maro, separi albusurile de galbenusuri freci spuma untul cu zaharul adaugi treptat galbenusurile, laptele, praful de copt stins cu zeama de lamaie, albusurile batute spuma, pudra de cacao si faina cernuta 2. pt umplutura, mixezi branza dulce cu unt, smantana, zahar, faina si ouale , pui aromelesi stafidelesi omogenizezi 3. intr-o tava unsa cu unt si tapetata cu faina ( eu folosesc hartie pt copt) torni 1/2 din compozitie, apoi umplutura cu branza si deasupra pui restul de compozitie pe care o netezesti cu un cutit 4. coci pasca in cuptorul preincalzit la foc mijlociu timp de 40 minute si o tai bucati dupa ce s-a racit sper sa va placa, in poze arata super, eu una abia astept s-o fac , o sa revin cu poze Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie 2005) "Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lai ma bucur ca ti-a placut...si eu am avut emotii , e prima data cand o fac si a iesit super , n-am apucat s-o mai pozez pt ca s-a mancat toataaaa, dar in we asta fac iar, de data asta o sa pun mai multa branza in loc de 500 g pun 750 g si sper sa apuc sa fac macar o poza aaa inca ceva...e si mai buna daca o tineti la frigider Adriana mamica de Cezarica (23 aprilie 2005) "Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte." Michael Levine "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea." Octavian Paler
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...