Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ma aliniez la "coada" sotiilor inselate


Recommended Posts

va multumesc din suflet pentru gandurile bune... e placut sa primesti incurajari! Dar sufletul meu plange in continuare... Sotul meu lipseste acum pentru cateva zile, e intr-o delegatie. M-a rugat sa iau copiii, sa merg cu el, spunea el sa discutam acolo sa ne rezolvam problemele, dar nu am vrut, eram prea furioasa. Il vad ca se simte vinovat dar aici acasa pana sa plece nu am putut comunica cu el, nici nu-mi confirma dar nici nu a negat. Titlul nici mie nu mi se pare prea potrivit... dar vazand in jurul meu tot timpul atatea infidelitati, prieteni, cunostinte.. (eu provin dintr-o familie divortata si sotul meu la fel), aveam in sinea mea mandria familiei noastre inchegate, ma mandream ca suntem niste oameni cu capul pe umeri care stim cu ce se mananca viata asta si ce inseamna sa ai o familie, si brusc... m-am trezit ca de la o lovitura in cap (o tigaie eventual) ca sunt si eu in aceeasi categorie cu persoanele pe care le compatimeam. Si ai dreptate, Cristina, nu cred ca exista o coada, o linie.. intrucat oamenii sunt diferiti, situatiile de fiecare data altele, si fiecare reactioneaza in felul lui. Dar se spune nu? ca ce nu te omoara, te face mai puternic... Sau am mai citit pe net ceva de genul: "Nimeni nu moare virgin... Viata ti-o trage macar o data!" http://community.webshots.com/user/mihabull
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna Mihaela, sfatul meu este acela de a astepta o perioada pana sa iei o decizie, sa incerci sa te calmezi, sa te detasezi putin de ura ce te copleseste acum...cand privesti lucrurile de la distanta sau de sus intotdeauna par mai mici[;)]. Trebuie sa vezi daca a fost un incident izolat sau o aventura de lunga durata, iar daca sotul tau este asa credincios cum spui, in mod cert, o sa aiba remuscari care-i vor folosi pe viitor ca sa nu mai repete greseala facuta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui stanmihaela Ce cred e ca in mare parte e si vina mea... am fost o PROASTA, PROASTA, PROASTA ...ca m-am daruit prea mult. Citeam pe undeva, ca atunci cand barbatii au sotii asa proaste ca mine, care dau tot fara sa ceara prea mult in schimb, au impresia ca li se cuvine si chiar cred ca MERITA ceva mai bun...
Si eu am acasa o sotie "proasta". Mi se daruieste fara rezerve, nu pune conditii. Nu ma leaga la pantofi, dar face multe alte lucruri similare. Nu m-am gandit sa o insel pentru ca primesc de la ea atatea lucruri, fara conditii. Merit ceva mai bun? Habar n-am si nici nu stiu cum sa calculez asta. O voi insela vreodata? Nu stiu, ce sunt eu, Nostradamus? Stiu doar ca nu am dreptul si nici nu doresc asa ceva. Trebuie sa intelegi ca inselatul nu are o cauza precisa. Nu cauta sa-ti asumi vreo vina, dupa cum nu incerca sa dai vina pe toata lumea. Este un fapt, o intamplare de viata, din pacate perfect normala. Face parte din categoria "se intampla". Nimeni nu se mai mira cand aude asa ceva. Doar cand napasta vine peste tine... Ma altur celor care spun sa te calmezi. Nu se pot lua hotarari pe nervi. Este o situatie delicata, nu-i la fel cu "imi iau sau nu umbrela?" Sufletul tau va mai plange multa vreme, insa, intr-o pauza de plans, incearca sa te lamuresti nu cu cine, nu de cat timp (desi sunt si astea intrebari fierbinti), ci de ce te inseala sotul tau? Ca daca ti-a facut doi copii, nu esti proasta... [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io nu stiu de ce atat de multa drama intr-o chestie atat de banala. Nu banala... simpla, ordinara. Datele problemei: o casnicie in care tu te-ai comportat asa cum ai simtit. Nu ai fost proasta, nu ai greshit. Pur si simplu te-ai comportat asha cum ai simtzit. Nu te-a obligat nimeni sa faci nimik. Ai facut-o din dragoste pentru el. Punct. Partea cu inshelatul nu are legatura cu tine, cu copiii tai, cu ce simtzi tu. Ceea ce a facut sotzul tau a facut pentru ca asa a vrut el. Eu daca as vrea sa-mi inshel sotzul, nici 7 copii facutzi cu ajutorul lui nu m-ar opri. El a ales sa te inshele. Ce a facut nu putea nici preintampinat si nici nu trebuie cautata vina. A facut-o ca pe o alegere din viatza lui. Asta a ales el sa faca cu viatza lui. Parerea mea e ca ceea ce trebuie tu sa faci nu este sa te dai cu capul de peretzi de durere. Stiu ca doare, doare de te urci pe peretzi, dar ce e mai simplu? sa evaluezi situatzia ca atare, ca un dat efectiv... domnule, astea sunt datele problemei: el a hotarat ca vrea sa aiba amanta, vrea sa mai intretzina relatzii sociale, afective si sexuale cu inca o femeie, facand abstractzie de statutul lui de om insurat si cu copil. Fapta lui cum poate fi catalogata? Buna sau rea? Te ajuta pe tine cu ceva? Te dazavantajeaza pe tine cu ceva? BUUUUUUUUUn in functzie de aceasta ecuatzie la o problema atat de banala gaseshti raspunsul la toate framantarile tale. Ce faci cu un copil care a greshit? Il pedepseshti, ca sa invetze ca nu-i merge asha si ca altfel trebuia sa procedeze. Il faci sa simta consecintzele si ii aratzi care sunt consecintzele faptelor lui si-l invetzi sa-si asume responsabilitatea faptelor lui. Asta trebuie sa faci si tu cu barbatul tau. In functzie de cat te tine, actzionezi. Dar gandeshte-te ...cat te afecteaza pe tine si in special pe copii tai faptul ca il pedepseshti. In ce masura are circumstantze atenunate si cat ai de pierdut tu si copii tai daca te hotarashti sa aplici pedeapsa, pentru ca tu si copiii tai depindetzi de el, cel putzin afectiv (nu tu cat copiii tai) pentru a va continua viatza. Intr-un fel sau altul tot ce-l afecteaza pe el va va afecta inevitabil si pe voi (introducerea amantei in viatza voastra, ca asta e defapt sau chiar pedepsirea lui pentru asta), cum de altfel tot ce face el va afeceteaza inevitabil si pe voi. El nu intelege asta si de aceea si-a permis sa faca ce a facut, sau poate stia de consecintze si nu i-a pasat, pentru ca te desconsidera mai mult sau mai putzin. Ori te-a luat drept o tuta care oricum nu aveai sa afli, ori crede ca te face el pe tine si-tzi fura caciula ca de, tu ai cu el copii si ce o sa faci acum? o sa te faca el sa treci peste si sa va continuatzi casnicia de parca ce a facut el a fost o bagatela, ori si-a dorit atat de mult acea femeie ca voi nu atzi contat, mergand pe principiul ca pentru acea femeie risca totul, chiar si copiii. Si aici nu se pune problema de acea femeie, cat de cat de egoist este el. Se iubeshte mai mult pe sine decat pe copii si pe tine. Si tu asta nu ai cum s-o rezolvi, decat acceptand sau nu acest dat. Indiferent ce hotarare iei nu uita ca eshti ceea ce faci. Te defineshte orice hotarare pe care o iei. Lasa durerea sa curga, timpul este cel care o vindeca, oricum ramai cu traume de la faza asta, dar nu ai timp si energie sa itzi plangi de mila. Trebuie sa te ridici din praful in care tzi-a facut el branci si sa mergi mai departe. Fruntea sus. O sa mai ai dezamagiri de la viatza si asta e nimik. Nu-tzi doresc sa vezi mocirla vietzii, dar intareshte-te sa ramai in piciore, ca ai doi copii de crescut. Sper sa nu ma consideri fara inima pentru ce tzi-am scris, iar daca ce tzi-am scris a fost de tot rahatul fa-te ca nu ai citit. Itzi doresc multa putere
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

off topic noideea,tu ce-ai mai facut cu casnicia ta? Gabriela "Prietenia este confortul inexprimabil de a te simti in siguranta cu niste persoane, fara a trebui sa-ti cantaresti gandurile, nici sa-ti masori cuvintele. ajutati-l pe Bogdanel! http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114245
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mare off topic: "..in loc sa-mi vad de ale mele,am citit 29 de pagini si la sfarsit mi-am dat seama ca nu mai inteleg nimicuta!Sau mi-e greu sa cred toata aceasta poveste....Sincer,"tanar si "nesatisfacut"-ah,scuze nelinistit" e minciuna pe langa toata aceasta telenovela .... Eu chiar nu pot crede nimic..... ps-Cand Doamne iarta-ma mai are timp sa si traiasca toata aceasta"drama" cand sta mai tot timpul pe forum?!" asta fuse citat gabriela1. vrei mesaje reloaded? tocmai tu, toma necredinciosul? Hihi. Sunt bine. Mai musc dintr-o cumnata, din sotz, din soacra, din socru... ei mai mushca cate o bucatzica din mine, dar pana la urma n-am vazut drac mort... se plang ca sunt a dracu si pana la urma se impaca cu ideea ca nu prea au ce face. Eu sunt stack cu ei si ei cu mine si vai ce dragoste nebuna..... Glumesc. Viatza mea e plina de peripetzii, fata creshte, io ma agit sa-i fie bine si daca ea e bine si eu sunt bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noideea, raspunsurile tale sunt ale unei femei care a trecut prin experiente amare! nu-ti stiu povestea, am dat si alteori intamplator peste raspunsurile tale, dar imi place felul cum i-ai raspuns autoarei topicului! adika, ai pus punctul exact acolo unde trebuia pus! stanmihaela, sper din toata inima, sa-ti fie bine, sa te ridici si sa mergi mai departe, pentru copii tai. curaj, va trece si asta! peste o vreme, privind la ce a fost in urma, vei vedea cat de mici au fost problemele prin care treci. Kari
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...