Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Uleiul de palmier


Recommended Posts

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

miroase oribil. prin anii '88, '89, cand anumite alimente au fost rationalizate, s-a bagat pe piata acest ulei dar imediat a fost scos, definitiv. chestia asta cu "uleiul de rapita" mi se pare din aceeasi categorie cu "soia" pe care coconeturile o cauta febril sub toate formele: lapte, branza, carne, ...inca n-am auzit de oua...dupa ce ani la rand ne-am aratat "indignati" si "indignate de salamul cu soia...
Citat:
citat din mesajul lui LoraG76
Dar ulei de rapita ati folosit vreodata pt. gatit? Eu am cumparat astazi, la insistentele matusii mele careia un medic oncolog din Israel i-a spus ca e singurul ulei care nu e cancerigen. N-am nici cea mai vaga idee ce gust are, insa o sa-l incerc si va spun. Lora, mami de Iustina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai multe informatii despre uleiuri puteti gasi aici: http://www.ziarullumina.ro/articole;633;1;6213;0;Ce-trebuie-sa-stim-despre-uleiurile-vegetale.html Eu folosesc ulei de rapita si este foarte bun.Gustul este neutru, mirosul asemenea.N-am observat nici o diferenta la gust sau miros fata de cel de floarea soarelui. Rapid, farmecul vietii.[hagi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conform articolelor de pe net, uleiul de palmier nu este chiar cel mai bun pentru gatit pentru ca are un procent mare de grasimi saturate, rele pentru sistemul circulator plus faptul ca are punctul de ardere destul de scazut. Uleiul de masline este cel mai bun, dar nici cu cel de floarea soarelui nu mi-e rusine, procentul de grasimi saturate este mai mic de doua ori si mai mult decat la cel de palmier, ia uitati-va pe tabelul [url="http://en.wikipedia.org/wiki/Cooking_oil"] acesta [/url] unde aveti si punctul de ardere si compozitia in grasimi saturate Totodata, [url="http://www.healthcastle.com/cooking-oils.shtml"] acest [/url] articol va da mai multe detalii (si puteti face click pe palm oil sa cititi mai multe). Eu stiu ca a fost o dezbatere despre folosirea uleiului de palmier in formula de lapte pentru bebelusi si multi nutritionisti opinau ca nu este sanatos...Dupa tabelul celor de la Healthcastle, uleiul de porumb si cel de floarea soarelui sunt mai sanatoase decat uleiul de palmier. Eu nu l-am folosit niciodata si chiar eram curioasa de efectele lui, dar tin minte controversa legata de laptele praf si am ramas mereu cu ideea ca nu e prea sanatos. Daca or minti aia, mint si eu[alcool] Despre uleiul din seminte de struguri insa...numai de bine. Dar nu stiu de unde se poate procura... [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Kid&year=2008&month=9&day=10&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"] bb2 [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu folosesc uleiul de palmier! e super! nu are miros, si e mult mai sanatos!! atentie insa eu l-am folosit la salata de vinete si ii schimba gustul din cauza faptului ca se transforma in solid fiind tinuta salata la rece in frigider.(uleiul de palmier se solidifica daca e tinut la rece).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mcm, chiar am sa ma uit dupa el. O sa iau o sticluta sa vad ce gust are, sunt curioasa. Imi dau seama de cate seminte de struguri au nevoie pentru a face 100 ml de ulei...[pup][flo] Canola oil o fi uleiul de rapita? Ma duc sa caut un dictionar...Si ala cica e bun [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Kid&year=2008&month=9&day=10&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"] bb2 [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut partaj cu uleiurile: pt. copii si la salate - doar de masline extravirgin, sau de struguri cu porumb - scumpe ca naiba dar sanatoase, mai ales ca folosesc extrem de putin. pentru prajit - prajesc fte rar - palmier (dar asta e 1 data pe luna) asa ca sincer, la noi in casa uleiul e atat de rar folosit incat daca nu as avea in casa nu ar fi o problema. mentiune: cel de struguri e absolut delicios iar cel de masline de prima presa la rece e gretos la gust :( Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...