Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

2 straini intr-o casnicie


Recommended Posts

Buna tuturor, Va spun povestea mea poate ma ajutatii si voi cu un sfat sau o vb buna.....sau daca nu imi spun si eu oful. Sunt casatorita de 4 ani, am o fetita de 3 ani. Inainte de a ne casatori am avut o relatie minunata de 2 ani fara certuri sau divergente macar. Am locuit in chirie, am muncit, am facut facultate, am avut si n-am avut dar am fost fericiti. Ne-am hotarat sa ne casatorim. Familia lui nu era una tocmai ideala, dar am trecut peste asta mai ales ca am sperat sa ne mutam singuri dupa casatorie intr-o garsoniera numai a noastra. Ne-am casatorit, visul cu garsoniera s-a sfarsit.....soacra s-a razgandit si s-a mutat ea cu sotul ei acolo, noi am ramas cu fiul ei cel mic in apartament, fiu care facea scandal, alcoolic si nesimtit, plus o prietena idem. La o luna dupa casatorie au inceput scandalurile deoarece nu reuseam sa ii intretinem si pe cei doi. Sotul meu incerca sa faca pace dar degeaba. Am ramas insarcinata, am crezut sa totul va reveni la o anumita normalitate, dar in loc sa imi ia mie apararea in discutiile cu fratele sau, se alatura acestuia. Cand l-am intrebat de ce? raspunsul era.........sa nu faca scandal si sa nu sparga ceva in apartamentul lui mama. L-am rugat sa ne mutam la parintii mei in alta localitate. M-a trimis acasa singura de Pasti, insarcinata, s-a facem o pauza si sa ne gandim ce-i de facut. Am plecat el a ramas cu mama lui si cu fratele ca sa nu se simta singuri de Pasti. Cand m-am intors mi-a spus ca ma iubeste si nu poate trai fara mine. L-am crezut. Zazanii au existat, scandaluri pt bani si bautura din partea fratelui. Am fost intrebata de ai lui cat vreau ca sa parasesc apartamentul si sa imi las sotul si copilul. Reactia sotului......." nu cred ca au vb serios, si stii ca freatele meu la bautura nu stie ce vb"[bang]. Cand nu am mai rezistat financiar si nervii mei au cedat, am plecat cu copilul la mama. El scandal ca am plecat din orasul lui natal dar a venit in cele din urma cu noi " pt ca avem un copil impreuna si nu vrea ca acest copil sa creasca fara tata". Are momente in care ma iubeste, sau cel putin impresia asta mi-o da. altele cand e nesuferit. Imi reproseaza ca nu ma intorc cu el in casa alor lui. Mentionez ca garsoniera a fost pierduta si acum trebuie sa stau cu soacra si cumnatul cu cumnata, respectiv copilul lor.......bineinteles pt a plati facturile neachitate. Nu doresc acest lucru. stam la ai mei si e liniste, dar el nu se poate obisnui.Suntem 2 straini in aceeasi casa. Are momente cand ma ia in brate ca si inainte, ne facem planuri, visam si fff rar mai macem dragoste. Dar altele in care il vad rece, distant si parca impunge. Sunt derutata. Am oferit solutii dar nici una nu a convenit deoarece am plecat de la ai lui si acum cauta nod in papura la ai mei pt a-mi demostra ca nici ai mei nu sunt fara defecte. Casnicia bat-o vina, oare se poate si altfel? Exista oare sanse sa vad cu e? Mi-e greu, copilul il adora si ar suferi enorm daca nu ar fi cu noi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Stai acolo unde esti. Daca vrea sa ramana bine, daca nu asta e. Tind totusi sa cred ca are o convingere profunda ca vrea sa fie tata copilului vostru si nu de la departare. S-o incalzi el la un moment dat. Persoanele invatate cu scandal recreaza drame pentru ca asa sunt invatate sa traiasca. Ce poti face e sa il expediezi un week-end pe luna la familie fara tine eventual cu copilul in vizita(desi...). In timp ar trebui sa vada diferenta intre liniste si dureri de cap.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul tau este la o rascruce. Instinctul si, cred, dragostea pentru voi, ii spune sa se poarte corect, sa fie cu voi. Orgoliul, poate "sfaturile" mamei si fratelui (ba, ce fraier esti, te conduce nevasta), poate carente in educatie, ii intuneca judecata. Sunt multe astfel de situatii si, din pacate, nu au finaluri fericite. Mai mult ca niciodata trebuie sa pui la bataie tot arsenalul de care dispui, pentru a-l face sa vada realitatea. Fii ferma si dovedeste-i ca poate sa va fie bine si departe de ai lui, ba chiar mai bine. Fa-l sa vada clar ce pierde daca se mai poarta ca un copil rasfatat. Ceva din spusele tale ma fac sa cred ca poti face acest lucru. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici sa nu-ti treaca prin cap sa te intorci! Acum e impartit si probabil presat de familia lui. Arata-i ca se poate trai in pace, in liniste, in iubire. Arata-i ca-l iubesti , ca familia voastra (voi 3) sunteti impreuna, uniti fericiti, fii o sotie din toate punctele de vedere.Daca pleaca ...macar sa stie ce-a pierdut.Fa-l cu diplomatie sa inteleaga ca acum are familia proprie , fata de care are responsabilitati si in care ii este bine. Mama si fratele trebuie sa fie acum in plan secund.Asa e firesc, e baiat mare acum, lucrurile se schimba , se transforma. Ii mai ajuta, ii mai viziteaza, dar nu cu ei.Puteti eventual sa stati cu chirie, daca va permiteti ca sa nu fiti nici cu ai tai, nici cu ai lui. Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare ca omu e super egoist si nu stie nici el prea bine ce vrea... o relatie are nevoie de doi (nu doar tu sa te dai peste cap sa il faci pe el sa se simta bine); scrie-i pe o foaie asa: - situatia 1: 1 apartament , 6 adulti (voi doi, parintii lui, fratele si cumanta)si doi copii MICI - unu din adulti bea si face scandal, greutatea financiara atarna pe voi - situatia 1: 1 apartament , 4 adulti (voi doi, parintii tai)si uni copil MICI - nici unu din adulti perfect dar macar nu sunt nici alcoolici si lcureaza fiecare sa isi platesca datoriile daca el alege prima varianta are o problema la cap....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pacat ca din dragostea mare de la inceput in loc sa se ajunga la o dragoste,intelegere si cunoastere mai mare se ajunge la neaintelegeri,certuri,jigniri si asta doar ca sotul tau nu se poate dedica cu totul tie si copilasului vostru,si se lasa influentat de familia lui care dupa cum se vede nu va vrea binele. nu lasa pe nimeni sa va distruga linistea si intelegerea indiferent cine ar fi. si sotul tau cred ca ar trebui sa fie constient ca are responsabilitati fata de voi si nu fata de ai lui. naomi 23.11.07[bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc ca imi sunteti alaturi. Da nu vreau sa ma intorc la ai lui si nici sa fiu in acelasi oras cu ei. Sotul meu nu e multumit ca suntem acum la ai mei. Nu se poate obisnui, zice el. I-am propus sa ne mutam in chirie, NU. vrea la mama. I-am propus sa ne mutam in ce oras vrea el numai nu in acela in care stau ai lui. NU Oricum as face nu e bine. L-am intrebat de ce sta cu mine si mi-a raspuns " pt ca avem un copil impreuna" [bang]Nu mai comentez cu nimic. Ii e mai bine cu ai lui acolo sa stea, ma doare enorm dar nu ma pot lupta cu morile de vant si nici nu mai veau. Nu lupt singura pt o relatie de cuplu, suntem 2 si trebuie sa fim de aceeasi parte. Nu suntem! Asa continua atunci ne instrainam si mai tare, dar nu voi sta cu un om doar pt ca simtit ceva fata de el si avem un copil impreuna. Nu pot. Poate e egoism dar am incercat si nu pot. Ori se schimba cat de urgent treaba ori ne revedem la divort. Nu imi doresc, dar nu ma sacrific doar pt ca fata mea sa poata sa spuna ca parintii ei nu sunt divortati dar nu vb impreuna si nu dorm in aceeasi camera.[bang][cusca]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corect! Ori isi asuma responsabilitatea familiei lui si mergeti impreuna pe acelasi drum ori... sa ramana unde doreste. Este o decizie grea dar corecta din punctul meu de vedere. Parintii nu mai sunt familia actuala. Daca nu reuseste sa inteleaga...asta e. Este posibil sa fie bine. Dar nu renunta. Viata este in fata si chiar si compomisurile sunt bune doar pana intr-un punct. [url="www.marius.rdsor.ro"]Pagina familiei[/url] / [url="http://community.webshots.com/user/mariuspernes"]Mai multe...[/url] [url="http://www.youtube.com/user/mariuspernes"]Video[/url] [url="www.romleas.ro/legi/juridic.html"]Pagina legislativa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...