Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

taticii iresponsabili...


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui lorellay
Nu cred ca e cazul sa dati cu "rosii"..care pentru ea sunt de-a dreptul bolovani.Nu mai conteaza cine si cum a gresit.
Ba conteaza, chiar daca nimeni nu o pune la zid. Trebuie sa constientizeze exact situatia, pentru ca doar blamarea altuia, intotdeauna alt vinovat, duce la o depresie puternica si chiar capitularea, pentru ca, oricum, "conspiratiile" sunt mai puternice. Acceptarea greselii presupune trecerea la actiune, bazarea pe propriile forte, concomitent cu "venirea mintii la cap". [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Ba nu conteaza. Indiferent cine a gresit, timpul nu mai poate fi dat inapoi.Ce e facut e bun facut..nu are rost sa-si planga de mila..."venirea mintii la realitate" o sa fie oricum cand s-o trezi cu bebe in brate. Sorana [zana][gravi]30+ si [hagi]Codrin 3 ani Where there's a will there's a way! [url="http://community.webshots.com/user/lorellay15"][foto][/url] [url="http://www.totsites.com/tot/codrin"][Despre Codrin][/url] Poate va place poza mea...[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3"][foto][/url]sunt...lo1.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

tatici iresponsabili... faptul ca nu s-a casatorit cu el nu are nici o relevanta, credeti ca daca avea o "hartie" el nu pleca ? va inselati ! am fost casatorita 3 ani, am stat un am impreuna inainte de casatorie, am un baietel de 2 ani si sotul meu a "disparut" de o luna si ceva de acasa, nu a dat telefon, nu a scris, nimic, este toata ziua pe messenger, i-am scis si m-a ignorat... asa ca... astia da TATICI !!! Mamica de print Raul Mihail "http://s64.photobucket.com/albums/h183/alexadra26/"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bryama, cel mai important lucru e sa te gandesti la responsabilitatea unui copil, inclusiv la partea financiara si inclusiv la faptul ca nu e usor sa cresti singura un copil daca nu te ajuta cineva, parintii, de exemplu. Eu una cred ca un copil tot sufera pentru lipsa unui parinte, cel putin in cazul meu asa este. Am divortat, am un copil si l-am crescut pana acum fara prezenta tatalui in viata lui. Cat despre tatici dezinteresati... Eu si tatal copilului meu am fost impreuna sapte ani, se batea cu pumnul in piept si darama muntii pentru copilul lui, cand eram gravida. Cand avea bebe trei luni, am divortat si il intereseaza doar cand probabil il mustra constiinta, de ziua fetei si in preajma sarbatorilor de iarna. Cu toate astea... Pana acum cinci ani nici nu-mi imaginam ca as putea avea un copil in afara unei casatorii si fara sa fie rezultatul iubirii. Acum, sincer, mi-as mai dori un copil si l-as face, chiar daca prietenul meu (si el divortat, are un copil)nu isi doreste sa-si mai refaca viata, ci doar un echilibru. Si l-as face (sau as adopta), desi poate ar suferi ca nu are un tata, la fel ca fiica mea, insa singurul lucru care ma impiedica e aspectul financiar. Sigur, e usor sa spun asta, pentru ca, daca ar exista toate conditiile (minus tata) pentru a mai avea un copil, poate as pune altfel in balanta dorinta mea (poate egoism) si dorinta copilului de a avea un tata (cu toate implicatiile).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca nu vrei copil, casatorit sau nu... faci pe dracu in patru sa nu se intample. Discutzia asta am avut-o eu cu sotzul meu dupa ce, din pacate, am pierdut sarcina a treia. Aparitzia unei sarcini este responsabilitatea amandurora in egala masura. Daca intr-un cuplu unul vrea copil si celalalt nu, este imposibil sa nu apara discutzia despre asta la un moment dat si sa nu se ia masuri de protectzie, dintr-o directie sau alta. Restul cazurilor.... e bataie de joc, dintr-o directzie sau alta. Ori ea ishi bate joc de el, fortzandu-i mana si ramanand prin siretlic, ori lui i se rupe de femeia cu care este si de prorpii lui viitori, posibili copii. In ambele cazuri unul sau altul sunt de vina. Dar, cand eu deschid subiectul si tu in capul tau de barbat idiot si iresponsabil te faci ca ploua, si mai mult ma lashi sa cred ce vreau, eshti genul ala de nemernic pe care mai bine l-ar inghitzi pamantul, eshti genul ala de degenerat care atunci cand nu-i mai convine ceva, ridica bratzele cum ca s-a spalat pe maini si se duce la culcare cu conshtintza curata, pentru ca judecata lui este prea perimata. Aia sunt scursuri ale societatzii, oameni prea saraci sufleteshte sa merite vreodata ceva de la viatza asta. Bryama, barbatul care tzi-a facut o astfel de treaba nu merita nici sa scuipi la doi metri in fatza lui, daca lucrurile sunt asha cum le expui. Vezi-tzi de treaba, de copil, nu te mai gandi ca el ar trebui sa aia sau sa ailalta, ca-ti spune un om trecut prin multe ca este energie canalizata greshit. Nu merita nici sa-tzi mai aduci aminte ca exista. Canalizeaza-tzi toata energia sa-tzi duci sarcina la termen si sa fie un bebe sanatos. Mai bine sa nu-l stie deloc, decat sa stai sa te luptzi cu el sa itzi fie alaturi. Daca te vei incapatzana sa il faci sa ratzioneze ai sa mananci fierea vietzii. Oricum o sa-tzi fie cumplit ca vei fi singura, dar mai bine linge-ti ranile si gandeste-te la planul B - un tata pentru copilul tau si un sotz care sa te merite si sa te iubeasca, un altul decat tatal natural. Nu lasa copilul sa-shi cunoasca tatal si sa incepi o lupta surda si grea de orgolii si iscusintza in cine va obtzine copilul. Daca vei pastra sperantza ca el va fi intr-o zi, intr-un fel alaturi de tine, vei suferi enorm. Debaraseaza-te de el cum a facut-o el cu tine. Asta merita. Noroc in viitor , tzie si copilului.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of..va suferi indiferent cum va fi de acum incolo....E destul de greu sa treci prin situatia asta...stiu ce vorbesc... Catale.....[flo][flo]si eu ca tine....foart mult mi-am mai dorit un copil..si uite ca o sa fie, am o familie fericita, un sot extraordinar, il iubeste pe Codrin incomparabil fata de "biologic".Acum o asteptam pe bebelina, renovam in casa....nu credeam vreodata ca va fi bine si pentru noi... O sa fie si pentru tine... Sorana [zana][gravi]30+ si [hagi]Codrin 3 ani Where there's a will there's a way! [url="http://community.webshots.com/user/lorellay15"][foto][/url] [url="http://www.totsites.com/tot/codrin"][Despre Codrin][/url] Poate va place poza mea...[url="http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Mirese cu stil si farmec&page=3"][foto][/url]sunt...lo1.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fi tata nu inseamna doar sa participi la conceperea unui copil. Cred ca "tatic" si "iresponsabil" nu prea merge in aceasi propozitie. La fel cum o femeie e mama ptr ca se ocupa de cresterea copilului ei si face tot ce poate ptr binele lui, si un barbat e tata doar cand face toate astea. Alexandru, tati de copil perfect _____________________________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alex2
A fi tata nu inseamna doar sa participi la conceperea unui copil. Cred ca "tatic" si "iresponsabil" nu prea merge in aceasi propozitie. La fel cum o femeie e mama ptr ca se ocupa de cresterea copilului ei si face tot ce poate ptr binele lui, si un barbat e tata doar cand face toate astea. Alexandru, tati de copil perfect _____________________________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
excelent Alex.si eu gandesc la fel.parinte(mama,tata) este cel care pe langa procreatie isi creste copilul cu dragoste. restul.....mai bine nu zic ce sunt.... ce virtuosi si integri ne dam din spatele monitorului. in viata e ca la bal mascat :cand toata lumea isi scoate masca s-a dus veselia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alex2
A fi tata nu inseamna doar sa participi la conceperea unui copil. Cred ca "tatic" si "iresponsabil" nu prea merge in aceasi propozitie. La fel cum o femeie e mama ptr ca se ocupa de cresterea copilului ei si face tot ce poate ptr binele lui, si un barbat e tata doar cand face toate astea.
Frumos spus! Eu am ramas socata zilele astea cand l-am intrebat pe al meu barbat (el termina tarziu serv., in jur de 20.00) ce se intampla de fapt: nu-i place sa se joace/petreaca timp cu copilul... sau altceva la mijloc (ca la declararea dragostei fata de el nu-l intrece nimeni: "printul meu favorit", "fericirea mea", "gogosica iubita"). El imi raspunde cu o replica ce ma lasa cu gura cascata: "de fapt conceptia mea e ca un copil are nevoie 90 % de mama in preajma lui pana la 2 ani. Apoi intervine si rolul tatalui pt ca asa mic nu prea realizeaza prea multe". Poftiiiim?!! [box]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui noideea
daca nu vrei copil, casatorit sau nu... faci pe dracu in patru sa nu se intample(...) Aparitzia unei sarcini este responsabilitatea amandurora in egala masura. Daca intr-un cuplu unul vrea copil si celalalt nu, este imposibil sa nu apara discutzia despre asta(...) Dar, cand eu deschid subiectul si tu in capul tau de barbat idiot si iresponsabil te faci ca ploua, si mai mult ma lashi sa cred ce vreau, eshti genul ala de nemernic pe care mai bine l-ar inghitzi pamantul, eshti genul ala de degenerat care atunci cand nu-i mai convine ceva, ridica bratzele cum ca s-a spalat pe maini si se duce la culcare cu conshtintza curata, pentru ca judecata lui este prea perimata. Aia sunt scursuri ale societatzii, oameni prea saraci sufleteshte sa merite vreodata ceva de la viatza asta.
Eu mai adaug o varianta la scenariile imaginate de tine: femeia deschide subiectul cu pricina. Omul nu numai ca e de acord, ci mai e si foarte incantat de o ipotetica/planificata sarcina... Si odata cu trecerea lunilor de sarcina, aproape de luna 4 omu' de fapt zice ca parca nu-si dorea atat de mult... Ca parca nu e pregatit. Ca n-ar fi mai bine ca femeia lui sa intrerupa sarcina in sapt 16-17. Pe un astfel de om tu cu ce adjective l-ai "cadorisi"?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...