Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre masturbare la barbati


Recommended Posts

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Consider ca numai ea este singura vinovata pentru dependenta mea, caci daca ea si-ar fi inceput viata sexuala mai devreme, nu am fi ajuns pana aici.

 

Eu consider ca vinovata este Baba Ekaterina. Altcineva nu cred ca ar fi putut sa te tina legat de o femeie cu care nu ai nici in clin, nici in maneca. Sigur ti-a scos argintul viu si alte chestii.

 

Si, la subiect: singurul vinovat esti tu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca e un troll. Parca prea e descris totul accentuat, sa reactioneze lumea.

[:)] Nu e troll. Sau poate cine stie? Are o problema. Si problema asta o tot publica pe mai multe site-uri de mai multe luni in incercarea de a gasi raspuns. Acum a venit si randul DC-ului.

 

Dupa cum scrie, dupa frazare pare o persoana educata. De aceea ma mir ca nu si-a dat seama pana acuma ca e vina lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Cand postezi prima oara pe DC e naspa ca trebuie sa treci de moderare.Fiind la primul mesaj poate nu a stiut asta si e posibil ca sa nu-si fii vazut postarea expusa.O alta chestie e ideea "gata,am spuso"...de parca o "marturisire" poate rezolva problema.Consider ca era normal sa ceara parerea cuiva competent pt ca este totusi o problema si apoi sa expuna toata tevatura,eventual si parerea medicului(daca nu il multumea raspunsul).Si alegerea nicknameului e ciudata,dar probabil vroia sa reactioneze cineva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai viviana scrie ca persoana  a mai scris prin alte locuri, de cateva luni. Nu a primit niciun raspuns ? Nu cred.  Ok, a scris si? Ca pana acum a putut vedea raspunsurile de aici, plus celelalte . Daca era important , reactiona. Poate chiar intelegea ca trebuie sa caute ajutor concret in alta parte. Asa, raman la prima mea impresie. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Imi tot dau ghes sa intreb despre asta.V-as ruga sa-mi spuneti si mie ce ati face daca ati afla ca sotul face lucrul asta de cind v-ati casatorit. Si cam ce reactie ar trebui sa am... Sincer sunt destul de deschisa la minte, ma doare mai mult faptul ca mi-a ascuns pentru ca inseamna ca increderea pe care eu ma bazam in relatia noastra nu exista. Cert e ca nu mi-a picat bine si lucrurile nu sunt foarte roze. Pentru mine e cam in aceeasi linie cu inselatul mai ales ca mi-a ascuns asta de atita timp ...aprox 10 ani. As aprecia raspunsuri din partea masculina.

 

Ai aflat că soțul tău se masturbează de 10 ani, păi nu prea ai ce face. Gândește-te ca 10% dintre bărbați sunt onaniști și au asta în sânge. Adică, indiferent de cât de bună ar fi viața lor sexuală, nimic nu egalează autosatisfacerea cu propria lor mână. Masturbarea este ca și curvia și libertinajul; o ai în sânge până mori și oricât de mult ar conștientiza că le face rău și le afectează viața personală, persoanele care o practică, nu vor renunța niciodată la ea. Cei care se masturbeaza singuri, consideră că ei fac cea mai bună treabă la acest capitol și nu acceptă o masturbare din partea partenerelor, pe motiv că ele nu poate fi la fel de bune ca și ei. La cei 10% cărora le place să se masturbeze singuri, se mai adaugă încă 1% cărora le place să le-o frece partenerele, adică cei care adoră handjob-ul; aici este vorba de dominație și control din partea partenerelor, fapt ce amplifică excitația acestora. La această categorie de bărbați, poți înlocui masturbarea acestora singuri printr-un handjob bine făcut, asta numai dacă accepți să faci lucrul acesta pe termen lung și dacă-ți dorești cu adevărat să elimini masturbarea de unul singur din viața lui. În ambele variante însă, viața ta sexuală va fi afectată mai mult sau mai puțin.

 

Ai dreptate în privința înșelatului; la bărbați, masturbarea la bărbați funcționează cu stimulente vizuale: filme și foto XXX sau propria lor imaginație, unde va exista mereu o femeie sau o fată dezbrăcată, mult mai frumoasă, mai sexy și poate mai tânără decât tine, cu care el își va imagina că va avea o partidă de amor sălbatic, care îi va provoca ejacularea. Este o infidelitate la nivel psihic, la fel de gravă și de păcătoasă ca și infidelitatea reală, deoarece în timpul masturbării el dorește și face sex cu o altă persoană de sex opus și nu cu tine. Evident că atracția lui față de tine scade pe zi ce trece, acest fapt ducând la relații sexuale mai rare și mai slabe din punct de vedere calitativ.

 

 

Sincer...cred ca as fi socata si nu mi-ar pica prea bine.As incerca sa purtam o lunga discutie si sa aflam impreuna ce este in dezordine in patul nostru. Sau poate este o problema mai veche a lui si poate tu nu esti vinovata si poate cauta raspunsuri si ajutor la un psihoterapeut. Delia "Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

 

Este o prejudecată faptul că viața sexuală dezastruoasă din cadrul cuplului duce în mod inevitabil la masturbare. După cum am mai spus, masturbarea (practicată periodic, în exces, căci cel puțin odată, fiecare dintre noi ne-am masturbat de curiozitate, inclusiv tu) o ai în sânge, motiv pentru care nici cu mama psihoterapetului nu mai reușești s-o elimini din viața lui. Va uitați la psihologi ca la Dumnezeu, uitând că terapiile lor sunt limitate, iar ceea ce este înscris adânc în temperamentul și comportamentul său, nu poate fi eliminat atât de ușor. Un psihoterapeut poate elimina o traumă, să zicem, din mintea cuiva (a fost martor la o crima sau ceva similar), dar nu poate elimina masturbarea. Ca să apeleze la psiholog, respectivul va trebui mai întâi să conștientizeze faptul că are o problemă și că are nevoie de ajutor și ia ghici, el nu va gândi niciodată că masturbarea este ceva rău și că ar trebui să se trateze. Deci, psihoterapeutul tău este absolut inutil!

 

Cred ca esti putin cam in invechita in gindire, nu o spun cu rautate sau pe ton de cearta. Cred ca multi barbati fac asta, fie ca sint casatoriti sau nu, dar asta nu inseamna ca te inseala. Asta le face lor placere. Cred ca sint si femei care fac asta si nu inseamna ca au ceva cu sotii lor. Eu as zice sa nu faci mare caz de asta.

 

Ba te înșeală! Ție îți convine să-ți vezi partenerul crăcit în fața computerului cu dânsa în mână, masturbându-se cu frenezie la o blondă superbă cu sânii mari și cu fund bombat, mult mai frumoasă și mai apetisantă ca tine? Treci pe lângă el și spui senină: “nu contează, că nu mă înșeală cu alta” și te comporți ca și când nimic nu s-ar fi întâmplat?. În mintea lui însă el te înșeală, deoarece el în fantezia lui cu blonda face sex, nu cu tine și blonda este cea care îi provoacă ejacularea… Și azi, un film sau o poză XXX de pe net, mâine un sex la telefon, poimâine un sex virtual la webcam… Dar nu contează, că doar nu te înșeală fizic, nu-I așa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...