Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Salarizare traducatori


Recommended Posts

Ramonika, sa lucrez la un birou, care nu e al tau, nu e asa rau, dar nu merita sa renunti la job, daca te tin timpul si nervii le faci pe ambele, insa daca ai propriul tau birou de traduceri, eu chiar zic ca merita, nu as schimba asta pt nimic nici acum nici in viitorul in care lucrurile vor merge tot asa. Am clientii mei, banii mei, timpul pe care mi-l distribui asa cum doresc eu, cu exceptia urgentelor de nerefuzat taxate ca atare, e simplu si nici banii nu-s de lepadat. Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Problema este ca legea e o mare fufa la faza asta: iti permite sa lucrezi, dar sa nu produci venituri fiind in CIC decat din dividende. Doar ca nicaieri nu se specifica clar ca fiind PFA nu poti lucra in continuare. E vorba doar sa nu prestezi fiind angajat. Dar nu merita sa te judeci. Eu nu am intrerupt nimic, nu am beneficiat de CIC deloc. Am lucrat din prima zi acasa dupa ambele cezariene. Nu mi-am permis sa refuz clientii mari, am redirectionat munca, m-am descurcat fte onorabil. DAR: dreptul copiilor mei era la acei 2 + 6 mil. Prima oara si-a luat tati concediu de paternitate, fiind firma noastra (cea unde e el in priza) am semnat eu toate actele firmei si am beneficiat de toti cei 8. Acum am vrut sa fim mai corecti si am incercat sa iau eu indemnizatia intrand in CIC 3 luni si apoi sa revin si sa iau jumate. Nu a mers din cauza medicului de familie care e o idioata, pt ca m-a sters de pe lista ei pt ca nu am fost la ea de 3 ani. Nu au contat actele firmei, contributiile, nimic la sanatate, ci faptul ca nu am fost inregistrata ca gravida la medicul de familie. Edit ca iar a intrat pampersu peste mine: daca iti merge bine, bb e cumintel, poti lucra fte bine de acasa si sa angajezi la birou pe cineva - sau sa platesti un colaborator in plus sa stea la birou - iar tu sa lucrezi de acasa. Eu asa am facut, si continui sa merg la birou atat cat pot si in rest sa prestez de acasa. Doar ca, daca nu ai un om de incredere, iti fura si redirectioneaza clientii cum vrea, face lucrari prin spatele tau, etc. Ripley, mami de Ana Ecaterina (10.11.2005) si Iris Maria (10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. raspuns. Deocamdata abia am inceput ca PFA, dar voiam sa stiu cum stau lucrurile...cel putin la ora actuala. Deocamdata lucrez noaptea , ceea ce e... foarte obositor. http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:) mamica fericita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
fetelor, aterizez si eu rugandu-va sa-mi dati un sfat...am gasit un job la domiciliu de colaborator ca traducator en-ro si invers...oferta ar fi asa: 9 ron pe pagina pentru traducerile tehnice si 7 ron pe pagina pentru cele generale...cum vi se pare tinand cont ca engleza stiu foarte bine dar nu am foarte multa experienta in traduceri si autorizatie nu am...am negociat bine pretul? mii de multumiri [biz] P.S. e vorba de Bucuresti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by jennifer
Nu lucrez in bransa dar, ca absolventa de lb.straine si lucrand f.aproape de domeniul tehnic, pot spune ca 9 RON mi se pare putin. Ia in calcul si factorul timp, o meditatie de 2 ore inseamna minim 40RON-50 RON, cate pagini crezi ca poti traduce in acest timp ?
Si in plus, ce inseamna e pagina? Cate caractere se considera o pagina? Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu. If God created us in His image we have certainly returned the compliment.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Si eu tot traducator, tot in CIC. Pana acum am jucat corect: n-am avut activitate pe PFA...Insa cred ca situatia se va schimba...nu am incotro [alcool] Ce-o fi, o fi! Ripley, ti-am trimis un e-mail...poate cand ai timp poti sa intri sa-l citesti. Ade, mami de Ilana http://www.ilanaandreea.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...