Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

a dat cineva risatarun copilasului sau?(2)


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dragi mamici, La multi ani in 2009, sa va aduca acest an tot ce va doriti pentru familiile voastre, multa sanatate, putere si speranta. Tonicutu, nu ti-am raspuns la intrebare, n-am ami intrat pe forum... In urma cu 10 luni i s-a ps diagnosticul de Retard de limbaj(atunci vorbea numai pe limba lui, cu nicio adresabilitate)- cu anumite elemente autiste.Ideea e ca dupa 5 cure de Cerebrolysin(20 de fiole/pe luna - injectabil), copilul vorbeste aproape orice.Nu face inca propozitii, dar cere, ne striga, stie cum ne cheama (pe toti ai casei,si bunicii, ma refer) stie si vecinii, la ce apartamente stau si cum se numesc si nu numai atat(onomatopee si corespondentele lor,tot ce trebuie sa stie aproape, la varsta asta). A invatat foarte multe, nu stiu daca o fi vorba de elemente de autism, dar pe partea de limbaj,dezvoltare cognitiva s-a dezvoltat foarte bine. Cel mai tare ma distreaza ca atunci cand cauta ceva si nu gaseste, zice ".nu e". Si el a stat la fel ca si fetita ta la televizor enorm de mult si nu era atent la noi,ii placea f.mult TV Klumea, mai tarziu CNN.Era practic absorbit de tv. si-acum la fel ca voi nu mai vede tv.decat la bucatarie din cand in cand si cu cineva langa el ca sa-i si explicam ce vede. Bine ca ai luat masuri mult mai devreme decat mine. B complexul nu a agitat-o deloc? Numai Tonotilul? I-am dat si eu doar 20 de zile de Risatarun si mi s-a parut destul de linistit atunci. M-am gandit sa reiau Risatarun dupa a-6-a cura de Cerebro, acesta il cam agita, poate Risatarunul il va mai linisti. Va pup si va doresc sanatate multa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani si tie ,,puiul meu,,(si tuturor mamicilor care sunt pe forum si au asemenea probleme) ma bucur enorm pt vestile pe care mi le dai,fata mea,la 2 ani si aproape 7 luni spune mami,tati,bubu adica bunicul,apa,papa...si mai are cateva cuvinte achizitionate,cert e ca acuma mai repeta dar inainte nu prea vroia,intelege ce ii cer si ce ii spun sa faca,deci merge spre bine.Despre elemente aut. ni s-a spus si noua, dar cred ca din alea am si eu...[:)]asa ca luna aceasta mergem la control la Cj,dupa ce i-am dat 4 ture de RISATARUN,cu 20 de zile pauza intre ele.Revin cu vesti dupa ce ne intoarcem.Acum ma nelinisteste ca e cam agiata noaptea in somn,adica de pe la 4,30 maraie in somn,uneori ma striga pe mine sau pe tati(dar nu se trezeste de tot)...noi acum 4 luni am avut la diagnostic pe langa retard de limbaj si tulburari pervazive de somn???!!!Poti sa ii administrezi cu incredere B complex,nu il agita asta.Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragele mele, imi place sa va citesc si va cunosc pe voi si copiii vostri ca si cum am fi binu prieteni.am mai postat la acest subiect,intreband-o pe raviczi la ce medic merge la tg mures.eu merg acolo cu fetita mea de la 8 luni,ea are acum 2,2 ani si a avut o evolutie fantastica.despre medicam,pot spune,citind postarile voastre,ca a fost sub bombardament chimic fata de copiii vostri.acum ca or fi fost medicam,ca o fi fost o evolutie fireasca,nu stiu,cert este ca de la primul diagn de 'tetrapareza spastica,retard mixt moderat in dezvoltare si inca vreo 4 diagn,la 2,2 ani a recuperat motor complet si sg diagn este de retard in dezvoltarea limbajului.ca si limbaj are peste 80 de cuv in vocabular face uneori propoz din 3 si f rar 4 cuv,dar vorbeste f dislalic,in mare parte a cazurilor pronuntand doar prima silaba a cuv.deci o inteleg doar eu si psihologul la care mergem.pt restul e[asia].de 4 zile ii dau risatarun,dar am obs ca are somnul f agitat sper sa revina la normal.poate ma ajuta cineva cu un logoped bun in iasi dispus sa lucreze cu un copil sub 3 ani.ea este si agitata,nu stiu daca de la medicam-ia zilnic encephabol-2*5 ml,tanakan-3*1 ml,combinat cu 10 zile pe luna cerebrolizin +b12,10 zile carnil si 10 zile tonotil.in tot acest timp,deci zilnic, 2*10 ml risatarun,pe care i-l dau de doar 4 zile,medicul ii recomandase si nitrazepam de 2,5 mg cate un sfert de 3 ori pe zi pe care i l-am scos pentru ca deja dezvoltase tahifilaxie la el si ori cu el ori fara era la fel.dealfel nu am inteles niciodata scopul lui terapeutic.poate ma lamuriti voi.multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, micutasarah, sa-ti traiasca fetita, sa fie sanatoasa. Daca zici ca a recuperat atat de mult, nu vad de ce sa o mai sedezi(cam asta e scopul lui, s-o linisteasca), dar nu vad de ce sa combati un efect prin altul total diferit, adica intai i se dau medicamente care o agita, si are destule... Encefabolul o agita(la care eu n-am observat prea multe efecte, ca urmare nu i l-am mai dat , am inlocuit cu Mentat, care la noi a mers f.bine), si Tanakan-ul agita, si nu mai vorbim de Cerebrolysin, care, la un moment dat si el agita. Si la cate cuvinte spune la varsta ei, nu inteleg de ce ii dai atatea !?! Iar in ceea ce priveste logopedia, cred ca pentru varsta ei e f.devreme.De regula se zice ca logopedia se face de la 5 ani si tind sa cred ca e adevarat, dar noi din disperare, incercam sa aplicam cat mai devreme, sa-i ajutam cat mai mult. Tu-ti cunosti cel mai bine copilul, dar eu nu i-as da atatea medicamente.Daca ai un psiholog cu care lucreaza, mergi cu el in continuare si mai taie din medicamente.Eu personal am incredere in Cerebrolysin, dar nici p-asta nu l-as face daca n-ar fi stricta nevoie.Dar tu decizi, eu cred ca o mama simte ce e cel mai bine pentru copilul ei, si in plus, RABDARE si explicatii, mai spunea o mamica aici pe forum,flaviutza ,cand ai posibilitatea sa-o prinzi atenta, speculeaza aceasta atentie si explica-i tot ce e interesata sa afle. Pe baietelul meu il distra la un moment dat, numele unei cateluse, ZOE, si tot spunea, dar el nu putea sa pronunte Zoe, zicea "Soe", si se uita cum rostesc eu.Ne-am distrat f. tare cu pronuntia lui Z, el se uita la gura mea si rostea S, pana cand a zis ZOE si a reusit sa-l pe pronunte pe "z". Sper sa nu te superi ca am insistat atat pe medicamente, dar am citit foarte multe despre aceste afectiuni si stiu ca nu medicamentele rezolva-nu zic () ca nu au contributia lor..., dar sunt si daunatoare(nu stiu f.multe despre afectiunea fetitei tale, dar atata timp cat zici ca a recuperat atat..., lasa-i mai putine medicamente). Dar ce este aceasta tahifilaxie? N-am auzit de asta !?! Va pup si multa sanatate va doresc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna ziua tuturor!Am promis ca revin dupa ce mergem la control la Cj.Deci diagnosticul e:retard al limbajului expresiv,am primit in continuare inca 2 ture de Risatarun(10 zile cu 20 pauza)in tatal vor fi 6 ture,dar si Tanakan ,3 luni fara intrerupere,cate 1 ml pe zi.Fetita are in jur de 40 de cuvinte in vocabular,incluzand si onomatopeele,mai vorbeste pasareste,dar ne striga pe toti ai casei,cere papa,apa,canta asa cum stie ea dupa cutiuta muzicala,merge la` popa`,adica la biserica; sper sa o aud vorbind normal,asa cum va doriti si voi pt puii vostrii.Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna! tonicutu, felicitari! Medicul ce-a zis? nu i s-a parut OK? Tu ce crezi? Stiu ca ai zis ca B Complexul a ajutat-o mult.Dar care cel mai mult? Ti s-a parut bine si la Risatarun? I-am dat si eu B Complex, 10 zile si-ntr-adevar, vorbeste mai mult. Dar din cate am citit din experienta altora, Tanakanul cam agita. Sa ne spui.... Sanatate tuturor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu noutati,puiul meu,Dupa 3 zile de Risatarun impreuna luat cu Tanakan,am renuntat la Tanakan,consultandu-ma cu medicul.Mai exact pot sa-ti spun ca fata mea ziua nu era agitata,dar in a 2-a noapte a fost f agitata, iar in a 3-a s-a trezit de tot si nu si-a mai gasit locul vreo 2 ore,atunci m-am hotarat sa sun medicul,care mi-a zis sa scot Tanakan-ul cat timp ii dau Risatarunul,apoi sa incep sa i-l administrez treptat,adica in 3 zile sa ajung la 1 ml.Risatarunul mi se pare F.BUN.Numai Bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

draga tonicutu, nu prea am comentarii la ce spui tu, nu ma mir, pt.k mai citisem ca tanakanul agita si in schimb nu are nu stiu ce beneficii. Tanakanul trebuie sa i-l administrezi treptat, pana la 1 ml.sa nu o agite? Nu stiu ce sa zic cu tanakanul, mai bine da-i Mentat, e super bun. Cel putin la D, a avut efect bun si asupra memoriei si asupra pronuntiei si i-a reglat si somnul. asteryaro, la multi ani(cu intarziere) pentru baietelul tau, sanatate, si la multe cuvinte inainte. Spor la invatat tuturor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumim de urari, puiul meu! Razvan... vorbeste... vorbeste.... stricat, dar o face. Imita spontan. Ii merge bine. Face ABA de luni pana vineri, cate putin, dar iarasi merge fff bine si aici, lucru care ma bucura extrem. Are uneori niste crize de furie de simt ca o iau razna, dar... raman pe pozitii. Din pacate, eu cu timpul nu stau prea bine, de aceea nu am mais cris. A fost ffff bolnav, amigdalita de data aceasta... febra ffff mare, salvare, mers noaptea la spiatl.... Mai vin si va mai pove. Sanatate si numai bine tuturor!!!!!! Kiki si [bonjovi] Nicolae-Razvan (31.01.2006) www.dropshots.com/asteryaro www.dropshots.com/asteryaro1 www.dropshots.com/asteryaro2
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...