Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

a dat cineva risatarun copilasului sau?(2)


Recommended Posts

Buna asteryaro, Ma bucur ca sunteti bine si vorbareti,si-n acelasi timp imi pare rau ca ati avut probleme de sanatate. Si David vorbeste, destul de pocit, acum face si propozitii(el e mai mare decat Razvan). Ai zis ABA cate putin, ce inseamna? David face ABA 1h, maxim 2h/zi, putin, dar merge f.bine. Legat de crize, ai rabdare si incredere, vor trece, e si homeopatia de vina, si varsta; din poze n-ai zice, e un ingeras bland si scump. Succes in continuare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...
  • Răspunsuri 89
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna Sunt o mamica a carei fetita are 4 ani si are dificultati de vorbire sau mai bine spus de a interactiona cu cei din jur. Am fost la un psiholog pentru copii care mi-a spus ca nu are nici un fel de retard dar totusi ea are probleme de comunicare. Are o memori f buna, stie foarte multe lucruri pentru varsta ei (de ex. recunoaste toate literele si poate sa se gandeasca la cuvinte care incep cu litera respectiva dar nu reuseste sa raspunda la intrebari de genul "ce faci?")Saptamina viitoare am programare la un alt medic psihiatru si astept sa vad ce imi spune si el. Ma gandeam ca daca medicul imi va recomanda ceva de genul cerebrolysin sau encephabol sa il intreb si de risatarun A trecut mult timp de cand s-a deschis acest subiect si as dori daca va mai uitati pe acest subiect sa imi spuneti si mie dupa atita timp daca acest medicament a avut efect la copii vostrii Va multumesc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!Pt Oanaib sa stii ca am dat si eu Risatarun,10 zile pe luna,au un gust f bun se dau dimineata inainte cu o jumate de ora de a manca,timp de 3 luni ,deci 30 de zile .Apoi pauza 3 luni si iar 3 ture,cate 10 zile pe luna,la noi s-au vazut rezultate cam dupa a doua tura,dar sa stii ca trebuie sa iesiti intre copii chiar daca nu interactioneaza la inceput,las-o in pace nu o forta,incet incet poate ca o sa-si de-a drumu>Iesiti cat mai mult,la prieteni,la magazin,oriunde ,dar sa fi-ti intre lume.Vorbeste-i tot timpul corect ,pot sa-ti spun ca nu am vazut efecte negative ale Risatarunului stiu doar ca e interzis pt Epileptici. Inca ceva Roaga-te cu credinta ca D-zeu face minuni sa stii !!!Numai Bn!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
Oh, ce de timp a trecut... Baiatul meu este recuperat. Nu vindecat, ci functional. Dumnezeu l-a inzestrat cu o inteligenta superioara, ma uimeste deseori. Peste o luna merge la scoala, la clasa zero. Am emotii foarte mari, mai sunt o sumedenie de aspecte ce trebuiesc lucrate cu el, exersate permanent, insa totul merge ascendent. Multumesc lui Dumnezeu pt. tot ce a facut pt. Razvan, prin oamenii din jurul meu, ECHIPA (medic, terapeute, prietenele mele de aici si din real, gradinita etc).
Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

msl, subiectul e vechi de 8 ani si pe vremea aceea era o practica obisnuita i Ro ca medicul sa recomande si ceva medicatie cand copilul avea speech delay. Nu cred ca se mai practica asta in Ro acum sau cel putin nu pe scara larga. Explicatia care ni s-a oferit noua pentru medicatie a fost ca este pentru "intarirea sistemului nervos". Habar n-am ce-o fii insemnand asta[:D] asteryaro, felicitari si succes la scoala!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui msl1
intrebarea mea este: de ce in Ro se dau toate aceste medicamente de sustinere iar aici nu se da nimic? Fata mea are autism si intirziere in limbaj si nu i s-a dat nimic nici un medicament; nici macar nu cred ca se gasesc pe aici acestea de care povestiti voi.
Raspunsul este simplu: studiile au aratat ca aceste mediicamennte nu au nici un efect. In plus nu indeplinesc calitatile necesare pentru a fi aprobate de autoritatile din tarile civilizate. Genul asta de 'medicamente' sunt foarte populare in China, Romania si ceva state din fosta URSS. Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Genul asta de 'medicamente' sunt foarte populare in China, Romania si ceva state din fosta URSS.
Aste e o exagerare. Asa cum am mai spus acum 8 ani cand s-a deschis subiectul era mult mai putina informatie despre autism, ADHD, tulburari de limbaj in Ro. Intre timp atat medicii cat si parintii au avut posibilitatea sa aiba acces la informatie si lucrurile s-au schimbat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...