Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Apocalipsa (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si daca tema este tot Apocalipsa va trimit un link, unde o s aputeti asculta o emisiune despre semnele sfarsitului. Aici o sa vi se raspunda la multe intrebari mai bine decat o fac eu. Sunt oameni care au studiat Biblia si nu numai. http://www.alfaomega.tv/iptv/?optiune=vod(in partea stanga daca intrati la documentare, puteti sa alegeti de-acolo guvernare mondiala. Sper sa va uitati si voi. Eventual putem comenta dupaia.(daca mai este ce[:)]) Stefanna nu ma supar ca tu ai raspuns in locul meu[flo] Ingrid S[flo]. Nu am vazut documentarul acela. Despre rapire scrie in Apocalipsa(si daca nu ma insel nu numai, trebuie sa caut pt ca nu stiu 100%), si Isus spune ca va veni sa-i ia pe cei alesi. Cei care cred in Dumnezeu, il primesc in viata lor si se inchina doar Lui, nu vor fi lasati aici ca sa "prinda" chinul cel mare. Intr-o zi...nu stim cand(nu este specificat in Biblie cand va fi)Dumnezeu va rapii la El pe toti alesii Lui. Nu se specifica cand va fi aceasta rapire pt ca noi trebuie de buna voie si nesiliti de nimeni si fara frica sa-l alegem pe Dumnezeu in viata noastra. Daca am sti ziua cand va fi aceasta rapire, toti ne-am face de cap pana atunci, si in ultima clipa toti l-am alege pe Dumnezeu. Asa El ne da liber arbitru sa alegem. Eventual daca ai intrebari mai multe nah poti sa mi le adresezi. Asa in mare ti-am cam spus. Cam despre asta e vorba.Sper ca ai inteles :D
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tulai doamne! Capitolul 3! Sunt multe de spus despre ceva ce nu se va intampla niciodata...sau mai convenient pt credinciosi, se va intampla dar nu acum, undeva in viitor[alcool] Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005) [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "You know your god is man-made when he hates all the same people you do."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BELLUCI.. credinta fiecaruia va fi incercata.In fiecare biserica sint oameni manati de frica si nu de convingere,si "cernerea" incercarilor va veni tocmai pt a fi testati.Plus ca Dumnezeu vrea ca venirea Lui din nou si plecarea credinciosilor spre cer sa fie plina de slava, ceea ce inseamna ca e imposibila rapirea secreta.Si nu te supara ca te intreb, care sint criteriile rapirii? Sint rapiti toti credinciosii o data, pe rand, cand au implinit o anume varsta( nu sint tendentioasa, vreau sa ineleg punctul tau de vedere)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefanna, mersi de raspuns! Dar tot nu m-am lamurit. As prfera sa vad cu okii mei pasajele alea. Ca am eu asa..un dubiu. Despre vestirea lui Isus sunt convinsa ca scrie. Belucci [:)], sa mor io daca asta-seara nu caut in BIblie la Apocalipsa despre rapire. Daca nu gasesc, inseamna ca nu sunt si ca teoria pe care se bazeaza documentarul e adevarata. Daca stii tu sa-mi dai exemple, ar fi mai bine. [flo] Ingrid S si Diana http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Stefanna uite aici citeste si tu:Matei 24:36 (citeste te rog tot capitolul ca sa intelegi mai bine)"Despre ziua aceea si depsre ceasul acela , nu stie nimeni:nici ingerul din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal"!Tu pe ce te bazezi cand spui ca rapirea nu va fi secreta? Pentru mine e clar! Rapirea va fi secreta, altfel nu ar mai avea sens, sa stim cand va fi! Ca ne-am caii toti de pacate inainte de acest eveniment, si Dumnezeu ne vrea asemanatori Lui in fiecare zi , nu doar de Paste nu doar de Craciun nu doar intr-o anumita zi! Tu iti faci treaba la servici doar in ziua in care primesti salarul?(un ex)Cand va fi rapirea vom fi luati toti(cei alesi de Dumnezeu)deodata. Mici, mari, tineri si batrani. Criteriul este relatia noastra pe care o avem cu Dumnezeu. Vor fi multi oameni religiosi, altruisti chiar, care au dus o viata buna, cu toate acestea vor fi respinsi. De ce? pentru ca Isus cand spune plecati de la Mine, motiveaza gestul prin faptul ca niciodata" nu v-am cunoscut". Accentul cade pe relatie nu pe religie. Ma veti cauta si Ma veti gasi, daca Ma veti cauta din toata inima. Oricum doar ce cauti gasesti. Daca-L cauti pe Dumnezeu il gasesti, daca cauti banii......cariera...etc asta vei gasi. IngridS, uite am gasit asta in evanghelii! Matei 24:40, Luca 17:34, Luca 17:36 Eventual citeste si tu capitolul intreg ca sa intelegi. Ingrid ai vizionat documentarul care l-am trimis eu? sau pomenesti de celalalt?O sa mai caut si in apocalipsa sa vad unde scrie de rapire.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IngridS strict cuvantul rapire e redat in versetele alea din 1Tesaloniceni cap 4 spre ultimile versete( vezi in raspunsul anterior ca le-am dat exact).Dar din contextul Bibliei nu se lasa niciunde inteles ca vom disparea asa din zona fara sa stie nimeni ce s-a intamplat cu noi, ci ca la momentul revenirii Mantuitorului vom fi luati (presupun ca de ingeri, ca nu se dau detalii) sa il intampinam in vazduh, pt ca de aceasta data Isus nu v-a mai pune efectiv piciorul pe pamant....noi vom fi daca vrei"transferati" catre cer. Belluci, cred ca intelegem gresit termenul de rapire.Pt versetele date de tine, asa e nici ziua nici ceasul nu sint stiute.Dar acolo se spune de venirea Fiului Omului pt a doua oara pe pamant.Si tot in acele Evanghelii citite de tine se spune ca asa cum se vede fulgerul de la rasarit pana la apus ,asa va fi si venirea Fiului Omului.Momentul venii e vizibil si deci si ridicarea credinciosilor la cel va fi tot asa de vizibila.Daca tu prin rapire intelegi necunoasterea referitoare la revenirrea Domnului Hristos, da sint de acord.Dar daca tu prin rapire intelegi ca vom disparea asa cate unul din timp in timp de pe pamant, nu am argumente Biblice sa cred.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Stefanna am citit tot cap 4 din Tesaloniceni dar, daca te uiti si la primele 5 versete din cap 5 o sa vezi ca este cum am zis eu. Acolo tot despre rapire este vorba. Venirea Fiului Omului si rapirea este acelasi lucru. Isus ne va rapii la cer, si nu ne va rapii unul cate unul in timp. Ne va rapii pe toti odata mici si mari, tineri sau batrani. Am mai specificat ca pe toti deodata.Citeste inca odata postarea mea dinainte sa vezi ca am scris.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...