Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Apocalipsa (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui xenocid
Citat:
citat din mesajul lui sorana Cat despre savarine - mie nu-mi plac. Ne batem? Ne balacarim? [blabla][duel] Sorana si Monica (6 ani)
Mda! Era imposibil sa nu apara ereticii din Biserica Eclerului de Ziua a Saptea. Va mai bateti voi mult joc de Preacurata Glazura si Fiul ei Martzipan? Da lasä ca vine ea Cocalipsa si vedem noi cine caramelizeaza la urmä!!!
Come to The Dark Side ... we have cookies!
Nu mai face mishto de lucruri la care nu te pricepi si pe care nu le intelegi. Eclerul rulz. Si cine nu caramelizeaza la Cocalipsa o sa pape mult mai mult tort cu ciocolata (ca ailalti dispar si ne ramane noua toata ciocolata). Da' de chestii spiritualicesti nu v-ati ocupa, ha? Numai de Martipane va tineti (adica tu si JG). Sorana si Monica (6 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
Ok, ai dreptate, am avut o exprimare defectuoasa. Nu apocalipsa imparte oamenii cu Dumnezeu.
Nu am citit Biblia (si aici ai dreptate) dar nu-mi dau cu parerea ... faceam o sinteza "inginereasca" a ceea ce am gasit la subiectul asta ...
Cu alte cuvinte in mesajul anterior nu exprimam parerea mea personala ci incercam sa fac o sinteza a informatiilor primite pe acest subiect sa vad daca am inteles corect sau nu. Se pare ca nu.

Parerea mea personala (acum chiar imi dau cu parerea): Nu exista Dumnezeu si in concluzie nu imparte nimic. Ca nu exista. Apocalipsa e o poveste scrisa de unu' Ioan. Poveste adica basm. Este similara cu Harry Potter, doar ca ala e scris mai mishto. Asta e parerea mea personala.
Mie imi place sa fac glume. Atat pe seama mea cat si pe seama altora. Imi cer scuze daca am facut glume proaste. Nu am avut intentia sa ranesc sentimentele cuiva. Scuze inca o data daca gluma a fost aiurea.
In alta ordine de idei eu cred (si asta este parerea mea) in toleranta religioasa si in nediscriminarea pe criterii religioase. Incerc sa combat idei nu persoane.
Cu alte cuvinte tratez la fel (si ii consider egali) ateii, crestinii, musulmanii, etc. Sigura ca unele idei ale mele sunt diferite de ale altora. Normal, nu? Dar niciodata nu am afirmat si nici nu am crezut ca eu sunt inteligenta si restul prosti. Genul asta de delimitare "oamenii inteligenti gandesc ca mine", cu alte cuvinte "cei care ganditi altfel sunteti prosti" pentru ca avem idei diferite asupra unui lucru m-a facut sa reactionez. Poate am reactionat aiurea, cu o gluma proasta, dar asta a fost reactia mea cand cineva ma face proasta. Tu ce ai fi facut?
Reciteste postarile din pagina 9 ....
align="right" id="quote2">
Nu am zis ca te crezi desteapta si pe restu prosti. Eu deasemenea comentam ce ai spus tu nu ce esti tu. Nu ma intereseaza ce esti tu. Dar daca spui o tampenie te corectez doar ca sa nu ramana si alti cu parerea ta. Si nu te corectez ca te cred pe tine proasta si pe mine desteapta. Eu aici sunt ca sa invat de la voi(de la unii!!!) si daca vad ca voi nu stiti ceva si eu stiu...va spun.

Eu cred ca exista Dumnezeu. Pentru ca tu spui ca Apocalipsa este o poveste....hm....vreau sa te anunta ca e singura poveste care va fi traita cu adevarat de oameni nu de actori. Dar nu incerc eu sa conving pe nimeni cu asta. Asta o sa vedeti voi(care o sa vedeti). Sper ca eu sa nu vad tot ce o sa se intample.
Probabil ca tie ti se pare amuzant si de asta iei in deradere ce a inspirat Dumnezeu. Dar te rog eu glumeste pe alta tema. Nu am nimica cu tine si chiar nu iti spun cu rautate. Aici nu ar fi vorba doar de tine cand e vorba de a lua in deradere ceva Biblic. Biblia este inspirata de Duhul sfant. Sti ce se spune despre "luatul peste picior" al Duhului Sfant?Ca nu va fi iertat nici in veacul acesta nici in veacul viitor. Adica niciodata.[q] Asta e o alta incalcare a unei porunci. Sti cum e cand incalci o regula de circulatie iei amenda sau chiar ti se ia permisul....so. [q][q][asia]


Nu am nimica cu tine repet. Vorbesc de ce spui tu. Sper sa intelegi ce am vrut sa spun fara sa interpretezi gresit.[flo][:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Citat:
Ok, ai dreptate, am avut o exprimare defectuoasa. Nu apocalipsa imparte oamenii cu Dumnezeu. Nu am citit Biblia (si aici ai dreptate) dar nu-mi dau cu parerea ... faceam o sinteza "inginereasca" a ceea ce am gasit la subiectul asta ...Cu alte cuvinte in mesajul anterior nu exprimam parerea mea personala ci incercam sa fac o sinteza a informatiilor primite pe acest subiect sa vad daca am inteles corect sau nu. Se pare ca nu.Parerea mea personala (acum chiar imi dau cu parerea): Nu exista Dumnezeu si in concluzie nu imparte nimic. Ca nu exista. Apocalipsa e o poveste scrisa de unu' Ioan. Poveste adica basm. Este similara cu Harry Potter, doar ca ala e scris mai mishto. Asta e parerea mea personala. Mie imi place sa fac glume. Atat pe seama mea cat si pe seama altora. Imi cer scuze daca am facut glume proaste. Nu am avut intentia sa ranesc sentimentele cuiva. Scuze inca o data daca gluma a fost aiurea.In alta ordine de idei eu cred (si asta este parerea mea) in toleranta religioasa si in nediscriminarea pe criterii religioase. Incerc sa combat idei nu persoane. Cu alte cuvinte tratez la fel (si ii consider egali) ateii, crestinii, musulmanii, etc. Sigura ca unele idei ale mele sunt diferite de ale altora. Normal, nu? Dar niciodata nu am afirmat si nici nu am crezut ca eu sunt inteligenta si restul prosti. Genul asta de delimitare "oamenii inteligenti gandesc ca mine", cu alte cuvinte "cei care ganditi altfel sunteti prosti" pentru ca avem idei diferite asupra unui lucru m-a facut sa reactionez. Poate am reactionat aiurea, cu o gluma proasta, dar asta a fost reactia mea cand cineva ma face proasta. Tu ce ai fi facut? Reciteste postarile din pagina 9 ....
align="right" id="quote2">Nu am zis ca te crezi desteapta si pe restu prosti. Eu deasemenea comentam ce ai spus tu nu ce esti tu. Nu ma intereseaza ce esti tu. Dar daca spui o tampenie te corectez doar ca sa nu ramana si alti cu parerea ta. Si nu te corectez ca te cred pe tine proasta si pe mine desteapta. Eu aici sunt ca sa invat de la voi(de la unii!!!) si daca vad ca voi nu stiti ceva si eu stiu...va spun.Eu cred ca exista Dumnezeu. Pentru ca tu spui ca Apocalipsa este o poveste....hm....vreau sa te anunta ca e singura poveste care va fi traita cu adevarat de oameni nu de actori. Dar nu incerc eu sa conving pe nimeni cu asta. Asta o sa vedeti voi(care o sa vedeti). Sper ca eu sa nu vad tot ce o sa se intample.Probabil ca tie ti se pare amuzant si de asta iei in deradere ce a inspirat Dumnezeu. Dar te rog eu glumeste pe alta tema. Nu am nimica cu tine si chiar nu iti spun cu rautate. Aici nu ar fi vorba doar de tine cand e vorba de a lua in deradere ceva Biblic. Biblia este inspirata de Duhul sfant. Sti ce se spune despre "luatul peste picior" al Duhului Sfant?Ca nu va fi iertat nici in veacul acesta nici in veacul viitor. Adica niciodata.[q] Asta e o alta incalcare a unei porunci. Sti cum e cand incalci o regula de circulatie iei amenda sau chiar ti se ia permisul....so. [q][q][asia]Nu am nimica cu tine repet. Vorbesc de ce spui tu. Sper sa intelegi ce am vrut sa spun fara sa interpretezi gresit.[flo][:)]
align="right" id="quote2">BeLucci, ai inceput bine "eu cred ca exista Dumnezeu" - deci asta e o parere personala, nu ceva ce poti ridica la rangul de axioma. Daca ai fi continuat la fel, era ok - opinia ta.Dar ai inceput cu axiomele "vreau sa te anunta ca e singura poveste care va fi traita cu adevarat de oameni" - da-mi voie sa-ti spun ca asta CREZI tu. Nu exista nici cea mai mica dovada ca ar fi asa - dacat aia cum ca e pomenita intr-o carte care a trecut prin n-spe modificari si despre care unii CRED ca e inspirata de ceva numit Duhul Sfant - parte a Dumnezeului in care ei CRED. Ai prins ideea?Eu una NU CRED ca exista Dumnezeu, NU CRED ca biblia e o carte sfanta etc. - asta ma face agnostica, deci.Vezi tu, pe mine nu ma deranjeaza daca tu glumesti pe seama convingerilor mele - asta e opinia ta si ai tot dreptul sa ti-o exprimi, asa ca "go for it". Dar nici mie nu-mi interzice sa glumesc pe seama a ceva - indiferent ca se cheama apocalipsa, Dumnezeu, Mahomed sau mai stiu io cum.In concluzie, cum poti lua Duhul Sfant "peste picior"? Pai e duh sau are membre?[:D]Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Citat:
Ok, ai dreptate, am avut o exprimare defectuoasa. Nu apocalipsa imparte oamenii cu Dumnezeu. Nu am citit Biblia (si aici ai dreptate) dar nu-mi dau cu parerea ... faceam o sinteza "inginereasca" a ceea ce am gasit la subiectul asta ...Cu alte cuvinte in mesajul anterior nu exprimam parerea mea personala ci incercam sa fac o sinteza a informatiilor primite pe acest subiect sa vad daca am inteles corect sau nu. Se pare ca nu.Parerea mea personala (acum chiar imi dau cu parerea): Nu exista Dumnezeu si in concluzie nu imparte nimic. Ca nu exista. Apocalipsa e o poveste scrisa de unu' Ioan. Poveste adica basm. Este similara cu Harry Potter, doar ca ala e scris mai mishto. Asta e parerea mea personala. Mie imi place sa fac glume. Atat pe seama mea cat si pe seama altora. Imi cer scuze daca am facut glume proaste. Nu am avut intentia sa ranesc sentimentele cuiva. Scuze inca o data daca gluma a fost aiurea.In alta ordine de idei eu cred (si asta este parerea mea) in toleranta religioasa si in nediscriminarea pe criterii religioase. Incerc sa combat idei nu persoane. Cu alte cuvinte tratez la fel (si ii consider egali) ateii, crestinii, musulmanii, etc. Sigura ca unele idei ale mele sunt diferite de ale altora. Normal, nu? Dar niciodata nu am afirmat si nici nu am crezut ca eu sunt inteligenta si restul prosti. Genul asta de delimitare "oamenii inteligenti gandesc ca mine", cu alte cuvinte "cei care ganditi altfel sunteti prosti" pentru ca avem idei diferite asupra unui lucru m-a facut sa reactionez. Poate am reactionat aiurea, cu o gluma proasta, dar asta a fost reactia mea cand cineva ma face proasta. Tu ce ai fi facut? Reciteste postarile din pagina 9 ....
align="right" id="quote2">Nu am zis ca te crezi desteapta si pe restu prosti. Eu deasemenea comentam ce ai spus tu nu ce esti tu. Nu ma intereseaza ce esti tu. Dar daca spui o tampenie te corectez doar ca sa nu ramana si alti cu parerea ta. Si nu te corectez ca te cred pe tine proasta si pe mine desteapta. Eu aici sunt ca sa invat de la voi(de la unii!!!) si daca vad ca voi nu stiti ceva si eu stiu...va spun.Eu cred ca exista Dumnezeu. Pentru ca tu spui ca Apocalipsa este o poveste....hm....vreau sa te anunta ca e singura poveste care va fi traita cu adevarat de oameni nu de actori. Dar nu incerc eu sa conving pe nimeni cu asta. Asta o sa vedeti voi(care o sa vedeti). Sper ca eu sa nu vad tot ce o sa se intample.Probabil ca tie ti se pare amuzant si de asta iei in deradere ce a inspirat Dumnezeu. Dar te rog eu glumeste pe alta tema. Nu am nimica cu tine si chiar nu iti spun cu rautate. Aici nu ar fi vorba doar de tine cand e vorba de a lua in deradere ceva Biblic. Biblia este inspirata de Duhul sfant. Sti ce se spune despre "luatul peste picior" al Duhului Sfant?Ca nu va fi iertat nici in veacul acesta nici in veacul viitor. Adica niciodata.[q] Asta e o alta incalcare a unei porunci. Sti cum e cand incalci o regula de circulatie iei amenda sau chiar ti se ia permisul....so. [q][q][asia]Nu am nimica cu tine repet. Vorbesc de ce spui tu. Sper sa intelegi ce am vrut sa spun fara sa interpretezi gresit.[flo][:)]
align="right" id="quote2">Nu tu ai zis fraza aia cu "inteligentii". Deci nu era o replica pentru tine.Inca o data scuze pentru glumele proaste. Si poti "sa ma corectezi". Nu e nicio suparare. Cat despre pedeapsa divina pentru bancuri (proaste sau bune) - de ce zici ca nu e vorba doar de mine? Eu am facut gluma, pe mine ma pedepseste, nu?Si aia ca nu va fi iertat in veacul vecilor - in primul rand nu cred in Dumnezeu si automat nici in pedepsele lui ..... Ateismul se iarta dar bancurile nu?Sorana si Monica (6 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sorana
Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Citat:
Ok, ai dreptate, am avut o exprimare defectuoasa. Nu apocalipsa imparte oamenii cu Dumnezeu. Nu am citit Biblia (si aici ai dreptate) dar nu-mi dau cu parerea ... faceam o sinteza "inginereasca" a ceea ce am gasit la subiectul asta ...Cu alte cuvinte in mesajul anterior nu exprimam parerea mea personala ci incercam sa fac o sinteza a informatiilor primite pe acest subiect sa vad daca am inteles corect sau nu. Se pare ca nu.Parerea mea personala (acum chiar imi dau cu parerea): Nu exista Dumnezeu si in concluzie nu imparte nimic. Ca nu exista. Apocalipsa e o poveste scrisa de unu' Ioan. Poveste adica basm. Este similara cu Harry Potter, doar ca ala e scris mai mishto. Asta e parerea mea personala. Mie imi place sa fac glume. Atat pe seama mea cat si pe seama altora. Imi cer scuze daca am facut glume proaste. Nu am avut intentia sa ranesc sentimentele cuiva. Scuze inca o data daca gluma a fost aiurea.In alta ordine de idei eu cred (si asta este parerea mea) in toleranta religioasa si in nediscriminarea pe criterii religioase. Incerc sa combat idei nu persoane. Cu alte cuvinte tratez la fel (si ii consider egali) ateii, crestinii, musulmanii, etc. Sigura ca unele idei ale mele sunt diferite de ale altora. Normal, nu? Dar niciodata nu am afirmat si nici nu am crezut ca eu sunt inteligenta si restul prosti. Genul asta de delimitare "oamenii inteligenti gandesc ca mine", cu alte cuvinte "cei care ganditi altfel sunteti prosti" pentru ca avem idei diferite asupra unui lucru m-a facut sa reactionez. Poate am reactionat aiurea, cu o gluma proasta, dar asta a fost reactia mea cand cineva ma face proasta. Tu ce ai fi facut? Reciteste postarile din pagina 9 ....
align="right" id="quote2">Nu am zis ca te crezi desteapta si pe restu prosti. Eu deasemenea comentam ce ai spus tu nu ce esti tu. Nu ma intereseaza ce esti tu. Dar daca spui o tampenie te corectez doar ca sa nu ramana si alti cu parerea ta. Si nu te corectez ca te cred pe tine proasta si pe mine desteapta. Eu aici sunt ca sa invat de la voi(de la unii!!!) si daca vad ca voi nu stiti ceva si eu stiu...va spun.Eu cred ca exista Dumnezeu. Pentru ca tu spui ca Apocalipsa este o poveste....hm....vreau sa te anunta ca e singura poveste care va fi traita cu adevarat de oameni nu de actori. Dar nu incerc eu sa conving pe nimeni cu asta. Asta o sa vedeti voi(care o sa vedeti). Sper ca eu sa nu vad tot ce o sa se intample.Probabil ca tie ti se pare amuzant si de asta iei in deradere ce a inspirat Dumnezeu. Dar te rog eu glumeste pe alta tema. Nu am nimica cu tine si chiar nu iti spun cu rautate. Aici nu ar fi vorba doar de tine cand e vorba de a lua in deradere ceva Biblic. Biblia este inspirata de Duhul sfant. Sti ce se spune despre "luatul peste picior" al Duhului Sfant?Ca nu va fi iertat nici in veacul acesta nici in veacul viitor. Adica niciodata.[q] Asta e o alta incalcare a unei porunci. Sti cum e cand incalci o regula de circulatie iei amenda sau chiar ti se ia permisul....so. [q][q][asia]Nu am nimica cu tine repet. Vorbesc de ce spui tu. Sper sa intelegi ce am vrut sa spun fara sa interpretezi gresit.[flo][:)]
align="right" id="quote2">Nu tu ai zis fraza aia cu "inteligentii". Deci nu era o replica pentru tine.Inca o data scuze pentru glumele proaste. Si poti "sa ma corectezi". Nu e nicio suparare. Cat despre pedeapsa divina pentru bancuri (proaste sau bune) - de ce zici ca nu e vorba doar de mine? Eu am facut gluma, pe mine ma pedepseste, nu?Si aia ca nu va fi iertat in veacul vecilor - in primul rand nu cred in Dumnezeu si automat nici in pedepsele lui ..... Ateismul se iarta dar bancurile nu?Sorana si Monica (6 ani)
align="right" id="quote2">Sorana, ce punct nevralgic ai atins aici... Pai sigur ca rasul e interzis, e clar ca daca razi de ceva nu te (mai) temi de lucrul respectiv, nu? Il cobori de pe piedestal[:D]Stii cum sfatuia un diplomat cu vechime pe un debutant in meserie? "De cate ori vezi pe cineva cu morga, care vrea sa te impresioneze, imagineazati-l stand pe WC..."Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stanescu tu de ce esti agnostica si nu atee?

Intreb foarte serios.

Am o criza de identitate [:D]

Nu stiu ce sunt [:D]

Deci: Nu cred ca exista Dumnezeu. Nu cred ca Biblia a fost scrisa la comanda lui. Nu cred ca Iisus a fost fiul lui Dumnezeu (cred ca a existat, dar era om normal).

Dar: Ma intereseaza Religia ca fenomen. Incerc sa-mi explic cum poti convinge oamenii sa creada in ceva ce nu vad. Asa ca fenomen. In plus ma mai intereseaza si istoria, adica sunt curioasa ce s-a petrecut exact la aparitia crestinismului, cum s-a ajuns la ceea ce este acum, etc.

Si ma intereseaza si cum gandesc credinciosii. Tot ca studiu ca sa zic asa. Imi dau seama ca au altfel de minte fata de a mea, altfel de gandire ca sa zic asa. Si sunt curioasa cum functioneaza. Care-i "triggerul" care le declanseaza credinta ....

De-asta bantui pe aici pe "Sufletul Credintei".

Sa incerc sa pricep.

 

Deci Stanescu. Tu de ce esti agnostica si nu atee? Eu ce sunt?

 

 

Sorana si Monica (6 ani)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sorana
Stanescu tu de ce esti agnostica si nu atee? Intreb foarte serios.Am o criza de identitate [:D]Nu stiu ce sunt [:D]Deci: Nu cred ca exista Dumnezeu. Nu cred ca Biblia a fost scrisa la comanda lui. Nu cred ca Iisus a fost fiul lui Dumnezeu (cred ca a existat, dar era om normal).Dar: Ma intereseaza Religia ca fenomen. Incerc sa-mi explic cum poti convinge oamenii sa creada in ceva ce nu vad. Asa ca fenomen. In plus ma mai intereseaza si istoria, adica sunt curioasa ce s-a petrecut exact la aparitia crestinismului, cum s-a ajuns la ceea ce este acum, etc.Si ma intereseaza si cum gandesc credinciosii. Tot ca studiu ca sa zic asa. Imi dau seama ca au altfel de minte fata de a mea, altfel de gandire ca sa zic asa. Si sunt curioasa cum functioneaza. Care-i "triggerul" care le declanseaza credinta ....De-asta bantui pe aici pe "Sufletul Credintei".Sa incerc sa pricep.Deci Stanescu. Tu de ce esti agnostica si nu atee? Eu ce sunt?Sorana si Monica (6 ani)
align="right" id="quote2">Sunt agnostica pentru ca nu pot zice cu certitudine nici ca exista, nici ca nu exista. De fapt sunt convinsa ca dumnezeu ala cu legi, decrete si pedepse nu exista. Dar cred ca e posibil sa existe o forta superioara, aia care a dat un branci universului la inceput si l-a lasat sa se manifeste - o forta impersonala - ceva de genul "regele domneste, dar nu guverneaza".Imi pare rau ca nu pot fi mai clara, dar de cand am hotarat ca religiile nu sunt de mine, nu am mai facut cercetari filozofice asupra ideilor mele. Raspunsul la intrebare il voi afla cand oi da coltul, daca m-am inselat o sa o incasez rau[:D] Dar spre deosebire de Pascal, eu imi asum convingerile - apropo, nu cunosc chestie mai gretoasa si ipocrita decat pariul ala. Iar daca Dumnezeul ala apocaliptic exista, am si io sa-i pun niste intrebari incomode.Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui sorana Care-i "triggerul" care le declanseaza credinta .... De-asta bantui pe aici pe "Sufletul Credintei". Sa incerc sa pricep.
aici nu vei gasi ceea ce vrei sa pricepi! pe bune! triggerul care declanseaza credinta, e al fiecruia personal, nu se potriveste altuia! si nimeni nu te poate convinge pe tine, pe mine sa cred in ceva, atata vreme cat convingerea ta/mea este alta. Kari Si iata secretul meu, unul foarte simplu:numai cu inima poti vedea ce este drept, pentruca esentialul este ascuns privirii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...