Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Apocalipsa (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
[url="http://www.hotnews.ro/stiri-esential-4953278-modelul-computerului-molecular-care-isi-face-calculele-interiorul-unei-celule-vii.htm"]Dedicatie pentru creationisti[/url] [flo]
Desi ai dedicat link-ul pt. "creationisti" (ca fie vb. intre noi,nu cred ca vreun forumist a creat ceva viu pina acum[:D] nici macar pe bb. ca de era asa specia umana era disparuta demult[:D])mi-am aruncat si eu un ochi! Foarte interesant!!Nu arata decit cit de "mici" suntem!!Ca avem interes si ca cercetam,este ceva laudabil,nemaipomenit,dar totusi cum putea ceva atit de complex sa se "nasca" din nimic?? Si nu este vorba doar de o specie,pt. ca n-am "evoluat"/aparut doar noi oamenii ci tot ce ne inconjoara. hmmm Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url"] la joaca si undokai[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Eu am impresia ca tu nu esti "naturally" inclinat spre credinta,nicidecum ca stiinta ti-a dovedit ceva,ca a demonstrat ceva.Privesti acest lucru foarte superficial si poate "indoctrinat" cu idei de genul "religiile condamna stiinta,Biblia zice asa..."
Dar tu personal ai incercat sa dai la o parte "miturile" si sa gasesti esenta.
align="right" id="quote2">
Caracterizarea userilor este in voga, se pare!
Citat:

Oare e posibil ca atitia oameni care cred sa fie niste ignoranti?
align="right" id="quote2">
Incredibil (pentru credinciosi) dar adevarat (pentru statisticieni).
Citat:

Chiar nu sunt oameni de stiinta cu puternica credinta(desigur ma refer la crestini)???Si aia sunt tot prosti?
align="right" id="quote2">
Vrei sa spui au fost. Galilei, Newton, etc. Alte timpuri, Universul ceasornic, Originea Speciilor nu iesise de sub tipar inca, ADN-ul nu iesise nici el de sub microscopul electronic, nici macar electronul nu aparuse inca pe scena.
Astazi nici un om de stiinta cu scaun la cap nu mai crede in basme. Credinta acestora inseamna cu totul altceva decat isi inchipuie marea majoritate.
Citat:

Tu ti-ai pus vreodata intrebari existentiale[:D] ai stat de vorba cu sufletul tau(cine sunt,de unde vin,unde ma duc)?
align="right" id="quote2">
Mai mult, am gasit si raspunsurile. [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hannen
dar totusi cum putea ceva atit de complex sa se "nasca" din nimic??
align="right" id="quote2">
Incearca printr-un exercitiu de imaginatie sa depasesti limita celor vreo 6000 de ani de cand a fost creata lumea de Dumnezeu, Yahve si Allah. Imagineaza-ti cat de mare este 4000000000 fata de 6000.
Daca vrei sa-ti demonstrez pe viu ca viata inteligenta poate apare din haos lasa-ma un miliard de ani sa termin experimentul si-apoi ma poti contrazice daca esuez! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Vrei sa spui au fost. Galilei, Newton, etc. Alte timpuri, Universul ceasornic, Originea Speciilor nu iesise de sub tipar inca, ADN-ul nu iesise nici el de sub microscopul electronic, nici macar electronul nu aparuse inca pe scena.
Astazi nici un om de stiinta cu scaun la cap nu mai crede in basme. Credinta acestora inseamna cu totul altceva decat isi inchipuie marea majoritate.
align="right" id="quote2">
HaHaHaHa,nu pot decat sa rad la ce zici tu aici. Adica oamenii crestini sunt niste analfabeti si retardati. Adica noi nu facem scoala, noi nu citim noi nu ne informam. Asta e chiar absurd. Si chiar o sa fi surprins sa vezi ca sunt oameni care cred in Dumnezeu si in fiecare reusita il recunosc pe Dumnezeu.
http://www.achievement.org/autodoc/page/car1bio-1
uite aici un doctor crestin din U.S foarte renumit si foarte bun. E credincios.
Am ajuns la concluzia ca trebuie sa descoperi tu ceva, nu doar sa cauti pe net ce sriu altii. Doar chinuindu-te tu sa faci vreo descoperire...doar atunci iti vei da seama ca exista Dumnezeu cu adevarat.
Este trist pt ca maoritatea oamenilor de stiinta au murit cu credinta in Dumnezeu, desii in eperimentele lor il renegau pe Dumnezeu. Nu voi da exemple pt ca nu are rost.
Ca sa crezi in Dumnezeu trebuie sa fi ...nebun! Recunosc...sunt nebuna pt ceva ce cred unii ca nu exista. Dar eu simt ca este ceva dincolo, ceva real ce nu pot renega.
Citat:
Citat:

Tu ti-ai pus vreodata intrebari existentiale ai stat de vorba cu sufletul tau(cine sunt,de unde vin,unde ma duc)?



Mai mult, am gasit si raspunsurile
align="right" id="quote2">

Hai ca m-ai facut curioasa:))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Belucci daca ai timp uita'te putin la [url="http://www.youtube.com/watch?v=zi8FfMBYCkk"]Ken Miller[/url]. E un catolic practicant care la fel ca Ham :) si spre deosebire de Dumnezeu detesta prostii. (Prezentare integrala este[url="http://www.youtube.com/watch?v=JVRsWAjvQSg"]aici[/url]) Analfabetii si retardati au si ei la randul lor [url="http://www.youtube.com/watch?v=FyN8tFPWw5g"]oameni de stiinta[/url]. Sper ca oricine poate vedea diferenta! EDIT: adaugat link corect
Come to The Dark Side ... we have cookies!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xenocid m-am uitat dar nu am putut la tot. Ultimul link mie nu-mi merge. Deci sa inteleg ca tu crezi ca noi suntem niste maimute evoluate. Daar deee cee nu a mai evoluat nici o maimuta pana acuma? Sincera sa fiu nu cred ca ne tragem din maimuta. Adica nu ma regasesc cand vad la zoo o maimuta. Si sau facut atatea experimente pe maimute si pe om, si nu sa dovedit nici o legatura. Nah ma rog. Imi este prea mult, sa cred asta. Adica pana acuma cercetatorii astia nu fac decat sa se bata cap in cap. Odata zice unul nush ce apoi altul si tot asa. Si influenteaza lumea cu argumente marunte ca apoi sa vina altul sa zica altceva. Si tot asa...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

No, las ca vine Biblia si ne explica noua cum au aparut brusc oamenii din Adam si Eva. Da eu am o mare problema cu carticica asta, nu-mi da mie la numaratoare "inmultirea" asta a lor. Adica din Adam si Eva s-au nascut Cain si Abel. Abel da ortu popii, iar Cain se tireaza si "se impreuneaza cu nevasta-sa"

De unde papucii mei si-a luat Cain nevasta?! Ei? Ca singura femeie era Eva, nuuuu? Astept explicatie cu numaratoare de femei.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Daar deee cee nu a mai evoluat nici o maimuta pana acuma?
align="right" id="quote2">
Ce intrebare mai este si asta???? Acum sunt peste 6 miliarde de maimute evoluate pe glob si doar cateva milioane au mai ramas la stadiul de primate (trebuie sa existe si niste looseri, nu?).
Citat:

Sincera sa fiu nu cred ca ne tragem din maimuta. Adica nu ma regasesc cand vad la zoo o maimuta. Si sau facut atatea experimente pe maimute si pe om, si nu sa dovedit nici o legatura.
align="right" id="quote2">
Nu dispera! Mai incearca si pe la alte gradini zoo. Sigur iti vei gasi stramosul. [:D]
Tehnic vorbind omul nu se trage din maimutele pe care le vedem astazi. Maimutele si omul au insa un stramos comun, care a trait acum vreo 10-20 milioane de ani.
Totusi care sunt acele atatea experimente pe maimute si pe om care n-au dovedit nicio legatura? Scrie macar unul!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A crede sau a nu crede in Dumnezeu, implica un dram de credinta...cel care crede in stiinta ii accepta lipsurile, si le prezinta sub pretextul descoperii lor in viitor.Acolo unde s-a ajuns la anumnite concluzii pe seama de presupuneri( aparitia vietii)concluzia se ia de buna, chiar daca ceva scartie.Daca cineva ar spune ca a avut in garaj o pata de ulei care in decurs de n generatii s-a transformat in masina, l-ar face lumea nebun, desi e ceva "neviu" aparut de asemnea din materie nevie.Insa pe cat de nebuneasca pare aceasta teorie, pe atat de acceptata pare teoria vietii din hazard,cand toti care studiaza corpul unam, stiu ca fiecare celula are o complexitate teribila, si ca nu e nimic care sa exite fara sens in ea....si totusi complexitatea de naste din hazard.Se lagase cineva de sarcina.Medicina nu stie sa explice cum mama tolereaza fatul, avand in vedere ca e "un corp strain" iar organismul lupta impotriva a tot ceea ce nu ii apartine.Probabil hazard, nu?!

Asa ca mi se pare destul de nepoliticos sa faci un crestin retardat si prost pt ca tu nu crezi.Si daca tu ca un ateu, crestin pe jumate sceptic , sau orice ai fi,ai argumente pt necredinta si crestinul are.Da, apre o putere infailibila care esre Biblia, in care este istorie implinita dupa cum fu profetizata( vezi istoria Babilonului, vezi succesiunea puterilor in lumea veche,vezi istoria Tirului), are in jur de 200 de profetii despre nasterea, viata, moartea , invierea lui Isus care s-au implinit(de ex detaliul despre faptu ca ii va fi trasa camasa la sorti), manuscrisele de la Marea Moarta care arata ca in marea majoritate nu sint diferente intre acele scrieri si Biblia pe care o folosim azi( este o singura carte din vechiul testatment in care sint diferente remarcabile ) Si multe altele.Si Dumnezeu nu va raspunde la provocari de genul"existi?! hai trasneste-ma, sau fa sa cada un copac in fata mea.Crestinismul implica relatie cu persoana in care crezi.Nu ai sa stii chimie, fizica, orice altceva, daca nu iti iei timp sa studiezi respectiva stiinta.Asa e si aici.Nu vrei sa Il cunosti,nu te trage de maneca, insa iti ofera oportunitati sa Il cunosti....pt ca in Ziua Lui sa nu poata careva sa spuna n-am stiut ca existi.Azi insa e considerat desuet sa citesti Biblia, sa te rogi, sa canti un imn crestin....si totusi sint atat de multi crestini, care se roaga, canta, citesc Biblia,si au functii in stat, sau sint sint oameni de exceptie in campul lor de munca. Un exemplu este neurochirurgul Ben Carson, care este un crestin practicant( declara ca el nu intrea niciodata intr-o operatie fara a se ruga), avand recordul dezliprii siamezilor, si care este o figura celebra in US( cred ca site-ul pus de BeLucci spune mai multe).

Subiectul era o chestie de genul eu cred ca exista un sfarsit, sau nu cred, un "razboi" de argumente si nu de jigniri.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Stefanna
A crede sau a nu crede in Dumnezeu, implica un dram de credinta...cel care crede in stiinta ii accepta lipsurile, si le prezinta sub pretextul descoperii lor in viitor.
align="right" id="quote2">
Fara sa vrei ai spus un mare adevar.
Stiinta isi recunoaste erorile si limitele si se straduieste sa si le corecteze si sa si le depaseasca.
Religia nu-si recunoaste erorile si nici limitele si se straduieste sa-i combata pe cei care le vad.
Citat:

Medicina nu stie sa explice cum mama tolereaza fatul, avand in vedere ca e "un corp strain" iar organismul lupta impotriva a tot ceea ce nu ii apartine.Probabil hazard, nu?!
align="right" id="quote2">
Probabil nu ai citit nimic stiintific despre sarcina.
Citat:

Asa ca mi se pare destul de nepoliticos sa faci un crestin retardat si prost pt ca tu nu crezi.
align="right" id="quote2">
Confunzi ignoranta cu retardarea si prostia si nu-i bine. In plus ai un bias emotiv care s-a strecurat in exprimarea ta. [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...