Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Apocalipsa (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Tu mai sti si altceva din Biblie sau asta e tot ce vrei sa sti... Ca, Cain sa culcat cu sora lui. Nu ma supara ca ma intrebi ...ma "supara" ironia ta. Dar hai sa-ti dau o [flo] si sa trec peste. Daca ai citi si tu Biblia mi-ai fi mai de folos.[:)] Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Uite, acum vin de la ea (de la Biblie adica), m-am gandit ca am eu orbul gainilor si nu vad ce citesc. da pe cuvant daca se zice pe acolo ceva de vreo sora! Nu era nici o sora pe nicaieri, culmea e ca, la ce scrie acolo, urmatorul copil a lui Adam si Eva a fost tot baiat: Set! Si asta muuult dupa ce Cain avea si nepoti. Iar "totul" asta pe care vreau sa-l stiu e chiar de baza: daca premisa de la care se pleaca e gresita, apai tot restul cartii e o colectie de povesti dragute, dar atat. Chiar nu vreau sa te supar, dar daca nu gasesc sora, eu ce sa fac?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Alexia in Biblie scrie(tot in Genesa) ca Adam a nascut fii si fiice. Urmatorul copil dupa Cain al lui Adam este Abel. Dar tot nu inteleg supararea ta cum ca, Cain a avut copii cu sora lui. Dumnezeu a dat porunca sa nu fie incest dupa sute de ani. Deci? Incestul si sexul inainte de casatorie e la fel pacat. Vrei sa discutam si despre relatiile intime inainte de casatorie? Ca este tot o incalcare a unei porunci. Nu-ti fa probleme de ce a facut Cain gandeste-te la ce poti tu ca nu incalci dintre porunci. Atunci(pe vremea lui Cain) nu era nici o porunca. Acuma sunt porunci dar le ignora multi. Deci care e mai pacatos Cain care sa casatorit cu sora lui, si a avut copii cu ea, desii nu era nici o lege impotriva acestui lucru!? Sau sunt altii din zilele nostre mai pacatosi ca incalca legile?
Citat:
Daca ai citi si tu Biblia mi-ai fi mai de folos
Scuze am vrut sa zic, ca tie ti-ar fi mai folositor.[:D] Si apropos discutia este din ultima carte din Biblie nu din prima.[8D] Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ham, stiu la ce e desemnat aparatul genital...nu imi faceam probleme ca nu are unde creste fatul.Problema era alta.Un fat e un `ceva in altceva``.Cand eu am spus ca medicina nu stie exact cum de creste ceva-ul nou in ceva-ul numit mama, mi-ai raspuns categoric ca nu am citit nic stiintific in domeniu.... ceea ce a dus la concluzia logica a faptului ca tu stii.Tu nu stii, doar asumi ca stiinta a gasit un raspuns.Iote ca pana acum se pare ca nu l-a gasit.stii ca atunci cand se face un transplant cuiva pt o perioada n i se da medicatie supresiva, ca sa puna mai joc sist lui imunitar, ca sa nu respinga noul organ.Io cat fusei gravida nu-mi aduc aminte sa fi fost pusa pe astfel de medicatie, ca nu cumva sa resping organismul din interiorul meu...Si nici o alta mamica.Pt ca uite asa a fost dat sa fie recunoscut de sist imunitar al mamei ca parte din ea. Probabil ca si la alte chestii la care nu stii raspunsul, daca vin din partea unuia lipit de Cartea Sfanta ii spui ca nu e documentat( ca de, pariu, nu a citit nic mai mult decat cele 10 porunci). Cat despre Maria si pruncul Isus... sigur ca Dumnezeu putea sa faca orice, insa asa a ales, si nu i s-a parut relevant sa ne spuna detalii de ce a ales asa, si de ce nu l-a creat alt cumva, si nu l-a lasat in pustiu sa il hraneasca corbii etc, etc... interesant ca ne macina chestii care nu sint spune, iar cele de sint spune, par oricum neinteresante. SI da sint cateva locuri in Biblie unde Dumnezeu se defineste pe sine insusi, iar Isaia Il descrie ca un imbratinit de zile.Presupun ca pe tine te intereseaza statura, culoarea ochilor si nr de la pantof, pe care nu stiu de unde sa le iau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BeLucci legea lui Dumezeu exista la momentul creatiunii.Porunca despre ziua de odihna exista inainte de a li se da legea pe Sinai... daca e asa cum spui tu ca nu era Lege la inceput, atunci de ce Dumnezeu le zicea sa stranga mana vinerea si pt sambata, si sambata nu cadea mana(aici vine semnul intrebarii, da nu il bate calc meu)-ziua de odihna fiind parte din Lege .Legea Domnului a fost inainte de a crearea lumii, pt ca daca nu ar fi fost lege Lucifer nu ar fi avut impotriva cui sa pacatuiasa... Insusi Dumnezeu dupa ce a terminat creatia Sa, `s-a odihnit de toata lucrarea Sa``, ca sa lase un exemplu. La Sinai a fost reconfirmarea Legii morale,scrisa de Insusi Dumnezeu pe piatra, si data legea ceremoniala care trebuia sa arate spre planul de mantuire( asta fiind legea despre care Pavel zice in Galateni ca a fost rastignita la cruce, pt ca si-a pierdut sensul, fiind implinita de Isus.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stefanna cand Dumnezeu a facut pamantul nu exista zi si noapte. In cer nu exista zi/noapte. Dumnezeu spune ca a fost intaia zi si intaia noapte, deci nu exista nici ziua de odihna. Singura porunca pe care a avut-o Adam a fost sa nu manance din pomul cunostintei binelui si raului. Dumnezeu a binecuvântat ziua a #351;aptea #351;i a sfin#355;it-o, pentru c#259; în ziua aceasta s-a odihnit de toat#259; lucrarea Lui pe care o zidise #351;i o f#259;cuse. Atata scrie, dupa mine nu e porunca. Pana la Moise. Dupa ce i-au fost date poruncile lui Moise, da ..trebuie sa respectam. Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Stefanna
Ham, stiu la ce e desemnat aparatul genital...nu imi faceam probleme ca nu are unde creste fatul.Problema era alta.Un fat e un `ceva in altceva``.Cand eu am spus ca medicina nu stie exact cum de creste ceva-ul nou in ceva-ul numit mama, mi-ai raspuns categoric ca nu am citit nic stiintific in domeniu.... ceea ce a dus la concluzia logica a faptului ca tu stii.Tu nu stii, doar asumi ca stiinta a gasit un raspuns.Iote ca pana acum se pare ca nu l-a gasit.stii ca atunci cand se face un transplant cuiva pt o perioada n i se da medicatie supresiva, ca sa puna mai joc sist lui imunitar, ca sa nu respinga noul organ.Io cat fusei gravida nu-mi aduc aminte sa fi fost pusa pe astfel de medicatie, ca nu cumva sa resping organismul din interiorul meu...Si nici o alta mamica.Pt ca uite asa a fost dat sa fie recunoscut de sist imunitar al mamei ca parte din ea. Probabil ca si la alte chestii la care nu stii raspunsul, daca vin din partea unuia lipit de Cartea Sfanta ii spui ca nu e documentat( ca de, pariu, nu a citit nic mai mult decat cele 10 porunci). Cat despre Maria si pruncul Isus... sigur ca Dumnezeu putea sa faca orice, insa asa a ales, si nu i s-a parut relevant sa ne spuna detalii de ce a ales asa, si de ce nu l-a creat alt cumva, si nu l-a lasat in pustiu sa il hraneasca corbii etc, etc... interesant ca ne macina chestii care nu sint spune, iar cele de sint spune, par oricum neinteresante. SI da sint cateva locuri in Biblie unde Dumnezeu se defineste pe sine insusi, iar Isaia Il descrie ca un imbratinit de zile.Presupun ca pe tine te intereseaza statura, culoarea ochilor si nr de la pantof, pe care nu stiu de unde sa le iau.
GRESIT! Corpul mamei, in primele luni, reactioneaza fata de embrion ca fata de un transplant- da sa il respinga... Iar despre cat o are (statura) Doamne-Doamne, chiar nu mi-am pus niciodata intrebarea, fiindca El nu are trup care sa manance sau se se inmulteasca ca oamenii, prin sarcina! Imbatranit de zile inseamna ca este mai vechi ca vechimea, nu c-are riduri, barba si plete albe! BeLucci, legile Dumnezeirii nu-s negociabile si nu se schimba; un incest este inces si acu' 6 mii de ani, si acuma![bang] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai mai Ham cum sa respecte bietul Cain o lege care nu exista? Spune-mi tu. Legea asta a aparut dupa mult timp. Sau arata-mi tu unde le- a spus Dumnezeu sa respecte legea asta cu incestul. Ma refer la perioada pana la Moise. Du-te in Anglia si sofeaza pe partea dreapta cum faci in Romania. Si dupaia o sa intelegi cum e cu legea. O sa-ti dai seama ca exista legi diferite in acelasi timp in tari diferite. Asa ca de ce nu ar exista legi diferite in vremuri diferite. Dumnezeu nu se schimba e adevarat. Si nici nu a schimbat nici o lege pt ca atunci NU era o lege in acest sens.[bang][bang] Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Pai mai Ham cum sa respecte bietul Cain o lege care nu exista? Spune-mi tu. Legea asta a aparut dupa mult timp. Sau arata-mi tu unde le- a spus Dumnezeu sa respecte legea asta cu incestul. Ma refer la perioada pana la Moise. Du-te in Anglia si sofeaza pe partea dreapta cum faci in Romania. Si dupaia o sa intelegi cum e cu legea. O sa-ti dai seama ca exista legi diferite in acelasi timp in tari diferite. Asa ca de ce nu ar exista legi diferite in vremuri diferite. Dumnezeu nu se schimba e adevarat. Si nici nu a schimbat nici o lege pt ca atunci NU era o lege in acest sens.[bang][bang] Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Corect, in sensul ca incestul, poligamia, pedofilia si multe altele nu sunt pomenite ca pacate nicaieri in Biblie (ba chiar par normale!); oricum, la o consangvinizare atata de stransa (ADN-ul Evei, IDENTIC cu al lui Adam) nici nu folosea o lege impotriva incestului! Poate ca tocmai asta explica calitatea umanitatii.[:D]
Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Ham si atunci ce descriere a lui Dumnezeu te intereseaza? POate te pot ajuta. Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Ce fel de ENTITATE este Dumnezeu? Fiinta, nefiinta, idee? "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
incestul, poligamia, pedofilia si multe altele nu sunt pomenite ca pacate nicaieri in Biblie (ba chiar par normale!);
Hai nu ma dezamagii! Uita-te la istetii de pe vremea lui Noe si a lui Lot. Aia a fost pedeapsa pt ce ai descis tu mai sus...si nu numai.  S#259; nu descoperi goliciunea tat#259;lui t#259;u, nici goliciunea mamei tale. #354;i-este mam#259;: s#259; nu-i descoperi goliciunea. Levitic 18:8  S#259; nu descoperi goliciunea nevestei tat#259;lui t#259;u. Este goliciunea tat#259;lui t#259;u. Levitic 18:9  S#259; nu descoperi goliciunea sorei tale, fata tat#259;lui t#259;u sau fata mamei tale, n#259;scut#259; în cas#259; sau afar#259; din cas#259;. Levitic 18:10  S#259; nu descoperi goliciunea fetei fiului t#259;u sau a fetei tale. C#259;ci este goliciunea ta. Levitic 18:11  S#259; nu descoperi goliciunea fetei nevestei tat#259;lui t#259;u, n#259;scut#259; din tat#259;l t#259;u. #354;i-este sor#259;. Levitic 18:12  S#259; nu descoperi goliciunea sorei tat#259;lui t#259;u. Este rud#259; de aproape cu tat#259;l t#259;u. Levitic 18:13  S#259; nu descoperi goliciunea sorei mamei tale. Este rud#259; de aproape cu mama ta. Levitic 18:14  S#259; nu descoperi goliciunea fratelui tat#259;lui t#259;u. S#259; nu te apropii de nevasta lui. #354;i-este m#259;tu#351;#259;. Levitic 18:15  S#259; nu descoperi goliciunea nurorii tale. Este nevasta fiului t#259;u: s#259; nu-i descoperi goliciunea. Levitic 18:16  S#259; nu descoperi goliciunea nevestei fratelui t#259;u. Este goliciunea fratelui t#259;u. Levitic 18:17  S#259; nu descoperi goliciunea unei femei #351;i a fetei ei. S#259; nu iei pe fata fiului ei, nici pe fata fetei ei, ca s#259; le descoperi goliciunea. Î#355;i sunt rude de aproape: este o nelegiuire. Levitic 18:18  S#259; nu iei pe sora nevestei tale, ca s#259;-i faci în necaz, descoperindu-i goliciunea al#259;turi de nevast#259;-ta, cât timp ea este înc#259; în via#355;#259;. Uite ca scrie dar tu nu ai citit Biblia. Pt ca asta nu stiai.[flo] Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...