Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Apocalipsa (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui hannen
Citat:
citat din mesajul lui sorana
Am si eu o intrebare. Cum (de unde) se stie ca Maria era virgina? Avea himen la nastere? (Nu de alta, dar asta e posibil, chiar daca ai avut relatii sexuale). Sorana si Monica (6 ani)
Hai mey ca-i prea trasa de par [:D] e la fel cu intrebarea "de unde stiti ca exista Dumnezeu?" Credem ca a fost virgina pt. ca Dumnezeu a zis asta!Asa cum credem si ca El exista,fara sa-L fi vazut!.Exact asta e esenta,asta e testul!Sa crezi in EL fara sa-l vezi(personal,dar sunt atitea in care il poti "vedea")! Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Pozici[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Noutati[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/moodyamira2"]Amira scolarita[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=30f78e9baad27e25a5c2d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url"] la joaca si undokai[/url]
Hannen nu te supara pe mine, dar mie nu mi-a zis (Dumnezeu adica). Conceptul virginitatii Mariei a aparut in sec II si s-a "incetatenit" in sec. IV (383 dH) cand Sfantul Ieronim a scris "Fecioria perpetua a Sfintei Fecioare Maria" pentru nou infiintata biserica a Romei. Anterior Maria nu aparuse in vreo Evanghelie ca fiind fecioara. Textele vechi grecesti si aramaice se refera la Maria doar ca la o "femeie tanara", folosind termenul "almah". Virgina se spune "bethulah", termen care nu este folosit legat de Maria. In traducerea latina almah a devenit virgo, care inseamna "domnisoara". Daca ar fi avut sensul modern de "fecioara" ar fi trebuit sa fie "virgo intacta". Virginitatea Mariei e o notiune inventata de biserica, la inceputurile ei dar care nu se regseste in textele evanghelice originale ale Codex Vaticanus din Vatican. Da; acu' na, daca asa zice Dumnezeu, eu nu-l contrazic. Sorana si Monica (6 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
Cäpcäune na ca te'a prins la colt!! Sä te vad cum explici acum stabilirea descendentei paterne si materne pe baza (ratei) mutatiilor cromozomului Y respectiv mtDNA exemplificând totul cu citate din biblie si cântari îngeresti. Asa'ti trebuie. Sä te inveti minte sa mai ai dreptate:
Xeno pai nu-i dau nici un verset din Biblie in sensul asta. Ca stie si el cum este din pct de vedere Biblic cu Adam si Eva. Nu i-am cerut lui sa-mi explice! I-am cerut doar sursa de unde a citit asta ca sunt curioasa. Atat. TzTz, n-o sa-i cant ingereste .[:D][8D] Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci Capcaunule tu nu crezi ce zice Biblia. Dar crezi ce "zice unii", fie ei geneticieni? De ce? Cum au descoperit ei cand a trait Eva si cand Adam? Poti te rog sa-mi trimiti si mie sursa ta de informare? Desi(dupa mine)e aberatie, totusi sunt curioasa.[:D]
Diferenta intre ce crezi tu si ce cred eu consta in faptul ca tu nu-mi poti demonstra niciodata ce crezi pe cand eu iti pot demonstra oricand ce cred. Este suficient sa-ti faci o analiza ADN si s-o compari cu analizele ADN ale altora. Exista relatii matematice dovedite experimental care arata care este in medie diferenta genetica de la o generatie la alta. Diferenta asta indica pasul in zeci de ani cu care se poate masura inaltimea arborelui genealogic care ne leaga pe tot. Pasul este aproximativ, dar marja de eroare este de vreo 10-20000 de ani. Oricat de mare ar fi eroarea asta nici in ruptul capului nu se poate trage numarul 140000 sau 60000 la valorile biblice de 6-7000.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Belucci desi ce ceri tu e similar cu a solicita o sursa pentru "tabla inmultirii" poti incerca [url="http://genome.wellcome.ac.uk/doc_WTD020876.html"]aici[/url] cateva explicatii mai "light". Uite cum toti europenii sint descendenti ai uneia din doar 7 femei. Poti sa'ti inchipui ca Denizel e verisoara cu Irina.C [:D] Ideea de baza a acestor tehnici e existenta unui material genetic specific doamnelor si care se transmite exclusive pe cale materna : mtDNA (usor de retinut ca "mai traiesc Dumnezeu Noe Adam")- ADN mitocondrial si a unui material genetic aflat in apanajul domnilor - cromozomul Y (la fel ca in Yahve). Vrei si o sursa de cromozomi? [:D]
Come to The Dark Side ... we have cookies!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xenocid, corect! Geneticienii au vrut sa stabileasca primul om din care ne tragem, au cercetat cromozomul y pana la punctul cel mai de sus al arborelui genealogic. Dupa ani de cautari au ajuns la un trib din Africa, de unde se trage Adam. Ei asa l-au numit, cum am spus mai sus, biblic...poate l-a chemat altfel, stiu eu? [:D] Capcaune, de miss Eva nu stiu nimic, dar o sa caut ca m-ai facut curioasa. Eu am vrut sa demontez ideea ca erau trei oameni apartinand celor trei rase... Ingrid S si Diana http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci am cerut doar sursa de unde a citit asta ca sunt curioasa. Atat.
Nu-ti dau link. Orice carte de genetica sau biochimie este suficienta. [:)] Totusi, ca sa fiu fair, cifrele nu le mai stiam asa ca le-am furat de pe [url="http://en.wikipedia.org/wiki/Y-chromosomal_Adam"]web[/url]. [:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Bravo Ingrid!![flo][flo][flo] V-am zis eu ca Adam era negru cu ochii verzi!! Pe mine sincer nu ma framanta asta. Dar e bine ca au primit unii raspuns.
Citat:
De ce poate decide ´´cineva´´ ca o carte e pe bune de la DD sau nu? care-s criteriile? Cand spun ca s-au inlaturat, ma refer la ORICE s-a inlaturat din Biblie,sau mai corect zis nu s-a mentionat.
Lady, Dumnezeu a inspirat oamenii sa scrie Biblia. Dumnezeu le-a spus ce sa scrie si cat. Nu sa scos nimica din Biblie. Nu ma refer aici la cartile apocrife care nu au nici o inspiratie divina. Care au fost introduse si scoase, cum sa vrut. Credca ortodocsi si catolicii au cartile astea in Biblie, sau le-au avut, nu stiu 100% sigur. Ca le-au avut stiu 100% sigur ca am o Biblie ortodoxa veche acasa. Bunicul sotului a fost cantor intr-o biserica ortodoxa. In fine! Din Biblia inspirata de Duhul lui Dumnezeu nu sa scos nimica. Eu cand am spus ca nu tot ce sa petrecut a fost scris in Biblie, nu inseamna ca am spus ca a fost scos ceva din Biblie. http://www.gotquestions.org/Romana/Biblia-inspirata.html Uite daca vrei sa citesti aici mai mult despre Inspiratia Bibliei. StefannaStai linistita ca nu cred ca ai ceva cu mine. Nu ma supar eu pe aia care ma ataca mai rau. De fapt nu-mi pasa de ei.[:D]
Citat:
BeLucci pe cuvantul meu ca te respect, si nu am nimic cu tine ca persoana, insa tu i-ai scuzat pe unii( exAdam si EVa nu stiau ce fac pt ca legea a venit sute de ani dupa ei, si ca pt Cain a fost pacat sa omoare fiinca avea legea in inima- nu scuz omorul, nu il accept,dar nu avea corenta prezentarea Eu sint ferm convinsa ca Legea exista odata cu existenta lui Dumnezeu. Si scuze, DUMNEZEU nu este schimbator.Stii ce spune in exodu(parca?!)? Ti-am pus in fata viata si moartea.. alege viata ca sa traiesti.Nu se schimba Dumnezeu.Te schimb, tu, eu, alegem diferit la diferite momente si ceea ce noi alegem are o consecinta/Dumnezeu a dat salvarea pt oricine, dar nu a zis, fratilor luati, ramaneti asa cum sinteti ca va salvez la gramada.Mantuirea e pt toti, da vezi tu e conditionata.Daca ma iubiti veti pazi poruncile mele spune Isus..Deci nu se schimba Dumnezeu, noi ne schimbam scala de valori , dar sintem judecati si iertati in musura in care a contat ce a spus si facut Dumnezeu pt noi.( ma rog aici avem cam aceeasi ideea ca nu intram oricum in Imaparatia cerului, insa tu spui ca asta reprezinta o schimbare a lui Dumenzeu fct de circumstante, si eu spun ca asta reprezinta schimbarea omului fata de Legea divina)
Am mai spus ca Adam si Eva nu aveau legea privind incestul. Asta e valabil si pt urmasii lor, pana la un anumit punct. Nu stiu de ce Dumnezeu nu a mai facut un cuplu cu ADN diferit ca sa se poata imperechea fara probleme, sa nu se iste peste veacuri discutii inutile. NU stiu de ce, sincer nici nu-mi pasa. Am incredere in Dumnezeu ca a facut cum e mai bine. Ei cunosteau binele si raul(repet!!), au mancat din pomul cunostintei binelui si raului. Cum si in zilele nostre stim in sufletul nostru ca putem ranii(fizic, psihic, emotional..etc)pe cineva, asa stiau si ei. Diferenta dintre noi si ei este ca noi avem legile tiparite in sute de mii de exemplare Legile. Cain stia ca e pacat sa-si ucida fratele, dar tot a facut-o. De ce ? Din invidie, gelozie..si nu mai stiu ce altceva. Daca citesti Iona cap 3 o sa vezi ca Dumnezeu si-a schimbat decizia fata de Ninive si nu a distrus-o desii asa vroia. Chiar te rog sa citesti ca e fain. Poti sa inveti ceva din experienta incapatanatului Iona. Hai sa-ti si dau un verset in care zice ca Dumnezeu si-a schimbat decizia. Iona 3:10" Dumnezeu a vazut ce faceau ei si ca se intorceau de la calea lor cea rea. Atunci Dumnezeu sa cait de raul pe care se hotarase sa li-l faca si nu l-a facut." Da, noi nu intram in Imparatia cerului oricum. Sunt de acord cu tine aici. Sunt de acord si ca daca noi ne schimbam atitudinea automat Dumnezeu ne lasa in voia sortii, dar este indurator cu noi. Cu cateva exceptii. Dar si Dumnezeu isi schimba decizia in functie de oameni(vezi Ninive din nou). Sper ca te-am lamurit cat de cat.[:D][:)] Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Dumnezeu s-a intors nu pt ca s-a schimbat ceva in El , in felul lui de guvernare, in legea lui,ci pt ca ei s-au intors de la CALEA LOR.Cauta versetu in Dumnezeu nu e nici urma de schimbare.Atitudinea ta , mea determina rezultatul final.Chiar tu ai citat, pt ca ei s-au intors de la calea rea...pt ca scopul Domnului de la inceputa fost crea, concilierea, si nu moartea.Ti-l citez din memorie si stiu ca ma vei verifica"PE viata mea zice Domnul, ca nu doresc moartea pacatosului.Sa se intoarca insa de la calea lui rea si va trai"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Citat:
Hai mai Luci draga, cum adica nu mai ramanea loc?De aia s-au scos unele evanghelii?
La asta ma refer ca te referi cand te-ai referit.[pup][flo]daca la asta te refereai, adica la cartile apocrife, uite citeste aici http://www.studiatibiblia.ro/index.php?mn=71 Daca faceai o gluma ...ok:)):))Rad.[bang][:D] Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
BeLucci, uite ce subiect interesant ai adus in discutie. De ce poate decide ´´cineva´´ ca o carte e pe bune de la DD sau nu? care-s criteriile? Cand spun ca s-au inlaturat, ma refer la ORICE s-a inlaturat din Biblie,sau mai corect zis nu s-a mentionat.
Biserica (cea care avea episcopi, preoti, sfinti, moaste,cruci, venera pe Maica Domnului, icoanele etc.), in sinoadele ecumenice ,prin Sfintii Parinti, a hotarat care carti sunt inspirate si care nu, formand Biblia pe care o citim noi azi.Canonul biblic s-a definitivat in 419. Foarte pe scurt zis. Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xeno si Capcaunule(si Ham), stiu ca v-am faultat de multe ori cand a fost vorba de Biblie. Dar recunosc [:I] ca nu am decat notiuni minime de genetica. Nu este punctul meu forte. Asa ca acuma ma puteti faulta voi pe mine. Oricum sunt gata sa invat. Nu zic nu la aproape nimica. Si totusi imi doresc sa caut mai mult. Undeva mai sus de stiinta. Vreau sa-L cunosc pe Dumnezeu mai mult. Il simt de multe ori aproape.[:)] Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Xeno si Capcaunule(si Ham), stiu ca v-am faultat de multe ori cand a fost vorba de Biblie. Dar recunosc [:I] ca nu am decat notiuni minime de genetica. Nu este punctul meu forte. Asa ca acuma ma puteti faulta voi pe mine. Oricum sunt gata sa invat. Nu zic nu la aproape nimica. Si totusi imi doresc sa caut mai mult. Undeva mai sus de stiinta. Vreau sa-L cunosc pe Dumnezeu mai mult. Il simt de multe ori aproape.[:)] Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Ei uite cum ai pus punctul pe "i". Pentru unii "vreau sa cunosc mai mult" inseamna sa aprofundeze anumite domenii stiintifice, sa experimenteze ceva practic, etc iar pentru altii "vreau sa cunosc mai mult" inseamna "hai sa mai citesc o data Biblia, poate n-am inteles tot din prima". Sorana si Monica (6 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...