Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Apocalipsa (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Interesanta asemanarea in engleza dintre True si Truth ! Adevar si Credinta!
Tot in engleza, "god" scris invers e "dog", ceea ce inseamna (logic!!!) ca aceste patrupede (cainii) sunt Satana. Mai serios acuma... In legatura cu "cromozomul criminalitatii"... Exista persoane cu genotipul 47, XYY (1 din 1000 barbati). La inceput, cand a fost descoperit, s-a crezut ca acel cromozom Y in plus creste agresivitatea, masculinitatea, iresponsabilitatea. Niste studii (prea mici pentru a fi smenificative) au aratat ca frecventa mutatiei este mult mai mare la detinuti decat in populatia generala. In timp s-a dovedit ca aceste concluzii erau false, dar probabil asa a luat nastere mitul "cromozomului criminalitatii".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui elenac81
Asa e bnica. Ar putea fi o transformare radicala. Daca s-a mai spus pe acest topic, scuze: Apocalipsa inseamna de fapt REVELATIE! si provine de grecul Apokalypsis - "ridicare a valului". Nu stiu cum s-a ajuns sa se dea sensul de "sfarsit al lumii", probabil datorita grozaviilor relatate in Apocalipsa lui Ioan. Daca e sa ne referim la vreun sfarsit al lumii atunci el va doar cel al lumii prostiei, inselatoriei, raului si al necunoasterii. Apocalipsa insemna dezvaluirea si cunoasterea Adevarului despre noi insine, despre Cel ce ne-a creat, despre univers. Este sfarsitul minciunii.
“Nu e nimic intr-o omida care sa-ti spuna ca se va transforma intr-un fluture.”
[cool][flo] "Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca este adevarat ca selectia,atunci cand vom ajunge in "strunga",se va face dupa cum suntem pregatiti sufleteste si spiritual,v-ati intrebat cumva daca sunteti pregatiti? Sa luam spre ex.: IUBIREA APROAPELUI (am impresia ca mai toate religiile o propovaduiesc de aceea am ales-o),sunteti siguri ca urmati aceasta recomandare de purificare a sufletului? Daca aruncam privirea, nu departe, ci aici pe Forum la SC,ne dam seama cu jale ca ne scad vertiginos sansele de salvare [q] in caz de iminenta Apocalipsa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Interesanta asemanarea in engleza dintre True si Truth ! Adevar si Credinta!
Off-topic Eu stiam ca True = Adevarat Truth = Adevar Si in romana (si cred ca in orice limba) adevar si adevarat seamana pentru ca au aceeasi radacina. Credinta se spune Faith. Faith nu seamana cu Truth. Sau ma rog, seamana in masura in care seamana si cu Teeth [:D] Sorana si Monica (6 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Daca este adevarat ca selectia,atunci cand vom ajunge in "strunga",se va face dupa cum suntem pregatiti sufleteste si spiritual,v-ati intrebat cumva daca sunteti pregatiti? Sa luam spre ex.: IUBIREA APROAPELUI (am impresia ca mai toate religiile o propovaduiesc de aceea am ales-o),sunteti siguri ca urmati aceasta recomandare de purificare a sufletului? Daca aruncam privirea, nu departe, ci aici pe Forum la SC,ne dam seama cu jale ca ne scad vertiginos sansele de salvare [q] in caz de iminenta Apocalipsa.
FALS! mantuirea este PERSONALA! individuala! "salvarea sufletului" si-o construieste fiecare, in timp...investind intr-o "relatie" personala cu Dumnezeu! acelasi Dumnezeu, al catolicilor, evanghelicilor, ortodocsilor, neo-protestantilor, etc! Kari Ferice de parintii care pot invata, caci cunostinta aduce intelegere, iar intelegerea aduce dragoste! Old Union Reminder
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Apocalipsa inseamna de fapt REVELATIE! si provine de grecul Apokalypsis - "ridicare a valului". Nu stiu cum s-a ajuns sa se dea sensul de "sfarsit al lumii", probabil datorita grozaviilor relatate in Apocalipsa lui Ioan. Daca e sa ne referim la vreun sfarsit al lumii atunci el va doar cel al lumii prostiei, inselatoriei, raului si al necunoasterii. Apocalipsa insemna dezvaluirea si cunoasterea Adevarului despre noi insine, despre Cel ce ne-a creat, despre univers. Este sfarsitul minciunii.
Apocalipsa inseamna revelatie cum ai zis. Dar este revelatia ultimelor evenimente petrecute pe pamant. Daca ai citit macar Apocalipsa o sa vezi ca scrie exact ce se va intampla pe pamant in vremurile de pe urma. Evenimente care le traim si noi acuma...dar nu cele mai tragice. Cele tragice vor fi abea dupa Rapire. Si grozaviile [bang][bang]alea...au fost inspirate de Duhul Sfant. Nu este imaginatia lui Ioan. Ioan a fost in cer si Dumnezeu ia aratat totul, cum se vor petrece lucrurile. Saracul pt ca nu a stiut cum sa descrie un avion si i-a spus pasare de fier, sau la tancuri sau la alte lucruri nevazute atunci, asta e altceva. Sti numai daca vrei intelegi...si daca nu intelegi le spui grozavii sau aberatii. Si eu spun ca, daca va fi un sfarsit, va fi pt cei buni...in niciun caz pt altii. Cei buni nu vor face parte din cei chinuiti dupa rapire. Tocmai de asta va fi o rapire. Ca cei buni sa nu sufere cu cei care iubesc Raul. Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Daca este adevarat ca selectia,atunci cand vom ajunge in "strunga",se va face dupa cum suntem pregatiti sufleteste si spiritual,v-ati intrebat cumva daca sunteti pregatiti? Sa luam spre ex.: IUBIREA APROAPELUI (am impresia ca mai toate religiile o propovaduiesc de aceea am ales-o),sunteti siguri ca urmati aceasta recomandare de purificare a sufletului? Daca aruncam privirea, nu departe, ci aici pe Forum la SC,ne dam seama cu jale ca ne scad vertiginos sansele de salvare [q] in caz de iminenta Apocalipsa.
FALS! mantuirea este PERSONALA! individuala! "salvarea sufletului" si-o construieste fiecare, in timp...investind intr-o "relatie" personala cu Dumnezeu! acelasi Dumnezeu, al catolicilor, evanghelicilor, ortodocsilor, neo-protestantilor, etc! Kari Ferice de parintii care pot invata, caci cunostinta aduce intelegere, iar intelegerea aduce dragoste! Old Union Reminder
bnica, trec peste faptul ca mesajul tau are (cam ca de obicei :-) o tenta moralizatoare si, iti dau o [flo]. Este foarte adevarat ceea ce spui!! kariguld, in afara de faptul ca nu respecti parerile celorlalti [hot] si urli "FALS" atunci cand ei indraznesc sa si le exprime, nu vad de ce e fals ce sustine b.nica si de ce ar fi adevarat ce sustii tu. Tare imi e teama ca o relatie pe verticala este im-po-si-bi-la! atunci cand relatiile pe orizontala scartaie rau, da' RAU [ups].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Excelent punctat Denizel![asia] Daca nu esti in armonie pe orizontala cu tot ceeace te inconjoara nu te poti ridica pe verticala nici macar cu o simpla privire pt. ca nu poti avea forta necesara! Unii aleg meditatia,altii rugaciunile ca sa se desprinda de influentele celor din jur dar eu cred ca nu este suficienta izolarea ca sa te concentrezi spre Dumnezeu trebuie sa iti ei ca ajutor forta si pacea ce ti-o da impacarea cu ceece te inconjoara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Citat:
Apocalipsa inseamna de fapt REVELATIE! si provine de grecul Apokalypsis - "ridicare a valului". Nu stiu cum s-a ajuns sa se dea sensul de "sfarsit al lumii", probabil datorita grozaviilor relatate in Apocalipsa lui Ioan. Daca e sa ne referim la vreun sfarsit al lumii atunci el va doar cel al lumii prostiei, inselatoriei, raului si al necunoasterii. Apocalipsa insemna dezvaluirea si cunoasterea Adevarului despre noi insine, despre Cel ce ne-a creat, despre univers. Este sfarsitul minciunii.
Apocalipsa inseamna revelatie cum ai zis. Dar este revelatia ultimelor evenimente petrecute pe pamant. Daca ai citit macar Apocalipsa o sa vezi ca scrie exact ce se va intampla pe pamant in vremurile de pe urma. Evenimente care le traim si noi acuma...dar nu cele mai tragice. Cele tragice vor fi abea dupa Rapire. Si grozaviile [bang][bang]alea...au fost inspirate de Duhul Sfant. Nu este imaginatia lui Ioan. Ioan a fost in cer si Dumnezeu ia aratat totul, cum se vor petrece lucrurile. Saracul pt ca nu a stiut cum sa descrie un avion si i-a spus pasare de fier, sau la tancuri sau la alte lucruri nevazute atunci, asta e altceva. Sti numai daca vrei intelegi...si daca nu intelegi le spui grozavii sau aberatii. Si eu spun ca, daca va fi un sfarsit, va fi pt cei buni...in niciun caz pt altii. Cei buni nu vor face parte din cei chinuiti dupa rapire. Tocmai de asta va fi o rapire. Ca cei buni sa nu sufere cu cei care iubesc Raul. Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Cred ca nu exista contradictii esentiale intre noi. Adica nu vorbim de culori diferite ci de nuante diferite. Tu spui ca va fi un sfarsit doar pentru cei rai si cei buni vor supravietui. Deci sper esti de acord ca e impropriu sa vorbim de un "sfarsit al lumii". Tu spui ca va fi, iar eu spun ca va fi DACA... omenirea nu intelege avertismentul lui Ioan. Daca copilul tau ar fi neascultator rostul pedepsei ar fi ca el sa fie readus la ascultare. Dar daca el devine ascultator de buna voie mai are rost pedeapsa?? Iona i-a avertizat pe cei din Ninive ca urmeaza un cataclism daca nu se indreapta spre Dumnezeu. Si spre deosebire de cei din Sodoma si Gomora, ei au ascultat si s-au indreptat, iar cataclismul a fost evitat. In schimb Iona s-a suparat pe Dumnezeu ca nu a distrus Ninive asa cum i-a spus [:D]. Atentie sa nu cumva sa patim si noi ca el. Importanta e indreptarea (care face posibila revelarea lui Dumnezeu) nu pedeapsa. Deci sa ne concentram pe indreptare nu pe anticiparea grozaviilor, care ar putea fi evitate (total sau partial).
“Nu e nimic intr-o omida care sa-ti spuna ca se va transforma intr-un fluture.”
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...