Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Apocalipsa (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

Eu cred ca sunt oameni care se folosesc de asa-zisa amenintare a Apocalipsei. Se fac speculatii de posibile nenorociri apocaliptice cu trimiteri la anumite date,urmate invariabil de recomandarea: - "Daca nu faci asa...sa vezi ce cataclism da peste tine ca trebuie sa vina Apocalipsa si atunci sa vezi ce patesti!" Hai nu! Vai de cei care smintesc oamenii in folosul lor cu buna stiinta!Eu ii consider cei mai rai deoarece se folosesc de sufletele oamenilor in scopuri meschine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
Tare imi e teama ca o relatie pe verticala este im-po-si-bi-la! atunci cand relatiile pe orizontala scartaie rau, da' RAU .
Denizel si mie imi este teama ca din cauza lipsei relatiei pe verticala nu merge nici cea pe orizontala. Sti? Daca ai relatia pe verticala ai totul. Dumnezeu ne primeste oricum. Oamenii nu ne primesc oricum.
Citat:
Cred ca nu exista contradictii esentiale intre noi. Adica nu vorbim de culori diferite ci de nuante diferite. Tu spui ca va fi un sfarsit doar pentru cei rai si cei buni vor supravietui. Deci sper esti de acord ca e impropriu sa vorbim de un "sfarsit al lumii". Tu spui ca va fi, iar eu spun ca va fi DACA... omenirea nu intelege avertismentul lui Ioan. Daca copilul tau ar fi neascultator rostul pedepsei ar fi ca el sa fie readus la ascultare. Dar daca el devine ascultator de buna voie mai are rost pedeapsa?? Iona i-a avertizat pe cei din Ninive ca urmeaza un cataclism daca nu se indreapta spre Dumnezeu. Si spre deosebire de cei din Sodoma si Gomora, ei au ascultat si s-au indreptat, iar cataclismul a fost evitat. In schimb Iona s-a suparat pe Dumnezeu ca nu a distrus Ninive asa cum i-a spus . Atentie sa nu cumva sa patim si noi ca el. Importanta e indreptarea (care face posibila revelarea lui Dumnezeu) nu pedeapsa. Deci sa ne concentram pe indreptare nu pe anticiparea grozaviilor, care ar putea fi evitate (total sau partial).
Elena ai citit apocalipsa macar, sau vorbesti din auzite? Nu spun din rautate, doar ca multi de-aici au vb doar din auzite nu din citite. Si sa fim seriosi...cati de-aici vor schimbare?? Zic de-aici pt ca aici ai vazut(daca ai citit macar apoc 1 2 3)ce paleta de pareri. Si ce nuante....[bang][bang] Tie dupa parerile expuse aici inspre ce ti se pare ca ne indreptam? Inspre ce au "patit" cei din Ninive? Sau Sodoma si Gomora? Tu cum vezi ca merge lumea asta inspre bine? Eu nu vad. Vezi oameni mai buni? Care sa-l caute pe Dumnezeu cu toata inima? Eu vad numai oameni care incearca pana si sa schimbe legile, in loc de cele reale si CLARE , legile au ajuns sa se adapteze situatiei[alcool][bang]. Cine intelege averismentul lui Ioan? Si scuza-ma dar este clar scis ca VA FI ci nu daca nu faceti asa va fi asa..Intelegi? Deci este pe departe de a fi ca la Ninive. Lui Ioan nu ii este aratata o probabilitate...ci un fapt sigur. B.nica ce sa spun hai ca mai dat gata....Tu iarasi nu ai citit apocalipsa dar mai si dai o parere eronata total.
Citat:
"Daca nu faci asa...sa vezi ce cataclism da peste tine ca trebuie sa vina Apocalipsa si atunci sa vezi ce patesti!"
Serios nu mai spune ...unde ai citit tu asta??[bang] Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
[quote]Tare imi e teama ca o relatie pe verticala este im-po-si-bi-la! atunci cand relatiile pe orizontala scartaie rau, da' RAU .
Denizel si mie imi este teama ca din cauza lipsei relatiei pe verticala nu merge nici cea pe orizontala. Stii? Daca ai relatia pe verticala ai totul. Dumnezeu ne primeste oricum. Oamenii nu ne primesc oricum. [quote] Belucci,am impresia ca nu ai inteles care sunt prioritatile! Relatia pe verticala se realizeaza in cel mai fericit mod daca pe orizontala nu mai ai probleme care sa te sustraga si care sa te abata de la calea pe verticala. Adica important este sa-ti rezolvi constiinta si sufletul pe orizontala in raport cu semenii si cu tot ce te inconjoara,ca dupa aceea fara reminescente acestea sa te lase sa te concentrezi pe verticala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Belucci,am impresia ca nu ai inteles care sunt prioritatile! Relatia pe verticala se realizeaza in cel mai fericit mod daca pe orizontala nu mai ai probleme care sa te sustraga si care sa te abata de la calea pe verticala. Adica important este sa-ti rezolvi constiinta si sufletul pe orizontala in raport cu semenii si cu tot ce te inconjoara,ca dupa aceea fara reminescente acestea sa te lase sa te concentrezi pe verticala.
Mda...se pare ca tu nu ai prioritatile alese corect. La mine este importanta rel. cu Dumnezeu si apoi cu oamenii. Daca rel. mea pe verticala va fi buna...automat cea orizontala va fi ideala. Bine stiu ca nu toti oamenii ma vor iubi, sau stiu ca nu voi avea rel bune cu oamenii dar asta nu poate fi intotdeauna cauza mea. Si daca ar fi sa astept ziua aia,cand nu voi avea nici un fel de probleme,ca sa ma pot inchina cu adevarat lui Dumnezeu, atunci directia mea ar fi iadul. In viata vom avea probleme, asta spune si Isus. Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum suna ceeace spui tu BeLucci? Important este sa ma pun bine mai intai cu "seful" ca dupa aceea o sa rezolv eu problemele cu subalternii. Numai ca Dumnezeu nu este sef,este mai mult, iar din pacate te ia in serios numai daca intelegi bine care este rostul tau pe acest Pamant! Pana nu te lamuresti cum trebuie sa intelegi toate fiintele pe care le-a lasat pe pamant(cuvantatoare sau nu),nu prea te ia in serios in demersurile tale deoarece el te vrea Om intreg si lamurit,asa cum gandeste orice parinte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Faptul ca tu intortochezi si incurci si interpretezi ce spun eu, si mai ii si dai o infatisare dupa cum iti convine tie NU inseamna ca eu asa am spus(dupa interpretarea ta[bang][bang]. Ori recitesti ce am spus, ori nu mai interpreta gresit. Intelesul tau nu are legatura cu ce am spus eu. In Biblie se spune "cautati mai intai imparatia cerurilor, si celelalte lucruri vi se vor da pe deasupra". Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Citat:
Belucci,am impresia ca nu ai inteles care sunt prioritatile! Relatia pe verticala se realizeaza in cel mai fericit mod daca pe orizontala nu mai ai probleme care sa te sustraga si care sa te abata de la calea pe verticala. Adica important este sa-ti rezolvi constiinta si sufletul pe orizontala in raport cu semenii si cu tot ce te inconjoara,ca dupa aceea fara reminescente acestea sa te lase sa te concentrezi pe verticala.
Mda...se pare ca tu nu ai prioritatile alese corect. La mine este importanta rel. cu Dumnezeu si apoi cu oamenii. Daca rel. mea pe verticala va fi buna...automat cea orizontala va fi ideala. Bine stiu ca nu toti oamenii ma vor iubi, sau stiu ca nu voi avea rel bune cu oamenii dar asta nu poate fi intotdeauna cauza mea. Si daca ar fi sa astept ziua aia,cand nu voi avea nici un fel de probleme,ca sa ma pot inchina cu adevarat lui Dumnezeu, atunci directia mea ar fi iadul. In viata vom avea probleme, asta spune si Isus. Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Eu la asta am raspus daca tu ai gandit altceva decat ai scris te rog sa te explici. Si pt. ca ma trimiti la Biblie da-mi voie si mie sa te trimit ceva mai sus la cele 10 Porunci. Oare la cine se refera acele porunci, la raportul Om-Dumnezeu sau la relatiile care trebuie sa existe om-om? Nu cumva acest lucru l-a pus Dumnezeu drept fundament pt. desavarsirea omului?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum nu am nicio explicatie, pt faptul ca rastalmacesti ce spun eu . Anyway.... Cele 10 porunci trebuie respectate si sunt date ca sa avem o relatie buna om-Dumnezeu si om-om. Dar e logic, ca eu daca vreau sa am Viata Vesnica, o sa am o relatie buna cu Dumnezeu nu cu tine. Tu nu-mi poti oferii mie nimica. Tu nu-mi poti oferii viata vesnica, mantuire etc. Eu daca am o relatie cu Dumnezeu, daca ii sunt supusa, il iubesc..am totul. In schimb daca am o relatie buna cu tine si nu cu Dumnezeu ....n-o sa am viata vesnica, si nu voi fi mantuita, nu voi mostenii cerul. Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci Dar e logic, ca eu daca vreau sa am Viata Vesnica, o sa am o relatie buna cu Dumnezeu nu cu tine. Tu nu-mi poti oferii mie nimica. Tu nu-mi poti oferii viata vesnica, mantuire etc. Eu daca am o relatie cu Dumnezeu, daca ii sunt supusa, il iubesc..am totul. In schimb daca am o relatie buna cu tine si nu cu Dumnezeu ....n-o sa am viata vesnica, si nu voi fi mantuita, nu voi mostenii cerul. Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
In concluzie, BeLucci + b.nica = faliment! [:p]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...