Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Apocalipsa (3)


Oaspete marius

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci
Oricum nu am nicio explicatie, pt faptul ca rastalmacesti ce spun eu . Anyway.... Cele 10 porunci trebuie respectate si sunt date ca sa avem o relatie buna om-Dumnezeu si om-om. Dar e logic, ca eu daca vreau sa am Viata Vesnica, o sa am o relatie buna cu Dumnezeu nu cu tine. Tu nu-mi poti oferii mie nimica. Tu nu-mi poti oferii viata vesnica, mantuire etc. Eu daca am o relatie cu Dumnezeu, daca ii sunt supusa, il iubesc..am totul. In schimb daca am o relatie buna cu tine si nu cu Dumnezeu ....n-o sa am viata vesnica, si nu voi fi mantuita, nu voi mostenii cerul.
Mai BeLucci de unde esti tu sigura ca eu nu-ti pot oferi nimica? De unde stii tu ca Viata Vesnica ti-o ofera numai Dumnezeu? Poate iti este oferita de faptele tale! Poate chiar eu ti-o pot oferi iertandu-ti pacatele pe care le ai fata de mine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 392
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
Mai BeLucci de unde esti tu sigura ca eu nu-ti pot oferi nimica? De unde stii tu ca Viata Vesnica ti-o ofera numai Dumnezeu? Poate iti este oferita de faptele tale! Poate chiar eu ti-o pot oferi iertandu-ti pacatele pe care le ai fata de mine!
Pai tu nu esti Dumnezeu ca sa-mi oferi Viata Vesnica....Esti pe departe a fi Dumnezeu. Si vezi ca a mai incercat cineva sa-i ia locul lui Dumnezeu...Dar sti si tu cine si sti si unde e acuma... Asa ca nu ti-as recomanda sa te pui in locul lui Dumnezeu. Tu nu-mi poti oferii mie ce am nevoie. Eu daca-ti gresesc tie trebuie sa-mi cer iertare si de la tine si de la Dumnezeu. Dar daca gresesc doar inaintea lui Dumnezeu nu trebuie sa-mi cer iertare si de la tine. Doar de la Dumnezeu. Eu oricum nu am asteptari marete de la oameni. Nici nu am nevoie de nimica de la oameni. Oamenii sunt limitati. Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai BeLucci,spre binele tau, ca te vad fata serioasa,nu neglija porunca lui Dumnezeu:"Iubeste-ti aproapele" Cum poti tu sa vorbesti cu atata desconsiderare despre oameni pretinzand ca esti o credincioasa cu frica de Dumnezeu? Tu ai auzit de smerenie?Ai idee de ce este nevoie sa fi smerit ca sa te apropii de Dumnezeu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui BeLucci Eu oricum nu am asteptari marete de la oameni. Nici nu am nevoie de nimica de la oameni. Oamenii sunt limitati. Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
cam mult timp iti petreci in compania limitatilor [hot]. Nu ii consideri totusi limitati sau vrei sa-i mai de-limitezi putin? [:D]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel: nu ma refeream subtil la nimeni. Suntem toti limitati...cu mine in frunte...nah ca sa te simti mai bine...[:D][:D] Nu ma refer la limitati=prosti....Ma refer la om= Dumnezeu. Ceea ce nu se poate. Si cand am spus ca nu am asteptari marete de la oameni, am spus ca, uite de ex...B.nica...nu ma poate mantui. Nu are deloc acest privilegiu. Si nici nu-l va avea vreodata.
Citat:
Mai BeLucci,spre binele tau, ca te vad fata serioasa,nu neglija porunca lui Dumnezeu:"Iubeste-ti aproapele" Cum poti tu sa vorbesti cu atata desconsiderare despre oameni pretinzand ca esti o credincioasa cu frica de Dumnezeu? Tu ai auzit de smerenie?Ai idee de ce este nevoie sa fi smerit ca sa te apropii de Dumnezeu?
Mai doamna, tu chiar nu ai priceput nimica din ce am spus!![bang] Am spus ca, daca relatia cu Dumnezeu este buna automat cea cu oamenii va fi buna. Pt ca intelegi dragostea lui Dumnezeu si vei avea si exemplul lui Isus si legile... Dar, daca vom avea doar relatia cu oamenii, si din cauza problemelor nu o vom avea cu Dumnezeu o relatie, atunci eu spun ca este o problema. Degeaba ai o relatie buna doar cu oamenii, si nu in primul rand cu Dumnezeu si apoi cu oamenii. Sau in acelasi timp cu Dumnezeu si cu oamenii(inevitabil!!!). Asta e ultima mea postare la adresa ta b.nica, pt ca vad ca te intereseaza sa scoti la iveala ceva din imaginatia ta, ce ti se pare ca spun eu. Eu ma cunosc si nu ma intereseaza parerea ta (subtila, interpretata dupa chef[bang]). Daca nu intelegi ce spun las-o incolo...nu-mi pune in carca aberatiile tale.[8D] Succesul fara Dumnezeu inseamna faliment!:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Daca este adevarat ca selectia,atunci cand vom ajunge in "strunga",se va face dupa cum suntem pregatiti sufleteste si spiritual,v-ati intrebat cumva daca sunteti pregatiti? Sa luam spre ex.: IUBIREA APROAPELUI (am impresia ca mai toate religiile o propovaduiesc de aceea am ales-o),sunteti siguri ca urmati aceasta recomandare de purificare a sufletului? Daca aruncam privirea, nu departe, ci aici pe Forum la SC,ne dam seama cu jale ca ne scad vertiginos sansele de salvare [q] in caz de iminenta Apocalipsa.
FALS! mantuirea este PERSONALA! individuala! "salvarea sufletului" si-o construieste fiecare, in timp...investind intr-o "relatie" personala cu Dumnezeu! acelasi Dumnezeu, al catolicilor, evanghelicilor, ortodocsilor, neo-protestantilor, etc! Kari Ferice de parintii care pot invata, caci cunostinta aduce intelegere, iar intelegerea aduce dragoste! Old Union Reminder
bnica, trec peste faptul ca mesajul tau are (cam ca de obicei :-) o tenta moralizatoare si, iti dau o [flo]. Este foarte adevarat ceea ce spui!! kariguld, in afara de faptul ca nu respecti parerile celorlalti [hot] si urli "FALS" atunci cand ei indraznesc sa si le exprime, nu vad de ce e fals ce sustine b.nica si de ce ar fi adevarat ce sustii tu. Tare imi e teama ca o relatie pe verticala este im-po-si-bi-la! atunci cand relatiile pe orizontala scartaie rau, da' RAU [ups].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
racoreste-te denizel! ma mir cum poate un crestin adeventist sa aiba semenea reactii! relatiile virtuale, nu sunt pasiunea mea! nu ma impresionezi cu nimik, asa ca nu te mai stradui! PS, si nu-mi mai trimite PM, daca ai ceva de sups, spune la suprafata. o data il poti admira pe om, alta data te mai indoiesti daca sa o faci sau nu! Kari Ferice de parintii care pot invata, caci cunostinta aduce intelegere, iar intelegerea aduce dragoste! Old Union Reminder
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui kariguld
Citat:
citat din mesajul lui b.nica
Daca este adevarat ca selectia,atunci cand vom ajunge in "strunga",se va face dupa cum suntem pregatiti sufleteste si spiritual,v-ati intrebat cumva daca sunteti pregatiti? Sa luam spre ex.: IUBIREA APROAPELUI (am impresia ca mai toate religiile o propovaduiesc de aceea am ales-o),sunteti siguri ca urmati aceasta recomandare de purificare a sufletului? Daca aruncam privirea, nu departe, ci aici pe Forum la SC,ne dam seama cu jale ca ne scad vertiginos sansele de salvare [q] in caz de iminenta Apocalipsa.
FALS! mantuirea este PERSONALA! individuala! "salvarea sufletului" si-o construieste fiecare, in timp...investind intr-o "relatie" personala cu Dumnezeu! acelasi Dumnezeu, al catolicilor, evanghelicilor, ortodocsilor, neo-protestantilor, etc! Kari Ferice de parintii care pot invata, caci cunostinta aduce intelegere, iar intelegerea aduce dragoste! Old Union Reminder
bnica, trec peste faptul ca mesajul tau are (cam ca de obicei :-) o tenta moralizatoare si, iti dau o [flo]. Este foarte adevarat ceea ce spui!! kariguld, in afara de faptul ca nu respecti parerile celorlalti [hot] si urli "FALS" atunci cand ei indraznesc sa si le exprime, nu vad de ce e fals ce sustine b.nica si de ce ar fi adevarat ce sustii tu. Tare imi e teama ca o relatie pe verticala este im-po-si-bi-la! atunci cand relatiile pe orizontala scartaie rau, da' RAU [ups].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
racoreste-te denizel! ma mir cum poate un crestin adeventist sa aiba semenea reactii! relatiile virtuale, nu sunt pasiunea mea! nu ma impresionezi cu nimik, asa ca nu te mai stradui! PS, si nu-mi mai trimite PM, daca ai ceva de sups, spune la suprafata. o data il poti admira pe om, alta data te mai indoiesti daca sa o faci sau nu! Kari Ferice de parintii care pot invata, caci cunostinta aduce intelegere, iar intelegerea aduce dragoste! Old Union Reminder
[:D]i-ai zis-o Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

irina.c...[:D], strici prin 2 cuvinte (scurte si alea :)), tot ce te chinui sa cladesti de ani de zile [:-@]... Noroc ca cine mai citeste pe-aicea nu o face ca sa afle cine stie ce adevaruri. Cine sa li-l arate??... Cred ca se mai aventureaza doar cei pasionati de studiul naturii umane [:D] sau cei care vor sa se distreze :D. kari, ai permisiunea mea de a pune aici pm-ul pe care ti l-am trimis! De la primul pana la ultimul cuvant! Irina, idem! Poti pune aici schimbul de pm-uri dintre mine si tine. Chiar insist! A, daca nu le mai ai [hot], ma ofer sa te ajut :-).
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kariguld,nu stiu daca este o "Carte a bunelor maniere" aici pe DC;poate ar trebui sa ne facem timp si sa redactam una dupa principii de bun-simt. Faptul ca Denizel(toata lumea de pe aici stie ce sabii am incrucisat cu ea) ti-a trimis un PM,indiferent de continutul acestuia probabil ca il dorea un mesaj personal,tu cu apostrofarea publica pe care ai facut-o te-ai compromis ca persoana respectabila. Irina era indreptatita sa intervina pt. ca si Denizel a facut cam aceeasi grosolanie in ceeace o priveste,dar tu,Kariguld, nu ai justificare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah....b.nica...intentionezi sa ma intimidezi sau sa ma incanti?...[:-/] Indiferent de intentiile tale, iti sunt recunoscatoare [:D]. Te-ai alaturat marinimiei lui kariguld si a irinei.c., pastrand nealterata aura de vrajitoare fara scrupule ce ma invaluie :)). Iti dai tu seama?... Daca distinsele doamne torturate de pm-urile mele veninoase [ups] nu ar fi aratat atata dragoste fata de mine [:D], nedivulgandu-le, daca nu ar fi fost mesajul tau de mai sus, nu as mai fi iesit cu nimic in evidenta. Ar fi trebuit sa ma multumesc [] cu statutul de sfanta [bebic] . O sfanta printre atatea sfinte de pe SC [fum]. Mai vin [url="http://www.clker.com/cliparts/a/b/a/b/1206577135979362936johnny_automatic_witch_on_a_broom_stick.svg.thumb.png"]io[/url]...
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...