Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cu masina la Kiev ???... va rog un raspuns


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui devoska Bine ai venit pe DC! [flo] Ai grija ca DC-ul da dependenta! [:D] Drumul il faci usor intr-o singura zi. Noi facem drumul Kiev-Bucuresti intr-o singura zi [:D] si doar sotul meu conduce. Am incercat si alte variante fata de ce am scris mai sus, adica ne-am lasat dusi de GPS pe drumul cel mai scurt care auzisem ca nu ar fi asa grozav (multe gropi). Si a fost ok, cu nimic mai bun sau mai prost ca restul drumurilor din Ucraina. De cazare nu stiu ce sa-ti zic. Pe drumul Cernauti-Kiev chiar nu am idee, dar poti cauta pe net hoteluri in orasele mai mari de pe traseu. In Kiev sotul meu a stat la acelasi hotel la care a stat adiutza. Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu cea mai mare placere! [flo]
devoska iti multumesc mult de tot![pup]Esti super draguta![flo] Traseul din Iasi este oricum mult mai scurt decat cel din Bucurestipana la Kiev [:D] In cazul acesta, nu vom mai cauta cazare pe drum. Daca stii, te-as mai ruga sa imi spui cam cat costa o noapte la hotel in Kiev? Vreau sa fac un buget.. Daca nu stim rusa deloc, ne vom putea descurca cu orientarea prin oras? Va trebui sa gasesc mai multe strazi (merg la cateva expozitii de Gesneriaceae) si din pacate in rusa stiu cateva expresii uzuale si sa citesc..putin[:I] Scuze daca devin sacaitoare..dar prefer sa aflu dinainte ce ma asteapta[:I] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

De la Suceava la Kiev facem vreo 10 ore cu pauze cu tot (sunt vreo 600 km). Una din pauze este de 1 ora [:D]. Daca plecati de dimineata, ajungeti pana seara. Bine ar fi sa aveti un GPS. Mai ales pentru Kiev, dar nu numai. Daca nu, cumparati-va de acasa o harta a Ucrainei iar in Kiev una a Kievului dar in Engleza (exista si varianta in rusa sau ucrainiana). De descurcat va descurcati lejer. Pustimea intelege/vorbeste engleza. Restul nu. Stai linistita ca o sa va descurcati. Daca aveti timp, mergeti si vizitati putin Kievul. E foarte frumos. Iti dau niste linkuri sa-ti faci singura o idee, despre cazare, oras, etc http://www.mykiev.info/section/42/16/ http://www.go2kiev.com/view/accommodation.html http://www.kievukraine.info/kiev_photos.htm Mai jos ai o harta unde poti cauta strazile in engleza: http://www.infohub.com/Maps/kiev_map_529.html Mie una, cazarea mi se pare destul de scumpa in conditiile in care camerele sunt destul de... comuniste [:D]. Daca mai ai intrebari, te astept! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

devoska, cred ca raspunsurile tale sunt super utile! Mi-ai cam raspuns la toate intrebarile![pup] Acum sunt in dilema..sotul meu zice ca vrea sa mergem prin Moldova..nu stiu ce sa zic dar parca nu as vrea, mai ales daca au drumuri proaste! Pretul cazarilor (ce-i drept ce am gasit eu pe net!) este destul de mare! Iarasi nu stiu daca este o idee buna sa nu rezervam din timp si sa gasim ceva la fata locului...??!! Comunicarea, iarasi e o problema. Cred ca imi cumpar ghid de conversatie[olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mira77
devoska, cred ca raspunsurile tale sunt super utile! Mi-ai cam raspuns la toate intrebarile![pup] Acum sunt in dilema..sotul meu zice ca vrea sa mergem prin Moldova..nu stiu ce sa zic dar parca nu as vrea, mai ales daca au drumuri proaste! Pretul cazarilor (ce-i drept ce am gasit eu pe net!) este destul de mare! Iarasi nu stiu daca este o idee buna sa nu rezervam din timp si sa gasim ceva la fata locului...??!! Comunicarea, iarasi e o problema. Cred ca imi cumpar ghid de conversatie[olala]
Noi nu am incercat drumul prin Moldova. Avem si copilul cu noi tot timpul. Daca aveti informatii si totul e OK... Daca mergeti pe acolo, sa-mi spui si mie cum e drumul, mai ales la granita Moldova/Ucraina. Poti intra pe subiectul fetelor din Moldova si sa ceri informatii. Sunt niste fete super si sigur te vor ajuta. O rezervare din timp, de regula, te duce mai putin decat o rezervare la fata locului. Daca poti sa faci rezervarea fara sa dai avans [:D] e si mai super. Cu comunicarea te descurci, stai linistita. Unde sunt expozitiile? Trebuie sa fie foarte frumos. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum va fi, sper totusi sa ajung, trecand peste toate piedicile. Da, si eu cred ca este frumos! Am cautat informatii, despre Kiev, e super atragator! As vrea sa am mai multe zile la dispozitie...Din pacate atentia mea trebuie sa se axeze pe flori..deh am si eu o boala, cea a violetelor africane si a rudelor ei[:D] Deci, merg acolo pentru aceste flori! In Romania nu pot sa mi le trimita prin posta iar pe trenuri si autobuze sunt sanse foarte mici sa ajunga la mine[V]In afara de asta, taxele ar fi mult mai mari decat cheltuielile mele cu drumul pana acolo sau marog, aproximative. Uite link cu expo[flo] [url]http://www.violets.com.ua/[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt superbe! M-am uitat putin prin cataloagele fetelor. Unele flori nu le-am vazut niciodata in realitate! Daca nu sunt foarte multe ghivece (nu stiu de fapt ce iei de la ei ghivece, frunze), as putea sa-ti mai aduc eu. Ne-am intalni pe la Campulung Moldovenesc sau Suceava-in functie de traseul/destinatia noastra. Dar eu nu stiu ce sa cumpar sau daca ma pacalesc sau nu la soi [:I]. Eu sunt necunoscatoare. Imi plac mult violetele. Am una violet, clasica. Am cateva frunze care mi-au facut frunzulite si chiar vreau sa le plantez. Sper sa se prinda. Ar mai trebui sa te interesezi de regimul de la vama. Am senzatia ca exista o reglementare in ce priveste plantele. Nu sunt sigura, dar mai bine sa stii din timp. Nu de alta, dar pe urma vamesii iti cer spaga sau iti iau din plante. [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar chestia cu granita ma sperie putin si pe mine! Am sa intreb pe un forum de la ei daca stiu ce trebuie facut! Daca nu, cred ca ma risc[:I] Oare sunt in stare sa ma caute in toate bagajele? Eu cumpar doar frunze[:D] Spun ca le am cadou[q]..[:)]Sau imi iau copilul cu mine si zic ca sunt jucarii[:D][:)] M-ai lasat fara cuvinte[flo] Esti super amabila, iti multumesc mult, mult, mult![pup]Daca lucrurile nu vor decurge asa cum vreau si nu este greu pentru tine sa-mi aduci frunzulitele, voi apela la ajutorul tau[pup] (la Kiev trebuie sa ma intalnesc si cu cateva fete care imi dau violete- frunze). Sa inteleg ca tu faci drumul Ucraina - Romania destul de des?![:-/]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu frunze treci usor. Daca zici ca vii de la Kiev si nu de la Cernauti... adica contrabanda... nici nu se uita la tine. O sa-ti deschida portabgajul si daca vede ca nu ai bagaje te expediaza, ca esti neintereseant [:D]. Noi cam la 2 luni iesim din Ucraina-intram in tara sau mergem in Polonia. Au o lege stupida cum ca daca nu-ti schimbi nr. la masina, la 2 luni trebuie sa iesi din Ucraina. Acum pe 8 martie venim de ex. pana la Suceava, ne rezolvam si niste treburi si ne intoarcem la Kiev. As fi putut sa-ti aduc-cu drag- mai ales daca sunt frunze. Noi avem si copilul cu noi. Eu ma gandeam ca vii cu porbagajul cu ghivece, pe 2-3 randuri [:D]. Mira, aciveaza-ti PM-ul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui devoska
Cu frunze treci usor. Daca zici ca vii de la Kiev si nu de la Cernauti... adica contrabanda... nici nu se uita la tine. O sa-ti deschida portabgajul si daca vede ca nu ai bagaje te expediaza, ca esti neintereseant [:D]. Noi cam la 2 luni iesim din Ucraina-intram in tara sau mergem in Polonia. Au o lege stupida cum ca daca nu-ti schimbi nr. la masina, la 2 luni trebuie sa iesi din Ucraina. Acum pe 8 martie venim de ex. pana la Suceava, ne rezolvam si niste treburi si ne intoarcem la Kiev. As fi putut sa-ti aduc-cu drag- mai ales daca sunt frunze. Noi avem si copilul cu noi. Eu ma gandeam ca vii cu porbagajul cu ghivece, pe 2-3 randuri [:D].
Ce vesti bune [olala]! Deci nu am de gand sa aduc ghivece [:D]. Frunzele sunt mai ieftine [:D] si incap mai multe![olala] Data viitoare cand vii in tara, daca eu nu am "decolat", te voi ruga pe tine sa te intalnesti cu fetele din Kiev [flo]. PS. am activat PM-ul[pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Salve! [flo] Devoska..vazind ca esti o fata atat de draguta si dai explicatii f.multe apelez si eu [:I]...multumesc anticipat [asia] ...deci eu trebuie sa ajung in ucraina la khrakow ...ma intereseaza sa stiu cam citi km sint din khrakow la kiev sau daca e mai simplu khrakow-Odesa sau Khrakow-Cernauti... ...multumesc inca o data si astept vesti [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...