Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Placinta cu mere


Recommended Posts

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui GabrielaG
Nu se pune nimic de crescut? Placinta mea e in cuptor, dar nu pare sa creasca...trebuia o tava mai mica sau cantitatile sunt ok pt o tava normala de aragaz? Vorbesc de reteta cristei-s... Pupici si multumesc, Gabriela si baietii[pup]
Da. Trebuiau cantitati mai mari : 10 - 12 linguri din fiecare ingredient in loc de 7, in functie de tava, oricum cate 7 linguri nu am pus, mi s-a parut putin. Si un secret : dupa ce puneti prima foaie in tava, presarati-o cu gris, apoi puneti merele calite, preserati din nou cu gris si dupa aceea cea de-a doua foaie. grisul va absorbi zeama de la mere si va face "legatura" intre ele si foi, foile nu vor mai aluneca. Am scris si ieri mesajul acesta , mai detaliat, dar nu stiu de ce nu s-a postat.Pofta buna![pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui GabrielaG
Nu se pune nimic de crescut? Placinta mea e in cuptor, dar nu pare sa creasca...trebuia o tava mai mica sau cantitatile sunt ok pt o tava normala de aragaz? Vorbesc de reteta cristei-s... Pupici si multumesc, Gabriela si baietii[pup]
cum a iesit placinta? eu nu pun nimic ca sa creasca pentru ca nu vreau coca multa, noua ne place asa mai subtire foaia. Banuiesc ca daca vrei poti pune bicarbonat sau poti folosi faina care creste singura... Coltofeanu , eu fac reteta asta cu 7 linguri de lapte/ulei/zahar si-mi ias 2 foi pentru atava de aragaz normala sau 3 foi pentru placinta rulata ________________________________________ Cata si [8**] Bianca-Maria(2.11.2005) Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Placinta a iesit f buna...dar eu vreau ceva ca in copilarie...o foaie grosuta si f frageda care se topeste in gura...ce mai tin minte e ca avea apa minerala si ulei compozitia. Va multumesc foarte mult...[pup] Am facut cu vreo 17 linguri de faina(da cred ca era cam mare varful)...si cred c-a fost cam multa, a iesit vartos. Pupici si multumesc din nou, Gabriela si baietii[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mincat o placinta la restaurantul Picadilly,prin piata unirii pt. cine cunoaste zona,o placinta nemaipomenita.O foaie ,apoi brinza cu stafide,iar foaie ,peste mere si deasupra foaie pudrata cu zahar.Cred ca nu s-a gindit nimeni la combinatia asta, dar e surprinzator de buna.N-am incercat din lipsa de timp si foarte multa lene.[:D] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CInd eram mica mama aflase de o reteta super simpla cu mere pe care am uitat-o. Era ceva de genul: un strat de gris, un strat de zahar, un strat de mere. DIn pacate, nu mai stiu in ce ordine si cred ca aia era cheia. Are cineva idee? [copil] Smaranda Ioana, 3.11.2005
[url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330"]Povestea nasterii [/url]
[url="http://www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp"] Alaptati,[/url] [url="http://www.lalecheleague.org/bfinfo.html"] alaptati, [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=70643"] alaptati![/url]
Cum se poarta un bebelus in [url="www.mamatoto.org"]wrap [/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=109625&whichpage=2"]discutia [/url] de pe DC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela imi cer scuze dar nu am fost acasa si deci nici pe faza sa raspund ... deci tava mea este patrata cu latura de 28 cm. Nu pun nici un agent de crestere in aceasta reteta de foi. Untul tb sa fie cremos si nu lichid. ( ma duc sa scriu si linga reteta dimensiunile tavii pt viitor). Reteta cu apa minerala mi-ar placea si mie sa aflu ... mama facea niste foi foarte fragede cu smintina cred ca era acelasi aluat sau ceva asemantor cu cel de cornulete. Si asta mi-atr placea sa il aflu dc il stie cineva. Bic reteta de care spui tu a fost scrisa aici pe DC acum vreo 2-3 ani.. stiu sigur caci am facut-o si eu la vremea respectiva ... dc reusesc sa o gasesc iti scriu linkul... era ceva cu 1 cana de gris, 1 cana de zahar .. 1 cana de .... tot cu cana se masura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...